Katlanır yol bisikleti ne kadar mümkün?

Mazm

Daimi Üye
Tepki
392
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba.

Katlanır bisikletler hakkında son zamanlarda Türkiye'de de gözle görülür bir ilerleme var ancak Asya ülkelerine henüz yaklaşabilmiş bile değiliz.

Ben de katlanır bisiklet yükseltme konusunda bu aralar farklı arayışlar içerisindeyim.

İki katlanırımdan birini bir miktar yükselttim, daha çok şehir içi kullanımı önceledim.
Bu linkte yükseltmeler mevcut.
(link)

İkinci katlanırımı ise yol bisikletine çevirme konusunda düşünmeye başladım. Ekteki fotoğraflar sosyal medyada gördüğüm bazı örnekler.

Bu tür bir yükseltme yapan dostumuz varsa bilgilerini paylaşırsa yol gösterici de olacağı düşüncesiyle bu başlığı açıyorum.

Görünüşe göre jant/lastik, gidon, fren ve vites kollarıyla bu iş çözülüyor gibi.

Ne dersiniz, katlanır bir yol bisikleti ne derece mümkün?
Screenshot_20230103_234156_Instagram.jpgScreenshot_20230103_234452_Instagram.jpgFB_IMG_1672750455806.jpg

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.
Scudo

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.603
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benimde nedense midem ayağa kalktı o ne çirkinliktir :ckkmk:

Mazm

Daimi Üye
Tepki
392
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Böyle şeyler görünce akılıma tofaş şahin araçlara modifiye yapanlar geliyor nedense.
Aslında doğrudan yapılmışları, - fabrika çıkışlı faça :) - da var ama bize sanırım yüksek maliyetinden ötürü gelmiyor.

(link)

Elbette bir yol bisikletinin özelliklerine ulaşması mümkün değil ama özellikle muhafaza edecek yer konusunda sıkıntı yaşayanlara bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslında doğrudan yapılmışları, - fabrika çıkışlı faça :) - da var ama bize sanırım yüksek maliyetinden ötürü gelmiyor.

(link)

Elbette bir yol bisikletinin özelliklerine ulaşması mümkün değil ama özellikle muhafaza edecek yer konusunda sıkıntı yaşayanlara bir alternatif olarak değerlendirilebilir.
böyle aynakol bu ebatta lastikle nasıl olur acaba düşünmeden edemedim heralde kalkışlarda pati çeker gibi :)

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

P1n0ky0

Daimi Üye
Tepki
786
İsim
Pin Okyo
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
dropbar ve slick lastikle yol bisikleti mi oluyor bir bisiklet? ya açılar, ya hız?

• Beğen
Tepkiler: Fatih AYTAÇ

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.121
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
brompton baya hızlı.

• Beğen
Tepkiler: Mazm

mcadirci

Aktif Üye
Tepki
289
İsim
Mehmet
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Ben bisiklet lastiklerini 1.75 kalınlıktan 1.50 kaliteli bir lastik ile değiştirdim. Sanki dorsesini bırakmış tır gibi oldu bisiklet.

Güncellemeler ile katlanır bisiklet elbette bir yol bisikleti olmaz ama lastikleri ve jantı ince tubeless yapacak şekilde değişebilirsen, kilitli pedal takarsan, arkaya 11 oranı olan güzel bir kaset takarsan bisiklet ciddi anlamda hızlanır. Frenleri güçlendirmek gerekir (hidrolik disk ile büyük ihtimalle)
Ancak bu güncellemelerden sonra yine bence şöyle bir sorun olur: yüksek hızda stabil olmaz.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.084
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Buna bir de elektrik kiti takılsın, siz o zaman görün hızını :)
Boynuzlu dümeni de her yere takmayı deniyor insanlar. Değişik denemelere, melezlere vs. asla karşı olmadım ama kişisel görüşüm, bence ufak çaplı tekerlere sahip bu tarz katlanırlara şekil olarak yakışmamış. Yani yine de neden olmasın diyorum? Sadece adına katlanır yol diyemem.

