Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Keşan Kaletepe 24.01.2010

Konu, 'Outdoor' kısmında Hakan Eşme tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Selamlar,

Karlı, buzlu bir havanın eşliğinde girdik hafta sonuna.
    Trakya bölgesi karlar altında adeta felç olmuştu.
    Dışarıya değil bisiklet çıkarmak, kafamızı bile çıkarsak donacak gibiydik.
    Bisiklet yapamıyor; Zirve Dağcılık Tekirdağ İl Temsilciliğinin düzenlemiş olduğu yürüyüşe katılamıyorduk.

O zaman iş başa düştü deyip daha önce gitmiş olduğumuz Kaletepe bölgesine bir kez daha gidelim dedik. Çünkü araç olmadan Keşan'dan dışarı çıkılıp doğaya karışılacak en yakın yer burasıydı.

Cumartesi günü kar ve tipi altında plan ve programımızı yaptık.
    Geleceği kesin olanlar vardı, gelip gelmeyeceği için "papatya falı" açılanlar...
    Rahman gibi son anda işi çıktığından dolayı gelemeyeceğini bildirenler ve Özgür gibi rahatsızlığından dolayı gelemeyenler.

24 Ocak 2010 günü bizler için farklı anlamlar da taşıyordu.
    Araştırmacı-Gazeteci Uğur Mumcu 1993 yılının 24 Ocak günü katledilmişdi. "Uğurlar Olsun" diyerek yüreğimizi dağlamış ve onu sonsuz yolculuğuna uğurlamıştık. Bu yürüyüşümüzün soluğunu onun sönmeyecek aydınlığına gönderdik...

Karlar altında evden çıkıp Keşan'ın sokaklarına atıverdik kendimizi.

Garip Baba Sokağı ve araçlar kar altında.

Buluşacağımız yer olan Haluk'un işyerine giderken yol boyunda ilginç görüntüler ile karşılaşıyoruz.
    İşte saçaklardan sarkan buzlar.

Buz tutmuş ağaç dalları

İşyerimin de bulunduğu Keşan'ın ana caddelerinden biri İnönü Caddesi, karlar altında.

Haluk'un işyerine geldiğimizde günün sürprizleri de tek tek karşıma çıkıyor.

Mehmet Aytaç'ı görüyorum önce; şaşırıyorum. "Geldim ağbi" diyor, "biz söz verdik mi yaparız." Bu sözcükler gözlerimi yaşartıyor.

İçeride bir sürpriz ile daha karşılaşıyorum. Recep de bizimle. "Gelirim, der; gelmez" diyenlere inat.

İlk işimiz sabah kahvaltısı için "Çorbacızade" çorbasıcının yolunu tutmak oldu.

Kelle, Beyin, Mercimek, İşkembe, Tavuk Suyu, Ezo Gelin, Yayla çorbaları arasında seçim yaptık.

Mehmet, Cengizhan, Recep ve Simay ben fotoğraf çekmeye çalışırken çorbalara gömülmüşlerdi.

Yan masada da Kamil ve Akalın Brothers'lar, Haluk ve Harun çorbalarını içiyorlardı.

Çorbacızade faslını bitirdik.

Markete uğrayıp son alışverişlerimizi yaptık ve Şehitlik Parkında bulunan tarihi Ramazan Top'unun önünde hatıra fotoğrafımızı çektirdik. Bu top uzun yıllar Keşan'a ramazan aylarında iftar topu olarak hizmet ettikten sonra 'emekliye" ayrıldı.
    Bir kaç yıl önce bu topun üretildiği model ve yıl olarak dünyada sayılı sayıda kaldığını emekli bir topçu subay ağbimizden tesadüf sonucu öğrendik.

(Soldan Sağa: Harun, Cengizhan, Mehmet, Recep, Kamil, Simay, Hakan, Haluk, Mustafa Cem)

Mustafa Cem'den sonra günün bir diğer sürprizini de Mehmet'in arkadaşı Coşkun, "geliyorum, bekleyin" diyerek yapıverdi.

Tek tük çalışan minibüslerden birine atlayıp, Keşan'ın son noktası olan Bel-Koop'a kadar gidiverdik.

Herkes karnını doyurmuş ve neşe içindeydi.

Minibüsten indiğimizde karşımızda Keşan Ovası beyaz bir kar denizi gibi duruyordu.

Yürüyüşümüz sevinç içinde başladı.

Kaletepe uzaktan gözüküyordu.

Orman Müdürlüğün yapmış olduğu Nizamiye Duvarları içinden geçiverdik.

Yolumuzun üzerinde bulunan ve Keşan Belediyesine ait olan Su Deposuna kadar grayderler yolu açmışlardı ve yürürken zorlanmadık.

