Kerpe Turu:28-29 Temmuz-Velosipet ile iki cevelan

coşkun ayaz

Daimi Üye
Tepki
661
Selamlar Bisikletsever forumcular,
Bisiklet tutkunu ve Türkiye turu yaparak, 2600 km fazla pedal çevirmiş genç arkadaşım Baki Berk Kayalar'ın daveti üzerine 1 gece konaklamalı Kerpe ve Karadeniz kıyıları turu yapmaya karar veriyorum.
Sabah 0730 gibi yeni tur bisikletim Giant x sport 1 ile evden yola çıkıyorum. doğuya İzmit'e doğru sabah serinliğinde ve düz yolda hızla ilerliyorum.
(link)
Kandıra yoluna ilerlerken İzmit'te sabah...

(link)
Bendeniz bisikletiyle mutlu, gülümserken...:)

(link)
Rampaların başlangıcı...:boese157:

(link)
Rampa öncesi mola verdiğim petrol istasyonundaki çalışanlar, gülümsediklerine bakmayın mutsuz olduklarını söylediler...

(link)
Petrolün tuvalet kapısındaki yansımam...

(link)
Yollar beni bekler, sıcak olmadan yola devam...

(link)
Yol kenarına bırakılmışlar sanırım, alabilsem sırf yolda ezilmesin diye yanıma alırdım diye düşünürken, motosikletli bir genç yavruyu aldı, kurtuldu belkide...

(link)
Dinlenmek için oturduğum gözlemeci, büfe karışımı salaş yerden çektiğim bu ev için - Ne güzel büyük bahçesi var, dediğimde, bıkkın lokantacı -Paraları var, mutlular, dedi. ve günümüz maddeci yaklaşımını sergileyen tavrını koydu. Tüm tur boyunca insanımızın parasız mutlu olamadığını gördüm...

(link)
Halbuki şu ağaçlara bakmak parayla değil ve bu manzaralar beni mutlu ediyor...

(link)
Mutsuz insanların mutlu olmak adına doğaya verdikleri zarar heryerde...:(

(link)
İzmit'in ve körfezin son göründüğü yer...

(link)
Yolun bitiminde çatısı görünen, meşhur Kandıra F tipi cezaevi...

(link)
Orda bir köy var uzakta...

(link)
Manzara çekmek için durmaktan oldukça geciktim ve telefonu açmamış olduğumu farkettim. Açtım ve Berk'in beni bir saattir Kandıra'da beklediğini öğrendim. Kandıra'ya 20 dk yolum kalmıştı, o da bana doğru pedal basacağını söyledi...

(link)
Berk beni karşılıyor ve Kandıra'ya birlikte giriyoruz. Karnım acıktı, şehir merkezinde bir lokantada yemek yiyoruz. Çıkarken lokanta çalışanları - Motosiklet alsaydınız abi. klişesini tekrarlıyorlar...:mad:

(link)
Berk'in önerisiyle dağ yollarını kullanarak Sarısu'da sahile iniyoruz ve rüzgarlı karadeniz'le buluşuyoruz. Ölüm tehlikesine aldırmayan insanlar...:Skull-175

(link)
Sarısu'dan sonra engebeli karadeniz sahilinde kah inerek kah çıkarak sıcaktan kan-ter içinde, koyları gezerek ilerliyoruz. Kerpe görünüyor...

(link)
Kerpe'nin meşhur kayalıkları, bazı gençler tehlikeli biçimde soldaki büyük kaya blogunun üstünden denize atlıyorlar...
Gün sonunda km. saatim 85 km yol yaptığımı gösteriyor...
Devamı olacak...

Not: Başlık, İş bankası yayınlarından çıkan ve Ahmet tevfik'in bir arkadaşıyla Bursa civarında 1900 yılında yaptığı bisiklet turunu anlatan ''velosipet ile bir cevelan'' adlı nefis kitaptan alıntıdır. Okumanızı tavsiye ederim.