Son düzenleme:

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.605
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Geçmişte 53/39 aynakol ve 12/27 rubleli 2x9 Tiagra setli Dahon Visc D18 kullanmıştım.
Lastikler 20x1.35 ti ve çok akıcı bir makine idi.
100 km üstü turlarda 26-27km/s ortalamaları görüyordum.
Bana göre katlanırın yol bisikletiydi hatta dropbar ya da kelebek gidon takabilmek için gidonu özellikle dışa katlanıyordu. Sonradan bu bisikleti dropbarla denemediğime pişman olmadım değil

IMG_20160605_094439.jpg

alper52

Daimi Üye
Tepki
235
İsim
Alper
Bisiklet
Fuji
http://instagr.am/p/BbCAJatHlSh/
Benim en üst noktam buydu, , bu arda telefonumda orjinalini bulamadım Instadan da kopyalayamadım k bakmayın:) o zamanın parasıyla bana baya pahalıya malolmuştu
Sora vites seti 1*9 olarak kullanmıştım, aynakolu değiştirmeye o sıra param yetmemişti, bir de orası için vitesi tutan adaptörü alixpressden getiremediğim için tekli aynakol olarak kaldı,. Ek olarak 25.4 dropbar bulmakta baya zorlandım. Onu da yine yurtdışından aldım, hatta 1 milim ufak geldi, kola kutusu alimünyumu ile içerden ek yapıp sabitlemişti usta. 20 inç için novatec 28 telli göbek de bulmakta zorlanmıştım o aralar ama , hepsini bi şekilde elde ettik. Sonra yok parasına 1500 dü sanırım kira borcum dolayısıyla satmıştım, , sattığıma üzüldüğüm bisikletlerden birisi budur :)
aslında bakarsa alıntı olarak koyduğun konuya eklemeye çalışmıştım ama olmamış sanırım. tekrar bu konuya da ekledim.

esasen güzel fakat çok masraflı oluyor. hele ki şu dönemde türkiyede her şey dolara endeksli olunca . 20170831_205627.jpg20170911_113726.jpg
20171014_110803.jpg20171022_111018.jpg
daha detaylı yazmak gerekirse, lastiklerim 1.10* 451 rims diye geçiyordu yani standart 20 inç janttan farklı. türkyiede iç lastiği ve dış lastiği 20 inç olanlar uymuyordu bike 24den yüksek fiyata alıyordum.

en önemli unsur fren kaliperleri . fuji origami modeli dışında fren kaliperleri hep diğer tarz. fujide ise yol bisikleti tarzı. o yüzden sti kollar uyumlu çalıştı. (aynı şekilde disk frenler de sora ve clairs sti larla da uyumlu çalışıyor. ama diğer frenler için travelagent denen bir aparat lazım.

2.olarak da katlanır bisikletlerde kadro tek borudan destekleniyor. bu fujide ise hem ön hem arkadan bi tık daha güçlendirilmiş gibi duruyordu. işin fiziğini bilmiyorum fakat, bakınca bana daha sağlam gözüktü. hız yaparken daha güvende hissettiyirordu.

dediğim gibi sattığıma üzüldüğüm bir bisikletti fakat boy 1,83 olunca altında cücük gibi kalıyor insanın. bunu aşarsanız hiç bir sıkıntısı olmuyor :)
20180303_220619.jpg

Son düzenleme:
Tepki
1.735
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yol bisikleti ya da yol bisikletine modifiye etmek:

Motosiklet kullananlar arasında bir tabir vardır:

Bu iki tekeri almadan önce vasiyetini yazdırdın mı?

motorcu yada iki tekerlek motorsuz araç ile arabaların arasında gezen, vasiyetini hazırlayıp teslim etmek manasında.

Malumumuz yol bisikleti asfalt dışına çıkamaz.
Bu nedenle motorcu ile aynı kategoridedir kanımca..

Bu nedenle motorculuk ya da motorsuz iki teker ile arabaların arasında dolaşmak, yüksek riskli ulaşım araçları grubuna girer.

Yúksek risk alan riskini kabullenir. :)

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi ve Mazm

Mazm

Daimi Üye
Tepki
392
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
aslında bakarsa alıntı olarak koyduğun konuya eklemeye çalışmıştım ama olmamış sanırım. tekrar bu konuya da ekledim.

esasen güzel fakat çok masraflı oluyor. hele ki şu dönemde türkiyede her şey dolara endeksli olunca . 299156 dosyayı görüntüle299157 dosyayı görüntüle
299158 dosyayı görüntüle299159 dosyayı görüntüle
daha detaylı yazmak gerekirse, lastiklerim 1.10* 451 rims diye geçiyordu yani standart 20 inç janttan farklı. türkyiede iç lastiği ve dış lastiği 20 inç olanlar uymuyordu bike 24den yüksek fiyata alıyordum.

en önemli unsur fren kaliperleri . fuji origami modeli dışında fren kaliperleri hep diğer tarz. fujide ise yol bisikleti tarzı. o yüzden sti kollar uyumlu çalıştı. (aynı şekilde disk frenler de sora ve clairs sti larla da uyumlu çalışıyor. ama diğer frenler için travelagent denen bir aparat lazım.