Orman İşletme Müdürlüğünün Ağaçlandırma çalışmaları sırasında kullandığı ve artık kaderine terkedilmiş bulunan eski binasının yanından geçiverdik.

Karlar ağaçların üzerinde birer pamuk yığını gibiydiler.

Bir süre daha yürümüştük ki, Mustafa Cem arkadaşımız sabah aceleyle yemiş olduğu sıcak böreklerin midesine oturmasından dolayı rahatsızlandı ve geri döndü.

Belediye Kepçe'sinin geldiği son noktaya varmıştık.

Bundan sonra yol açma işi tozluklarını giyen Simay ve bana kalmıştı. Simay gençliğin verdiği ateşle öne atılıverdi.

Ve arkadan gelen bizlere karda iz açtı.

Kısa bir mola verip soluklandık.

Mola sonrası coşan Harun keyiften kendini karların üzerine bıraktı.

Günün sürpriz ikilisi, genç, dinamik Coşkun ve Mehmet, hem yürüdüler hem de koyu sohbetlere daldılar.

Haluk, eldeki olanaklar dahilinde kendi tozluklarını sık elden yapıverdi.

Güneş tepede gözükse de hava buz gibi soğuktu, hele rüzgar estiğinde bu soğuk adeta bir jilet gibi kesiyordu yüzümüzü.

Bulutlar gökyüzünde en güzel görüntüler ile üzerimizden geçiyorlardı.

Az gittik, uz gittik ama hala önümüzde bitmeyen ve iz açılıp aşılacak uzun bir yol duruyordu.

Yine bir soluklanma yapıverdik.

Yol 'bekleyedursundu.'

Mola sonrası tek sıra yürümeye devam ettik.

Çam ağaçları karlar altında bize gülümsüyorlardı.

Beyazlıklar içinde yürümeye devam...

Bir mola daha.

Ve iki ağacın birbirine ve maviye özlemle dokunuşu.

Haluk orijinal, el yapımı tozluklarını deniyor.

Kamil ağbinin de keyfi yerinde...

Harun karların arasından hızını alamamış adeta uça uça geliyor.

Bulutlar Kaletepe üzerinde katmer katmer dizilmiş.

Devamı bir sonraki mesajda...

2. Hakan Eşme

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Karnımız da acıkmaya başlıyor.

Mehmet, "ağbi seninle hiç fotoğrafımız yok" deyince, Kaletepe'yi arkamıza alıp bir hatıra fotoğrafı çektiriyoruz.

Ve sonra hepimiz sıraya geçip toplu bir hatıra fotoğrafı alıyoruz.

(Soldan Sağa: Mehmet, Cengizhan, Simay, Kamil, Recep Haluk, Coşkun ve Harun)

Simay hızını alamadı ve karların içinde yuvarlanmaya başladı.

Mola verip yemek yemeyi düşündüğümüz alandaki çam ağaçları

Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü her yerdeydi...

Sucuklarımızı pişirmek için ateşimizi de yaktık.

Günün bir başka sürprizi de Kamil ağbinin termosla getirdiği "Yaş Tarhana" çorbası oldu. Ben 'çok acil' durumlar dışında tarhana çorbası içmediğimden tarhana çorbasının harika olduğu yorumunu içen kişiler adına yansıtıyorum.

Başına dizilip ateşin kor olmasını bekledik bir süre.

Vee ardından sucuklar nar gibi kızarmaya başladı.

Günün en keyifli anlarından birini yaşıyorduk.

Sanki acıkmış gibiydik.

Çorbamızı içtik, sucuğumuzu yedik ve ardından neskafelerle içimizi ısıttık, artık geriye dönebilirdik.

Kaletepe önünde Zirve Dağcılık pankartıyla hatıra fotoğrafımızı da çekildik.

Zirve Dağcılık ve DOÇEK (Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği) yanyana...

Bulutlar değişmiş, hava kapatmaya başlamıştı.

Geriye dönüş biraz daha hızlı oldu.

Bugün kar keyfini en iyi çıkaranladan biri Simay'dı.

Geri dönüşün kırmızı renkli incileri kuşburnulardı.

Uzaktan Bel-Koop evleri gözükmüştü.

Nizamiye önünde bir kez daha toplu fotoğraf aldık.

Haluk, Kamil ve Harun, Mahşerin Üç Atlısı gibi geliyorlardı.

Keşan'a varmıştık. İlk kahvede sıcak bir çay molası verdik. İçerisi dolu olduğu için girmedik.

Keşan içinde merak dolu bakışlar altında yürüdük. Hatta bir kaç genç, bizleri turist sanıp o klasik sözcüğü söyleyiverdiler: "Hello"

Simay, yolda görmüş olduğu köpeği dayanamıp sevmeye başladı. Köpeğe sonrasında yiyecek birşeyler verdik, kuyruk sallayışı muhteşemdi.

