Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kıkırdak Aşınması

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ali.K tarafından paylaşıldı.

1. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,sol dizimde 1.5 aydır falan ağrı var.Bazen ağrı değil acıma falan oluyor.İlk doktora gittiğimde hap ve krem verdi 15 gün bisiklete binme geçer dedi.15 gün bisiklete pek binmedim değişen çok da bir şey olmadı.Dün tekrar başka bir doktora gittim.Rötgen çektirdi kıkrdakta aşınmamı,ezilmemi öyle bir şey söyledi.Acaba bu kıkırdak eski halini alır mı yoksa artık bisiklete binerken kendimi hiç zorlamayacak mıyım?Düzelirse ne kadar sürede düzelir tahmini 3 4 ayı bulması normal midir?

emrah9700 bunu beğendi.
  2. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Sele yükseklik ayarını doğru yapıyor musun?

OSMAN BATUHAN KUÇAK bunu beğendi.
  3. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Keşke doktora sorsaydın :) Geçmiş olsun.

4. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Sorum sele yükseklik ayarı falan değil,bu durum başına gelmiş ve bu konuda bilgili arkadaşların cevaplarını almak.Doktor da çok net bir şey söylemedi.Damdan düşenin halini damdan düşen anlar sonuçta...

5. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Diz ağrısını bisikletle ilişkilendirebilecek noktalar şunlar;
    1)Uzun süre ve düşük kadansla pedal çevirmek:Eklem sıvıları azaldığında,ağrı artar.Bunu yağsız kalmış bir kapının gıcırdamasına benzetebiliriz.
    2)Yanlış sele yüksekliği:Bunu yabana atmayın.Normalden yüksek ve alçak sele,tamamen dizlerinize yük bindirir.
    3)Antrenmansızlık sonucu,yorgunluğa bağlı laktik asit birikimi:Kaslarda biriken laktik asit,diz kapağı üzerindeki bölgede,gözle görülür bir şişme yaratır.Bu,kasları kilitlediği gibi,eklemleri de kilitler.Zorlarsanız ağrı ve krampla karşılaşırsınız.Bu futbolcularda sık raslanan bir durumdur.
    4)Vücudu ve kasları ısıtmadan,yorucu sürüşler yapmak.

Eklem sıvılarının azalması,genç yaşlarda tedavi edilebilir bir durum olup,iyileşme sürecini iyi geçirdikten sonra,geçmişteki hataları tekrarlamamak gerekir.

6. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Peki daha önce böyle bir durumla karşılaşmış ve üst seviye(30 35 ortalama ile)bisiklet sürenler var mı?Ağrının geçme süresi çok uzun olur mu?

7. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu işler öyle rontgenle falan olmaz.Hacettepe üniversitesinin ankara'da spor hekimliği anabilim dalı var.Orada ileri tetkikler yaptırmadan,seninle aynı sorunu yaşadığını var saydığın kişilerin deneyimlerinin,sana bir faydası olmaz.Doğru adres burası

Murat Çetinkale ve ihtiyar bunu beğendi.
  8. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    ön diz ağrısı diye bir şey duydunmu? belirtilerini ve egzersizlerini netten araştır istersen? benim başımada geldide...

9. Kemal Çetinkaya

Kemal Çetinkaya Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bende de kıkırdak erimesi oldu sol dizimde. Ancak bu durumu tam olarak MR çektirerek öğrenebilmiştim. Uzun süreli ve mesafeli koşular yapıyordum. Kilolu olduğum için böyle bir problem olmuş dizimde. Çok ciddi bir ağrı olmuyordu dizimde, ilaç tedavisi verildi ve zorlamamam şartı ile spora devam edebileceğimi söyledi doktor.

Ben de size daha detaylı bir kontrolden geçmenizi öneririm. Kulaktan dolma bilgilerle kesinlikle hareket etmeyin ve ağrınız varsa sakın yormayın dizinizi.

ihtiyar bunu beğendi.
  10. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:

"Aşınma mı, ezilme mi" gibi bir tabir kullanmışsınız. Doktorun söylediğini biraz daha dikkatli dinleseydiniz, iyi olurdu.
    Kendi tecrübelerim dolayısıyla ilgilendiğim bir konudur.
    Eğer ezilme ise, dışarıdan yaralanma sonucu bir durumdur. Bir buçuk aydır devam ediyorsa ilaç tedavisiyle olabileceğini sanmıyorum. Yaşınızı da bilmediğim için kendiliğinden geçebileceği konusunda bir şey söylenemez. Ama daha çok genç olduğunuzu sanıyorum. Ağır bir yaralanma ise, büyük olasılıkla cerrahi bir çözüme gitmek gerekir.
    Eğer aşınma ise, durum daha da vahim. Çünkü yaşınız çok genç. Acı veriyor ve bu kadar uzun süredir devam ediyor diyorsunuz. Bu artık en azından 2. veya 3. aşamaya gelmiş, kıkırdak yarıya inmiş demektir. Eğer 4. aşamaya gelmemiş, kemik kemiğe değmiyorsa.
    Bisikleti unutup, ilk hedefiniz bu konuda uzman bir kuruma başvurmak olmalı.Duyarlı davranıp, D. Keçeci' nin önerisini dinlemenizi tavsiye ederim.