2.olarak da katlanır bisikletlerde kadro tek borudan destekleniyor. bu fujide ise hem ön hem arkadan bi tık daha güçlendirilmiş gibi duruyordu. işin fiziğini bilmiyorum fakat, bakınca bana daha sağlam gözüktü. hız yaparken daha güvende hissettiyirordu.

dediğim gibi sattığıma üzüldüğüm bir bisikletti fakat boy 1,83 olunca altında cücük gibi kalıyor insanın. bunu aşarsanız hiç bir sıkıntısı olmuyor :)
299160 dosyayı görüntüle
Ben ilk bisikletimi apartmana indir çıkar yapamadığım için sattım, bir süre geçti dayanamadım bir bisiklet daha aldım, onu da yine aparmana çıkaramadım ve malesef otoparktan çalındı. Bir de katlanır deneyeyim dedim, katla bagaja at katla eve çıkar, dünya varmış yahu dedim. Sonrasında sizin fuji de "ya neden olmasın" diye düşüneme sebep oldu hocam. Sonra tern, giant gibi büyük markaların 20" üzerine ince lastik dropbar vs derken milletin almış yürümüş olduğunu gördüm. Farklı bir deneyim, ne katlanır ne yol, hem katlanır hem hem yol. yersen yoğurt içersen ayran. :)

Ben ikinci katlanırı bu uğurda biraz deneme yanılma yormaya karar verdim. Bütçem dahilinde yakında başlamayı istiyorum.

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi

M.Hamza.Afacan

ikcu.bisiklet
Tepki
1.179
İsim
Hamza Afacan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
zevklere ve renklere saygılıyım . ama bisiklet komponentleri içinde en pahalı olan parça yol fren vites kollarını katlanır bisiklete uygulamak bence israf . çünkü hem katlanır bisikletin amacına aykırı hem de çok çirkin duruyor .

çapı küçük lastiklerle ne kadar kadans çevrilirse çevrilsin yol bisikletini bırakın trekking bisikletin hızına ulaşamayacağı için katlanırda drop bar ve yol fren vites kolu o kadar gereksiz bir heves . ben zenginim o kadar zenginim ki bu parçaları katlanır da kullanırım demek gibi bir şey .

ağır olduysa kusura bakmayın . böyle kullananın zevkine de saygı duyuyorum

BloodBela

Daimi Üye
Tepki
540
İsim
Mustafa
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bana göre yol bisikletinin olayı kadrosunun harbiden büyük olması hele ki eski kadrolar (kendim kullanıyorum). Katlanır bisikletin kadro ise hem geometrik olarak değişik hem de küçük. Hız yapsın da yol bisikleti olmasın.

• Beğen
Tepkiler: Mazm

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.134
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

(link)

Bu bisikletten var tr de. Dün sabah gördüm büyük kulübün sahil kısmında, nasıl yapmış böyle diye düşünürken, nasıl derken ne gerek var anlamında. Hatta aynı linkteki bisikletti gördüğüm.

Açıkçası iribaş gibi görünüyor. Çok çirkin, çok garip ne bileyim sanki Fiat 126 Bis arabaya BMW m3 tamponu takmış gibi görünüyordu.

Fabrika çıkışı böyle bir bisiklet olduğuu mesajınızda görünce inanamadım.

Katlanır Mtb ler var daha büyük kadrolu. Belki öyle bir kadroya, yanılmıyorsam 26 janttı onlar, ince bir lastik takıp, dropbar ve diğer komponentler takılarak "YOL BİSİKLETİMSİ" bir araç elde edilebilir diye düşünüyorum. En azından İRİBAŞ gibi görünmez ve tekerler daha büyük olduğu için hatırı sayılır hızlara çıkılabilir.

Katlanır bisiklet bir kaç defa sürmüştüm. Öylesine gezmek için olabilir belki ama 40-50km yol yapmak, performans yapmak deyince ı ıh, olacak iş değil. Küçücük tekerlerle çok zor. Mtb olsa hadi neyse her yola gelir de.

BloodBela

Daimi Üye
Tepki
540
İsim
Mustafa
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Birde şunu söylemek istiyorum farklı farklı gidon çeşitleri var. Sadece düz ve drop yok yani. İstersen kendin özel bile yaptırabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi ve Mazm