kayseri / erkilet gezisi

Tepki
19
Bisiklet
Corratec
tüm bisiklet ve doğa tutkunlarına merhaba,
bu ilk mesajım umarım sorun yaşamam,

öncelikle, daha önce bindiklerimin "iki tekerlekli yürüyen şey" olduğunu farketmemi sağlayan ve benim ihtiyaçlarıma en uygun olan bisikletin seçiminde bana yardımcı olan gazi bilir'e teşekkürlerimi sunarım.

"demir at" olarak isimlendirdiğim, corrratec x-vert motion ile tanıştıktan sonra yürüyen iki tekerlekli şeylerle, bisiklet arasındaki farkı anladım.
ilk gezilerimi, bu bölgede bisiklet kullanan kimseyi tanımadığım için tek başıma yapmak zorunda kaldım.

kayserinin düz zemininden ayrılıp ilk tırmanışımı erkilet'e yapmaya karar verdim.

yol işaretlerinin, bazı yerlerde hiç olmaması, bazı yerlerde yetersiz olması, bazı yerlerde de yanlış yönlendirmesi sebebiyle, gideceğim parkuru tespit etmek için öncelikle google earth de yolları detaylı olarak inceleyip, işaret levhalarının olmayabileceğini tahmin ettiğim kritik yol ayrımlarını not alıp yağışsız bir günde yola çıktım.

erkilete çok yaklaşınca yol kenarında özenle şekillendirilmiş tüf kayadan oyulmuş bir ocak dikkatimi çekti ve fotoğrafladım.

(link)

daha sonra, yavaş yavaş yokuş tırmanmaya başladım.
beni ilk selamlayan en az birkaç yüzyıllık olduğunu düşündüğüm ceviz ağacı oldu.

(link)

güzel taş mimarisiyle dikkatimi çeken evin bahçesinde olan bu ceviz ağacına selam verip tırmanışa devam ettim..

(link)

kıvrıla kıvrıla yükseldikçe, erciyes dağının silüeti bulutlar arasından kanatlarını açmış, dev beyaz bir kartal gibi görülmeye başladı..

(link)

erkilet merkezine gelince, bir miktar hasar almış olmasına rağmen, zamana karşı meydan okumaya devam eden taş binanın onurlu mücedelesini sizlerle paylaşmak istedim.

(link)

aynı güzellikte olan, başka bir taş yapıyı da paylaşmadan geçemedim.

(link)

istanbuldaki bazı cami ve eski binaların duvarlarının üst kısımlarında görmeye alışık olduğmuz kuş evleri de bulunan muntazam görüntüsü ile dikkati çeken bu cami zamana meydan okumaya devam ediyor..

(link)

yamaçtaki, taş evlerin arka tarafında kayalara oyulmuş bir zamanlar kullanıldığı belli olan mağaralar ile taş evler uyumlu bir görüntü oluşturuyor..

(link)

yarım asır önce kullanılan bir un değirmeni.

(link)

çok şaşırtıcı bir şekilde değirmenin altındaki un birikmesi için konulmuş kabın bile yerinde olduğu görülecek şekilde sanki şu an bile çalışabileceği izlenimini veren un değirmeni canlı bir müze gibi duruyor. koç müzesinde ancak görebileceğiniz bu tarihin tanıklarına, yetkililerin ve halkın duyarsızlığı üzücü.

(link)

un değirmeninin bitişiğinde ekmek pişirilen furun (fırın)

(link)

fırının tuğlaları hasar görmüş ve ekmek pişirilen kapak kısmına dökülmüş olsa da küçük bir restore ile eski haline dönecek gibi görülüyor..

(link)

çatısındaki kırılmış kiremitler haricinde hiç bir estetik kusuru olmayan, istanbuldaki büyük camilerin küçük bir maketi görüntüsü veren, taş işçiliği mükemmel bu şirin caminin, bir teneke üzerine elle yazılmış ismi, dünyanın en büyük mimari dehası olan mimar sinanı yetiştiren kayserinin bir zamanlar taş işçiliğindeki kültür seviyesinin ve estetik anlayışının ne kadar erozyona uğradığını ironik bir şekilde anlatıyor..

(link)

artık tırmanış bitmek üzere, erciyes bulutlarla bütünleşmiş olarak görülüyor..

(link)

erkiletin yığma tepesi üzerine inşaa edilmiş kaleye benzer taş yapı artık çok yakın..

