Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kesintisiz güç kaynağı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında agencalp tarafından paylaşıldı.

1. agencalp

agencalp Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Oturduğum binanın elektrik tesisatının kötülüğünden midir nedir, akşamları milletin elektriğe yüklendiği saatlerde bilgisayarımın monitörü titremeye, ses sistemim ise cızırdamaya başlıyor. Hele bide çamaşır makinesini falan açarsak ses sistemindeki cızırtıdan, dinlediğim müziği nerdeyse duyamıyacak hale geliyorum. Şimdi bunun olmasını engellemek için bir ups almayı düşünüyorum fakat işe yarayıp yaramayacağı konusunda tereddütlüyüm. Sonuçta voltaj düşüklüğü bilgisayarın kapanmasına neden olacak kadar çok değil eğer ups bu durumda devreye girmeyecekse benim hiçbir işime yaramaz. Acaba aynı sorundan muzdarip olan arkadaşlar varsa bi fikir söyleyebilirlermi?

Ayrıca yerli malı olsun diye TUNÇMATİK in LİTE 650VA modelini düşündüm sizlerin tavsiyeleri nelerdir?

2. delorean

delorean Yeni Üye

Seviye:
    Bizim apartmanında tesisatında da sorun var. Bende ups almadan önce bilgisayar kapanıyor yada reset atıyordu kendi kendine, ups kapanmasını engelliyor ve içinde küçükte olsa regülatör var yani aküsünden yemeğe başlamadan önce voltaj düşüşlerini karşılamaya çalışıyor yaklaşık 180V ye kadar, tabi yükselmesinide önlüyor. Alırsan işini görür ama ekran + kasa + ses sistemini kaldırırmı bilmiyorum almadan önce satıcıya sorarsan iyi olur.

3. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ups kesinlikle bir gereklilik bilgisayar için, elektrik dalgalanması sonucu bilgisayar parçaları zarar görebilir, çalışmalarınızı kaybedebilirsiniz, mutlaka öneririm UPS. Marka olarak ben powercom kullanıyorum, çok kullanışlı değil ama devre kalitesi ve iç kalitesi iyi öneririm...

4. Koray Karaman

Koray Karaman Onursal Üye

Seviye:
    Evet Hakan Abi haklısın.benim bi kere pc bozulmuştu o yüzden ve bende bitane UPS aldım..MARKASI OLIVETTI herkese öneririm..

5. Sahinoz

Sahinoz Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Sahinoz
    Seviye:
    Belki bölgeden bölgeye değişiyor bilmiyorum ama şu ana kadar voltaj düşüşlerinin bana tek zararı NFS Underground'da bir yarışı 10-15 kez denediğimi bilirim resetlenip duruyordu ankara'da tatile gittiğimizde :) Allaha şükür evde bir problem olmuyor..

Ciddi yazılarla vs uğraşanlar için farz, ama diğer türlü çok da mühim değil.

Bu arada ses sistemindeki sorun da çok ilginçmiş, monitörün dalgalanması ve ses sisteminin cızırtısı bende hep telefon çaldığında oluyor, sürekli olan bir şeyse dediğin gibidir ama srekli cep tel yanındaysa ve de kız arkadaşın falan varsa sürekli mesaj geliyorsa ondan da olabilir :) Söylediğim çok düşük ihtimal gibi gelse de bazen çok saçma şeyler olabiliyor bu tür sebepler..

6. agencalp

agencalp Aktif Üye

Seviye:
    yok ses sistemindeki cızırtının sebebinden eminim çünkü ne zaman çamaşır makinesi sıkma programına geçse, makinenin devirinin yükselmesiyle artan sesine benim ses sistemide eşlik ediyor. Monitörde hep aynı saatler arasında titremeye başlıyor, milletin elektriğe yüklendiği 19:00 - 22:00 arası gibi.

7. Virgo

Virgo Yeni Üye

Seviye:
    valla ben voltaj dengeliyici prizlerden aldim voltaj dalgalanmalarina karsi koruyor bikeresinde 3,4 snye voltaj dustu odanin lambasi sondu tekrar yandi ben o esnada crysis oynuyordum valla bilgisayar aynen devam etti calismasina ne reset nede windows hatasi verdi makina ups bence gereksiz,
    bunlara priz diyip gecmeyin benim aldigim priz avrupa markasi firmasi ole bir garanti vermiski prizimiz yuzunden kulladiginiz cihazlara zarar gelirse 25.000euro tazminat alabiliyormusun bunuda kutunun uzerine yazmislar direk valla gecen gunku voltaj dusmesinden sonra bu prize guvenim bayagi artti. ama tabi gene siz bilirsiniz !

not: kadikoy yazicioglu ishaninda bu aldigim pirizi 16ytl`ye satiyorlar hemen giris katinda. alternatif olarak vatan bilgisayardada baska bir marka priz satiliyor o prizler daha cok ozellikli telefon hatti,uydu hatti falan baglanilabiliyor farz edin canaginiza yildirim dustu catidan dairenize gelen yildirim elektirigini hemen topraga gonderiyor bu prizler daha fazla ozellik barindiryor vatandakilerde 40ytl falandi yanlis hatirlamiyorsam.

