Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kazalı, Gölağıl Yaylası-Tavaklı Yaylası-Bölüklü Yaylası offroad zorlu gezimiz

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında emin demirpolat tarafından paylaşıldı.

1. emin demirpolat

emin demirpolat Aktif Üye

Seviye:
    Yaklaşık bir yıl önce yapılan bir geziydi bu. Daha önce ancak 4.cü denememizde, çıkabildiğimiz Gölağıl Yaylasını keşfettikten sonra, durduğumuz yerde duramadık, yine birşeyler dürttü durdu Yılmaz Çardakla beni, google earthden, yeni keşifler, yeni rotalar çizme yoluna girdik, belki gidilir gidilmezse geri dönülür diye düştük yollara, tahmini 40-50 kilometrelik kısmı off-road-patika olmak üzere 120-130 km.lik bir güzergahda, 1500-2000 metrelik rakım çıkışı planladık.

Herkül'ün yanından usulca müsadenizle deyip, geçtik, hiç ses etmedi.
    By emindp at 2010-06-08

Güzel, Ereğlimizi ardımızda bıraktık.

yaklaşık 30 km mesafeden sonra Aşağı dağ köyüne ulaştık, ve asıl rota burda başladı, asfalttan uzaklaştık, ağaçların arasından tırmanmaya başladık, yaz sıcağı da parkur zor olunca pek bir katlanılması zor hale geliyor doğrusu, geçici de olsa imdadımıza kabalak otu yetişti, 30 dakika kadar kafamızda şemsiye gibi bizi gölgeledikten sonra kendini salıverdi,

Yolun bir alanı tamamen kelebeklerle kaplıydı,

gölgelerde kısa süre de olsa nefes aldık,

Bir hafta önceden yağan dolu (bu dolu fırtınası, tek başıma bölüklüye tırmanırken denk gelmişti, kask çok işime yaramıştı, ceviz büyüklüğündeydi dolu ve ağacın altına tünediğim halde sırta omuza geldiğinde bile fenaydı) bitki örtsü sanki kurşun yağmuruna maruz bırakmış.

By emindp at 2010-06-08

Daha önceki denemelerde, fotoğrafladığımız için, gölağıl çıkışı fotoğrafları burda yok, ama nefis güzellikte manzaralı bir rota. Gölağıl yaylasının hemen altından sol yana saptık, yaklaşık bikaç km sonra yine sola devam ettik, artık istikamet tavaklı yaylası, ve Tavaklı yaylasını ilk defa gördük hem de kimsenin gitmediği bi rotadan. Tavaklı yaylası, yemyeşil sakin kendi halinde, bir yanı, gölet-bataklık arası manzarada, kampa çok elverişli, devamlı akan bir çeşmesi de olan bir yayla, yerleşime ait hiç bir iz de yok.

http://img189.imageshack.us/img189/7947/dsc03104n.jpg[/IMG

[IMG]http://img191.imageshack.us/img191/3541/dsc03104re.jpg

yolun yaklaşık 60.cı kilometreleri, tavaklı- bölüklü yaylası yol ayrımı.

İlginç su akıntları, yılmaz ve ben.

IMG]http://img227.imageshack.us/img227/4947/dsc03112z.jpg[/IMG]

IMG]http://img9.imageshack.us/img9/8378/dsc03114e.jpg[/IMG]

IMG]http://img708.imageshack.us/img708/1108/dsc03115mu.jpg[/IMG]

Bölüklüye doğru, Arı kovanları, pek bilinmese de ender üretilen şifalı ballar bunlar. Özellikle zakkuma benzeyen, bir bitki çeşidi yanısıra, çok zengin bitki florasına sahip olması da yetişen balın, kalitesini artıran önemli bir faktör.

Devamlı akan az bir suyla sürekli işleyen ve gürültü çıkaran, muhteşem bir düzenek bir mühendislik harikası, dağ başında. Muhtemelen ayıları korkutmak için yapılmış, ama biz korkmadıkhttp://www.bisikletforum.com/images/icons/icon7.gif

Daha önceki gezilerden tanıdığımız, "ilk görüşte bile keçileri kaçırmış" izlenimi verse de keçilerin çobanı:) Cemal ve keçiler.

IMG]http://img139.imageshack.us/img139/9053/dsc03118m.jpg[/IMG]

Bacaklı yaylası tepeleri uzaktan arlardan görülüyor.

