Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Katmandu'ya Dogru

Konu, 'Ülkeler arası turlar' kısmında Ahmet Mumcu tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:

Arkadaslar,
    Kis geldi, buralarda bisiklete binmek eziyet haline geldi ve ben yine yollara dusuyorum.
    Bu pazartesi Yeni Delhi'ye maalesef ucakla gidiyorum. Aslinda Iran ve Pakistan'a haksizlik yapmis oluyorum ama mevsim sartlari ve Istanbul'da fazla kalmam beni bu karara zorladi.
    Herzaman oldugu gibi yine amacim yollarda olmak yani bir yere belirli bir surede varmak degil. Gun olur rekor pesinde kosarim, gun olur 40 km sonra doyamadigim yerlerden bir turlu ayrilamam. Bu yuzden bana nereye gidiyorsun diye sormayin amac bisiklet uzerinde olmak. Onumuzdeki dort ay boyunca guney asyanin huzurlu ve sakin insanlarin kulturlerinden birseyler ogrenmeye calisacagim.
    Bu seneki tura istemeyerek de olsa ucakla basliyorum aslinda evden bisikletle cikmayi cok isterdim, ilerde yine otobus ve tren yardimi alabilirim. Aman Mesut duymasin hemen itiraz eder simdi. :)
    Yol boyunca hatiralarimi eger ilgi duydugunuz takdirde yine sizlerle paylasmayi umuyorum.

Yine son bir cagri yapayim gelmek isteyen arkadaslar olursa daha 3-5 gunumuz var:)

Haberlesmek uzere

Hoscakalin

Ahmet Mumcu

karatren, hakano, murty ve 42 kişi daha bunu beğendi.
  2. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ahmet Abi (abi dememde sakınca yoktur umarım)

Yolun açık olsun, kazasız belasız hayırlı yolculuklar, her daim haberini ve oralardan yazılarını bekliyoruz. Biz gidemesek te sen gözümüz, kulağımız ol ve aydınlat bizi.

Sağlıcakla kal abi.

Ahmet Mumcu bunu beğendi.
  3. bikergrrl

bikergrrl Bisikletkolik

Seviye:
    Vallahi Ahmet, dogru soyluyor aydin kardes, sen bizi gene de habersiz birakma :)

Bugun Ahmet'e ufak bir isindirma turu attirdim (eheheh ben yari yolda sisince mecburi kisa bir isinma turu oluverdi :) aslinda ben giderdim de, dizim su koyunca, ehm, keh, keh geri donduk :D ) artik Hindistan'a hazir :D

Bak orada bolcana internet kafe falan var, unutma bizi, renkli ulkeden renkli karelerle bolca renklendir siyah beyaz sehir hayatlarimizi :)

Yolun acik pedalin guclu olsun

PS.. benim gercekten kapali mekan allerjim var, eve girer girmez hapsurmaya basladim!!! :D :D

4. mcyc

mcyc Kıdemli Üye

Seviye:
    yolunuz açık olsun. yazı ve resimleri bekliyor olacağız...

5. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sevgili Ahmet,

Yolun açık olsun, benim için de bir tane "mountain dew" iç ve bir tane "çapati" ye lütfen . :)

Harika bir coğrafyaya , binlerce rengin , dokunun, tadın, festivalin , dinin olduğu bir hayal alemine gidiyorsun.

3 ay önce orada olmamıza rağmen imreniyoruz sana. :)

6. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Umarım yolculuğunuz düşlediğiniz gibi geçer. Ne demiş şair Ah o yollarda bende olsaydım.:rolleyes: Yada öyle bişiyler. Kazasız belasız bol hatıralı yolculuklar.

7. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba Ahmet,

Delhi deyince aklıma gelenleri biraz yazayım dedim.

Delhi de kaldığımız yer Paharganj dene bölgeydi.
    Connaught Palace da daha pahalı yerler var genelde.
    Lonely de gösteriyor yerini. Tam karşısında New Delhi tren istasyonu var.Buraya girişte yakana bir sürü simsar takılıyor. Ben pek çok otele sormuştum. Bazılarının merdivenleri çok dardı. Bazıları bisikleti odaya alamayacaklarını söylediler. Caddenin ileride ikiye ayrıldığı bir yer var , oradan sonra hemen sağda "Vivek" otelde kaldık. Biz 450 ruppe ödemiştik. Klima olmayan ama biraz soğutan bir alet vardı odada.
    Orada 2+2( dönüşte)=4 gün kaldık . Belki bizi hatırlarlar. Üst katında lokantası ve alt katında internet kafe olması büyük avantaj. İçinde para bozdurulan ve tur düzenleyen ayrı birimler var.