Not: Moralinizi bozmayın. Verilerin azlığı ve yaşınız dolayısıyla, umarım tahminlerimiz yanlıştır. Uzun bir zaman alabilir düzelmesi. 2-3 senede yüksek düzeyde yol bisikletçisi olunmayacağını unutmayın ve aşırı hırslı binmemeye gayret edin. Büyük turlarda gördüğünüz 22 yaşındakiler, 10-15 senedir yapıyorlar bu sporları.Forumdaki diğer mesajlarınızdan edindiğim kanı olarak yazıyorum bunları. Önümüz kış. Soğuklarda dizlerinizi sıcak tutarak binmeye çalışın. Bisikletçinin en hassas noktasının dizler olduğunu unutmayın. Bisikletinizin pedal-kal, sele yüksekliği, sele-gidon mesafesini iyi ayarlayın, dostlar yazmışlar, en küçük viteslerle binin, yokuş çıkmayıp düzlükler arayın, Ankara' da nerede varsa!:D

Aytac Y. ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  11. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    1_Öncelikle yaş 19 bunu belirteyim.Bu konuyu burda açmamın sebebi herkesin her dediğini uygulamak değil bu durum hakkında genel bilgi sahibi olmak yoksa doktoruma danışmadan herhangi bir uygulama yapmam.
    2_Doktor işi biraz aceleye getirdi akşam geç gidince ancak benim tahminim aşınma olduğu.3 ay önce bisikletten düştüm ve sol dizime darbe aldım 2 3 gün ağrıdı ama onun üstüne 2000 km yol yaptım herhangi bir şey olmadı bu yüzden ezilme değildir heralde.
    3_Üst seviye bisikletten kastım yarışçı olmak falan değil performans sürüşleri yapmak (30 35km ort)zira bisikleti yavaş sürünce zevk alamıyorum.
    4-Doktor MR'a gerek olmadığını ancak içimde şüphe kalmaması için MR da istedi,yarın çektireceğim.
    5-Dizimde öyle aman aman bir ağrı yok,dizimi açıp kapadığımda bir şey olmuyor ama 24 saat çeşitli şekillerde ağrıyor bazen de acıyor.
    Söyleyeceklerim bunlar teşekkür ederim.

ihtiyar bunu beğendi.
  12. emrah9700

emrah9700 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Ali.K bey dizininizin son durumu nedir, eskisi gibi yüklenebiliyormusunuz..

13. Fatih EZEN

Fatih EZEN Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben de merak ettim. Umarım sağlığınıza kavuşmuşsunuzdur.

14. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Merhaba, dizlerimdeki ağrılar devam ediyor hala ancak hayatımı kısıtlayacak derecede değil. Soğuklarda fazla sürmemeye çalışıyorum ancak yazın direkt olarak performansa yönelik sürüşler yapıyorum. Kısacası ağrıyla yaşamayı öğrendim diyebilirim, ağrılar daha da ileriye gitmediği takdirde ben hayatımdan memnunum açıkçası.

emrah9700 bunu beğendi.
  15. Melih Muratoğlu

Melih Muratoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Emrah bey dizininde bir problem mi var ? Diz ile ilgili problemlerde durum soruyorsunuz da.Konu acarsaniz eğer belki yardımcı olabiliriz :)

16. Çetin Güzel

Çetin Güzel Kıdemli Üye

Seviye:
    Dostum kıkırdak aşınması hafife alınacak bir durum değil. Gerçekten iyi bir doktora gidip sana bir tedavi ve egzersiz önermesi lazım yoksa uzun süreler boyunca ağrı çekersin. Emin ol bu ağrılar ilerki dönemde seni yürütemeyecek vaziyete sokuyor(kendimden biliyorum)

17. seko28

seko28 Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aynı durum bendede var benimki sürekli koşmaktan dolayı oldu kıkırdak kendini yenileyemiyor diye biliyorum benim kaval kemiğimde çok ağrı yapıyordu 6 7 aydır mr falan temiz çıktı sıcak suyla 2 3 gün bide merhem sürdüm geçti aylardır boşa çile çekiyomuşum :D ama zorlayınca hala sıkıntı var geçmiş olsun :d

18. grimmjpw

grimmjpw Yeni Üye

dizimdeki kıkırdaktaki hasar yüzünden ameliyat olmuştum,kıkırdağım traşlandı ve lazerle yakıldı.iyiki ameliyat olmuşum diyarum.inanın hiç bir ağrı sızı kalmadı,eski haline döndü resmen,o konuda hiç bir sıkıntım kalmadı.iyileşme süresi de çok üzün sürmedi.belli bir süre sonra bisiklete binmemin çok faydası oldu.dizim kuvvetlendi.7 sene olmuştu ameliyat olalı her şey çok iyidi, taki çapraz bağı koparana dek,ameliyat olalı 4 ayı geçti.diz çökemiyor ve koşamıyorum. :(

19. orcun oguzhan

orcun oguzhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    mr çektir iyi bir spor hekimi bul tercihen üniversitelerdeki profesor doktorlar