Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaza geçirdim sizce neler yapmalıyım?

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Lotusan tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Lotusan

Lotusan Dağ Keçisi

Adı:
    Ömer
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Atatürk havalimanı güzergahında ilerlerken trafik gayet normaldi kask ve eldiven giymiştim çok yararı oldu sadece kolumda,belimde,dizimde hafif asfalt izi ile atlattım 2 - 3 metre kadar sürüklendim, kazanın nasıl olduğuna gelirsek, Her zaman ki gibi yolun sağ şeridinde giderken (Yaklaşık 30 kmh) hızında kırmızı ışık yanmıştı arabalar için fakat sağ tarafımda ki ufak bir yoldan araba gelmediğini görünce yol boştu ve geçmeye karar verdim, normalde kırmızı ışıklarda arabalar geçerken duruyorum fakat tam yolun sağ tarafından beklemediğim bir anda (O yolda ki arabalara yeşil yanıyordu) sağdan bir araba geldi bağırdım ve elimi kaldırdım fakat beni farkettiğinde iş işten geçmişti çünkü sol şeritte karşı taraftan gelen arabalara vurmamak için önümde duran arabanın önünden ani bir manevra yapıp kaldırımın yanından geçmeye çalıştım fakat manevra alanı çok dar olduğundan bisiklet dengesini kaybetti ve kendimi yerde buldum adam hiç inip sormadı bile bir şeyim olup olmadığını arkamda ki araçlar için hala kırmızı ışıktı şansıma ki üzerimden geçmediler.

Kaza sonrası ön fren kolu içeri doğru baya yamulmuştu düzelttim ve gidonum hafif yön değiştirmişti ucuz atlattım. Forumda bu tür kazaların yaşanmaması için bi talimat olmalı ki herkes bunları dikkate alarak yolda temkinli olsun. Mesela en önemli konulardan biri sağ şeritte giderken sol şeride geçmek için arabaya kaç metre önce el ile sinyal verilmeli nasıl kontrollü geçilebileceği ve sağ şeritte giderken özellikle harfiyat kamyonlarının sağ taraflarında bizi görmeyişleri ve çok yaklaşmaları ile nasıl mücadele edebileceğimiz...

Çünkü yolda zaten bize kalan 40 50 cm ve herhangi bir büyük aracın yanımızdan bizi farketmeyerek geçişinde giderek incelen yolda dengeyi kaybedip aracın altın da can vermek muhtemel, ne yapmalıyız ? siz tecrubeli abilerime soruyorum 2 tekerlilerin canlarını hiçe sayan bazı caniler karşısında nasıl durmalıyız, tabi bu kaza da muhtemelen sürücü haklıydı çünkü onun için yeşil yandığını son anda farkettim. Şimdi bisiklete baştan bir bakım yapmam gerekiyor çünkü bir çok aksamında hasar oluştu. Cevaplarınızı bekliyorum iyi akşamlar

2. bsklt07

bsklt07 Kıdemli Üye

Adı:
    tuğrul
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    beklemelisin dönüşlerde mesela ben gidecegim yöne girip elimi kaldırım sinyal veririyorum tabi insan dısı mahluklar olursa diye de gideceğim yönün kenardan gidiyorum haklıysan savunmalısın hakkını tabi kendini de ezdirmeyeceksin gecmiş olsun bu arada

3. Uqursuzzz

Uqursuzzz Yeni Üye

Seviye:
    Trafik ışıklarına ne olursa olsun riayet edilmeli bu işin şakası yok Allah korusun geçmiş olsun.

4. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Okurken nefessiz kaldim. Gecmis olsun dikkatli olun :(

5. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    kirmizida gectin kaza yaptin tamam . peki karayollarindaki suruculerin bize kotu davrandigini nerden ilistirdin yaziya ? yaptigin hatayi gizlemeye yada hafif gostermeye mi calisiyorsun . bide diyor ki inip bakmadi bana ne olduguna . adamin onune atlamissin ona yesil yanarken . doktor olsa bile sana bakma zorunlulugu yok o esnada . canli oldugunu gorunce uzaklasti muhtemelen . bu kadar agresif yazimdan sonra bilmem soylediklerimi dinler misin fakat bir adet hatta mumkunse iki adet ayna edin . arkani her zaman kontrol et. yolun sagina yapisma , sag seridin orta cizgisinin bir karis sagindan gitsen yeter . seridin senin oldugunu once sen hisset sonra trafiktekilere hissttir . celikten sabrin olsun kufure yada kiskirtmalara tav olma . kimseyle dalasmak icin durma . onune gecer seni durdurmaya calisirsa . dur geri don . ikaz isiklarini soylemiyorum zaten biliyorsun . iyi pedallamalar.