Scudo

serhad

Forum Demirbaşı
Tepki
1.051
Coşkun hoca, güzel yerlerde güzel bisikletinle güzel güzel gezmişsin. :)
Ama, paran olmasaydı bisikletin de olmazdı o zaman mutlu olamazdın bak.:)

• Beğen
Tepkiler: coşkun ayaz

Anıl MÜLK

Aktif Üye
Tepki
181
Üstünüzdeki yelek dikkatimi çekti ve de çok mantıklı geldi bana,gece sürüşlerinde çok etkili olucağını tahmin ediyorum.Ayaklarınıza sağlık çok hoş bir tur olmuş...:)

• Beğen

dbr

Üye
Tepki
113
Güzel tur olmuş.Ellerinize ayaklarınıza sağlık.Doğa renklerini sunmada baya cömert davranmış. Sizinde hakkınızı yememek lazım.Bisikletinizde hayırlı olsun güle güle kullanın.

• Beğen

burak gezer

Aktif Üye
Tepki
315
@sottozero

çok doğru söylüyon abicim.bazıları pedal cevirmeyi zor ve sıkıcı buluyor.aslında dünyanın en zevkli şeylerinden biri bisiklet.

coşkun abi selamlar.
gezin harika. fotoğrafların zaten yorumsuz.
devamını bekliyoz..

• Beğen

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
ah ah kolum kırık ya:brutal324
çoşkun abi canım çok çekti inanki özledim hussarım beni bekliyor :(
ama bırak binmeyi evdekiler foruma bakmama bile müsade etmeyecekler nerdeyse:River-102
güzel gezmişsin baki berk arkadaşımızda dinlenmede sanırım 2500 küsür km den sonra haketti dinlenmeyi
iyileştikten sonra birlikte pedallamak dileğiyle sağlıcakla kal:)

• Beğen

coşkun ayaz

Daimi Üye
Tepki
661
Selamlar,
İlk gün akşamı Kerpe'ye vardıktan sonra Berk'in ailesi beni çok sıcak karşıladı ve güzel bir akşam yemeği sundular, hoş sohbetler ettik. Hepsine çok teşekkür ederim. Onlarla tanışmış olmak beni zenginleştirdi.
Sabah erken kalktım. Kerpe koyunda sığ fakat temiz suda, sabahın dinginliğinde ve ıssız denizde biraz bıcı bıcı yaptım.
Sahilde güzel bir kahvaltıdan sonra Berk ile bisikletlerimize binip başladık gezmeye, bugün yönümüz Kefken, Seyrek ve koylarıydı.
(link)
İlk durağımız Kefken limanıydı.

(link)
Kefken adasını en yakından izleyebileceğimiz bir buruna kadar gittik. Burası dağ bisikleti için bol ve güzel parkurlar barındırıyor. Ancak çevreye insanın verdiği tahribat ve kirlilik muazzam, her taraf çöp ve pislik...:eek:

(link)
Pembe kayalar denilen bölgeyide gezip Kerpe'ye dönüşe geçtik. Öğle yemeği yedik ve ben Berk'e ev sahipliği ve güzel dostluğu için teşekkür edip 1530' da dönüş yoluna çıktım.
Dönüşte rüzgar yine poyraz esiyordu. Bu kez bana yardımcıydı fakat tüm dostlara hatırlatmak isterim ki Kerpe çıkışından sonra müthiş bir rampa var ve yol çok dar, emniyet şeridi hiç yok.
Saat 2000 gibi eve sağ salim ulaştım.
Bu geziden bazı notlar: İnsanlar bisikletle tur yapanın türk olduğuna pek inanmıyor, turist sanıyor.
Kuş isimleri olan araba kullanan ve içi boş gençler yanınızdan geçerken aniden nara atıyor. Sizi korkuttuğunu düşünüp eğleniyor.
Bisikletle tur yaptığınız için size alaycı yaklaşıp, komik sorular soruyorlar.
Sizi takdir eden ve selamlayan güzel insanlarda var ve bizler yollarda ne kadar çok turlarsak bisikletin güzelliğine ve felsefesine inanan insan sayısı artıyor, inanıyorum.
İki günlük turun toplam maliyeti: 75 tl civarı.
Tur bilgileri: Toplam mesafe: 187.83 km. ( 2 günlük)
Toplam zaman : 12 saat 25 dk.(Bisiklette geçirilen)
Ortalama sürat: 14.91
Maksimum sürat: 65.54 (Sigma 906 nın yalancsıyım!)

