Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kazalı Jant'ım düzelirmi ?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Yılmaz C. SEZEN tarafından paylaşıldı.

1. Yılmaz C. SEZEN

Yılmaz C. SEZEN Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba dostlar. Bu akşam yapmış olduğum kaza sonucu jant bu hale geldi. Ek yerinde açılma var sizce bu jant tekrar iş görür mü ?
    Akord yapılabilirse eğer sonrasında aleminyum kaynak attırabilirim. Fikir ve görüşlerinizi bekliyorum.

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    kesinlikle riske girme.Jant çemberleri çok pahalı değil sadece çemberi alıp ördürebilirsin.Tabi bu benim fikrim düzeltirim diyene de yada düzeltilir diyene de saygı duyarım,ama inanmam :)

Not:Sonradan fark ettim ayrılan yere kaynak attırabilirim yazmışsın. jant inceliğindeki bir aluminyuma kaynak atarım diyen kaynakçıya da inanma.Bu incelikte bir parçaya eritmeden ve eksiltmeden argon kaynağı atacak makine ve usta bulman da imkansız

Yılmaz C. SEZEN bunu beğendi.
  3. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Jantı kullanabilirsiniz ama bisiklet üzerinde DEĞİL !!! Ek yerinden kırılmış zaten kırılmasa belki...

4. Yılmaz C. SEZEN

Seviye:
    Teşekkür ederim mesajın için. Benimki de bir ümit işte. 'Zararın neresinden dönersek kardır' derlerya hani, benimki de o misal. Bu arada o kaynağın her kişinin atamayacağını biliyorum. Ben sanayideyim ve bu işi çok iyi yapan bir zanaatkar tanıyorum, ondan sormuştum.

5. Yılmaz C. SEZEN

Seviye:
    Arkadaşım, bu jantı başka nerede kullanabilirim, bisikletden hariç ? Varmı başka bir yer ?

6. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    tamir ettirdiğinizi bile varsaysak ben o jantın sekme yapacağını düşünüyorum en iyisi çember alıp ördürmek Ferhat Bey'in dediği gibi..

7. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Jant çemberi hariç diğer parçalar tam göremesem de kullanılabilir gibi duruyor.

Jant çemberinden biraz uğraşla büyükçe bir sehpa yapılabilir :)

8. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    öncelikle çok geçmiş olsun.Nasıl olduğunu da söylerseniz sevinirlm:Jant konusunda düzelmesi imkansız.Düzelse bile teller haddinden çok fazla gergin olacağından virajlarda teller kopacaktır. :) ki açılan yeri söylemiyorum bile. :)
    Ama jantınızı ağırlık altında düzeltikten sonra renkil misina ile örerseniz kesinlikle tur resimlerinizi asmak için harika olacaktır.Blrde dışına kalın bir lastik geçirirseniz çok hoş oluyor.Bende bir kaza sonrası janımı bu şekilde değerlendirdim oradan biliyorum.

9. şans topoğraf

şans topoğraf Kıdemli Üye

Seviye:
    Bencede hic riske girmeyin.Gobegi yeniden ormek daha mantikli...

10. Yılmaz C. SEZEN

Seviye:
    Teşekkür ederim geçmiş olsun dilekleriniz için. Dün akşam 20:30 suları 3 kafadar yağmur-çamur-soğuk dinlemeden bizim buradaki üniversiteye tırmanış gerçekleştirecektik. Genelde anayoldan tek sıra halinde gidiyorduk ama bu sefer tranway yolunun yanında bulunan 2 şeritli yolun sağ kısmından 2 li olarak ilerliyorduk ki 15 dk geçmedi kendimi yerde buldum. (Kaskın önemini şimdi daha iyi anlıyorum ! ) Olayın nasıl gerçekleştiğini anlamadım. O şokla bi süre yerden kalkamadım zaten. Yardım istedim beni kaldırmaları için. Biraz başım dönüyordu. Kimi hastaneye götürelim diyordu kimi polis çağıralım o ses kalabalığından fırsat bulup ilk yaptığım iş yoldaşıma bakmak oldu. Cidden onu öyle arabanın altında o şekilde görünce içim gitti. Almak için o kadar emek harcadığım ve özenle baktığım bisikletimi öyle görünce... Neyseki bana vuran şöför tüm masrafları karşılayacağını söyledi. Arkadaşlar anında masraf tutarı çıkarıp ücreti talep etti. Adam gıkını çıkartmadan verdi ve ilerde başka bir masraf çıkarsa onuda karşılayacağını söz verdi. Beni hastaneye götürmek için zorladı hatta, kendimi iyi hissettiğim için bu teklifini geri çevirdim. Ama şuan sağ bacak, sol kol ve boyun ağrısı çekiyorum. sıcağı sıcağına anlamamışım :/ Adamda çok korkmuştu üstüne gitmedim sadece daha dikkatli olmasını rica ettim. Öyle işte, hiç aklıma gelmezdi böyle bir işin başıma geleceğini. Ucuz atlattım, bundan sonra daha dikkatli olurum heralde.

