Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kazadan hemen sonra...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    DURUMUN KÖTÜLEŞMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN İLK YARDIMCI:

1. KANAMAYI DURDURMALIDIR.

2. GEREKLİ SARGILARI YAPMALİDİR.

3. KIRIKLARI HAREKETSİZ HALE GETİRMELİDİR.

4. HASTAYI DOĞRU VE RAHAT BİÇİMDE YERLEŞTİRMELİDİR. DURUMA
    UYGUN ÖZELLİĞİ OLAN BİR DURUŞ BİÇİMİ VARSA(ŞOK, KOMA), HASTA
    YI BU DURUŞA GETİRMELİDİR.

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Mesut Abi hemen bir soru.

Kanamayi durdurmak dendiginde aklima hep 2 yol geliyor. Birisi yaranin üzerine direk baski, digeri de turnike. Peki hangisi hangi durumda uygulanmali?

Benim hatirladigim kadariyla turnike, biraz daha genis capli yaralanmalarda kullaniliyordu ama ehliyetimi alali uzun süre oldu ve hic de ihtiyacim olmadigi icin cikti gitti aklimdan...

3. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Aman diyeyim, doktor arkadaşlar vardır mutlaka ama bir ilk yardımcı ve arama-kurtarmacı olarak turnikeyi tavsiye etmem. Kanamaların %90'dan fazlası direkt bası, basınç noktalarına uygulanacak bası ve yapılacak tamponlu sargı bezi uygulaması ile çözülebilir.

Ben tamponlu sargı bezini tavsiye ederim. Yapılışı ise şöye:

- 2 adet sargı bezinin biri tampon olarak diğeri de sarmak için kullanılmak üzere 1-2 tur birbiri uzerine sarılır.

- Yaranın üzerine ilkyardım çantanızda bulundurmanız gereken steril gazlı bez'i temas ettirin. üzerine sargı bezlerinden birini yaraya elinizle basma görevi görmesi için bastırın. ikinci sargi bezini de baskıyı uygulamakiçin koyduğunuz tamponun üzerine sarın.

- Sargının sonuna yaklaştığınızda sargıyı 2ye katlayın (ortadan yırtmayın ipliklenir ) 2 ye katladığınızda kolun 2tarafından gecirip iki uc elde etmiş olursunuz. ve tamponun uzerine gelecek şekilde bir düğüm atarak baskı uygulamış olursunuz.

- Sardığınız yeri kalp seviyesinden yukarıda tutunuz.

NOT: Bu işlemler sırasında mutlaka non-steril veya bulabiliyorsanız steril latex eldiven kullanınız.

NOT 2: Yaranın üzerine tentürdiyot, oksijenli su dökmeyiniz. Temizlemek icin batticon veya biokadin tarzı antiseptikler daha uygun olacaktır zannımca.

Bir hatam varsa affola lutfen hekim arkadaslar duzeltsinler. Aman diyeyim nezaman hastaneye yetiştireceğiniz belli olmayan kazazedelerde turnike kullanmayın, uzuv kaybına kadar gidebilir. Crush veya kompartman sendromları yaratabilirsiniz.

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Cok tesekkürler detayli aciklama icin. Turnikenin cok cok uc durumlarda kullanildigi aklimda kalmis ama, bir ara ilk yardim kitaplarini oturup tekrar etsem hic fena olmayacak sanirim.

5. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Ben de hemen bir soru sormak istiyorum...

Özellikle ekip halinde gezen guruplar başta olmak üzere hangi gezgin bisikletçiler yanlarında kendi yada ekibi için İLK YARDIM MALZEMESİ taşıyor???

Sorunun cevabını bana değil herkes kendine versin lütfen. :)

Yanımızda EN AZINDAN;
    -Steril gazlı bez,
    -steril yara temizleme bezi (bunlar dezenfektanlı disposible hazır olarak ta satılıyor)
    -bir çift lateks eldiven,

bulunduralım lütfen.

Bunların toplam ağırlığı 50 gr ı bile bulmuyor. İyi ambalaj yapılırsa hepsinin büyüklüğü iki kibrit kutusunu da geçmiyor. Ama bir gezi esnasında düşüp kaşı yada kolu sıyrılan bir arkadaşın kanını durdurmak ve yarasını kapatmak için yanınızda bunlar yoksa o zaman keşke 5kg. da olsa yanımda gazlı bez olsaymış diyorsunuz.

not: Minik yara bantlarını yanınızda taşısanız da olur taşımasanız da. O tür yara bantlarına uzun gezilerde hiç güvenmeyin derim.