Okuyan ve yorumlayan herkese teşekkürler...
Yolunuz açık olsun...

coşkun ayaz

Daimi Üye
Tepki
661
Selamlar,
2.gün yazımın başlagıcında yanlışlıkla ''kefken ve seyrek yönüne'' gittiğimizi yazmışım. Doğrusu ''Kefken, Kumcağız, Cebeci ve koyları'' olacaktır. Okuyanlara saygımdan düzeltir ve özür dilerim.
Ayrıca, Geçen pazar günü forumdan Sehad k ile (topçular'dan katıldı) birlikte bendeniz evden-eve bir günde 155 km bisiklet sürmek hatasına düştüm. Çınarcık'a gittik.:mad: Pazar günü böyle bir yere gitmek büyük hataydı. Trafik korkunçtu.:boese157:

• Beğen
Tepkiler: Kadir Yılmaz

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
evet çoşkun abi insanımız çok pis
bugün yiyip içtin yarın geldiğinde temiz bulamayacaksın türkiyeli sana diyorum
ben utanıyorum yol kenarları çöplük gibi nasıl bir memlekette yaşıyorum anlamıyorum insanları
10 gün almanyada kaldım inanın yetti eşimle bana psikolojimiz bozuldu ne kadar temiz nizamlı bir memleket insanlarıda önem veriyorlar çöp görmedim inanın yerlerde
güzel türkiyemin kıymetini bilmeyen insanlarını gördükçe!
arabalı magandası,arabada içki içeni,yolda sataşanı
inanın oraya kıyasla buraya çöplük derim!maalesef:(
güzel yerlerimiz yokmu var tabiki ama iki elin parmakları kadar oralardaki bir avuç insanın çabası var!

Kadir Yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
320
@coşkun ayaz

çınarcık turunuzda bende olacaktım ama feribota binememiştim .bayagı üzülmüştüm:mad: kısmet:p
yeni bisikletinizle nice güzel turlara :p
ayrıca geziniz harika bayağıda yol yapmışsınız tebrikler.
bide şu kuş serisi araçlardan uzak duralım lütfen

oğuz tüm

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Oğuz
Bisiklet
Salcano
@sottozero

sonuna kadar haklısınız:)

Gamerasi

Aktif Üye
Tepki
68
İsim
Ruhi Kurt
Bisiklet
Sedona
Bu güzel geziyi bizimle paylaştığınız için teşekkürler...

• Beğen

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
@sottozero

ben bisikletimi istanbuldan aldım trenle geliyorum maltepe civarında genç güneydoğulu arkadaşlar bindi trene içlerinden biri beni kasklı falan sporcumusun dedi hayır dedim niye ozaman kask takıyorsun dedi düşersem kafamı taşa vurmayım diye dedim ben çok düştüm çok yardım kafayı dedi bende belli akıllanmamışın dedim içimden:D bisikleti kaça aldın dedi bende söyledim fiyatını 800 maloldu dedim oda ben o paraya motor alırdım bisiklete o para verilirmi dedi kudurmuştum sinirden:boese157:
trenden inene kadar sinir olmuştum:Dsonra sinirim geçti:D

Bülent Bayer

Aktif Üye
Tepki
165
o son fotoraftaki "gençler büyük kayadan atlıyor" dediğiniz kayadan benim de çok atlamışlığım vardır. gerçekten inanılmaz bir adrenalin. en azından 10 metre suyun altına gömülüyorsunuz. derinlerde manzara güzeldir:)

Yunus Emre POLAT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.230
Güzel anlatımınızla süslediğiniz fotoğrafları paylaştığınız için teşekkürler. Güzelim yurdumuz gezmekle bitmeyecek sanırım. Her yeri ayrı bir güzel.
Bu arada, sözüm meclisten dışarı, şu kuş serisi araçları kullanan serseri gençlerin kuş beyinli olduklarını inanır oldum artık. Bunların kesin bir dernekleri felan var. Yoksa hepsi birden aynı şeyi yapıyor olamazlar :D

fatih alver

Forum Demirbaşı
Tepki
847
Bisiklet
Bisan
Coşkun ABi, geziniz çok güzel olmuş. Geçen hafta pembe kayalar ve cebeci bölgesinde çadırla konaklamalı bi gezideydim, sizinde belirttiğiniz gibi pislik had safhada. ama sevindirici olan şu ki büyükşehir belediyesi haftada bir gün (sanırım cuma) temizlik yapıyorlarmış. 3-5 kişilik bir tim eh idare eder bi şekilde çöpleri toparladılar. ama yurdum insanı malesef iki günde eski haline getirmiştir.
:(