Bu arada atık jantı nasıl değerlendireceğimi buldum teşekkürler yeniden. :)

11. M.Burak KARADAĞ

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bana vuran kaçmıştı.şanslısınız.çok büyük geçmik olsun ne yapmayı planlıyosun abi jantla?

12. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun.Jant feci olmuş bu şekilde kesinlikle düzelmez düzelecek olsa bile bir çember için uğraşmaya değmeyecek kadar zor :(. Kaynaktan kırılmasa bile kullanılmazdı bu kadar yamukken...

13. Halil Ş

Halil Ş Üye

Adı:
    Halil Şişmanoğlu
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    aynısı bnm ön janta olmuştu kaza sebebiyle, düzeltmeye çalıştım ama tamamen düz hale getirmek nerdeyse imkansız zaten duzeltmeye çalışırken yırtılmıştı jant.. bende 30 tl ye bir jantçemberi 10 tl ye de telleri ve tel başlarını alıp kendim ördüm,,tavsiyem yeni bir jant alın ve kendiniz örün gerçekten çok zevkli ve sanıldıgı gibi zor degil birkaç jant örme konusu okuyup örebildim öğrendiğim yanıma kar kaldı..

14. Yılmaz C. SEZEN

Seviye:
    Dediğin gibi odama asıp, gezi fotoğraflarını iliştireceğim :)

15. Yılmaz C. SEZEN

Seviye:
    Aynı çemberin siparişini dün vermiş bulunmaktayım. Artık çizikleride oje moje bi şekilde kapatıcaz artık. Merak ettiğim bir konu daha var bu eski çemberdeki telleri kullanabilirmiyim, yoksa değiştirmelimiyim? Herhangi bir kopma mopma söz konusu değil. Halil arkadaşımızın dediği gibi örme işleminide ben yapıcam.

16. M.Burak KARADAĞ

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Abi renkli misinalar satılıyor av malzemesi satan yerlerde onlarla ör çok güzel oluyor :)

17. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Yamulan jantı bozup telleri göbekten ayırınca tellerin hepsini düz bir zemine koy bir çok telin "s" şeklinde olduğunu göreceksin.eğer laçka değillerse (sağa sola kolay eğilip bükülmüyorsa) Düzeltebildiklerini kullanabilirsin.Telleri görmeden uzaktan verebileceğim tavsiye mümkün olduğunca yeni tellerle örmen. Ama telleri görüp kullanılıp kullanılmayacağına karar verilebilir.

18. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Eski janttan çıkan telleri yeni janta dizmeden hiç birşey belli olmaz.Eski telleri yeni janta düzeltmeden takabilirsin, zaten çekmeye başlayınca hepsi dümdüz olacaktır ama bu kaza sonucu uzayan sertliğini ve rijitliğini yitiren teller varsa jantta muhakkak hoplama tabir edilen dikey akort bozukluğu oluşacaktır.Normalde 26 ınchlik jant tellerinde çok bozulma olmuyor sök tak yapılıyor ama bu kaza nasıl etkiledi denemeden söylemek yanlış olur.jantı ilk defa örecekseniz kendinizin örmesini kesinlikle tavsiye etmem öyle zannedildiği kadar da kolay bir şey değil .Tamam telleri olması gerekiği gibi göbekten geçirip janta takarsınız bunu fotoğraflardan görüp öğrenirsiniz ama akort ayarının özellikle de dikey hoplamayı almanın tarifi yok :) ne kadar ben çok iyi akort yaparım hoplamayı keserim diyen usta gördüysem yüzde doksanı yapamıyor :) özellikle alt seviye jant grubunda sıfır ayar tutturmak çok zor.Bence jantı kendin örsen bile akort ayarını iyi bir ustaya götür derim.

19. Yılmaz C. SEZEN

Seviye:
    Jantı kendim örüp akordu ustaya yaptıracaktım fakat, ruble & rotor sökme anahtarım olmadığından bu işi ustaya bırakacağım sanırım.

20. ugurcan ugur

ugurcan ugur Aktif Üye

Seviye:
    yılmaz abi geçmiş olsun bi SLR aldır sen :D