Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaza sonrası maddi hasarın karşılanması

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Berkay* tarafından paylaşıldı.

1. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Artan kaza haberlerinden sonra bu konuyu açmaya karar vermiştim. Geçtiğimiz pazar günü kıl payı kurtulduğum kazadan sonra artık açmalıyım dedim kendi kendime.
    Kazayı kısaca yazacak olursam. Gidiş-geliş yolda karşı şeritteki adam sağımdaki yere park etmek için hızlanıyor, beni görünce yolun ortasında duruyor. Kaçacak yer bırakmayınca ben de frenlere asılıyorum arka teker yana doğru kayıyor. Arabayla aynı hizada duruyorum. Aramızda da 20 cm yok.

Benim merak ettiğim maddi hasarlı bisiklet kazalarından sonra yapılması gereken nedir?
    Motosiklet ve otomobil kazalarından sonra tutanak tutuluyor, haksız tarafın sigortası karşılıyor diye biliyorum.
    Peki bisiklet kazalarında tarafların hak durumlarına göre ne oluyor? Sonuçta bisikletlerin trafik sigortaları ve plakaları yok.

2. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bisiklet kazasında da tutanak tutulması gerekir. Şayet hatalı araç sürücüsü ise aracın kasko şirketinden bir expertiz inceleme yapar. Kimi kaskolar anında ödeme yaparken kimileri de 15-20 gün sonra ödeme yapıyor. Bisikletinizi yetkili bayide tamir ettirip ilgili faturayı kasko şirketine gönderiyorsunuz ve paranızı alıyorsunuz.

Şayet hatalı olan bisiklet sürücüsü ise araç sahibi aracını kasko aracılığı ile yaptırır ve kasko firması bu bedeli sizden tahsil eder.

Berkay* bunu beğendi.
  3. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Fatih Çetin
    Bisiklet sürücüsü haklıysa ve bisiklet pert olmuşsa bisikletin faturasını mı yolluyoruz kaskoya?
    Alüminyum kadro hasar alırsa, yeni kadro alıp onun faturasını yollayacağız sanırım fakat kadro var kadro var. Hasarlı kadromunuz yerine alacağımız her türlü kadroyu karşılayacak mı?

Biz hatalıysak arabada çizikten başka hasar olmaz diye tahmin ediyorum, en fazla cam kırılır. :D

4. Tolga20

Tolga20 Yeni Üye

Adı:
    Tolga Ö.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Mesela ben bu gün hız yaparken aniden dengemi kaybedip yer yattım vites kolunun camı kırıldı garanti karşılarmı yoks sürücü hatası mı der.

5. mozdemir

mozdemir Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    öncelikle geçmiş olsun. soruna gelince maalesef garanti kapsamında onarılmaz çünkü teknik ya da fabrikasyon hatası değil düşüp kırmışsın

6. Silmarillia

Silmarillia Forum Demirbaşı

Seviye:
    Geçmiş olsun..
    Geceleri kaskodan yararlanmak için insanlar arabalarını yalandan yere vururlardı.. Eğer kaskodan bisiklet karşılanıyorsa yakında bisikletleri de vurdururlar :)

7. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    O kadar kestirme olmayabiliyor bazı kazalar. Benim geçirdiğim kazanın tutanağında şöyle yazıyordu:
    Araç sürücüsü: Hafif yaralı
    Araç: Pert
    ...
    Elektrikli bisiklet sürücüsü: Ağır yaralı
    Elektrikli bisiklet: Hafif hasarlı

Adam bana çarpınca aracı falan bırakmış, bana bakmaya başlamış. O sırada araç önce elektrik direğini devirmiş sonra bir sitenin bahçe duvarına çarpıp durmuş. Trafik sigortasını ileriki tarihler de dahil olmak üzere işletemeyecek hale getirip savcılığa gittik de çözdük durumu. Tutanak geçerli olup da mahkeme tutanağa itirazı kabul etmese sigorta şirketi aracın tüm hasarını benden alacaktı. Kapalı bilinçle polise ben anlatamadığım için tek taraflı dinleyerek direkt sürücüyü korur şekilde tutanak tutmuşlar.

Berkay* bunu beğendi.
  8. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Berkay* o şekilde olmuyor. Kasko firmasının ekspertizi inceleme yapar. Pert durumunda kasko da fiyat araştırmasına gider. Kaskonun belirleyeceği fiyata itiraz edebilirsiniz.
    Hasarlı parça birebir aynısıyla, aynısı mümkün değilse muadili ile değiştirilir. (Tabi parçanın tamiri mümkün değilse) Alüminyum kadroyu kırıp karbon kadro alamazsınız.

Dediğim gibi kaza tespit raporu şarttır.

Bir bisikletin araca verebileceği zarar çizikten ibaret olmadığı gibi kırılan camın bedeli de düşündüğünüz gibi ufak rakamlar olmayabilir. Lüks bir arabanın aynasını kırarsanız kullandığınız bisikletin değerinden daha yüksek bir rakam ödeyebilirsiniz.

Berkay* bunu beğendi.
  9. Tolga20

Tolga20 Yeni Üye

Adı:
    Tolga Ö.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    mozdemir bunu beğendi.
  10. mehmet ulaş

mehmet ulaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Tamam iyi konuşuyorsunuzda kasko filan biraz gerçek olalım bizim insanımız 5.000 tl bisiklete çarpar bakar lastiği yamulmuş 50 tl bırakır gider bazı arkadaşlar anlattı altlarındada sağlam biiskletler vardı yani.Kazadan sonra plaka alın hemen resim çekin videoya alın.Kanıt olsun elinizde.

Berkay* bunu beğendi.
  11. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkür ederim. Bisiklet olduğu için kazadan sonra arabasına -aracına- binip giden çok olacaktır diye düşünüyorum. Bunlara neler yapılabilir?
    Kazayı yaptık. Adam durdu baktı sonra benim işim var ayağına bastı gitti. Şimdi çarpıp kaçtı desek değil. Polis çağırsak adam yok. Kamera da yoksa ne olacak?

12. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Berkay* action kamera. burada işe yarar işte. edinebilirsen temin et kendine bence. hem eğlence turlarda çekersin hemde güvenlik için böyle durumlarda lazım olabilir.

Berkay* bunu beğendi.
  13. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @chnkrmz Ben de isterdim fakat şimdilik zor gibi. :D