Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kendi GPA'mız (Marmaris-Selimiye-Datça-Bodrum-Ören-Marmaris) (2-7 Ekim 2010) - 3. Gün

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında five tarafından paylaşıldı.

1. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    3. gün : Datça-Kargı-Körmen Limanı-Bodrum(Gümbet)

Ertesi gün akşam saat 16:00'da Bodrum feribotunda olmamız gerektiğinden, o gün için planladığım Knidos turundan vazgeçip denize girmeye karar verdik. Bunun için uygun yeri sorduğumuzda bize Kargı koyunun hem yakın hem de güzel olduğunu söylediler. Sabah otelde kahvaltı yaptıktan sonra bisikletlerimizi yükleyerek Datça merkezinde deniz kıyısında fotoğraflar çektik. Bir gün önce akşam yemeği yediğimiz Zekeriya lokantasında bir de çorba içtik. Çorbanın sabahları çok iyi geldiğini ve iyi tuttuğunu İzmir-Bodrum turumuzdan iyi biliyorduk.
    Datça'dan Kargı Koyu'na doğru yola çıktık. Yol iniş çıkışlarla deniz kıyısından koya ulaşıyordu. Araba yolu da sona eriyordu bu koyda. Park alanına bisikletlerimizi koyup yanımıza havlu ve mayoları alıp sahiline yöneldik. Hava harikaydı. Sahilde önce biraz güneşlenip -ki Ekim güneşi bile olsa yakıyordu- sonra denize girdik. Tabi sonrasında da biraz atıştırma... Benim en keyif aldığım şey yemek yerken gazete okumaktır. Yine bir yerlerden, eski de olsa, gazete ve dergi bulup Fatih'le yediğimiz patates kızartmasına eşlik ettirdim.
    Bir gözümüz eşsiz güzelliklere diğeri de saate bakıyordu. Önceden kararlaştırdığımız saate kadar keyif yapıp sonra duş aldık ve Datça'ya geri dönmek üzere yola çıktık. Yolda birkaç bisikletliyle selamlaştık. Merkezde de bir grup yabancı bisikletçi grup vardı. Yanlarında malzemelerini taşıyan bir minibüsle çevreyi geziyorlardı. Yola devam ederek Knidos ayrımına kadar geriye döndük. Knidos yolundan biraz ilerledik. Körmen limanı ayrımından itibaren yol hafif de olsa yükselmeye başladı. Aklımda hep gidemediğim Knidos yolu vardı. Önceki senelerde tek başına aracımla Knidos'a gitmiş, antik kenti dolaşmış ve dönüşte de Palamutbükü'nde denize girip güzel yemekler yemiştim. Bu sefer bisikletle gitmek isterdim ama artık başka zamana planlamak gerekecek.
    Yolun en yüksek yerine ulaşınca gördük ki limana kadar hep inişti gerisi. Müthiş bir rüzgar ve dalga vardı denizde. Küçük limanın dalgakıranları arasında 2 küçük feribot ve bir motoryat vardı. Biz ulaştığımızda sadece bir iki araba vardı. Daha sonra sayıları arttı. Fatih'le aynı formayı giydiğimiz için, bizi oranın görevlisi sanıp bilet almaya kalktılar. :) Feribotların 3-5 araç aldığını düşünürken 25 araç alabildiklerini görünce gerçekten çok şaşırdım.
    Feribotta bir gece önce seferle ilgili konuştuğumuz kaptanla karşılaşınca selamlaştık. Bisikletlerimiz diğer iki tekerlekli araçlarla birlikte kenarlara iplerle sabitlendi. Araçlar alındı. Ve saat 16:00'da yola çıkıldı. Öğrendiğimiz kadarıyla yol yaklaşık 1 saat 40 dakika sürüyordu. Limanın çıkışında o rüzgarın ve dalgaların etkisini hemen hissetmeye başladık. Gemimiz bir fındık kabuğu gibi sallanıyordu. :) Dışarıda da sandalyeler olmasın rağmen insanlar içeride oturmayı tercih ediyordu. Önce, "Bu yol bitmez." diye düşündüm. Sonra biraz alıştım. Fatih'le çay içelim dedik gemide ama çayı üzerimize dökmemek için de çok uğraştık. Dalgalar geminin en üstüne kadar sıçrıyordu.Bu sebeple sol yana bir branda çekilmişti. Karaada'nın yakınına geldiğimizde rüzgarın ve dolayısıyla da dalgaların etkisi azalmıştı. Fatih'le Gökova'nın ilk defa gördüğümüz manzarasının tadını şimdi çıkarmaya başlamıştık. Ertesi gün gideceğimiz yolları kıyı boyu takip etmeye çalıştık ama yolu bulmakta çok zorlandık.
    Bodrum limanına yaklaştığımızda yüksek direkli tekneler bizi karşıladı. Sezon bittiğinden olsa gerek gemiden indiğimizde fazla bir kalabalık göremedim. Yolda Tayfun'la konuştuğumuzda bize Gümbet'te bir otelde yer ayarladığını söyledi. Gümbet'e gitmek için Bodrum merkezinden denize en yakın yolu takip ederek sağlam bir yokuşu aştık. İndikten sonra solda oteli bulup yerleştik. Bugün fazla yorulmadığımız için akşama Bodrum'da da küçük bir tur atalım dedik. Oldukça boş olan barlar sokağı pek bize keyif vermedi. Otele dönüp yattık.

3. gün : Datça-Kargı-Körmen Limanı-Bodrum(Gümbet)
    Mesafe : 20.43 km
    Yolda geçen süre : 1.33 saat
    Ortalama Hız : 13.10 km/s
    En yüksek hız : 47.15 km/s

Datça Merkez

Kargı Koyu

Kargı Koyunda keyif :)

Körmen Limanı yolunda

Körmen Limanı

Feribottan kareler

Uzun direkliler

2. bahadır76

bahadır76 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    çok güzel bir tur olmuş tebrikler. peki, knidos yolundan otomobille gittiğinizde yolun durumu nasıldı? bilgi almak için soruyorum. yokuşları var mı yoksa yol düz mü? kısaca yolun durumu nasıl?:)

five bunu beğendi.
  3. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    :in: :in: :in: Sevgili arkadaşlar sizleri canı gönülden kutlarım.Gerçekten en güzelini yapmışsınız.Bu güzel geziyi ve güzel kareleri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz.Emeklerinize ellerinize gönlünüze sağlık.

five bunu beğendi.
  4. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkürler.

Knidos yolu yarımadadaki en sakin yoldu. Datça'ya kadar olan kısma göre de daha dardı. Yolun belirli kısımlarına belki düz denebilir ama Reşadiye Yarımadası'nın genelinde olduğu gibi iniş-yokuşlar eksik değil. Knidos'a yakın son kısımlarının uzunca bir iniş (dönüşünün de doğal olarak çıkış) olduğunu hatırlıyorum. Ama fırsat bulursam mutlaka bisikletimle orada olacağım.

Kazasız ve keyifli turlar

five

bahadır76 bunu beğendi.
  5. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Kazasız ve keyifli turlar

five

6. Batuhan Atmaca

Batuhan Atmaca Üye

Seviye:
    Gerçekten gidilmesi gereken biyer datça

five bunu beğendi.
  7. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Güzel turunuz için sağolun. Kafa dengi arkadaşla herşeyin çok güzel olacağına şüphem yok. Ayaklarınıza sağlık resimlerde harika

five bunu beğendi.
  8. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba.:)
    Güzel tur olmuş.Ayaklarınıza sağlık.
    Paylaşımınız için teşekkürler.:in:

five bunu beğendi.