Bitivermişti yine yolumuz. Keyif içinde noktalamıştık günümüzü.

Doğada olmanın, onunla birlikte soluk almanın ve onun bu farklı yönüne dokunmanın hazzını yaşamıştık.
    Onun içindeyken bile onu özlemiştik. Bir mucizeydi bu yüreğimize dokunuveren.

Yeni etkinliklere şimdiden hazırlanmanın zamanı gelmişti.

Etkinlikle ilgili daha fazla fotoğraf için:
    http://picasaweb.google.com.tr/hakanesme/KesanKaletepe

3. Eren AYDIN

Eren AYDIN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok güzel etkinlik olduğu fotoğraflardan belli. Umarım kimse hasta olmamıştır:) Oldukça zahmetli bir konu olmuş. Ellerinize ayaklarınıza sağlık. Uğur Mumcu konusuna olan duyarlılığınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

4. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu haftanın gezisi nerede kaldı derken beklenen mesaj geldi. tebrikler ve teşekkürler hakan hocam. yanlız ekibin yaş ortalaması düşmeye başladı birkaç gezidir, bu sevindirici bir olay. demekki yaptıklarınız çevreyide etkilemeye başlamış. durmak yok yola devam.

5. haluk akalın

haluk akalın Kıdemli Üye

Seviye:
    Kış şartlarında artan sayımız acaba baharda ne olur bilemem ama gezilerimiz
    böyle zevkli olursa dağ yürüyüşlerimiz ve bisiklet turlarımızda sayımız her seferinde artacağa benziyor.:in: Teşekkürler.:in:

6. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Hakan abi şu karda kışda büyük zevk abi..Her anlamda çokgüzel.Resimler,doğa,Yemek ve önemlisi sizi bir araya getiren dostluğunuz.
    Bu dostluğunuz ve bizimle güzel paylaşımlarınızın baki olması dileğiyle.
    İyi forumlar.

7. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye:
    kışın keyfini çıkartmışsınız çok güzel bi yürüyüş olmuş manzaralar dostluklar hepsi çok güzel...

8. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Bu arada yolunuz düşerse mutlaka beklerim abi..Sucukda kebap da hepsi var.:)

9. Ahmet Murat Gürer

Ahmet Murat Gürer Yeni Üye

Seviye:
    Mola verip yemek yemeyi düşündüğümüz alandaki çam ağaçları

:winkenlux işte bu; kalem gibi çamların büyüleyici görüntüsü.... bu havayı bizede soluttuğunuz için sonsuz teşekkürler....

10. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Abi samimiyetlimle söylüyorum; Karpostal çekenler bu görüntüler için km'ce yol gidiyor..Hepside eşsiz güzel resimler.Burada da kar olmayınca ayrı bir hayranlıkla bakıyoruz..Emeğiniz ve paylaşım için tşk ler..

11. Levent_K

Levent_K Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Paylaşımınız için teşekkür ederim.

12. Kamil Tabak

Kamil Tabak Forum Demirbaşı

Seviye:
    O muhteşem geziyi paylaşan tüm dostlara selam olsun.
    Her ne kadar gezinin sonunda bilek burkulması nedeniyle dün akşam ve bugün tüm spor yaşantımın en acılı gününü yaşasamda günün ilk saatlerinde AKALIN BROTHERS işyerinde buluştuklarında ortalarda olmadığımı farkettiklerinde telefonla arayıp durumumu merak eden ve ilaç ihitiyacım olup olmadığını soram A.Murat kardeşime, İlaçları abi ben zaten oralara geleceğim diyerek nezaketle evime kadar getiren Haluk kardeşime, ardından yine bana ulaşıp durumu soran 24 saatlik buz tedavisi önerisinde bulunan Hakan kardeşime çok teşekkür ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun.
    İşte budur, sevgi dostluk paylaşım... Daha ne isterim ki ?
    ne para ne pul hepsi bu gönül şampiyonu dostluklar

13. haluk akalın

haluk akalın Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili Kamil Abim
    Sen eşi benzeri bulunmayan nadir insanlardansın sana canımız feda ben ve arkadaşlarımız seni çok seviyoruz senin bugünki yokluğun bile bizlere çok uzun geldi.Biz seni çok seviyoruz ve bundan sonrada daha çok seveceğiz çünki bizim sevgi ve saygımız karşılıksız zaten karşılıksız olan sevgiler kalıcı ve ölümsüz olur. ALLAH sendende razı olsun.