6. Speedy Gonzales

Speedy Gonzales Kıdemli Üye

Seviye:
    özellikle yerleşim yerlerinden uzak yollarda yapılan sürüşlerde meydana gelebilecek kazalarda çok daha fazla önemli hale geliyor bunlar. ne zaman nerde ne şekilde kaza yapacağımızı bilemiyoruz ne yazıkki.

7. Hacı Murat ŞAHİN

Hacı Murat ŞAHİN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Turnike atardamar kesilerinde tek kemik üzerine yapılır. Atardamar kesisini kanın atımlı fışkırmasından ve şiddetinden anlayabilirsiniz. Tek kemik kollarda dirsek üstü omuza kadar, bacaklarda diz üstü kalçaya kadardır. Diz ve dirsek altına sakın uygulamayın. Kanamayı durdurmayacağı gibi büyük ihtimalle kemik kırığına da yol açacaktır.

8. UMUT ALAÇİÇEK

UMUT ALAÇİÇEK Aktif Üye

Seviye:
    zaten türnike yasaklandı diye biliyorum çok zor durumlarda kullanılmalı

atilla alperen efe bunu beğendi.
  9. Semih Karadağ

Semih Karadağ Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ben Acil Tıp Teknisyenliği okuyorum. Müsait bi zamanımda detaylı bir yazı oluşturucam, sanırım oldukca ihtiyac var böyle bir konuya.

10. atilla alperen efe

atilla alperen efe Üye

Seviye:
    ewt bende birisinin ben doktorum diye ortaya atlamasını bekliyodum iyi olur

11. Zafer KAPLAN

Zafer KAPLAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Mutlaka yanımda olması gerekenleri not ettim bile,çok teşekkürler

Alper Onur ARSLAN bunu beğendi.
  12. Berkay Çolak

Berkay Çolak Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkürler.

13. yiğit han güner

yiğit han güner Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    teşekürler

14. Paramedik112

Paramedik112 Üye

Adı:
    Ömer
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    KANAMALARDA İLK YARDIM
    Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar dışına (vücudun içine veya dışına) doğru akmasıdır. Kanamanın ciddiyeti aşağıdaki durumlara bağlıdır:
    • Kanamanın hızına,
    • Vücutta kanın aktığı bölgeye,
    • Kanama miktarına,
    • Kişinin fiziksel durumu ve yaşına.
    Kaç Çeşit Kanama Vardır?
    Vücutta kanın aktığı bölgeye göre 3 çeşit kanama vardır.
    Dış Kanamalar: Kanama, yaradan vücut dışına doğru olur.
    İç Kanamalar: Kanama vücut içine olduğu için gözle görülemez.
    Doğal Deliklerden Olan Kanamalar: Kulak, burun, ağız, anüs, üreme organlarından olan kanamalardır.
    Kanamalar; atardamar, toplardamar ya da kılcal damar kanaması şeklinde olabilir.
    • Atardamar kanamaları, kalp atımları ile uyumlu olarak kesik kesik akar ve açık renklidir.
    • Toplardamar kanamaları koyu renkli ve sızıntı şeklindedir.
    • Kılcal damar kanaması ise küçük kabarcıklar şeklindedir.