Bisikleti emanet edebileceğin bir depoları da var.

Uçağa gitmeden bagajını bile tartıyorlar. ( ne hizmet ama ) Yükün azsa alışverişe devam ediyorsun.

Connauht civarında pizza hut- mc donalds -vb. var.
    Yiyecek sıkıntısı çekersen ( taviye etmesemde ) tanııdık tadlar bulmak için mecburen gidiyor insan.

Bu otelin ( vivek ) tam karşısında 2 iş yeri sağda çok güzel bir lokanta var. Domates , tavuk , sebze çorbaları bizimkilere benziyor. Pizzaları çok güzel. Yol üzerinde kızarmış tavuk satanlar göreceksin , biz bir kere aldık, tavsiye etmem. Tavuk bozuktu. Bira satan yerlerden lisansı olmayanlar daha pahalı.

Türkiye yi aramak için en uygun yer, yolun ikiye ayrılıyor dediğim yerden ( paharganjın içine ana caddeden ilerlerken yarısından sonraki bölümde ) biraz önce sağda bir telefoncu var. ( kapısında büyük sarı tabelalarda ülkeler ve karşısında kaç para olduğu var. ) en pahalı ülke neresi tahmin et ? Kanada - Kore- ingiltere 7 ruppe, Türkiye 12 ruppe . :)

Paharganj ın tren istasyonu olmayan tarafından çıkınca biraz ileride 1.5 km kadar bisikletçilerin olduğu bir pazar var. Yedek parça ve lastik bulmak mümkün değil ama ben pedallar söktürmek için gitmiştim. Adını orada kalsanda kalmasanda vivek otele sorabilirsin. bisikletli rikşa ile 20 ruppe.

Yine yolun ayrıldığı yerde sağda dövme yapanlar var. İğne ile yaptırmayı kimse taviye etmiyor. Kına ile geçici yapıyorlar , ilginç olabilir.

rikşalar ile muhakkak pazarlık yapmak gerekiyor. Yanından uzaklaşınca arkandan gel tamam diyorlar zaten.

Tren kullanacak olursan aracı sirketlere kanma, tren istasyonunun önünde durup turistler buradan alamaz diye başka yere göndermeye çalışıyorlar. İnanma içeride yabancılar için gişeler var.

Tren seferleri için koca bir kitap var, 500 ekspres seferin içinden sefer bulmak biraz zor.

Bilet almadan bir kağıt dolduruluyor , trene binmeden listelerden adını kontrol ediyorsun.

Red fort - Meclis binası - Jamma ( cuma ) mescid- İndian gate muhakkak görülmeli.

Eczanelerdeki ilaçlardan çok azı aynı isimle satılıyor. İshal için ilaç bulundurmalısın muhakkak. Biz sıtma içinde 2ay boyunca devamlı ilaç almıştık.

Biz Delhi ye Amritsar tarafından geldik ve Agra ya doğru devam ettik. Gideceğin yöne göre ufak tavsiyelerim olabilir daha sonra.

Daha önce yazdığım gibi çok imreniyorum sana. :in: :in:

8. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili Soner,

Verdigin ayrintili bilgiler icin cok tesekkurler, ben pek trene binmeyi dusunmuyorum orada sadece kuzey bolgesinde kalmayi istiyorum ama gunler ne getirir bilinmez , bazen yollarda baska bisikletcilerle karsilasinca program kisa da olsa degisebiliyor.
    Selamlar

9. sbs

sbs Yeni Üye

Seviye:
    Sevgili Ahmet Kardes, yolunuz acik, hersey gönlünüzce olsun. Anlatiminiz ve göndereceginiz fotograflar esliginde bizleri bu geziden mahrum birakmayacaginizi bildigimiz icin icimiz rahat. Ayaklariniza, yüreginize saglik.