(link)

yığma tepeye ulaşmak için asfalt yoldan çıkıp, çamurlu toprak yola girmek gerekiyor.. demir atımın çamurda kirlenmesine kıyamıyorum :)
yaz sezonunda başka bir seferde daha yakından bakmak üzere, geri dönüşe başlıyorum..

demir atın tırmanıştaki performansı kadar, inişteki yol tutuşu ve fren sisteminin verdiği güven sürüş kalitesini olabildiğince yüksek tutuyor ve çok daha zor şartlarda güvenle tırmanış ve iniş yapılabileceği konusunda tam not alyor..

bundan sonra tırmanmayı düşündüğüm parkur, ali dağı olacak..
pazar günü hava şartları müsait olursa 11 gibi ali dağı eteklerinde tırmanışa başlamayı düşünüyorum.

tecrübesi olan veya katılmak isteyen var ise tanışmak ve parkuru birlikte tırmanmaktan keyif duyarım..

Scudo

Ahmet Salih Özenir

Forum Bağımlısı
Tepki
3.691
Bisiklet
Merida
Erkan bey merhaba. Bu doğa, yakın tarih karması turunuz gibi güzel ve keyifli geçmesini diliyorum bütün turlarınızın. Bisikletiniz de hayırlı olsun. Bununla birlikte kareleriniz çok küçük ve linkle açılıyor. Hiç olmazsa bir fotoğrafta sizi görmek isterdim doğrusu, en azından tanışmış olurduk... Belediye "furunu" doğduğum yılda yapılmış ama dediğiniz gibi durumu fena... Paylaşımınız için teşekkürler, güzel turlarınızın devamını bekliyorum... :in:

• Beğen
Tepkiler: Erkan Mersin
Tepki
19
Bisiklet
Corratec
@Ahmet Salih Özenir

bilgisayar teknolojisine çok yabancı olmamama rağmen, ilk mesajım olması sebebiyle fotoğraf linki ekleme konusunda biraz sorun yaşadım.

fotoğrafların piksellerini önceden küçültüp, toplu olarak yükledim, çıkan linkleri kopyaladım ama link göründü fotoğraflar açılmadı.

edit yapma yetkisinin de 60 dakika olduğunu 60 dakika bitipte edit yapamaz olunca öğrenmiş oldum :)
bu arada yaptığım denemelerde tek fotoğraf olarak yüklediğim ilk fotoğrafın küçük de olsa görüntüsünü mesajda görmeyi başarabildim.

bundan sonraki gezilerimde çektiğim fotoğrafları siteye tek tek yüklersem sorun olmayacağını düşünüyorum.
sorun olursa da bir saat içinde düzeltmeyi tamamlamam gerektiğini öğrendim.

ilginiz için teşekkürler,
güvenli ve keyifli sürüşler, sağlıklı ve mutlu günler dilerim..

Hakan Eşme

Forum Bağımlısı
Tepki
5.778
İsim
Hakan EŞME
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
"Demir At"ınızla çok keyifli bir tur yapmışsınız. Umarız ve dileriz ki yenileri de yakında gelecektir. Fotoğraf yükleme konusunda aşağıdaki bağlantı gerekli açıklamaları yapıyor. Faydası olacaktır.
(link)
Paylaşımınız için teşekkürler. Elinize, emeğinize sağlık.

emin demirpolat

Aktif Üye
Tepki
270
güzel tur olmuş tarih doğa yıpranmalara direnmiş tarihi bisikletle görmek ayrıca güzel, ben d e kayserliyim gesiden, erciyesin üstü künt görünüyor erkiletten mi öyle görünüyo hiç böyle görmemiştim,

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Erkilet'in tepesindeki o kale benzeri yapıya defalarca çıkmıştım :) Eğer hava açık olursa Kayseri ve özellikle Erciyes'i oradan izlemenin zevki bambaşkadır..
Ali Dağına da yıllar evvel çıkmıştım orası da çok keyifli bir rota.. Eğer enerjiniz kalırsa Ali Dağın arkasındaki yoldan Hisarcık'a da gidebilirsiniz..

adem canseven

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
adem canseven
Bisiklet
Merida
keyifli bir tur oldğuna eminim her ne kadar fotoğrafların tamamını göremesekte.. tebrikler ayaklarınıza sağlık....

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
Kayseri garip memleket vesselam dün gece kar yağdı durdu :)
Ayağınıza sağlık, beraber turlamak dileğiyle...

Tepki
19
Bisiklet
Corratec
@adem canseven

linkleri yeniden kopyalıyorum.

defalarca yeniden düzenleme yaptım, sadece son fotoğraf açılıyor diğerleri link olarak kaldı.
sebebini bilen varsa iletirse sevinirim.
asp kodları ile ilgili bir durum olsa gerek.

en azından linke tıklayınca fotoğrafları görebileceksiniz.
pikselleri de büyüttüm.
ilginize teşekkürler..

Erkilet 1

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Tepki
19
Bisiklet
Corratec
@Mustafa ÖZKARA

aslında sizinle tanışıp yaptığınız aktiviteler hakkında ben de bilgi almak istiyordum. pazar günü hava müsait olursa ali dağına çıkmayı planlıyorum.
müsait olursanız birlikte tırmanabiliriz, ya da takıldığınız yerler var ise dönüşte ziyaretineze gelebilirim.

henüz 50 mesajım dolmadığı için iletişim bilgileri için özel mesaj gönderemiyorum :)

OzzYMKL

Forum Demirbaşı
Tepki
173
Yaza inşallah beraber turlamak dileğiyle erkiletin arka taraflarında güzel köyler var baraj taraflarında.Bende motion kullanıyorum orjinalinden sadece kadro kaldı sayılır ama önceki ve şimdiki haliylede bende gayet memnunum.

Tepki
19
Bisiklet
Corratec
@Mustafa ÖZKARA

aslında sizinle tanışıp yaptığınız aktiviteler hakkında ben de bilgi almak istiyordum. pazar günü hava müsait olursa ali dağına çıkmayı planlıyorum.
müsait olursanız birlikte tırmanabiliriz, ya da takıldığınız yerler var ise dönüşte ziyaretineze gelebilirim.
henüz 50 mesajım dolmadığı için iletişim bilgileri için özel mesaj gönderemiyorum :)

Ahmet Salih Özenir

Forum Bağımlısı
Tepki
3.691
Bisiklet
Merida
@Erkan Mersin

:D Sanıyorum bu da BF'a kabulün bir aşaması Serkan bey... :D Ve hepimiz o zorlukları aşarak yola devam ettik... Ben fotoğrafları tinypic'de küçülterek yüklüyorum foruma, çok kolaylaşıyor işiniz o zaman. Tavsiye edebilirim, kolay gelsin. :in:

Tepki
19
Bisiklet
Corratec
kızık köyü turu,
kayseri kızık mesafesi 20 km civarı, gidiş dönüş 40 km.
100 mt civarı da rakım farkı var.
bu köye antrenman mahiyetinde gitmiştim. biraz da yolları tanımak için.
ali dağı turu ile ilgili yazıyı göndermeden önce resimler konusunda yine sorun olup olmayacağını denemek için önce bu tur ile ilgili yazıyı atıyorum.
sorun olmaz ise bu mesajdan sonra da ali dağı tırmanış turu ile ilgili mesajı da göndereceğim.

bu köyün ve bu yakınlarda bulunan diğer köylerin ortak özelliği, dünyanın en eski yerleşim yeri ve başkent olduğu tabletlerde yazılı olduğu söylenen kültepe/kaniş höyüğünün çok yakınındaki köyler olması. yaz sezonunda bu köylerin hepsini dolaşmayı düşünüyorum.
bu bölgelerde bol miktarda kayalıklar içine oyulmuş kovuk ve mağara girişi ile karşılaşmak mümkün.
bu yerlerin bir kısmı günümüzde ahır olarak kullanılıyor, bir kısmı tellerle çevrili askeri bölge içinde.
bir süre ahır olarak kullanılmış ama şu anda boş olan bir yer görüp sizler için fotoğrafladım.
(link)

(link)
(link)

(link)

kızık cami minaresinin fotoğrafı

(link)
dönüş te uzaktan erciyesin görünüşü,

(link)
şehre girmeden önce erciyesin görünüşü,

yollar asfalt ama yamalı ve bozuk olan kısımlar var.
güzergah şöyle: kayseri, argıncık, buğdaylı, kızık.

ayrıca önemli olduğunu düşündüğüm notlar: buğdaylı köyünü geçtikten sonra yol kenarındaki ahırlardan koro halinde havlayan köpeklerden epeyce ürktüm. yolun bitişiğindeki ev ve ahırların köpeklerini de bahçe içine değil, bahçe dışına yolun kenarına bağlamaları da sıkıntılı. siz uzaklaşıncaya kadar zincirinden kurtulmak için tüm gücüyle zorluyorlar. ya zincir koparsa, sorusu size bisikletin zincirini kopartacak kadar güç kullandırtıyor :) , yusuf isimli arkadaşınızın adını iki kez hatırlıyorsunuz :)

bu tür turlarda köpek kovucu bulundurmak mantıklı. sahipsiz köpekler de var çünkü.

güvenli ve keyifli turlar, sağlıklı ve mutlu günler dilerim..