Kanamalarda İlk Yardım Uygulamaları Nelerdir?
    Dış Kanamalarda İlk Yardım

• Yaralının durumu değerlendirilir (ABC).
    • Tıbbi yardım istenir (112).
    • Yara ya da kanama değerlendirilir.
    • Kanayan yer üzerine temiz bir bezle bastırılır.
    • Kanama durmazsa ikinci bir bez koyarak basıncı arttırılır.
    • Gerekirse bandaj ile sararak basınç uygulanır.
    • Kanayan yere en yakın basınç noktasına baskı uygulanır.
    • Kanayan bölge yukarı kaldırılır.
    • Çok sayıda yaralının bulunduğu bir ortamda tek ilk yardımcı varsa, yaralı güç koşullarda bir yere taşınacaksa, uzuv kopması varsa ve/veya baskı noktalarına baskı uygulamak yeterli olmuyorsa boğucu sargı (turnike) uygulanır.
    • Şok pozisyonu verilir.
    • Sık aralıklarla (2-3 dakikada bir) yaşam bulguları değerlendirilir.
    • Kanayan bölge dışarıda kalacak şekilde yaralının üstü örtülür.
    • Yapılan uygulamalar ile ilgili bilgiler (turnike uygulaması gibi) yaralının üzerine yazılır.
    • Hızla sevk edilmesi sağlanır.
    Vücutta Baskı Uygulanacak Noktalar Nerelerdir?
    Atardamar kanamalarında kan, basınç ile fışkırır tarzda olur. Bu nedenle kısa zamanda çok kan kaybedilir. Bu tür kanamalarda asıl yapılması gereken, kanayan yer üzerine veya kanayan yere yakın olan bir üst atardamar bölgesine baskı uygulanmasıdır. Vücutta bu amaç için belirlenmiş baskı noktaları şunlardır:
    1. Boyun : Boyun atardamarı (şah damarı) baskı yeri
    2. Köprücük Kemiği Üzeri : Kol atardamarı baskı yeri
    3. Koltuk altı : Kol atardamarı baskı yeri
    4. Kolun Üst Bölümü : Kol atardamarı baskı yeri
    5. Kasık : Bacak atardamarı baskı yeri
    6. Uyluk : Bacak atardamarı baskı yeri

Kanamalarda Üçgen Bandaj Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?
    Üçgen bandaj, vücudun değişik bölümlerinde bandaj veya askı olarak kullanılabilir. Üçgen bezin tepesi tabanına doğru getirilip yerleştirilir. Sonra bir ya da iki kez daha bunun üzerine katlanarak istenilen genişlikte bir sargı bezi elde edilmiş olur.

Ele Üçgen Bandaj Uygulama

Parmaklar, üçgenin tepesine gelecek şekilde el üçgen sargının üzerine yerleştirilir. Üçgenin tepesi bileğe doğru katlanır. Elin sırtında, üçgenin uçları karşı karşıya getirilir ve çaprazlanır, bilek seviyesinde düğümlenir.

Ayağa Üçgen Bandaj Uygulama

Ayak, üçgenin üzerine düz olarak parmaklar üçgenin tepesine bakacak şekilde yerleştirilir. Üçgen bandajın tepesini ayağın üzerinde çaprazlayacak şekilde öne doğru getirilir. İki ucu ayak bileği etrafında düğümlenir.

Dize Üçgen Bandaj Uygulama

Üçgenin tabanı, dizin 3-4 parmak altında ve ucu dizin üzerine gelecek şekilde yerleştirilir. Dizin arkasından uçları çaprazlanır, dizin üstünde uçları düğümlenir.

Göğüse Üçgen Bandaj Uygulama

Üçgenin tepesi, omuza yerleştirilir ve tabanı göğsü saracak şekilde sırtta düğümlenir. Bu düğüm ile üçgenin tepesi, bir başka bez kullanılarak birbirine yaklaştırılarak bağlanır.

Kalçaya Üçgen Bandaj Uygulama
    Üçgenin tabanı uyluğun alt kısmının etrafında düğümlenir. Tepesi ise belin etrafını saran bir kemer ya da beze bağlanır

Hangi Durumlarda Turnike Uygulanmalıdır?

• Çok sayıda yaralının bulunduğu bir ortamda tek ilk yardımcı varsa (kanamayı durdurmak ve daha sonra da diğer yaralılarla ilgilenebilmek için),
    • Yaralı güç koşullarda bir yere taşınacaksa,
    • Uzuv kopması varsa,
    • Baskı noktalarına baskı uygulamak yeterli olmuyorsa turnike uygulanmalıdır.
    • Turnike uygulaması, kanamanın durdurulamadığı durumlarda başvurulacak en son uygulamadır. Ancak, eskisi kadar sık uygulanmamaktadır. Çünkü, uzun süreli turnike uygulanması sonucu doku harabiyeti meydana gelebilir ya da uzvun tamamen kaybına neden olunabilir.

Turnike Uygulamasında Dikkat Edilecek Hususlar Neler Olmalıdır?
    • Turnike uygulamasında kullanılacak malzemelerin genişliği en az 8- 10 cm olmalıdır.
    • Turnike uygulamasında ip, tel gibi kesici malzemeler kullanılmamalıdır.
    • Turnikeyi sıkmak için tahta parçası, kalem gibi malzemeler kullanılabilir.
    • Turnike kanama duruncaya kadar sıkılır, kanama durduktan sonra daha fazla sıkılmaz.
    • Turnike uygulanan bölgenin üzerine hiçbir şey örtülmez.
    • Turnike uygulamasının yapıldığı saat bir kağıda yazılmalı ve yaralının üzerine asılmalıdır.
    • Uzun süreli kanamalardaki turnike uygulamalarında, kanayan bölgeye göre 15-20 dakikada bir turnike gevşetilmelidir.
    • Turnike, kol ve uyluk gibi tek kemikli bölgelere uygulanır. Ancak, ön kol ve bacağa el ve ayağın beslenmesini bozabileceği için uygulanmaz. Uzuv kopması durumlarında, ön kol ve bacağa da turnike uygulanabilir.