14. Hakan Eşme

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Soğuktan dolayı hasta olan olmadı, herkesin keyfi ve neşesi yerindeydi.
    Sadece Kamil ağbim ayak bileğini incitti, kısa sürede iyileşecektir.
    Bugün tüm ekip onun iyileşmesi için seferberdik.
    İçten sözleriniz için teşekkür ediyoruz.

Teşekkürler bizden.
    Ekibin yaş ortalamasını biz bir türlü alamıyoruz, yaşı nüfus kağıdında büyük olanlar keyif ve içtenlikleriyle en değme delikanlıya taş çıkaratacak gençlikteler.
    Çevremizdeki herkesi etkinliklerimize davet ediyoruz ama malumdur ki, insanlar bilmedikleri ortam ve koşullardan çekiniyorlar.
    Yine de kapılarımız sonuna kadar açık.

Doğanın her bir hali ayrı güzel, hepsini de ayrı ayrı seviyor ve onun ritmini kendi zihinlerimiz ile paylaşmaya çalışıyoruz. Buna bir çeşit birlikte dans da denebilir. Bundan keyif alıyoruz.
    Keyif aldığımız ve bizi güçlü kılan bir diğer özellik de senin de belirttiğin gibi dostluğumuz. Hiçbir kişisel kaygı gütmeden doğayı ortak paydamız yaparak birlikte hareket ediyoruz. Bu iddia ediyorum ki, yeryüzünde son zamanlarda -ne yazık ki- unutulmaya yüz tutmuş değerlerden birisi.
    Forumlar ve paylaşımlar hepimiz için iyi olsun, teşekkürler.

Teşekkürler Gökhan; sen de Trakya'da yaşıyorsun, kışın nasıl bir etkisi olduğunu yakından görenlerdensin. Bu koşullarda bisiklet sürmek gerçekten çok zor. Doğaya bir başka yoldan 'dokunuverdik' biz de.

Teşekkürler, bunu hemen not ediyorum, tüm ekip bu fikre bayılacaktır. Yandın sen:)

Ahmet Murat arkadaşım, işin olduğundan dolayı gelemedin ama yüreğinin bizlerle attığını biliyoruz. Bu fotoğraf kareleri senin adına çekildi. Biliyorum ki sen bu tür kar ve ağaç kompozisyonlarına bayılıyorsun. Deklanşöre basarken aklımdaydın, "inşallah Ahmet'in seveceği bir poz yakalayabilirim" diye geçirmiştim aklımdan. Bu sözlerinden sonra rahatladım ve beğendiğine çok sevindim.
    Umarım bir başka gezide acil işin çıkmaz ve birlikte yürürüz bu yollarda.

Bizler teşekkür ederiz, okuyup, yorumlayıp bize moral gücü kattığınız için. Bisikletforum'un en güzel ve olması gereken yanlarından birisi de bu, diye düşünüyorum. Yüreğinde doğa sevgisi olan herkes her bir "kıpırtıya" sıcaklığını ve ilgisini katıyor.

Okuyup, yorum yaptığınız için bizler teşekkür ediyoruz.

15. Simay Eşme

Simay Eşme Yeni Üye

Tek kelimeyle muhteşem bir geziydi. (hele de sucuklar ve tarhana çorbası + çikolatalar)
    Bu geziyi hiç unutmayacağım.
    Kamil Amca ayağını burkmuşsun üzüldüm umarım en kısa zamanda iyileşir...

16. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Hakan abi küçük kardeşimizi de sizinle güzel gezilerde görmek çok güzel.:in: Kamil abiye de ALLAH dan şifa diliyorum.Büyük geçmiş olsun.:(
    İşde Emek derken bunu anlatmaya çalışıyorum.Okuyoruz ve yorumluyoruz.Ciden büyük Emek.Emeğiniz için tek tek çok tşk ler..İYi Forumlar.
    :in: :in:

17. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    geçmiş olsun kamil hocam. acil şifalar dilerim.

18. krankmili

krankmili Onursal Üye

Seviye:
    Hakan Bey, harika görüntüler her zaman olduğu gibi.

19. Kamil Tabak

Seviye:
    Simay kendi kızlarım gibi sevdim seni, ilerleye zamanlarda umarım yeni etkinliklerde beraber oluruz. İyi dileklerin için çok ama çok teşekkür ediyorum.
    sevgimle sağlıcakla kal

20. Kamil Tabak

Seviye:
    Sevgili Bolgi ilgine alakana teşekkür ediyorum. Grubun en büyüğü benim, ama inanın öyle bir kenetlenme var ki. Gün be gün birbirimizi görmeden iki muhabbet yapmadan evimize gidemez olduk. İşte olay budur, bisiklet, yürüyüş bahane DOSTLUKLAR ŞAHANE