Murat Cömez, hlksnrr ve Peacess bunu beğendi.
  6. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun.

Trafikte anladığım tek bir şey var imkan olduğu sürece trafiğ'e girmemek en doğrusu. Kurallar'a riayet etsen etmesen dengesiz dengesiz araç süren insanlar var.

7. Kerem Groims

Kerem Groims Bisikletkolik

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ekipmanlarınız tammış, bu iyi bir özellik.

Öncelikle kask ya da gidon aynası gerekli.
    Gideceğiniz istikamet yönünde araç akışı varsa mutlaka sağa bakarak sürücüler ile göz göze gelmeye çalışın.
    Kolunuz gövde ile 90 derecelik mutlaka bir açı yapmalı. Yarım kaldırma olmamalı. Gerekirse 90 derecede el sallayın.

Bazen dikkat çekmek için gündüz, arka farımı en düşük düzeyde açık bırakıyorum.

Kamyonlar için de mutlaka sağında durmayın. Arkasında bekleyin. Kamyon sürücüleri normal araçları görmeyip kaza yapıyorlar. 2. Köprüyü kullandığım için en az her 2 haftada ya da 3 haftada bir kamyon sağ ön çaprazdan araçlara dokunuyor.

Korna alabiliyorsanız, gidona bağlı o da yararlı olacaktır. Korna tercihi kişiseldir.

Son olarak bisikletin de bir taşıt olduğunu ışıklarda durması gerektiğini unutmayın. Kilidi açmamak için kırmızıda geçmeyin.
    Geçmiş olsun.

Lotusan bunu beğendi.
  8. Erkin Kalender

Erkin Kalender Speedy Gonzalez

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bilen bilir çok büyük bir kaza geçirdim araba çarptı 30 nisan 2015ten beri uğraşıyorum.Geçmiş olsun eyvallah ama kurallara uymayıp sonra kaza yapınca hayıflanmakta bence apayrı incelenmesi gereken bir piskolojik bozukluk.

9. ayhandeniz71

ayhandeniz71 Aktif Üye

Adı:
    Ayhan Deniz
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Geçmiş olsun kurallara hep beraber çok dikkat edelim biz bisikletli olduğumuz için korunmamız yok gibi yaklaşık iki üç yıldır hengün kullanıyor Allaha çok şükür bir kaza yapmadım. Cümleden kazasız sürüşler.

10. KırmızıBereli

KırmızıBereli Aktif Üye

Adı:
    Semih E.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hakli ya da haksiz irdelenmesi gerekenbu olmamali bence. Hakli oldugumuz kazalarda adami haksiz diye ölüme mi terk edelim yani? Belki ic kanama vs geciriyor.

11. Erkin Kalender

Erkin Kalender Speedy Gonzalez

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @KırmızıBereli O konuda haklısınız insan haklıda olsa haksızda olsa dönüp bakmalı.

12. Lotusan

Lotusan Dağ Keçisi

Adı:
    Ömer
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Zaten kendi hatam'dan ötürü olan bir şey ama sadece nasıl daha dikkatli olabileceğimiz hakkında sizlerden birşey duymak istedim

13. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    @Lotusan Öncelikle kaza yapmamak için trafik kurallarına uymalısınız.

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  14. Deniz A

Deniz A Forum Bağımlısı

Adı:
    YDA
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kardeşim öncelikle geçmiş olsun
    Başlıktakı soruna cevap veriyorum
    KIRMIZI IŞIKTA GEÇMEMELİSİN

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  15. Can33

Can33 Yeni Üye

Adı:
    Can Kılınç
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun sağlık ve sihatler diliyorum.

@Deniz A +1 Aynı şeyi düşünüyoruz. Motorsuz taşıt olsak bile beklemek zorundayız sonuçta trafik bu.

Deniz A bunu beğendi.
  16. Lotusan

Lotusan Dağ Keçisi

Adı:
    Ömer
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Eyvallah beyler