Uzuv Kopmalarında İlk Yardım Uygulamaları Nelerdir?
    Kaza ve yaralanmalarda uzuv kopmaları, atardamar yaralanmalarına neden olarak ölüme yol açmaktadır.
    • Hasta sırt üstü yatırılır.
    • Bacaklar 30 cm kadar yükseltilir (şok pozisyonu verilir).
    • Kopmuş olan uzvun kanama kontrolü yapılarak tampon uygulanır ve kapatılır.
    • Turnike, uzvun koptuğu bölgeye en yakın olan ve deri bütünlüğünün bozulmamış olduğu bölgeye uygulanır.
    • Turnike uygulandıktan sonra sıkılaştırılarak uzuvdaki kanama kontrol edilir.
    • Kopmuş uzuv parçası, su geçirmeyen bir plastik torbaya konur.
    • Daha sonra kopmuş uzuv parçasının konduğu plastik torba ağzı kapatıldıktan sonra içerisinde 1 ölçek suya 2 ölçek buz konulmuş ikinci bir torbaya ya da kovaya konulur. Bu şekilde kopmuş uzuv parçasının buz ile direkt teması önlenmiş ve soğuk bir ortamda taşınması sağlanmış olur.
    • Torbanın üzerine kopan uzuv parçasının sahibine ait kimlik bilgileri kaydedilir ve yaralı ile aynı araca konarak en çok 6 saat içerisinde sağlık kuruşuna sevki sağlanır.

İç Kanamalarda İlk Yardım
    İç kanamalar şiddetli travma, darbe, kırık, silahla yaralanma nedeniyle oluşabilir. Yaralıda şok belirtileri vardır. İç kanama şüphesi olanlarda aşağıdaki uygulamalar yapılmalıdır:
    • Yaralının bilinci ve ABC’si değerlendirilir.
    • Üzeri örtülerek ayakları 30 cm yukarı kaldırılır.
    • Asla yiyecek ve içecek verilmez.
    • Hareket ettirilmez (özellikle kırık varsa).
    • Yaşamsal bulguları incelenir.
    • Sağlık kuruluşuna sevki sağlanır.

Burun Kanaması
    • Yaralı sakinleştirilir, endişeleri giderilir.
    • Oturtulur.
    • Başı hafifçe öne eğilir.
    • Burun kanatları 5 dakika süre ile sıkılır.
    • Uzman bir hekime gitmesi sağlanır

Kulak Kanaması
    • Yaralı sakinleştirilir, endişeleri giderilir.
    • Kanama hafifse kulak temiz bir bezle temizlenir.
    • Kanama ciddi ise kulağı tıkamadan temiz bezlerle kapatılır.
    • Bilinci yerinde ise hareket ettirmeden sırtüstü yatırılır, bilinçsiz ise kanayan kulak üzerine yan yatırılır.
    Kulak kanaması, kan kusma, anüsten veya üreme organlarından gelen kanamalarda yaralı kanama örnekleri ile uzman bir hekime sevk edilir.

Şok Nedir?
    Kalp-damar sisteminin yaşamsal organlara uygun oranda kanlanma yapamaması nedeniyle ortaya çıkan ve tansiyon düşüklüğü ile seyreden, ani gelişen dolaşım yetmezliğidir.

Kaç Çeşit Şok Vardır?
    Nedenlerine göre 4 çeşit şok vardır.
    • Kalp kökenli şok
    • Damar ve kan kökenli şok
    • Dış zehirlenmeler sonucu oluşan şok
    • Böcek ve yılan sokmaları sonucunda oluşan alerjik şok

Şok Belirtileri Nelerdir?
    • Kan basıncında düşme
    • Hızlı ve zayıf nabız
    • Hızlı ve yüzeyel solunum
    • Ciltte soğukluk, solukluk ve nemlilik
    • Endişe, huzursuzluk
    • Baş dönmesi
    • Dudak çevresinde solukluk ya da morarma
    • Susuzluk hissi
    • Bilinç seviyesinde azalma

Şokta İlk Yardım Uygulamaları Nelerdir?
    • Kendinin ve çevrenin güvenliği sağlanır.
    • Hava yolunun açıklığı sağlanır.
    • Yaralının mümkün olduğunca temiz hava soluması sağlanır.
    • Varsa kanama hemen durdurulur.
    • Şok pozisyonu verilir.
    • Yaralı sıcak tutulur.
    • Hareket ettirilmez.
    • Hızlı bir şekilde sağlık kuruluşuna sevki sağlanır (112).
    • Yaralının endişe ve korkuları giderilerek psikolojik destek sağlanır.

