Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kendiniz İçin En İyi Eğitmeni Bulmak (SCUBA Diving - Aletli Dalış)

Konu, 'Outdoor' kısmında neverland tarafından paylaşıldı.

1. neverland

neverland Yeni Üye

Seviye:
    Scuba dalma hocanız, doğal olarak işinin ehli ve deneyimli olmalıdır. Ama bir diğer önemli özelliği de iyi bir
    öğretmen olmasıdır.

Bir zamanlar, scuba dalıcı eğitmenleri arasında talim çavuşu gibi eğitmenlik yaygındı ama sürekli emirler yağdırmak, etkili bir öğretme yöntemi değildir. Moralinizin bozulup egonuzun paramparça edilmesi, sizi iyi bir asker yapabilir ama işinin ehli bir dalıcı yapmaz.

Diğer yandan, her an fıkra anlatıp herkesin sempatik bulup arkadaş olduğu ve herkesi sınavda geçireceğini söyleyen biri de işini iyi yapmıyor olabilir.

İyi bir eğitmeni nasıl tanımlarsınız? Doğal olarak onun bir eğitmen sertifikası ve sorumluluk sigortası var. Ama gerçekten odaklanmanız gereken özelliği, öğretme yeteneği ve stili olmalı. Aranan özellikler şöyle:

Küçük sınıflar.
    Bir eğitmene kaç öğrenci düşüyor? “En çok altı ila 8 kişi ” diyor SSI Eğitim Geliştirme Müdürü Gary Clark. Daha fazla olursa, uzun süre bekleyebilir ve pek az kişisel ilgi görürsünüz.

Yardımcı eğitmen.
    Bir sorun çıkarsa, yardımcı eğitmen sınıfı kesmeksizin size yardım eder.

Çoklu uygulamalar.
    Bazı eğitmenler tüm kursu (açık deniz uygulamasını katmadan) iki ya da üç uygulamaya toplar.
    Hafta sonunda kursu bitirirsiniz, ancak öğrendiklerinizi gerçekte içselleştirme şansınız olmamıştır. Diğer yandan,
    altı uygulama, altı kez ekipman toplamak ve maskenizi altı kez temizlemek demek olsa bile öğrendiklerinizi uygulamalar arasında hazmetmeniz demektir.

Suda bol zaman geçirmek.
    Yaparak öğrenilir, o konuda okuyarak değil. En az dört açık deniz uygulaması yapılmalıdır.

İnsan ilişkileri.
    “Eğitmenle kolay iletişim kurulabilmelidir,”
    Diyor PADI kursu gözlemcisi Jeff Meyers. Kendisine rahatlıkla soru sorabilmelisiniz. İyi bir öğretmen, kürsüdeyken notlarına bakmaz. Göz teması sağlar. Aptalca sorulara ve sakarlıklara karşı sabırlıdır.

Kişisel ilgi.
    Bir işi öğrenmede zorlanırsanız, eğitmenin buna nasıl yaklaşacağını sorun diyor PADI baş eğitmeni, Martin McClellan. Herkesin öğrenme hızı farklıdır ve gerekirse fazladan uygulama önerilmelidir. “Eğitmen ‘Merak etme, benimle bir sorun çıkmaz’ diyorsa, egosu fazla gelişmiş ve işine engel oluyor demektir” diyor McClellan. “Sorununuzu görmezden gelecektir çünkü onun öğretmenlik yetisinden kuşkulanacağınızı düşünür.”

Empati.
    İyi bir eğitmen bazı öğrencilerin bazı korkuları olabileceğini anlar ve onlara güven vermeye çalışır. Derinlik terörü “savaş öykülerini” anlatan bir eğitmen ise korkuları azaltmaktan çok kendi egosunu şişirmektedir. “Ben böyle bir sınıfa yazılmazdım” diyor NAUI Eğitim ve Gelişmeden sorumlu Başkan Yardımcısı.

Deneyim.
    İyi öğretmenler bir gecede yetişmiyor. Kaç yıldır eğitmenlik yapıyor? Kaç yıllık yardımcı eğitmen? Kaç yıllık dalma hocası? Kaç yıllık dalıcı? Eğitmeniniz kendi deneyimlerine göre mi öğretiyor yoksa kitabı mı size aktarıyor?

Organizasyon.
    Bir sınıf, konu dışı şeylerle ilgilenmeden ilerlemelidir. Eğitmenin bir planı olmalıdır. “Eğlenceli ama bir yapı içinde ilerlemelidir,” diyor SSI’dan Clark.

Zamanlama.
    Bir eğitmen tam vaktinda orada olmalı ve sınıfını hazırlamalıdır. Dersi de tam zamanında bitirmelidir, daha önce değil. Bir eğitmenin, hayatınızın bağlı olacağı becerileri size öğretmekten daha önemli bir işi olmamalıdır.

