kaza ve hidrolik fren kolunda ses

zeki aslan

Üye
Tepki
15
Arkadaşlar öncelikle siz siz olun bisikletten anlamayan birine bisikletinizi sakın vermeyin. Neyse konuya geçeyim. Bisiklete şöyle binerim böyle binerim diyen bir arkadaşa bisikleti bi tur at diye verdim. Arkadaş bindi 30 m. gitti döndü geldi, frenlere ortada hiç bişey yokken tüm gücüyle bastı, arka teker kalktı, dengesini kaybetti ve takla aşmadan (allahtan hızlı değildi) sağ kolunun üstüne düştü. Arkadaşın kolu dirsekten çok kötü kırıldı. Çok basit bir kazaydı ama sonuç çok kötü oldu. Dirseği dağıttı ameliyat oldu. Bisikletin elciği zarar gördü.
Arka aktarıcı yere çarptı, çizildi ama çalışmasında bir problem yok. Maşa oynuyordu. Sıktık sorunu hallettik şimdilik. Ama şöyle bir problem var. Ön freni sıkarken koldan ilk sıkma aşamasında tuhaf bir ses geliyor. Frenin tutmasında herhangi bir sorun yok. Bu ses daha önce yoktu. Kazadan sonra ortaya çıktı. Frenin çok az hava yapmış olabileceğini düşünüyorum. Ya çok sıkıldığı için ya da düşmenin etkisiyle. Ses "lık" şeklinde kısa süreli yağ sesi gibi. Konudan anlayan bir arkadaş bu durumu açıklayabilir mi acaba. Şimdiden tşk.

Scudo

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
İlk önce arkadaşa ve size geçmiş olsun diyorum.Konuyla ilgilli fotlar yüklerseniz,sevinirim.Bir de ön frenleriniz disk sistemlimi?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
şöle iyi binerim böle iyi binerim diyen adamlara böle seyler müstahak... en nefret ettıgım seydir. ömründe biisklet sürmemıs adam gibi iyi bineirm derler. senın frenler neden ses yapıor bilemicem...o tip olay basıma gelmıstı. yol bisikletimin jantını eğdi 20 metre gitti hız yapıyım die takla attı . dura-ace jant 1000 euroluk jant. bagırttıra bagırttıra aldım paramı ama.

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
şimdi hocam; öncelikle bisiklete çok iyi binerim, şöyle arka kaldırırım, böyle ön kaldırırım, öyle yan giderim diyen adama; soracağın tek bir soru var: "düşmesini de biliyor musun?"

bu arkadaş bilmiyormuş, hatta daha önce hayatında hiç yarım metre yüksekteki bir duvar üstünden bile atlamamış belli ki. hatta büyük ihtimalle de, beton yığınından doğaya doğru burnunu hiç çıkarmamış bir apartman çocuğu oluyor kendisi. altı üstü yerden birkaç santim yüksekteyken yana yatarak düz asfalta düşen bir insan en fazla ne kadar hasar alabilirse, ondan da fazla hasar almış. bisiklete verdiği hasar neyse, kendi canını yakmış durup dururken.

yani tercih senin ama, ben bu kadar uğursuz bir adamla bundan sonra bütün muhabbetimi keserdim şahsen. bugün hidrolik frenli güzelim bisiklete bu kadar hasar veren adam; yarın kimbilir arabana, evine, telefonuna, bilgisayarına falan neler yapar...

zeki aslan

Üye
Tepki
15
:)) Dağda bayırda kros yapıyorum deyip bak bunlar bisiklet kası deyip paçasını yukarı kaldırıyordu. Adamı aldım hastaneye götürdüm saatlerce başında bekledim. Tüm işlerinde yardımcı oldum, ayakkabasını çıkardım giydirdim. Adam doğru düzgün bi saol demedi arkadaş, insan bir masraf çıktıysa halledelim demez mi, O değil bi de beni suçladı. İlk başta ön frene hiç basmadığını iddia ediyordu, sonra arka frene basmış ben de bağırmışım ön freni bırak diye panik yapmış ön frene basmış, ondan kaza yapmış. Yuh dedim ya, ben freni bırak dediğimde arka tekeri yarım metre havaya kaldırmıştı, seleden öne düşmüştü, nerdeyse takla aşmak üzereydi. İnsan ön frene o kadar basar mı hani ani bişey olur anlarım. Araba çıkar, kedi fırlar, çukur çıkar. Kazadan öncede konuştuk dedim frenler hidrolik iyi tutar diye. Kazdan sonra bana diyor frenlerin çok sağlammış :) . İnsan ilk defa bindiği bisikletin önce frenlerine bakar nasıl diye. Bana benim bisikletimle hava yapacaktı. Gelip yanımda aniden duracaktı. Muhabbeti kestim zaten. O kadar ilgilendim insan bi teşekjkür eder.

egehan

Daimi Üye
Tepki
82
@zeki aslan

Öncelikle "BİSİKLETİNE" geçmiş olsun medeniyetten yoksun bir insan için birşey diyemem düşmesine sebep olsan bile o kadar hastanede uğraşmışsın ona teşekkür etsin geçmiş olsun

zeki aslan

Üye
Tepki
15
Üstelik bi de darıldı bana hastaneden sonra bir kere aradım bir daha aramadım diye :) Kızmama rağmen iki kere de aradım. Saolun arkadaşlar ama dediğim gibi sanırım çok az hava yaptı (yağ istiyor)hidrolik ama tutuşu iyi eskisinden farksız, elcik eridi arka aktarıcı da çizikler var. Siz siz olun iyi tanımadığınız birine bisikletinizi ya da başka bişeyinizi emanet etmeyin.

Tepki
4
Zeki arkadaşım ve diğerleri ben bunları okurken sinirden elim ayağım titriyo nasıl insan bunlar gerçekten anlamıyorum. Bende bi anımı anlatıyım. Arkadaşla 2 kişi bisikletle gidiyorduk neyse bu yolun en sağında ben ise en solunda gidiyoduk. Neyse bu artislik diye hızlandı kaldırımın dibinde kanalizasyon ızgarası vardı o hızla ön teker ızgaraya bi girdi bunun arka bi kalktı 2 metre havada süzüldü walla.:D

zeki aslan

Üye
Tepki
15
Kimseyi sinir etmek, kimsenin canını sıkmak istemem ama bunlar herkesin karşılaşabileceği durumlar. O yüzden bu tür insanlara karşı, bu tür olaylara karşı çok dikkatli olmak lazım. Bu kadar bariz bir olayda bile hiç bir kabahatiniz yokken suçlanabilirsiniz. O arkadaş da biliyor 8de 8 kusurlu olduğunu ama işte yaşına başına bakmadan zararı karşılamamak için gözümün içine baka baka yalan söylüyor, beni suçlayabiliyor. 100 TL için bunu yapan başka şeyler için ne yapmaz. O değil zararı karşıla ble demedim hiç, aklınca ben demeden önlem alıyor. Amman siz dikkatli olun böylelerine karşı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçen gün Bursa kaykay parkındayım kaykay yapan yok akşamları çocuklar rampalardan kayıyo bende hafif rampalardan uçuyodum abinin teki dedi karşıdaki rampayı çıkabilir misin karşıdaki rampada kaykay rampası hafif başlayıp dimdik oluyo siz düşünün dedim çıkamam ver bana ben çıkarım dedi :D düz duvar resmen çıkçakmış vermedim tabiiki :D Yani asla ve asla bisiklete çalışıp 1000 2000 tl vermemiş kişilere bisiklet vermeyin değerini bilmezler