Şok Pozisyonu Nasıl Verilir?
    • Yaralı düz olarak sırtüstü yatırılır.
    • Yaralının bacakları 30 cm kadar yukarı kaldırılarak bacakların altına destek konulur (çarşaf, battaniye, yastık, kıvrılmış giysi vb.).
    • Üzeri örtülerek ısıtılır.
    • Yardım gelinceye kadar hastanın/yaralının yanında kalınır.
    • Belli aralıklarla (2-3 dakikada bir) yaşam bulguları değerlendirilir.

15. Ruhpastası

Ruhpastası iyisin tabi

Adı:
    Şafak Çalışkan
    Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    kaza yapmadım fakat aşırı efor sarfettiğimde kaburga ve kalp bölgelerinde iğne batması gibi birşey oluyor. bu soğuktan mı oluyor yoksa altında birşey aramalımıyım?

16. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Konu için teşekkürler arkadaşlar fakat bu tip hayati konularda çok dikkatli paylaşım yapmak gerekli. Yaralıların karga-tulumba taşınıp "iyi niyetle yardım edilmeye çalışıldığı" çok fazla video izlemişsinizdir..

Mesela yukarda, "DURUMUN KÖTÜLEŞMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN İLK YARDIMCI:"
    yazılmış, bunun iyice açıklanıp netlik kazandırılması gerekiyor. İLK YARDIMCI, bu işin eğitimini almış, uzman, veya sertifikalı bir kişi olması gerekli. Herkes ilk yardım yapamaz. Yukarıda yazılan şartlar yeterli değil, ve durumdan duruma değişiklik de gösterebilir. En yaygın örneği vereyim, boynu kırılmış birini yerden kaldırıp bileğine sargı yapmaya çalışmanız onun ömür boyu felçli kalmasına sebep olacaktır...

Bu sebeple ilk yardım konusunda (yanlış bilgiyi geçtim,) eksik bilgi bile vermemelisiniz.

Sağlık konusundaki paylaşımlarınızda lütfen geçerli, doğru ve güvenilir bir kaynak gösteriniz, eğer kaynaktan değil de, kendi bilgi ve tecrübelerinizi yazacaksanız lütfen bu konuda uzman olduğunuza emin olunuz ve uzmanlığınızı belirtiniz. İşinizi, alanınızı yazınız.

Unutmayın ki forumda okuduğunuz her bilgi doğru olmayabilir. Çoğu zaman kendi görüşlerimize yer veriyoruz ve bahsettiğimiz konunun da uzmanı olmuyoruz. Fakat sağlık, hele ki ilk yardım konusundaki yazıları okurken bir forumda olduğunuzu hatırlayınız. Hem konuyu paylaşırken, hem konuyu okurken.

Paramedik112 bunu beğendi.
  17. Paramedik112

Paramedik112 Üye

Adı:
    Ömer
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Ruhpastası arkadaşım ciğerlerini üşütmüş olabilirsin ancak bunu burdan söylememizle kesin bilgiye ulaşamayız. Sizin bir göğüs hastalıkları uzmanına yada dahiliye uzmanına görünmenizde fayda var. Akciğer filmi çekilmesine ihtiyaç olabilir

Ruhpastası bunu beğendi.
  18. Paramedik112

Paramedik112 Üye

Adı:
    Ömer
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Serkan Mıstınoğlu Söylediklerinizde haklısınız serkan bey bu konuda bir atasözü var, "Yarım imam dinden yarım doktor candan eder" verdiğimiz bilgiler doğru ve anlaşılır şekilde olmalı, aynı zamanda bizim verdiğimiz bilgileri okuyan arkadaşlarımızda iyi bir araştırmacı olmalı, Sağlık bilgisi sürekli değişmektedir. Bilgiler sürekli güncellenmekte.

şamilkafkas bunu beğendi.