Makul bir ücret.
    Kurs kaça, tekne kirası, ekipman kirası vs. gibi ekstralar ne kadar tutuyor? Su altında hatalar, ölüm-kalım meselesi olduğundan, ücret sizin için birincil önemde olmamalıdır. Mükemmel bir eğitmen, daima ödenecek ücrete değer.

En İyi Sertifikayı Hangi Kurum Veriyor?
    CMAS, IDEA, NASDS, NASE, NAUI, PADI, PDIC, SSI, YMCA... – 12’den fazla kurum temel scuba sertifikası vermektedir. Hangisinin sizin eğitmeninizi çalıştırdığı ve size kart verdiği önemli mi?

Giriş seviyeniz için önemli olmayabilir. Bu noktada, “olmuş” scuba dalıcısı sayılmazsınız. Kendini eğitmenin uzun yoluna bir-iki adım atarak başladınız. Attığınız iki ya da üç adım, ait olduğu kurumdan çok eğitmeninize ve daha çok da sizin gayretinize bağlıdır. Aslında, bir çok eğitmen bir çok kurumdan kart almıştır.

Gerçek eğitim, doktor ve avukatlarda olduğu gibi, sertifika sonrası “sahada” kazanılır. İstatistikler, özellikle son yapılanlar, deneyimsiz olmakla kazalar arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösteriyor. Yoksa, kartın üzerindeki harflerle kazalar arasında bir ilişki yok.

Yazan: John Francis
    Çeviren : Cemile ŞAYLAN
    Kaynak : Rodale`s Scuba Diving Magazine

2. cruiser76

cruiser76 Aktif Üye

Seviye:
    Çok güzel profesyonelce hazırlanmış bir yazı. Ama ben ne yaptığımı söyliyim, bir kaç yıl tatile gittiğimde palet, maske,şnorkel ile serbest olarak kulak dengeleyerek 13m ye kadar inebiliyordum zorlanmadan. Sonrasında sırtlık tabir edilen sadece tüpü bağlayabileceğiniz ekipman, tüp ve ağırlık kemeri ile hiç zorlanmadan 7-8 metrede dipte rahatlıkla kullandım, ama ben derinlik olarak öyle zorlama derdinde değildim. Sonrasında eğitim almadan malzemeler aldım, bir iki kez kullandım, ama tabiki dalışlardada 10m yi geçmedim. Sonra çalışma hayatımdan dolayı hiç fırsatım olmadı, malzemeler kaldı öyle.

Bence basit teorik bilgi ve iki gün gibi uygulamalı iyi bir eğitimle yapılabilir bu iş. Ehliyetim yok, almak istiyorum çünkü 20+ metreler için ehliyet ve eğitim şart. Engelliler, bedensel işlevsizlikleri olanların yaptığını dahi duyuyoruz.

Benim anlamadığım 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede deniz bu kadarmı ihmal edilir. Almanya'nın denizle alaksı yok ama kasabalarında dahi dalış ekipman mağazaları görebiliyorsunuz, bizdeki dalış aktivitilerinde yabancılar çok.

Bu nedendir bilmiyorum, belki ekonomik, belkide babalarımızın cahilce bu sporu tehlikeli olarak bize yasaklamalarımı. Bence bu eğlenceli , yardımseverliği ve doğayı sevmeyi özendiren spora daha çok ilgi gösterilmeli.

saygılar

3. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    paylaşım ve bilgilendirmelerinizden dolayı teşekkürler..

4. neverland

neverland Yeni Üye

Seviye:
    Aletli dalış sanılanın aksine zor ve tehlikeli bir spor değildir. Sağlık problemi olmayan herkes dalabilir. Engelli arkadaşlarımızın da dalabildiği doğru. Eğer iki kol yada iki bacak birden engelli değilse...
    Dalış tehlikeli bir spor değildir ancak kurallara uymadığınız taktirde ölümcül dahi olabilir. Ülkemizde de tüm ülkelerde olduğu gibi aletli dalış yapabilmek için dalışın seviyesi her ne olursa olsun dalıcı brövesi sahibi olmanız yani gerekli eğitimi başarıyla tamamlamanız gerekiyor. Hatta bu da tekbaşına yeterli değil. Dalışın en önemli genel kuralı gereği bir dalışta en az iki kişi olmanız gerekiyor ve bunlardan biri mutlaka tecrübeli olmalı. (4 yıldız kuralı : iki 2 yıldız dalıcı yada bir 1 yıldız bir 3 yıldız dalıcı beraber olmalı)

Bu kuralları kim kontrol ediyor ?
    Her dalıcı suyun altında kendinden sorumlu, ve kendi kendisini kontrol ediyor. Tek başınıza dalışa gidebilirsiniz yada bröveniz olmadan. Kimsenin haberi olmaz. Tabiki başınıza birşey geldiğinde de kimsenin haberi olmayacaktır...

Dalış eğitimlerine katılmak ve bitirmek yada öğretilen konular çok zor değil. Ben size aletli dalışa başlamadan önce mutlaka tecrübeli, iyi bir hocadan eğitim almanızı şiddetle :) öneririm.