Kilitlenebilir amortisörlü maşa arıyoruz.

apeironur

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
Onur
Bisiklet
Cube
Merhaba arkadaşlar,

Bende (link) eşimde (link) var. Kafamızdaki Crossway 40 idi ancak nefsimize hakim olamayıp ve beklemeyi göze alamayıp o an dükkanda istediğimize en yakın ne varsa alıp çıktık. Crossway 20'nin mekanik disk freni ve Crossway 15'in kilitlenemeyen amortisörlü maşası dışında endişemiz yoktu. Satıcı da o an allayıp pullayıp sattı yok mekanik disk fren daha iyi yok eşiniz kullanacak kilitlenmesine gerek yok falan diyerekten... Mekanik disk frenle ilgili bir sıkıntım olmadı. Hatta gayet de memnunum. Bu vesileyle batarya konumudur, balata değişimidir, tel gerginliğidir, sürtme problemidir derken elimiz kolumuz alyan, keski, pense tutar oldu iyi de oldu. Gelgelelim eşimin bisikletindeki maşaya... Tırmanış ağırlıklı turlarımızı arttırdık arttıralı baya bir dert olmaya başladı. Son bir yılın 6-7 ayı boyunca amortisörlerimiz açık pek de önemsemeden binip geçiyorduk. Çok da problem değildi. Ama bir süre sonra dur şunu bir kitleyeyim de bineyim dedim diyeli bırakın yokuşu hafif bozuk yol bile olsa amortisörü açma ihtiyacı duymaz oldum. Yine de çok az da olsa kullanım alanlarımız var. Sabit maşa düşünmüyoruz o yüzden.

Özetle; önceden sorun teşkil etmeyen bu durum artık maşanın değişmesi gerekliliğini iyiden iyiye hissettiriyor. Bize kilitlenebilir amortisörlü bir maşa lazım. Benim bisikletteki maşadan oldukça memnunum. Tam olarak marka-modeli "SR Suntour NEX ML 63". Piyasada ne maşalar var az çok görüyorum. Ucu bucağı olmayan bir alan bu maşa işi onu da biliyorum ama mevcut sürüş alışkanlıklarımızda bu maşa bize fazlasıyla yetiyor.

(link) bu modele dair bir bilgi yok. Büyük ihtimalle tedavülden kalkmıştır.
Crossway 20'nin üzerindeki "SR Suntour NEX ML 63" 'ü ya da eşdeğer bir amortisörlü kilitlenebilir maşa arıyoruz.

Scudo