Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

'' kentsel dönüşüm afet kapsamında olan binalar ''

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Kudret Kurtcebe tarafından paylaşıldı.

1. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet forumda 1970 tarihinde yapılmış olan binada oturan varmı ?
    bizim bina 1968 de inşasına başlanmış ve 1970 de bitmiş yani tam 44 senelik artık çoktan niyadı bitmiştir tabi,
    zati aşağıda çatlaklar var girişte bunlar sıva çatlağı değil ,
    şimdi buradan tüm bilgileri veriyorum olaki aynı durumda olan arkadaşlar olabilir evet benim üstümdeki daireyi bir inşaat firması aldı ,firma adı bende saklı kalsın ,
    şimdi bazı sorular var kafamda ama onlara net cevap arıyorum ,
    firma burada mal sahibi olduğu için bina afet kapsamında ve yıkım kararı çıkartabilir
    ben belediyeye başvurduğumda zati bana şu söylendi bir kişi bile gelse o bina yıkılır dedi
    çünki dedi sizin bina afet kapsamında dedi,
    şimdi bizde kredi alabilirdik devletten ama burada esnaf çok ve bilirsiniz çakallarda çok , ve bunlar mal sahibi burada,
    daireleri alıp iş yerlerine çevirdiler kimisi kendi dairesini iş yerine çevirdi müşavirlik yapıyor diğer mal sahibinin kiracısı restoran işi yapıyor burada dişçi var kendi malı üzerinde duruyor ,
    oturan ise 3 kişi ben ile birlikte
    orjinal planında 6 dükkan aşağıda ve 22 daire var toplam 28 birim ,
    3 katlı bina
    ve toplantı sonucu tüm mal sahipleri plaza dedi daha karlı iş bu çünki
    evet minibüs caddesine sıfır mesafe önümüzde kaldırımlar yeni bitti
    dahada değerlendi buralar 3 yıl sonra dahada değerlenecek
    karşımızda bir tek eski bina kalmayacak
    hemen karşımızda eski bina çoktan yıkıldı temeline başlandı
    evet arsamız eski planda 1436 m2 idi toplam pafta 107 ada nosu 442 ve parsel nosu 57 dir
    tapumda kat irtifa niteliği hanesinde daire yazıyor arsa payında 10/300 diyor
    şimdi yeni inşaatta ise bizi geriye ittiler ve 400 m2 den fazla m2 miz gitti bunun gerekçesi yola tek kanunu devlet bunun için para ödemiyor ,
    bizim bina ana kartel yola yakın ,
    toplantılar yapıldı firma yetkilisi ile
    şimdi bu ara kiracıların sorunları var tabi bunların hepsi esnaftır kimi restorancı kimi büfeci kimi köfteci kimi müşavir
    bunlar halledilecek mal sahipleri arasında anlaşmaya varacaklar
    oturan benle beraber 3 kişi biz kira ve taşınma parası isteyeceğiz ve sözleşmede madde halinde olacak ayrıca inşaat bitim süresi aşılırsa kira yardımının devam için bi madde daha olacak tabi,
    ayda 1000 lira olarak düşünüldü toplantıda ,
    buraya kadar her şey iyi gitti bir kişi oturanlardan ben daire istiyorum dedi firma yetkilisi ona plaza içinde daire yapacak
    diğer konumların birimlerin hepsi büro biçimimde olacak
    aşağıda 7 adet mağaza yapılacak ve cam giydirme olacak plaza komple ,
    şimdi bura 3 katlı ve 5 kat olacak u biçiminde olacak önde giriş yok arkadan giriş olacak asansör yapılacak
    tabi plaza deyince güvenlik masrafı olacak ayrıca temizlik ve asansör bozulursa bakım bedeli ve merkezi ısınma olacak binann giderleri olacak tabi ama bunu kiracı ödeyecek tabi mal sahipleri değil ,
    senede bir vergi ödeyeceğiz tabi maliyeye 48 m 2 büronun vergisi,
    durumu buna yakın arkadaşlar var ise ortak bilgileri netleştirebiliriz buradan ,

2. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kanunla ilgili birkaç noktaya değineyim,

-İstanbul için her bağımsız bölüm başına 18 ay boyunca devletten 650 TL kira yardımı alabilirsiniz, 18x650=11.700 TL. Bunun müteahhit ile alakası yoktur, Riskli olarak tespiti yapılan yapıda bağımsız bölüme sahip olmanız yeterli. Ayrıca ilk 5 taksidini peşin olarak alabilirsiniz. Bu dairelerde kiracı olarak oturanlar ise 1300 TL taşınma parası alabilirler.

