'Keşke futbolcu olsaydım'

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Balkan bisiklet şampiyonu Bilal Akgül, futbolu bıraktığı için pişman. Akgül, maddi imkânsızlıklar nedeniyle turnuvalara antrenörünün bulduğu bisikletle katılıyor

Balkan Şampiyonu milli bisikletçi Bilal Akgül, futbolda da başarılı olmasına karşın dört yıldır yaptığı bisiklet sporunu seçtiği için pişmanlık duyduğunu söyledi. Akgül, yaptığı sporun temel malzemesi olan bisikleti alacak imkanının dahi olmadığını kaydetti.
Bilal Akgül kendini iş umuduyla avuttuklarını ve ailesine karşı sorumlulukları bulunduğunu belirterek, "Babamın emekli maaşıyla geçiniyoruz. İşsizlik ve ilgisizlik beni yıprattı. Ailem sporu bırakmam
için haklı olarak baskı uyguluyor" dedi.
http://www.radikal.com.tr/veriler/2004/07/23/kefu.gif

Günde 60 km antrenman
Her gün en az 60 kilometre antrenman yaptığını belirten Akgül, dağ bisikletinde ilk altın madalyayı iki yıl önce Romanya'nın Braşov kentindeki yarışmada kazandığını ifade ederek şöyle konuştu: "Bisiklette kısa bir geçmişim olmasına rağmen defalarca Türkiye birinciliği, Balkan Şampiyonluğu ve uluslararası yarışmalarda önemli derecelerim var. Ancak, gerçeği söylemek gerekirse çok mutlu değilim. Futbolda da hayli başarılıydım. Branş değiştirdiğim için pişmanım. İyi bir yarış bisikleti 2 bin Euro değerinde. Benim bunu alma gücüm yok. Neyse ki antrenörüm var ve bana sahip çıkıyor. 28-31 Temmuz tarihleri arasında Polonya'da yapılacak Avrupa Dağ Bisikleti Şampiyonası'na antrenörüm Kadir Erduru'nun bisikletiyle katılacağım ve madalya şansımı zorlayacağım."
Akgül'ün antrenörü Kadir Erduru da yetenekli sporcuların küstürüldüğünü, federasyonun gerekli ilgi ve desteği göstermediğini öne sürdü.

Dağ bisikletinde ilk şampiyon
Sporcuların antrenman ve yarış bisikletlerinin ayrı olması gerektiğini belirten Erduru, Bilal Akgün gibi yetenekli sporculara sahip çıkmayan herkese kırgın olduklarını belirterek, şunları söyledi: "Bisiklet sporu, dünyanın en zor branşlarından birisidir. Tehlikeli ve zorluk derecesi yüksek olan busporda, araç gereç çok önemlidir. 3-4 saat durmaksızın pedal basmak hiç de kolay değil. Türkiye'ye ilk kez dağ bisikletinde Balkan Şampiyonu olan Bilal Akgül gibi sporcunun kendine ait çok kaliteli bisikleti bile yok. Bunu federasyonun veya sponsor kuruluşların karşılaması gerekiyor. Çünkü uygun bisiklet ve yapılacak masraflar çok yüksek."
Kadir Erduru, Bilal Akgül'e sahip çıkılıp ve iş olanağı sağlaması gerektiğini, aksi halde, gelecekte yarıştıracak sporcu bulamayacaklarını söyledi.

Scudo