Ve gezinin en önemli anı, tavaklı yaylayı geçtik bölüklünün eteklerinde dolaşıktan sonra, Gümeliye doğru yol aldık, gümeliye 1km kala, geçtiğimiz yollardan, çok daha düzgün, bisiklet için oldukça iyi konumda olduğu söylenebilecek bir yolda ilerlerken, o ana kadar hep yılmazın arkasından giden bende nedense öne geçme arzusu oldu öne geçtim, beş dakka gecmeden arkadan gelen sese döndüğümde yılmazı düz yolda hiç engel yokken, yolun sağ yanında düşmüş halde gördüm, ayağa kalktığında kırılan klaviküla kemiğinin omuzda yaptığı çıkıntıyı görünce bunun bir klavikula kırığı olduğunu anlamak için doktor olmak bile şart değildi, yılmazı sert zemine yolun sağ yanına yatırıp 112 ambulansı aradık ve hemen ulaştı ve yaklaşık 72.ci kilometrede, turun en zorlu ksımını bitimiş ama köprücük kemiğimiz kırılmış olarak, ambulansla ereğliye hastaneye döndük. Köylülerin, alıp bisikletlerimzii ayrıca ereğliye bırakmış olmaları büyük jestti.

http://img85.imageshack.us/img85/4818/dsc03121r.jpg[/IMG

[IMG]http://img194.imageshack.us/img194/4290/dsc03128m.jpg

Uploaded with ImageShack.us

toplam 72 km yol 1800 metre çıkışlı öneml kısmı off-road olan bu geziyi böyle tamamladık.
    Bu geziden çıkarabileceğimiz en büyük ders, ZOR GEZİ VE PARKURLAR, SONLARA DOĞRU, yorgunlukla beraber rahatlamanın da getirdiği dikkat dağınıklığı kazanın sebebiydi. Yılmaz şu anda gayet iyi bsiklet turlarına istanbulda devam ediyor.

2. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Harika bir gezi olmuş ve yemyeşil örtü altında doğayı keyifle soluklamışsınız.
    Ayı korkutma düzeneği çok ilginç.
    Yılmaz arkadaşa geçirdiği talihsiz kaza için büyük geçmiş olsun.

delagandara ve emin demirpolat bunu beğendi.
  3. Ümit Arabacı

Ümit Arabacı Kıdemli Üye

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık Yılmaz arkadaşada geçmiş olsun

4. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle Yılmaz abiye geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin. Gezi güzel başlamış keşke öyle bitseydi ama nasip kısmet işi. Yeni turlarınızı bekliyor olacağız.

5. eminozk

eminozk Kıdemli Üye

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler ,resimler çok güzel Yılmaz arkadaşada geçmiş olsun.hoşça kalın.

6. Aydın Akyokus

Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    paylaşım teşekkürlerr pedallarınıza sağlık ama
    o film i görünceee irkildim çok geçmiş olsun acil şifalar diliyorum tekardan çok geçmiş olsunn

7. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    çok geçmiş olsun gerçekten çok üzücü bir olay. inşallah ciddi birşeyi yoktur. en kısa zamanda iyileşir.

delagandara bunu beğendi.
  8. Fuat KURT

Fuat KURT Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Yeşillikler içerisinde harika bir geziyi gerçekletirirken talihsiz kazanıza üzüldüm. Yılmaz beye acil şifalar dilerim...

9. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    öncelikle harika bir parkur dağ bisikletçiği için, talihsiz kaza için de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, kaskın durumuna bakacak olursak kask kullanmanın gerekliliği konusunda bir örneği daha görüyoruz...

10. dogan.

dogan. Üye

Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş pedallarınıza sağlık ayrıca kaza için üzüldüm geçmiş olsun.Turlarınızın devamını bekliyoruz.

emin demirpolat bunu beğendi.
  11. ahmetvemert

ahmetvemert Aktif Üye

Seviye:
    BÜyÜk GeÇmİŞ Olsun, PaylaŞiminiz İÇİn TeŞekkÜrler.

12. haceli yılmaz

haceli yılmaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    çok çok gecmiş olsun ama kaska bakarsakta kasktaki tahribatta yabana atılacak gibi değil demekki kask takmak hayat demekmiş bunuda görüp şahit olduk tekrar gecmiş olsun tur eminim güzel başlamış ama sonu acı olmuş tekrar gecmiş olsun

13. ismail aslan

ismail aslan Üye

Seviye:
    önclikl gçmiş olsun
    harika tam benlik bi gzi olmuş doğa harika

14. emin demirpolat

emin demirpolat Aktif Üye

Seviye:
    saolun yazıyı zaten geziden bir yıl sonra yazmıştım, yılmaz bisiklete istanbulda devam ediyor.

15. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    kaza geçiren arkadaşımıza geçmiş olsun.keşke olmasaydı ama ne yazıkki kaza geliyorum demiyor.

16. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    bir yıl öncesine geçmiş olsun diyorum gezi harikülade olmuş ayaklarınıza sağlık tamamlayacakmısın geziyi tekrardan merak ettim!