Selamlar
    Selahattin

10. candede

candede Bisikletkolik

Seviye:
    Güzel İnsan meraba.
    Ne güzel sana yollara kulak verebiliyorsun.Bisiklet üzerinde onu bunu bahane etmeden ne şekilde olursa olsun binmek güzel. Senin yollara atılmana sebeb soğuk değilde daha çok Keşif ve Kesişmenin getirdiği güzellikler adına onu bahane etmen bence.Şimdi yeni yerleri,yeni yüzleri,yeni ilkleri görmenin heyecanıyla nasıl kıpır kıpırsındır kim bilir.
    Seyahatlarımızla birlikde gelişen Fotoğrafcılık boyutumuzu göz önünde bulundurarak Keşiflerin adına yakaladığın o güzel anları,farklı ensantaneleri bizimle paylaşacağından şüphem yok.Bu sayede bizleri yeni yerlere itelemiş beraberinde yeni düşleri kurmamıza vesile olacaksın.
    Kıymetli arkadaşım,
    Bisiklet Ailesinin sen güzel insan gibi bir ferde sahip olması kanımca büyük bir kazanım.Bu ülkeyi Bisiklet adına daha nice güzelliklerle sarıp öreceğimiz aşinadır.
    Düşlerin biran olsun senden ayrı kalmasın.

Yüreğim ve Sevgimle...

11. bikernomad

bikernomad Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok zevkli,bol pedallı,bir çok yeni dostlu,sağlıklı bir tur dilerim.Elbette gezi notlarını okumak.resimleri görmek isteriz.

12. Ahmet Yazıcıoğlu

Ahmet Yazıcıoğlu Üye

Seviye:
    ahmet bey yolunuz açık olsun. sizi kıskanmamak mümkün değil. yazı ve fotoları sabırsızlıkla bekliyoruz..

13. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili Arkadaslar,

6 saatlik bir ucus sonrasi nihayet Yeni Delhiye geldim. Simdilik havaalanindan sehre kadar sadece 23 km bisiklet surdum. Sonercigim dedigin Vivek oteline geldim ama yer yoktu veya ayni odayi bana 3 katina 1200 rupeye satmak istediler, neyse yakinda bir yere gittim. Ilk kultur sokunu birinci gunde yasadim zira Yeni Delhiyi degilde Eski Delhiyi ilk olarak secmem belki biraz yanlisti. 3gundur sehrin onemli yerlerini gezip adapte olmaya calisiyorum. Burada en soguk sezon basladi ama sicakliklar 25 derece civarinda, mart nisandan sonra cekilmez oluyormus.
    Yarin Tac Mahal'e dogru yola cikacagim 200 km bakalim yollar nasil, kac gunde varabilecegim. Bu aksam makarna falan yedek aldim belki yollarda zorluk cikabilir. Genellikle Buyuk sehirler turistler icin kolay oluyor ancak kirsal alan cok zor. Aslinda buranin bir kolayligi herkesin ingilizce konusmasi, neredeyse sehir haritasina bile gerek yok. Birde muzeler Hindistanlilara 10 ise turistlere 100 ama ne yapalim buradakilerin de hali pek o paralari verebilecek gibi degi.
    SIKI durun yillik ortalama gelir 483 $ yani gunde 1,5 dolardan az:mad:
    Ve gunde 43 bin bebek buradan dunyaya merhaba diyor.
    Yakinda gorusmek uzere tum izleyen ve destekleyenlere tesekkurler
    hoscakalin

Delhi'de bir Sikh tapinaginin balikli havuzu.
    Icerde uzunca bir sure huzurlu bir muzik dinledim.

Yollarin krali

14. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sevgili Ahmet,

Ağra ya doğru gideceğini okuyorum.
    Bizim hindistanda sürdüğümüz sürece en kalabalık trafik ile karşılaştığımız yer Delhi - Ağra arasındı. Lütfen çok dikkat et.
    Rikşa terörü ile tanışmışsındır zaten. :)

Biz ilk gün yol üzerinde solda göreceğin "HİDE OUT" otelde kalmıştık. Şehrin adı Parwal . Otelin kocaman bir girişi ve tabelaları var. Odaları az , iyi olanları lokantanın hemen üstünde olanlar, arkada olanlar daha ucuz biraz da bakımsız. Şu an fiyatlar çok olabilri biz 600 ruppe vermiştik. Turist otobüsleri burada yemek molası veriyor.

İkinci gün Mathura ya kadar sürmüştük. Burada şehre giden ilk girişte çok büyük ve pahalı bir otel var. ( ana yoldan sola bir giriş var biz geçip geri dönmüştük , ayrımı kaçırırsan ilerden girebilirsin ) 2500 ruppe istemişlerdi. Onu geçip ilerleyince Duke ( dük ) Hotel var. 500 ruppe idi fiyatı. Hemen yanında ufak tapınaklar var, ayin izledikten sonra uyuyabilir, sabah da tören sesi ile kalkabilirsin. Burada şimdi yazarken bile tadı damağımda olan küçük kımızı soğanlardan yapılan bir turşu yedik ki , inanılmaz lezzetliydi.

