Kaz Dağlarının Bilinmeyen Saklı Güzellikleri: Akçakoyun Şelalesi

Tepki
184
Güzel bir kış güneşinde, Pazar gününün dinginliğinde çıktım yola. Daha önce gittiğim fakat anlatmak için yeterince görselimin olmaması nedeniyle paylaşamadığım gezinin raporu bu. Çanakkale’nin Yenice İlçesinin Akçakoyun Beldesi’nde bulunan Akçakoyun şelalesi bulunduğu doğa içersinde görülmeye değer bir yer. İşte keyifle geçen bir günün fotoğrafları…
Saat 14:00 de yola çıktım. Üç saatim içinden gidip dönmem gerekiyordu. Şelale Akçakoyun YİBO’ dan 9.5 km uzakta. Yanıma sadece su ve kurutulmuş kayısı aldım. Olağandışı durumlar için her zaman çantamda bulundurduğum konserve balık ve bisküviyi saymıyorum. Eşyalarımı toparlayıp yola çıkıyorum.

(link)

Orman İşletme Müdürlüğünün Odun toplama alanı.

(link)

Akçakoyun’nun dışında, sık çam ağaçlarının bulunduğu tepenin yamacında villalar yapılmış. Villalarda yaz kış kalanlar var. İstanbul, Buradaki aileler İstanbul, Bursa, Balıkesir, İzmir’den hafta sonları gelip, pikniğini ve yürüyüşlerini yapıp geri dönüyorlar. Amaç Kaz Dağları’nın bol oksijenli havasını teneffüs etmek.
(link)

Villaları geçtikten sonra yol ikiye ayrılıyor. Bir yol düz devam ediyor, diğer yol sola kıvrılıyor. Biz düz devam ediyoruz.

(link)

Bu yolla birlikte Aşık Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım türküsü dilime dolanıyor. Türkü ruhuma dokunarak dudaklarımda canlanıyor.

(link)

(link)

Orman yolları çamurlu da olsa devam ediyorum. Ormana girdikten sonra sağımda çağıldayarak bana eşlik eden bir dere var. Derenin sesi, kuş sesleriyle birleşince ayrı bir keyif katıyor insana. Dereyle dostuz ormanı, kendisini anlatıyor bana. Ormanın içinden devam ederken yol ikiye ayrılmadan sağ da bir çeşme var. Solda ki yol hafif yukarı çıkıyor, sağdakini seçip yola devam.

(link)

300 metre sonra karşıma köprü çıkıyor. Altından akan dere gürül gürül bir dere var.

(link)

Köprüyü 20 metre geçtikten sonra yol sola kıvrılıyor. Şelale ayrımı bu yoldan yapılıyor.103 nolu kesim alanı diye kare küçük bir tabela var. Tabeladan sonra 6km yolumuz var şelaleye. 500 metre kadar devam ettikten sonra karşıma düz bir alan çıkıyor. Tam çadır atmalık ya da ailecek piknik yapmalık. Yol bir kısmında fındık ağaçlarıda var. Evet, yanlış söylemedim fındık ağaçları.Yaprağı dökülmüş, tohumları kalan ağaç fındık ağacı.

(link)

(link)

(link)

(link)

Güneş görmeyen gölge yerler, buzlu ve çamurlu. Yokuşlar şelaleye yaklaştıkça artıyor. Muntazam bir şekilde dizilmiş meşeler kaç günlük uğraşın sonucunda oldu kim bilir? Yağmur ve kardan yıkılmış bir oduncunun barınağı, sökülmeye gerek duyulmamış naylonu, kendi haline bırakılmışlığın sonucu yıkım! Aylarını beraber, kimse olmadan geçirdiği sahibi artık yanında yok, kendi haline bırakılmış ve doğanın onu kendine katmasını bekliyor.

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Şelaleden sonra en çok sevdiğim manzara bu yıllanmış, mağrur duran Andız Ağacı. Şelalenin köşe taşlarından bir tanesidir. Andız ağacını gördükten sonra korkmanıza gerek yok, çünkü doğru yoldasınız demektir.

(link)

Andız Ağacından 2 km kadar devam ettikten sonra şelalenin ilk manzarası yolun solunda kalıyor. Şelale 12 metre yüksekten akıyor. Şelalenin döküldüğü yere dik bir yamaçtan iniliyor, toprak genelde kaygan, yapraklar üzerini örttüğü için yumuşak, bu yüzen oldukça dikkatli inmek gerekiyor. 2011 yılının Ocak ayına göre suyu oldukça fazla. Aşağı indikten sonra termostaki sıcak çayımı şelale manzarasında içip, keyifleniyorum. Doğada yalnız karşımda şelale büyük mutluluk.

(link)

(link)

(link)

(link)

Geçen yıllarda yürüyüş yaparak gittiğimiz şelale fotolarınıda koyuyorum.

(link)

(link)

(link)

Ortamdan zor ayrılıp, dönüşe başlıyorum. Tam istediğim vakitte evde oluyorum. Bisikletimi yıkayıp garaja yerleştiriyorum.

Birde video koyuyorum.

(link)

Hayalleri olmayan, bir gün başkasının hayali olamaz.

Scudo

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Süper ötesi bir gezi daha. Abartmıyorum ve yazmış olmak için yazmıyorum. Bu ğün’e kadar gördüğüm en güzel gezilerden biri. İştah kabartan bir görse show yapmışsınız. Bence yorum anlamında da rekor kıracağınızdan eminim.
Yazın burada ,şelale'nin altına girip bir güzel serinlemenizi tavsiye ederim.

Tabi bizlerle de paylaşmayı unutmayın.Bence en büyük eksikliğiniz güzel bir ” sucuk keyfi” yapmamış olmanız.Ferhat köse de örnek alsaydınız o programı unutmazdınız.. :) Ayağınıza sağlık. Teşekkürler.

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Çok güzel bir tur olmuş. Resimler ve anlatım harika. Ben iki yıl Çanakkalede yaşadım. Çanakkale, Ayvacık, Asos, Küçükkuyu ve tabii ki Kaz dağları burnumda tütüyor. Bu güzel paylaşım için teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Mustafa AKAN
Tepki
11
Bisiklet
Salcano
Çok güzel karelerle çok güzel bir geziyi paylaşmışsınız bizimle. Emeğinize sağlık.

Tepki
184
@sadana

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Şelalede o güne kadar bir çok kez sucuk şiş keyfimiz oldu bunlara bir kaç örnek göstereyim. Vaktim dediğim gibi kısıtlı olduğu için ( hanımdan 3 saat izin alabildim :) ) sucuk keyfi daha uzun süremin olduğu turlara kaldı.

(link)

(link)

Hakan Eşme

Forum Bağımlısı
Tepki
5.778
İsim
Hakan EŞME
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Harika kareler, harika bir tur ve harika anlatım.
Elinize emeğinize sağlık. Paylaşımınız ve bu güzel fotoğraflarla bizi oralara götürdüğünüz için teşekkürler.

• Beğen

Bisikletgazetesi

Daimi Üye
Tepki
121
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
çok güzel bi tur olmuş bende küçük turlar yapabiliyorum ancak :D

euners

Aktif Üye
Tepki
122
Çok güzel bir tur yapmışsınız pedallarınıza sağlık. Bizimle paylaştığınız için teşekkürler...:)

Eğer o resimdeki gerçekten fındıksa ilk defa fındık ağacı gördüm diyebilirim ve bunun için de teşekkürler.. Bol pedallar...

• Beğen

Göksun Özkirişçi

Forum Bağımlısı
Tepki
1.035
Bisiklet
Scott
tek kelime ile nefis bir tur gerçekleştirmişsiniz.resimler bir harika.bu güzel paylaşım için teşekkürler.ayaklarınıza sağlık...

• Beğen

Gökhan TESKİ

Aktif Üye
Tepki
156
Mekan ve fotoğraflar gerçekten çok harika.Fotoğraflara bakarken ne kadar keyf aldığımı anlatamam.Fotoğraflar için teşekkürler...

• Beğen

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Çok güzel bir tur yapmışsınız fotolar güzel paylaşım için teşekkür ederim.Ayaklarına sağlık.Bu yaz kısmet olursa o taraflara da pedallayacağız.

• Beğen
Tepki
184
Herkese selamlar. İlginiz için teşekkürler arkadaşlar. Elimden geldiğince bilinmeyen yerlere gitmeye çalışıyor ve bu cabayla sürekli yeni rotalar oluşturuyorum. Sağlıcakla kalın. Eyleme geçmek bazen çok düşünmekten daha fazla şey kazandırıyor insana...

• Beğen
Tepkiler: Levent_K

kizak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.892
Bisiklet
Sedona
:in: Sevgili arkadaşım gezin harika tek başına olmanın kararlılığı ile Kazdağlarının o güzel coğrafyasında pedallamak.ayrı bir zevk.Kazdağlarının müdavimi olarak bende her tarfını karış karış geziyorum.Akçay tarafından gitmediğim rota çok az kaldı.İnşallah buralarada gezilerimiz olacak.Resimler harika doğa mükemmel başka ne lazımki.Paylaşım ve emeklerine tekrar teşekkür ediyorum.Sağlıklı bol pedallar.:in: :in: :in:

Tepki
31
harika bir tur olmuş.her şey çok güzel,bize de yaşattığınız için teşekürler.

Tepki
184
@kizak

Kizak bey ilginiz için teşekkür ederim. Siz oraların, ben buraların rotalarını iyicene cıkartalım. Sonra hepsini birlikte bir kere daha gezeriz. Sürekli yeni yeler öğreniyorum. Zaman bulunca hemen pedallaıyorum o güzel yerlere. Ormanın ve dağların çağrısını duyan bi insan bu çağrıya nasıl tepkisiz kalır.Sağlıcakla kalın

RECEP İŞLEK

Forum Bağımlısı
Tepki
996
Merhaba.:)
Çok güzel bir tur olmuş.Eline ayaklarına sağlık.
Video çok güzel çekilmiş şelalenin debisinden çıkan ses bayağ yüksek.Bu boyutta bir şelaleden bu ses çıkıyorsa daha büyüklerinden çıkan sesi düşünemiyorum.
Paylaşımın için teşekkürler.:in:

• Beğen

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
çok güzel kareler tekrar tekrar bakasım geliyor. Paylaşım için teşekkürler

Bülent ŞİMŞEK

Daimi Üye
Tepki
689
Bisiklet
Salcano
Sevgili yol dostu kardeşim.Resimlerini görünce seni kıskanmadım desem yalan olur.Yurdumun her köşesi ayrı bir güzel.Anlatımında resimlerden gerikalmaz.Emeğine sağlık...

Aydın Yıldırım

Forum Demirbaşı
Tepki
417
Bisiklet
Giant
Harika bir tur yapmışsınız. Manzara nefis. Ayağınıza sağlık. Kesilmiş ağaçlar hep içimde bir burukluk yaratır.Kontrollü diyorlar bizde "öyledir herhalde" deyip inanıyoruz.Umarım bir süre sonra kontrollü kesilecek ormanlarımız yine olur.Bu arada Çamurluklar tam iş görmüşe benziyor..