tuninger_haa ve ozgurtex bunu beğendi.
  8. Onur Dokmetas

Onur Dokmetas Aktif Üye

Seviye:
    biraz geç kalmışım ama yazayım bişiler...
    hakan abinin dediği gibi kesinlikle pc gibi cihazlarda ups lazım pc.hem pc nin zarar görmesini engelliyor hemde uzun ömürlü çalışma için şart tabi bu uzun ömür pc nin güç kaynagı için elektrik azalsada çogalsada oo çıkış voltajını belirli bir seviyede vermekle yükümlü voltaj düşümünde arada çevirim yaptıgı için girişiş voltaji düşük çıkıs sabit kaldıgında aradaki açıgı kapatmak için ps daha tam güce yakın calısıcaktır buda ürettigi voltajın parazitini arttırmakla beraber ömrüde kısaltır ve fazla ısınmaya yol açar.hoparlörden cızırtı gelmesine gelirsekte şebekede calısan elektrik motorlu yüklerden dolayı elektrik hattında olusturdugu parazittir bunu engellemek için ya pirizinde bir filitren olucak yada ses sistemin içinde barındırmış olmalı ki senin sistemde yok yada yetersiz anladıgım kadarıyla.....
    kesinlikle bir ups al ama dikkat etmen gereken husus ups in gücü hem gücü fazla olsun hemde fiziksel boyutu büyük olsun nedeni ise içindeki aküler daha çok oluyor kiminde 1000watt yazar 10 dk gider kiminde de 800watt yazar 20 dk gider buda akülerin kapasitesine baglıdır

9. Blick

Blick Kıdemli Üye

Seviye:
  10. Onur Dokmetas

Onur Dokmetas Aktif Üye

Seviye:
    güzel ürün ama 700 watt evin sinema sistemi ve tv için ideal olabilir yada güçlü özelliklere sahip bir pc için ama dikkatimi çekti özelliklerde regulasyon yok diyor deneyip görmek lazım...

11. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    tabi kaliteli bir psu(güç kaynağı) çok önemlidir...

12. NightHawk

NightHawk Aktif Üye

Seviye:
    Voltaj regülasyonu ve gerçek sinüs dalga almak için (line interactive olanlar kare dalga üretir) on-line ups almanız gerekir, biraz tuzludur fiyatları.

13. Gokhan Varoglu

Gokhan Varoglu Yeni Üye

Seviye:
    Monitörün tüplüyse çamaşır makinesinin elektrik motorundaki manyetik alan titretiyordur montitörünü. Aynı şekilde hoparlör için de öyle.
    Ben de odamdaki vantilatörün derecesini değiştirdiğim anlarda hoparlör cızıdıyor.

Onun dışında evinizde çok aman aman önemli bir iş yapmıyorsanız UPS lüzumsuz bir şey. Notebook kullanırsanız zaten kesintilerden etkilenmezsiniz :) .
    Yedek olarak sadece USB den güç alan ucuz dandik ADSL modemlerden de kullandınız mı internete de girersiniz karanlıkta mis gibi.

14. aturkyilmaz

aturkyilmaz Üye

Seviye:
    Şiddetle, TUNÇMATİK tavsiye ediyorum... Hangisi olursa olsun farketmez. Kasayı bağla yeter.. Ek özelliklerine para verme. Neticede elektrik dalgalanmalrında PC'ni koruyacak ve elektrik gittikten sonra, PC'nin senin tarafından kapatılmasını sağlayacak.

15. Virgo

Virgo Yeni Üye

Seviye:
    Tuncmatigin kendine hayri yok yerli maldan ne olurki. ups dedinmi 1 marka konusulur oda amerikanin 1 numarali ups markasi olan apc daha krali yoktur ama turkiyede apcyi her firma getirmiyor ha apc bulamadiysaniz apcden sonra powercom cok iyidir ama kesinlikle tuncmatik almayin her kullanici kendi malini over aturkyilmaz arkadasimizda evinde tuncmatik kullandigindan onu tavsiye ediyordur kullanana bakmicaksiniz hic bir zaman herkez bisi kullaniyor sonucta dunya capinda odul almis kendini kanitlamis firmalara bakicaksiniz bosverin kim ne kullanirsa kullansin onemli olan sizin ne kullanicaginizdir !!!

son olarak bir ayrinti ekliyecegim bazi arkadaslar ups kutularinda 1000w yazdigini 800w yazdigini soluyor bilgileri yok arkadaslarin sanirim 1000w yazmaz kutuda kutuda yazan 1000VA dir bu 1000w demek degildir ornegin 1000VA olan bir cihazin watt karsiligi 550w civarindadir kutudaki 1000 rakami sizi yaniltmasin yani.