Mathuraya varmadan "Virindavan" ayrımı var yine solda. Burası da çok ilginç burada ücretsiz kalınabilecek "ashram" lar var. Virindavan en çok tapınak olan hint şehirlerinden birisi.

Delhi - Agra arasında iki tane McDonalds var. Yiyecek bir şey bulamaz yemeklere alışamazsan çok iyi gidiyor.

Mathura - Agra arasında yol kenarında çok sayıda maymun ve kartal görmüştük. Maymunlar yiyecek çalabiliyor dikakt edersin.

Agra girişi de iki tane ilki tabelalarda görünmüyor. Trafik ışıklarından sağa dönüliyor. Tren yolunu geçince çok kalabalık şehir içi trafiği başlıyor.

Biz taj plaza otelde kalmıştık. Nepal e giderken bisikletleri bıraktığımız otelde burasıydı. Resepsiyondaki görevlinin adı Samir han ( müslümanların isminde genelde han eki bulunuyor ) Bu genç çok yardımcı olacaktır sana.

Otelin site adresi http://www.hoteltajplaza.com/index.htm
    Ben e mail attım senin hakkında ama okuyabildi mi bilmiyorum. Yanında Türk parası varsa muhakkak hatıra olarak isteyecektir. Benim yanımda yoktu vermememiştim. Ayrıca bir defteri var oraya çeşitli dillerde basit kelimeleri yazıyor, merhaba vb. kelimeleri yazdırmıştım bende.

Taj plaza otel Taç mahal in doğu kapısına 500 metre kadar uzakta. Çatısından Taç Mahal görünüyor, bu manzaraya karşı yemek yemek harika bir duygu. Otelin içi ve odaları da belirgin olarak üstün. Biz 500 ruppe ye kalmıştık .Umarım senin içinde uygun bir fiyat olur. Bir kaç tane daha taj mahal , taj palacae isminde otel var, ama sadece bu otel kapıya bu kadar yakın.

Lonely planet İndia kitabının 358 . sayfasında otelin yeri gösteriliyor.

son tavsiyem , nehrin karşısına geçip ( yamuna nehri ) , nehir kıyısına inerek taç mahal in arka tarafından ( ücretsiz ) da bu muhteşem yapıyı görmen. Bisikletinde içinde olacağı bir pozu ancak buradan çekebilirsin.

Taç mahal girişi için aldığın bilet 5 ayrı yeri daha gezmene yarıyor. birisi Red fort, Fatehpur sikri , diğerleride agra çevresinde.

Selamlar.

15. Ahmet Yazıcıoğlu

Ahmet Yazıcıoğlu Üye

Seviye:
    yolculuk başlamış. hayırlı olsun bakalım. oraya yalınayak mı girmek gerekiyor acaba yoksa senin tercihinmi. kal sağlıcakla...

16. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Selam Ahmet Abim,

Uzun zamandır foruma giremiyorum konunu yeni gördüm. Yolun açık olsun. Çok istediğim bir turdu ama malüm şartlar zor. İnşallah herşey yolunda gider ve bizleri habersiz bırakmazsın. Fotoğrafları, oraların kültürlerini, gözlemlerini ve anılarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Güle güle yolcu..................
    Bizden de selam götür o diyarlara....

Sevgiler...

ibrahim Kızılkaya ve Ahmet Mumcu bunu beğendi.
  17. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ahmet in izni ile ben cevaplayayım.
    Ahmet in bulunduğu yer bir "sih" tapınağı.
    Müslümanlık, Hristiyanlık ve Hinduizmin karışımı bir din.
    Bütün "sih" tapınakları çok temiz ve bakımlı olması ile ünlü. Sihlerin en çok yaşadığı bölgeler ( pakistan sınırına yakın , Amritsar ve çevresi ) belirgin olarak daha gelişmiş ve insanların tavırları ve eğitim durumları farklı olduklarını gösteriyor.

Sih erkekeleri doğumdan ölüme kadar saç ve sakallarını kesmiyorlar.

Yaşayan her "sih" in soyadı "Aslan". Sih zaten aslan demek.

Kadınlarda uzun kamalar takıyorlar.

Amritsar altın tapınağa ve diğer sih tapınaklarına girerken , ayakkabılarınızı çıkarttığınız gibi , başınızı da örtmeniz için örtü veriyorlar. Ahmet in de başını örtmüş olduğuna dikkat edin.

Selamlar.

18. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Sonercigim,
    Oncelikle verdigin bilgier icin tesekkurler ancak yollarda pek oyle internete girmek mumkun olmuyor, senin yazinida bugunku Taj Mahal ve Agra turundan dondukten sonra okuyabildim. Ben Delhi Agra arasinda luks bir otelin personal odasinda calisanlarla beraber bir gece yattim. Yol dumduz oldugundan pek zorlanmadim aslinda GPA'dan beri pek de bisiklete binememistim. Agra trafigi dedigin gibi bir felaket arkadan hafif dokundurdular ama bisiklete birsey olmadi, eger bir hasar olursa yandim sayilir zira buralarda daha 26 MTB nerdeyse goremedim birde daha vitesli bisikletle karsilasmadim.
    Ben de Taj Mahalin hemen yanindaki bolgede kaliyorum. Simdilik Hindistanin nefis vejeteryan yemeklerinden cok memnunum Cinden sonra sanki cennetteyim. Burada havalar geceleri oldukca soguk 6-7 derece, tam kisin ortasindayiz.
    Yarin batiya Jaipura hareket edecegim herhalde 2 gun surer.
    Bu arada bir karsilastirma yapayim Vietnamin kisi basina dusen yillik geliri 350 dolar civarindaydi Hindistaninkinden oldukca dusuk ama burada bazilari pastadan cok cok buyuk pay almislar Vietnam ise sistemi dolayisiyle olduca esit bir dagilimi gerceklestirmis ve temiz. Ayrica fakirlikle pis olmanin farkli seyler oldugunu burada goruyorum.
    Gelecek sefere bulusmak umuduyla.
    Turkiyeye selamlar

19. tırt kaptan

tırt kaptan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sevgili Ahmet ( kusura bakmazsan Ahmet diyeceğim, ne de olsa GPA da dediğim gibi uzun bisiklet turlarından birinde gençlik iksirini bulmuş gibi bir görüntün var... ) bu muhteşem coğrafyayı senin gözünden görmek farklı bir tecrübe olacak. Umarım seneye tekrar GPA'yı tekrar düzenleyebilirizde hatıralarını canlı olarak dinleme şansımız olur. Yolun açık olsun...

20. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sevgili Ahmet,
    Artık bizim gitmediğimiz bir yöne doğru ilerliyorsun.Yani bundan sonra senin yazacakların bizim için tecrübe olacak. :in:

Hindistan gerçekten pis, ama pakistan daha da pisti. Bunun din ile de ilgisi yok. Keza Paksitan müslüman ama gerçekten çekilmez bir yer.

Seninde belirttiğin gibi ;
    Hindistan da , özellikle ağra ve Delhi nin zengin semtlerinde inanılmaz bir lüks hyat var. Her tülü pahalı arbayı görmek mümkün . Evler ingiliz tarzı çevresinde ormanı - gölü ile beraber malikane tarzı yapılarda yaşıyanlar var . 5 km ötede ise hayatı boyunca kimliği olmayan , öldüğünde veya doğduğunda nüfusa kayıt bile düşülmeyen insanların yaşadığı bir bölüm var.( bu bölüm diğer bölümden çok daha kalabalık elbette :) )

Yolda son model arabalardan inip , 2 metre ötedeki ağacın arkasına gitmeden her yere tuvaletlerini yapan insanları görmüşsündür muhakkak. Bu işte anlatılmaz bir şey , "Ayrica fakirlikle pis olmanin farkli seyler oldugunu burada goruyorum." sen kısaca özetlemişsin.

Her tarafa kırmızı kırmızı ( çignedikleri bir kaç çeşit karışık bitki, tütün karışımı bir şey ) tükürmeleri de beni fena etkiliyordu.

Yemekleri beğenmene sevindim. Acı olmadığı sürece , mercimek çorbalası "dal" ve diğer sebze yemekleri fena gitmiyor.

İran dan sonra Nepal e kadar vitesli bisiklet görmek mümkün değil zaten . Umarım bir sorun yaşamazsın. DHL iki lastik için Türkiye - Delhi arası 110 euro istemişti. :)

Harika yahu, çok mutlu hissediyorum kendimi ; bir dostumuz Ahmet Mumcu, :in: Hindistan yollarında pedal çeviriyor, Erden abi:in: okyanusta kürek çekiyor, belki bir yerlerde bir arkadaşımız bir yerlere tırmanıyor.

Hepiniz aklımızdasınız, hepiniz ile gurur duyuyoruz. :in: :in: :in:

Umarım "gitmek virüsü", "aşmak virüsü" , "tabuları yıkmak" virüsü herkese bulaşır ve asla tedavi edilmez.
    :) :in: