Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Keşfi Ve Doğayı Seven Herkese Gerçek Bir Hikaye

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında NKORHANK tarafından paylaşıldı.

1. NKORHANK

NKORHANK Aktif Üye

Seviye:
    Önemli olacağını düşündüğüm bir konuyu paylaşmak istedim.

Bundan 5-6 yıl evvel yabancı bir kanalda bisikleti ile grand canyon da günü birlik gezi yapan bir gencin başına gelmiş bir olay,

Hikayeyi özetlemeye çalışacagım.

Genç microsoft ta yada intel gibi bir firmada çalışırken istifa ediyor ve bir outdoor malzeme satan bir dükkan açıyor ve en sevdiği iş olan outdoora kendini veriyor.

Çıktığı turlardan birinde grand canyona gidiyor ve günü birlik bir tur olduğu için yanına bir video kamera, paket sosisli sandviç ve yarım litreden az su alıyor bir de ufak cep çakısı.

Tura yanlız çıkıyor ve önemsiz kendi limitleri için ufak olan bir tur olduğu için ailesine yada yakınlarına haber verme ihtiyacı hissetmiyor. Ve hikaye burada başlıyor,

Kayaların arasında iken hatırlamadığım bir sebepten bir yarıga duşuyor ve yara almadan kurtuluyor fakat yarıgın içinde kolunun dirsek altında kalan kısımı bir iki kayanın arasına giriyor.

Kazanın şokunu atlattığında önemisi bir konu zannettiği sıkışma olayının gozuktuğunden daha ciddi olduğunu goruyor. Ne ezilme ne kesilme sadece kol yarıkta metrelerce derinde iki kayanın arasına sıkışıyor.

Belgeselin bir kısımı kendi çekimleri ile bir kısımı canlandırmalarla anlatılıyor ve kendi çekimlerinde pek çok denemeden sonra kolunun sıkıştığı yerden çıkamayacagını anladıgı andan itibaren ailesine video kamera ile veda kasedi dolduuruyor.

Son suyunu belki faydası olur diye kayayı ıslatmakla kullanıyor ama kol imkanı yok o girdiği yerden çıkmıyor. Belgeselde travma geçiren kolun su topladıgıından ve bu şişkinliğin kısır dongü şeklinde daha sıkışmaya neden olduğundan bahsediyordu.

Enerjisi tamamen bittiği bir noktada son bir hayat umuduyla kurtulmanın tek yolunun kolundan vazgeçmek olduğuna karar veriyor ve burada anlatarak kimseyi sıkmak istemeyecegım sancılı bir surecin sonunda bütün gün suren bir operasyonla ki bunda sinir kesmeler kemiği kesemeyince ağırlığı ile kırmalar acı dan bayılıp uyanıp tekrar kaldığı yerden devam etmeler var. , kolunu tesiyor ve kan kaybı ile tek kolla yarıktan çıkıp kendini bir arabanın önüne atıyor.

Bu gencin duştuğu yer ana yola çok yakın, tur onun ustalığı için çok basit. Tecrubeli bir sporcu ama hesaplanamayacak bir talihsizlik sonucu yarıkta kalıyor ve yardım isteyemiyor. Ailesinden ayrı bir şehirde yaşadığı için ailesinin sadece o eve döndüğünde haberi oluyor. Yada kayıp olduğu anlaşılıyordu fakat yeri bilinmiyordu.

Belgeselde bu konu ile ilgili yapılan analiz şu idi;

-Nereye giderseniz gidin başta ailenizi sonra diğer sevdiklerinizi rotanızdan ve donuş saatlerinden haberdar edin. Bu doğa sporlarının bir numaralı olmazsa olmazı yerine koyulmalı .

İyi Sürüşler...

karatren, oyaa, osman_koksal ve 17 kişi daha bunu beğendi.
  2. fatihgüven

fatihgüven Onursal Üye

Seviye:
    Elinize sağlık, trajik bir olay ama ders çıkarmak gerekiyor..
    Teşekkürler..

3. serhad

serhad Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben de izlemiş ve çok etkilenmiştim, belgeselin ayrıntılarını unutmuştum ama hatırlattığınız düsturu hiç unutmadım. Teşekkürler.

4. memre

memre Üye

Seviye:
    Merhaba,

Bazen ben de boyle turlara cıkıyorum aslında. Ailemden ayrı yasayan birisi olarak anlattıgınız hikayeden etkilenmedim desem yalan olur. Bundan sonra turlarımda bildigim bir yere gitsem de arkadaslarıma haber vermeye karar verdim. Umarım bu bizler gibi uzun yolda ya da dogada yalnız kalmayı seven insanlar icin bir alıskanlık olur...

Cok tesekkurler...

5. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bin nasihata bedel. Teşekkürler.