Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kemik kırığını en hızlı şekilde iyileştirmek...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında m6rk tarafından paylaşıldı.

1. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Triatlon yarışına tam 29 gün kala, bisiklet antremanım sırasında düşerek sol el 3. metakarpı bileğe yakın yerden temiz bir şekilde kırdım. Ne mutlu ki herhangi bir operasyon, yerine oturtma filan gerekmedi. Röntgen filmlerini yolladığım bir doktor bunun tipik bir yumruk kırığı olduğunu söyledi...

Yarışa 1 hafta kala antreman yoğunluğu çok hafiflediğinden 3 hafta antreman kaybım olacak. Bundan önemlisi yarışa katılma ümidimi başta tamamen kaybetmiştim! Şimdi, doktorlardan ve internetten aldığım bilgilerle, rekabetçi şekilde olmasa da yarışa katılma ihtimalimin olduğu konusunda ümitlenmeye başladım.

Kırığın iyileşmesini hızlandırmanın bir yolunu bilen var mı? ilk günden beri kalsiyum-magnezyum-çinko takviyesi yapıyorum. Bugün tam 13. gün.

Son olarak internette kemik stimülatörü diye bir şeyin varlığını öğrendim. Kimi yorumlara göre ufak kırıkların iyileşme süresini 50%'ye varan oranda kısaltabiliyormuş. İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde varmış. Bu konuda bilgisi olan?

Geçen haftadan itibaren spor salonunda bisiklet çevirmeye başladım. En azından 90-120 devir aralığında, 135-165 nabızda 45dk. kadar pedallıyorum. Haftaya da elimi sarsmayacak hızda koşmayı düşünüyorum. Yüzme ise son haftaya kalacak maalesef...

Görüşlerinizi bekliyorum, aman siz dikkatli olun. Ufak bir sakatlık uzun zaman antremansızlığa sebep oluyor. Mutlaka antreman öncesi iyice ısının, sonrası iyice esneyin... Bir de benim gibi bisikletten uçmamaya çalışın :)

Felat Şen bunu beğendi.
  2. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun. Bir an önce iyileşmen dileklerimle.1980 yılında aynı kırık başıma geldiğinde ilaçlar yerine doğal yolları denedim. Kırk gün süreyle her sabah paça çorbası içtim ve inanılmaz hızda ve sağlamlıkta iyileştim. Üstelik o yıllarda cirit sporuyla ilgilendiğimden bileğim benim için çok önem taşıyordu. Acil şifalar dilerim..

3. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    mork kişisel yorumun doktorunu dinle ,buralardan bilgi sana faydası olmaz,ama başıma gelenden bahsedeyim elde olduğu için aslında çok sorun yok bir yüzme var ,benim 400antrenmanı sırasında yerdeki çatlağa ayağı girdi ayak 5.met.kırık 4.met çatlak vardı ve iki gün sonra uygulmalı sınava çıkmak zorundydım,ca takviyesi iyi ayrıca ele takılan aparatlardan bul sana bu süre yeter ama sorun şu 3 hafta sonra hangi yarışia gidicen şu aniçin eğirdir var ve hala açık olacağını sanmıyorum
    saygılarımla

m6rk bunu beğendi.
  4. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    gercekten gecmis olsun bol dinlenme hafif egzersiz ve bol kalsiyum cinko magnezyum ve aminoasit icin protein tuketmelisin

5. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Saolun, doktorumu dinliyorum da birtakım ek bilgiler alabilirim diye sormak istedim. Çok önceden 3 arkadaş kaydolduğumuz Hamburg Triatlonuna katılmak istiyorum. Kayıtlar, ulaşım, konaklama hepsi aylar öncesinden ayarlanmıştı...

el aparatları nerden bulunur, neye benzer? Yüzmede kullanmama izin verirler mi?

6. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    tamam doğru daha önce söylemiştin katılacağını ,unutmuşum ,kusura ,medikal marketler bak yadi ,atele benzeyen malzemelerle kendinde yapabilirsin bait birşey.geçmiş olsun

7. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Elimi kafama göre sarıp gitmeye çekiniyorum, özellikle yüzmede doktor raporu gerekebilir. Kendime avantaj sağlamayan bir eldiven olduğunu hakemleri ikna etmek lazım yoksa yarışmadan ihraç edebilirler.

Bir de hem yüzmede hem bisiklette sorun çıkarmamalı

8. Mehmet Soyarslan

Mehmet Soyarslan Yeni Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Parçalı olmayan kırıklarda genellikle 1 hafta içinde kırık hattında "kallus" denilen iyileşme dokusu oluşur. Daha sonraki günlerde bu dokuya kalsiyum çökerek tekrar kemikleşme sağlanır. Bu süre sağlıklı insanlarda kırık hattının büyüklüğüne, kişinin yaşına, beslenme durumuna, kullandığı ilaçlara, çevresel faktörlere bağlı olarak yaklaşık 2-4 hafta arasıdır. Ancak buradaki en önemli konulardan birisi de kırık hattının iyi sabitlenmesidir. Kırık hattında olan oynamalar iyileşme sürecini geciktirir.

9. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    1) Uyguladığınız gibi Kalsiyum, Magnezyum, Çinko alımı
    2) Yüksek protein, düşük yağ diyeti
    3) Kırık bölge dışındaki uzuvların hareketliliği sonucu metabolizmanın dinamik kalmasının sağlanması ve bu sayede vücudun direncinin yüksek tutulması
    4) Minerallerle birlikte A ve D vitamini alınması (İster Güneş yoluyla, ister balık yağı kullanımıyla)