Kene Isırığından Kolayca Kurtulma

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
(link)
Bu konu hakkında yapacak çeşitli seçenekler mevcut. Özellikle yerleşim yerleri içindeyseniz bir eczane veya klinik görevlileri sizlere yardımcı olacaktır.
Fakat doğada böyle bir konu ile karşılaşınca en pratik çözümleri bulmamız gerekiyor. Sözü uzatmadan kolay bir yollardan bir tanesini paylaşmak istedim. Eğer vucudunuza bir kene yapışmış ve ISIRMIŞ ise;
"Büyük bir pamuk parçasını top haline getirin ve üzerine sıvı sabun dökerek tamamen sıvı sabun ile dolup kaplanmasını sağlayın. Daha sonra kenenin bulunduğu derinin bu kısmını sıvı sabun ile tamamen örtün. 15 - 20 saniye sonra kenenin girdiği yerden KENDİLİĞİNDEN çıktığını göreceksiniz."
Lütfen bu bilgi paylaşalım.
(Alıntıdır)

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@TALHA ATEŞ

Pamuğu sıvı sabunla kaplıyoruz. Sonra kenenin bulunduğu deri kısmını da sıvı sabun ile kaplıyoruz. Peki sıvı sabunla kaplanmış pamuğu ne yapıyoruz? Niye kapladık onu?

Oğuz han T

Daimi Üye
Tepki
179
Bisiklet
Carraro
@Serden Us

Ahaha gece gece ne güldüm :D aynı soru aklımdan geçerken siz benim yerime sormuşsunuz. Harbi abicim madem sıvı sabun işe yarıyor keneyi sıvı sabunda boğalım yani sabunu direk üzerine dökelim. Bu sıvı sabunlu pamuğu ne yapıcaz :)

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Benim anlamadığım bir nokta var doğada sıvı sabunu nereden bulacağız peki :D

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Aklıma takılan iki soru da sorulmuş :D
Yararlı bir bilgi, teoride evet ama pratikte sanırım değil.

orcun oguzhan

Daimi Üye
Tepki
153
Bisiklet
Trek
bu olay amazonlarda filan başınıza gelmediyse gazyağı,sabun,çekip çıkarma gibi yöntemleri uygulamayın....en yakın sağlık kuruluşuna gitmeyi tercih edin

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
(link)

burada siz elleşmeyin diyor. içeri kusabilir diyor. sağlık kuruşuna gidin diyor.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
En güzeli doğada kısa donla gezmemek. :D
Ben ormana girerken paçalarımı çorabın içine sokarım. (İzci alışkanlığı işte :D )

Ömer Ertuğ

Aktif Üye
Tepki
105
Bisiklet
KTM
Bir çok yerde sıvı sabunun keneyi kusturacağı ve asıl tehlikeli olanın da bu olduğu belirtilmiş. Daha etkili yöntemler de vardır elbette ama en yakın sağlık kuruluşu en iyi çözüm olacaktır.

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
@Ömer Ertuğ

En ufak şüphe bile çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir gerçekten bence yanlış bir bilgilendirmeye yol açmayalım en iyisi bir sağlık kuruluşuna görülmek.

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.978
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar bir hekim olarak tek önerim, en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi önermektir. Bir sürü alternatif çözüm üretildi bu konuda ama yine de en doğrusu, bilmeden de olsa yanlış bir şey yapmamak için bir hekimin görmesi ve müdahale etmesidir.

• Beğen
Tepkiler: bforummurat

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
keneyle konuşun. tatlı sözler söyleyin. tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. keneyide girdiği yerden çıkarır heralde. eşek değilya anlar diye düşünüyorum.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@M.Cevat Bayhan

Diyelim ki keneyi gördük kolumuzda bacağımızda vs. Hiç müdahale etmesek, keneye de zarar vermeden sağlık ocağına gitsek... Diyelim ki yolumuz 2 saat sürecek en yakın sağlık ocağına. 2 saat boyunca üzerimizde kalsa sonra sağlık ocağında çıkarılsa, bir sorun olur mu ki? Yoksa hiç zaman kaybetmeden hemen ambulans falan mı çağırmalı bu gibi bir durumda?

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Serden Us

komşumuzun koluna kene gelmiş. kendileri çıkarmaya çalışmışlar. hastaneye geç gitmişler. sonuç olarak vefat etti. ambulans bile çağrılsa yeridir diyorum ben.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@chn krmz

Ama sonuçta kendileri müdahale etmiş. Allah rahmet eylesin.
Müdahale etmesek de sıkıntı olur mu ki?

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ben ambulansı çağırmaktan yanayım. yani yakınında yürüyerek 10 dk koşarak 5 dk yakında hastane veya sağlık kuruluşu yoksa.
çünkü bu can bikere gidince yerine yenisini alamıyosun. şakası olmaz.

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.978
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@chn krmz

2 saatte bir şey olmaz. Aradan birkaç gün geçse bile bir şey olmaz. Önemli olan keneyi ürkütmemek. Kene zaten sen ona dokunmadığın sürece senin kanını emiyor. Yani senden kendisine doğru bir akım var. Keneyi çıkarmaya kalktığın anda kene kusuyor ve tersine akım oluşuyor. Yani mikrobu sana geçiriyor. Mekanizma budur. O yüzden ellememek en doğrusu arkadaşlar...

@Serden Us

2 saatte bir şey olmaz. Aradan birkaç gün geçse bile bir şey olmaz. Önemli olan keneyi ürkütmemek. Kene zaten sen ona dokunmadığın sürece senin kanını emiyor. Yani senden kendisine doğru bir akım var. Keneyi çıkarmaya kalktığın anda kene kusuyor ve tersine akım oluşuyor. Yani mikrobu sana geçiriyor. Mekanizma budur. O yüzden ellememek en doğrusu arkadaşlar...

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar herkes doğru bildiğini sanır ve bazı hatalar yapar.

Ben de buna özen gösteriyorum. Geçenlerde bir benzin istasyonunda yol kenarına iki dakika oturayım dedim. Baktım bir örümcek hızla bana yaklaşıyor, biraz dikkatlice bakınca kene olduğunu farkettim.

En büyük hata; Keneyi bir pens ile sıkıp almak veya arkasından iğne benzeri bir şey ile batırmak vs... Ya da iki parmağımızla sıkıp almak....

Hayvanı bu işlemler yapıldığında zaten sıkıp vucudun içine kusturuyor veya kanını içeri akıtıyorlar. İşte sorun burada... Eğer sizi kene ısırırsa hayvanın baş kısmı vucudun içinde olduğundan ve "ters kanca" tutunduğundan onu çekip aldığınızda ön kısmı içeride kalır. Bütün bunlar sonradan sorunlara yol açar. Yukarıda yazmış bir arkadaş. Adam kendisi koparıp almış ve vefat etmiş Allah rahmet etsin...

Bu yüzden hayvanın kendiliğinden ve kusturulmadan çıkması çok önemlidir. Bunun için bazı basit usüller vardır. Bu sadece bir tanesi...

BU konu şu an "YABAN TV" kanalında özellikle yayınlanıyor. Ben reklam olmasın diye isim vermedim.

Neden yayınlıyorlar? Kimin için? Doğada bulunan bütün insanlar için.... Aynı zamanda eşim tıp fakültesinde görevli ve bu yüzden konu hakkında bazı bilgiler edindim...:) Yani bu konunun ne denli hassas olduğunun farkındayım. Alay etmeyen arkadaşlarıma teşekkür ederim.

NOT: Bu yazdıklarım özellikle haftalarca doğada kalan kamçılar ve avcılar konusunda önemli. Kamçılıkta yanımıza almamız gereken şeylerden çoğu sağlık ve temizlik maddesidir. (Diş fırçası, sıvı sabun, diş macunu, saf alkol vs....) Konunun başında ÖZELLİKLE YAZDIK..! "Bu konu hakkında yapacak çeşitli seçenekler mevcut. Özellikle yerleşim yerleri içindeyseniz bir eczane veya klinik görevlileri sizlere yardımcı olacaktır." diye. Buraya bir defa daha yazalım...

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Benim sağ bacağıma kene yapışmıştı zamanında. Bir de bu okul ile gittiğimiz düzenli ilaçlandığı söylenen bilmem ne çiftliği mi ormanı mı neydi orada. Yaklaşık saat 10.00-14.00 arası oradaydık. Sonra yol, okul, ev derken akşam duşa gireyim dedim. Baktım bacağımda ben çıkmış. Elimle oynadım baktım ben değil, yakınına gelince ufak bir kalp kriziyle anne diye bağırmam bir oldu. :D Hemen acile gittik çıkarmaları 2-3 dakika sürdü. O an hastane yolunda sanki kene içeri giriyormuş gibi geliyor insana korkudan. Keneyi 9-10 gibi görüp hastaneye gittik bana 7 saatte bir şey olmadı.

Bir de sunu sorucam keneyi hiç ellemesek ne oluyor? Zehrini kana akıtıp sonra çekip gidiyor mu yoksa vücudumuza mı giriyor?