Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaza geçirdim. Fullface alacağım. Uygun ne alabilirim.

Konu, 'Giyim' kısmında sanitarium tarafından paylaşıldı.

1. sanitarium

sanitarium Yeni Üye

Seviye:
    Herkese merhaba ben Ağustosta büyük adada yaklaşık 30km hızla giderken önümdeki rögar kapağının çıktısını göremeyip kötü bir kaza geçirdim. Çenem kırıldı ve ikiye ayrıldı. Burnum kırıldı ve kemik çıktı burnumdan. Ön 3 dişim gitti. Bir sürü ameliyat oldum. Bir daha yokuş inebileceğimi sanmıyorum.

Ancak bisikleti bırakmak istemiyorum. Fullface kask alacağım. Giro ve diğerleri çok pahalı. Ancak Bieffe Marka ve Kaçkar Bisiklette olan bir kask buldum. Fiyatı da gayet iyi geldi. Güvenliği de iyidir diye düşünüyorum. Bana öneride bulunursanız sevinirim.

2. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun. Okurken tüylerim diken diken oldu resmen. Benzer bir kaza sonucu geçenlerde ben de çenemi çarpmış ama ufak tefek yırtıklarla ucuz kurtarmıştım. Ağırlıkları 350-400gr civarında olan full face kasklar var, çene koruma kısımları çıkabiliyor bazı modellerin. Bulabilirsen böyle bişey alman daha yerinde olabilir.Daha ağır modeller kullanım açısından sorun yaratabilir. Burada istediğin modeli bulamazsan yurtdışından sipariş verebilirsin. Ortalama + 20 usd yol parası ile kapına kadar sorunsuz gelir.

sanitarium bunu beğendi.
  3. S. Burak Cebeci

S. Burak Cebeci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    geçmiş olsun....

4. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  5. Negro

Negro Üye

Seviye:
    Ağustos ayında Belgrad'da ben de buna benzer bir kaza yaşadım ve yüzümün üzerine düştüm, bir dirseğime, yüzümün bir sürü yerine dikiş atıldı.Buna rağmen bisiklete olan hevesim hiç azalmadı.
    Bu kaza yüzden yüz korumalı kaskları araştırdım fakat bana çok rahatsız geldiler.Met markasının parachute diye bir modeli var kullanılabilir görünüyor bakmanı tavsiye ederim en azında çene koruması var ve çıkabiliyor.

sanitarium

sanitarium Yeni Üye

Seviye:

İnsan korkuyor artık ne kadar ağır olursa olsun düşünmüyorum ağırlığını hafifliğini şuan bile yokuştan inmeye yürürken korkuyorum :/

sanitarium

sanitarium Yeni Üye

Seviye:

Met in parachute için bakıyordum ancak o kaskta boşluklardan yaralanan bir sürü kişi görünce fikrim değişti :)

sanitarium

sanitarium Yeni Üye

Seviye:
    Almayı düşündüğüm bunun aynısı ama sitesinde yok kaçkarın ben bizzat gidip gördüm markası da iyi Bieffe Siyah çok da hafif fiyatı da uygun hoşuma gitti

9. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle gecmis olsun. Büyük bir kaza gecirmissin gercekten. Ancak bunun seni bisikletten sogutmamis olmasi harika.

Benim de sana tavsiyem Met Parachute gibi bir kask alman. Tamam, senin icin agirligi önemli olmayabilir fakat, sicakta yokus cikarken ve benzeri durumlarda basinin tamamini kapatan bir kask hem cok rahatsiz edici olur, hem de asiri sicaktan dolayi tehlikeli olabilir.

Bir de tavsiye, takla calis bol bol. Simdi diyeceksin bu ne demek, iyi takla atmayi bilmek, yumusak düsmek icin cok önemlidir. Kendini büyük oranda koruyabilirsin. Bak futbolculara, (gerci bizimkiler bazen tiyatral taklalar da atiyorlar ama) yapilan faullerde kendilerini korumak icin taklaya basvuruyorlar.

ZekiAlper ve Erdem Yıldırım bunu beğendi.
    sanitarium

sanitarium Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkürler. Bu dediğinizi zayıflayınca yapacağım şuan 120 kilodayım. 105 kilodaydım. Kaza olmadan önce hatta daha da zayıflıyordum. Kazadan sonra çok kilo aldım. Şimdi eski kondisyonuma ve kiloma dönüp uzun yol yapmak istiyorum. Kask için haklısınız ki bırakın yokuşu düz yolda aşırı terliyorum. Ancak Parachuteden korkuyorum. Beni korusun gerisi sorun değil diyorum :)

11. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Parachute sizin kullaniminizda oldukca yeterli bana kalirsa. Ama gidip de o kaskla freeride yapanlar icin sakincali bir ürün ;)

12. ErkaL

ErkaL Bisikletkolik

Seviye:
    Bence sizin (bundan sonra temkinli kullanıcağınız kesin) fullface almanıza gerek yok.Kendinizi söylediğiniz gibi biraz forma soktuktan sonra olası durumlarda bisikletten atmayı ögrenmeniz gerekiyor.Başınıza gelen olay fazla extrem olmuş ve bana kalırsa düşmeyi haliyle bilmediğinizden o kadar kötü sonuclara varmış.Örnek vermek gerekirse bundan 2 sene evvel bende fullfaceim olmadan yaklaşık 10 basamaklı merdivenden aşağı ''çakıldım'' çenem parçalandı ancak genede kendimi bi şekilde takla atarak kurtardım.
    Fullface alırsanız ve bizim tarzımızda kullanmazsanız bu sefer gerçekten bisikletten soğursunuz.Parachute harici standart bir fullface kask yaklaşık 600-700 grlardan(sizin konu başında bahsettiğiniz tarzda modeller) başlıyor.Yokuş çıkarken bir süre sonra boyun ağrısı sıcak ve havasızlıktan baş dönmesine kadar yol alabiliyor.
    Buarada hatırlatmak isterim standart fr-downhill tarzı fullface kasklarda 900-1000+gr ları geçmekte..

13. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    geçmiş olsun çok kötü kaza yapmışsın. adada gerçekten çok ani tehlikeler olabiliyor. bi kere bayır aşağı hızlıca inerken viraj çıkışında yolda itfaiye hortumu olduğunu son anda görmüştüm. kiralık bisikletin frenleri hiç tutmuyodu zar zor yavaşlayıp düşük bi hızda bi arkadaşıma çarpmıştım.

bayır aşağı hız yapmak çok zevkli ama tehlikeli olabiliyor..

sanitarium

sanitarium Yeni Üye

Seviye:

Haklısınız hani hafiflik konusunda da ayrıca verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ancak bisiklet sürmek istiyorum. Ondan açık alamam. Zaten açık kaskım parçalanmadı duruyor. Yokuş çıkacağım zaman onu takarım. Ya da çantamda taşırım. :) Şimdi şöyle bir şey var. Ben ameliyatlarıma 12.000 TL para ödedim. Artık ailemi herhangi bir şeye sokamam. Artık zaten düz yol yapacağım. Sürekli pedal yaparak bir yerlere gitmek. En azından bir süre...

Mesela İstanbulda böyle yolu düzgün uzun bir bisiklet yolu var mı ? Kadıköy ile bi yer arası varmış sanırım.

15. Emrah TEZER

Emrah TEZER Üye

Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    çok büyük geçmiş olsun ama bir yandanda bu durum sonrası düşüncelerinizi takdir ediyorum.:in:

16. Anıl Kuşaksız

Seviye:

istanbulda kadıköyden tuzlaya kadar sahil şeridinde bisiklet yolu var dümdüz hiç iniş çıkış yok :)

sanitarium

sanitarium Yeni Üye

Seviye:
    süper toplam kaç km vardır orası

18. Anıl Kuşaksız

Seviye:
  19. JamesFord

JamesFord Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba, bende geçenlerde bir kaza geçirdim, kaldırım kenarındaki ağacın kökleri kaldırımı aynı bir kasis gibi kaldırmıştı tahminen 20 km hızla giderken bu kasisin üstünden manual hareketi yaparak yani ön tekerim havada geçmek istedim normalde hep yaptığım şey fakat bu kez ağırlık merkezini yakalayamadım sanırım bisikletin önü çok kalktı üzerine birde kasisi o şekilde çıkıp inince inerken iyice şahlandı, gidön göğsüme yaslandı neredeyse vücudumla itip indirmeye çalışsamda fayda etmedi biraz daha kalkınca zaten ayaklarımı yere attım fakat hıza yetişemeyince 3 adım koşup kapaklandım yere bu sırada gidonun bir kısmı sol elmacık kemiğime bir darbe vurduktan sonra yüzümü yukarıya doğru sıyırdı sol göz kapağımı çizdi, kolumda 2 büyük sıyrık dizimde de bir sıyrık oldu eldivenim olmasa ellerimde berbat olacaktı, nike eldiven kullanıyorum nasıl yapıyor fakat kazadan sonra bırakmaya cesaret edemedim, 2 hafta oldu sanırım hala ufak izi duruyor göz kapağımda, demem o ki başımda kask yoktu fakat bisiklet kaskı takmış olsamda bu yaralanmayı yaşayacaktım bu kazada, mtb sürüyorum, şehir içinde bulduğum patikalara, inişlere gidiyorum, bazende kent ormanına geçiyorum, imkanlar dahilinde şehir içinde kalmak zorunda olduğum için şehir içinde sürüyorum, çok merdiven inişleri yapıyorum bu nedenle full face kask aldım, airoh marka cross kaskı, gözlüğümde mevcut, fakat danışmak istediğim ben bu kask ile dışarı çıkarsam insanlar nasıl bakacak, başta umursamam diyordum ama insan illa düşünüyor, full face kaskla gezip şehir içinde aldığı tepkileri paylaşabilecek bir arkadaşımız varmı acaba, insanlar nasıl bakıyor laf söz eden oluyor mu, şahsen biraz fevri biri olabiliyorum haddi olmayan işlere karışan insanlara karşı, canım sıkılsın istemiyorum, şehirde yeterince sürmüş olanlar bilir, binbir türlü insanın binbir türlü bakışına ve hareketine tanık oluyorsunuz, üzerinize yürüyenmi ararsınız, saçma sapan kafasını uzatan mı, kim bilir bayan arkadaşlarımız nelerle karşılaşıyor hayal edemiyorum, bu nedenle sormak istedim aldığınız tepkileri, ona göre hareket edeceğim, bu arada 6 sene sonra konu hortlatmışım

20. gmfaruk

gmfaruk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @JamesFord
    Gozluk olsaydi full face kaska ihtiyacin olmicakti. Ama hoplayip ziplamayi seviyorum dersen full face kask kesinlikle zaruridir