- Kira yardımı alınmadığı takdirde, yeni yapılacak bina için çekilecek olan kredilerin bağımsız bölüm başına 100bin TL lik kısımına devlet tarafından %4 lük faiz desteği sağlanmaktadır.

- Bu yapıların yerine yapılacak olan yapılar her türlü Belediye, Tapu, Noter vs harçtan muaftır. Bunlar toplamda oldukça iyi yekün tutmaktadır.

Bu avantajlar müteahhitlerin iştahını kabartmaktadır, sizin binada olduğu gibi emsal artışının olduğu durumlarda müteahhitler için oldukça avantajlı koşullar oluşabilmektedir. Aslında sizin arsanızın değerinin artmasından dolayı oluşan avantajın çok az bir kısmını maliklere sunarak akıl çelme durumları çok fazlaca olmaktadır. Sizin düşünme mantığınız vatandaş gözüyle basit, evim yerine büro verilecek, değeri artacak ama elde etmeniz gereken değeri karşılıyor mu? asıl sorun burada başlıyor.

Şimdi ben size kabaca bir soru sorayım, sorunun cevabına göre anlaşmanın sizin açınızdan mantıklı olup olmadığına karar verin.

Arsa payınızın 10/300 (%3.33) ünün szin olduğunu söylemişsiniz. Bunun anlamı şudur, yeni yapılacak olan binanın maliyetinin, payınıza düşen %3.3 lük kısmını karşılamanız durumunda elde edilecek binanın değeri üzerinden %3.33 lük paya sahip olursunuz. Yani şöyle düşünebilirsiniz, yeni yapılacak olan bina tamamlanıp tüm bağımsız bölümlerinin değerleri toplamının %3.33 ü sizin. Farz edelim yapılan binadaki tüm dükkan, ofis, konut, depo vs hepsinin toplamı 30 Milyon (bu rakamı salladım) olsun, bunun sizin payınıza düşen kısmı 1 miyon TL dir. Yani bina bittikten sonra size vaad edilen bölümün değerinin en az 1 milyon TL olması lazım. Bunun için inşaat maliyetlerinin payınıza düşenin de düşülmesi lazım tabi. Bunun hesabı için de m2X700 Tl hesabını kabaca kullanabilirsiniz.

Bu hesap mantığını kendi durumunuza göre uyarlayabilirsiniz.

Bir kıstas da arsa değeri, arsanın %3.33 ü sizin. Satılması durumunda arsa ne kadar ediyor? bu değeri dikkate alarak da anlşama hakkında fikir edinebilirsiniz.

Bu arada bir düzeltme yapayım 2/3 çoğunluk ile anlaşma sağlanamazsa, kamulaştırılan parselde sizinle anlaşma yapmak kaydıyla uygulama yapılmaz. Kamulaştırmadan payınıza düşen pay verildikten sonra parsel Belediyeye veya TOKİ ye devredilir..

3. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    teşekkürler bu kira için benim başvuracağım devletin hangi kurumu ?

4. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Riskli yapı tespiti yapılıp, daireyi boşalttıktan sonra İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

5. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    teşekkürler
    şimdi bunu firma yapacak yani firma yetkilisi çürük raporunu çıkaracak ondan sonra 70 gün içersinde boşaltacağız binayı

http://www.csb.gov.tr/iller/istanbulakdm/

evet sayfası bu ,,

6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Şu an oturduğum bina 1968 yapımı yığma tuğla. Kolon, kiriş yok iki katlı ve yıkılması an meselesi. Kiracıyız tabi. Ev sahibi bu yüzden iki senedir zam yapmıyor biz de yaşamaya devam ediyoruz. Lakin elbet vakti gelecek. Sormak istediğim şu 1300 Tl lik taşınma yardımını belediyeden mi alacağız? Yoksa farklı bir kurum ya da anlaşmalı inşaat şirketinden mi?

7. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü Anadolu Yakası hizmet ofisimiz 18.07.2012 Perşembe gününden itibaren yeni İlbank misafirhane binasında, Tugayyolu Caddesi No:63 B Blok Zemin Kat Maltepe/İstanbul adresinde hizmet vermeye başlamıştır. Ofisimize ulaşabileceğiniz irtibat numaraları ise 0216 457 81 00/01/02 dir.

evet pt buraya bi görüneyim ben ,,

8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Sanırım benim sorumun cevabı da bu. Teşekkürler

9. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eğer Riskli alan içerisinde ise Alan uygulaması yapacak kuruma yapılacak. Riskli alan içerisinde değil ise İstanbul için İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne başvuru yapılacak, Yardım Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak..

10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkürler Kazım bey çok yardımcı oldunuz.

11. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye: