Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaygan zemin için lastik

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında devilmycarlos tarafından paylaşıldı.

1. devilmycarlos

devilmycarlos Forum Bağımlısı

Adı:
    yavuz
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yeni konu acmak istemezdim ama bu durumla ilgili konular baktım cok eski.o yüzden kusura bakmayın

Bugun işlten gelirken caddeyi yıkayan kamyon arkasından seyir ediyordum biraz yokus asağı eğim vardı.neyse lastikler ıslandığından kayabileceğimi hissettim o yüzden yavas gidiyordum 5-10km arası..ilerlerken kamyon ani fren yaptı.doğal olarak bende yavaslamak için arka frene hafifce dokundum ve bisiklet altımdan sola doğru kaymaya basladı,freni bıraktım hemen,hala kamyona doğru arkadan bindirmek üzere gitmekteyim bu sefer ön frene dokundum bu sefer ön teker sola kaydı tam düşecekken bisikletten iki ayak üstüne atladım biraz kosarak durdum..Böyle bir şey ilk defa başıma geldi sanki buzda kayar gibi çaresizdim..Kullandığım biisklet carraro 225 lastikler michelin protek dişli lastiklerden.Asfalt kuru iken yol tutusum güzel,durusuda güzel..Suda kaymayan lastik önerisi olan varmı acaba,yada öyle bir lastik var mı? :)

2. Levent S.

Levent S. Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kaydınız çünkü kamyon yolu ıslattığında su yerdeki toz ve pislikle karışıp çamur haline geliyor. Buz kadar kaygan bir yüzey oluşuyor lastiğinizle asfalt arasında, lastik asfaltı değil üzerindeki çamurlu ve hareketli katmanı tuttuğundan katmanla beraber kayıyor. Çok tehlikelidir yağmur çok daha iyi zira yağmur yağmaya devam edip çamuru akıtıyor. Açıkçası çamur tutabilecek bir lastik olduğunu sanmıyorum. Çamur yüzeye tutunmuyor ki lastik neye tutunsun. Geçmiş olsun Allahtan yavaşlamışsınız.

Güncemden ve devilmycarlos bunu beğendi.
  3. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Siz aslında bu durumda yapılması gerekeni yapmışsınız. Böyle özel durumlar için olan lastiklere ihtiyacınız yok. Dişli lastik yağmurda gerektiği kadar tutunur.

devilmycarlos bunu beğendi.
  4. Güncemden

Güncemden Zamane Gezginlerinin Güncesinden...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @devilmycarlos Öyle bir lastik yok neyazıkki @Levent S. nin belirttiği gibi bu kısaca sabunlama etkisidir illaki duymuşsunuzdur, bu araba lastiklerinde dahi aşılabilmiş bir durum değildirki bisiklet lastiğinde aşılabilsin. Yol çok az ıslanır ve üzeindeki pislikle bir film kaplama oluşur yolun üzerinde buda üzerinde hangi lastik olursa olsun kayacak demektir. bu tarz havalarda çok dikkat etmek gerekir. ucuz atlatmışsınız allahtan temkinliymişsiniz kazasız pedallar:)

5. devilmycarlos

Adı:
    yavuz
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Levent S.

Teşekkür ederim buda benim için tecrübe olmuş oldu.Forumda bir arkadasımızın konusu vardı döner kavsak yanından gecerken çim sulama yolu ıslattıgından dönüş yaparken bisiklet altından kaymıs gitmiş.o konu aklıma geldi o yüzden yavasladım.Bu forumda birşeyleri okumak gercekten işe yarıyor..ama mesela mtb'ler gerci kalın lastik fakat kalın derin dislilere sahip bisikletlerle ormanlarda camurlarda gidiyor adamlar.Belki dedim teknoloji ilerlemiştir.bu tarz durum içinde bir lastik üretilmiştir.

Levent S. bunu beğendi.
  6. Güncemden

Güncemden Zamane Gezginlerinin Güncesinden...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @devilmycarlos bende schwalbe 2.25 lastikler var çamurda traktör gibi gidiyorum ama dediğiniz hava durumlarında hiçbir faydası yok, çok temkinli olmak gerekir.

cattepiller ve devilmycarlos bunu beğendi.
  7. devilmycarlos

Adı:
    yavuz
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Yiğit Kirazpınar

yorumlar için tesekkürler tüm arkadaslara.ozaman lastikler iyice tükenene kadar masraf yapmama gerek yok.ıslanınca kuruyana kadar yavas gidicez demekki..Aslında hemen yagan yagmur sonrası olusan kayganlıkla ilgili.basıma söyle bi olayda cokca geldi.Cat marka dişli bir bot almıstım gecen kıs.oturdugum yerde yüzde 70 dik yokus var 1km civarı,işe giderken o yolu kullandığımda yagmur yeni yagdığında çokca kayardı bot ve duvarlara tutunarak inmek zorunda kalırdım,bende anlattıgınız durumu bilmediğim için cat için bolca saydırmıstım :) demekki sorun botta değilmiş ozaman.

Güncemden bunu beğendi.
  8. Mesut A..

Mesut A.. Kıdemli Üye

Adı:
    Mesut
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    sadece arkayı sıkınca arka kayabiliyor. İkisini birilikte sıkmanızı öneririrm

9. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arka ön arka ön şeklinde freni pompalamak ve tekerleklerin kilitlenmesine engel olacak bir ayarda frene basmak en doğrusu. Tabi böyle bir durumda kalmamaya çalışmak en iyisi. Kaldırım kenarında birikmiş kum toz karışımına girmek de Islak yoldan daha az kaydırır. Artık gerisi kör talih.

10. cYclopath

cYclopath Kıdemli Üye

Seviye:
    Lastikleriniz iyi. onlar bitince ucuz fakat iyi bir seçenek olarak schwalbe cx composite öneririm, 28" modeli var.

11. devilmycarlos

Adı:
    yavuz
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @cyclopath

bir arastırayım arkadasım tesekkür ederim.

cYclopath bunu beğendi.