Katlanır mı, Şehir Bisikleti mi?

kana

Üye
Tepki
11
Herkese merhaba;

Bir ay içinde bir bisiklet almayı düşünüyorum. Tercihim katlanır bisiklet alma yönünde fakat hala karar vermedim.
Bisiklet alma sebebim spor yapmak ve hareket etmek için. İş yaşamında neredeyse hiç hareket etmiyorum. Spor salonu da yapay geliyor.

Bisiklet ile hız yapma amacım yok.
Evim 5.katta, asansör küçük. Katlanır harici bir bisikleti eve çıkarma şansım yok.
Apartman içine de bisikleti koyamam, yakın zamanda iki bisiklet çalındı apartman içinde.
Bulunduğum semt (İstanbul Şirinevler) bisiklet kullanmak için uygun değil. En yakın Ataköy-Bakırköy.
Bu semtlere bisikletle de geçilebilir, katlanır ile toplu taşımayla da.
Katlanır alırsam toplu taşımayı kullanarak işe sabah-akşam toplamda 10-12 km kat edebilirim. Katlanır dışında işe gidiş geliş için kullanamam.

Katlanırın performansı ve tekerlerinin küçüklüğü beni düşündürüyor. Sizce hangisini tercih etmeliyim?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sizin için en uygunu katlanır bir bisiklet olacaktır. Tekerin küçük olmasına takılmayın. Marmara Forum'daki Decathlon size yakın sayılır. Gidip katlanır bisikletleri deneyin.

ali sezgin

Üye
Tepki
102
Bisiklet
Salcano
Merhaba Arkadaşım,
Yaklaşık 1 haftadır btwin tilt 7 marka katlanır bisikleri kullanmaktayım. Hatta şu an çalışma masamın yanında duruyor :) Kesinlikle yaşam şekline ayak uydurabilecek bir bisiklet. Yeni mekanizmasıyla 2-3 saniyede katlanıp toplu taşıma yada elinde ev/iş yerine çıkartabilirsin. Bütçene göre tilt 7 yada 9 modellerini düşünebilirsin. İzlediğim kadarı ile forumdaki arkadaşlarda dahon/tern/salcono gibi markaları kullanananlar var. Benim düşüncem (mutlaka diğer markalarında kullanıcısına göre iyi tarafları vardır) istanbul gibi hayatın hızlı aktığı bir şehirde tilt serileri daha kullanışlı olabilir. Kullandığım tilt 7 serisi göbekten otomatik 2 vites. Hemen alışmamıyor insan. Sonrasında gayet keyifli. Bütçen uygunsa tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: kana

kana

Üye
Tepki
11
Dekatlon'da Btwin'i denedim. Çok seri, ilk başta kontrol etmesi zordu, ama ilk günden alışılır. 14-15 kg kadardı. Biraz ağır geldi.

Katlanır daha uygun geliyor, diğer bisiklet türlerine göre dezavantajlarına da katlanabilirim bu durumda herhalde :)

ali sezgin

Üye
Tepki
102
Bisiklet
Salcano
tilt 7 : 13.3 kg
tilt 9 : 14.5 kg ( gr kısmını +/- olabilir)
Kaldırımlardan uçup kaçmayacaksan, yarışmayacaksan, günlük yaşan stiline uygunsa dezavantajı bence yoktur :)

kana

Üye
Tepki
11
Burada ve nette okuduğum dezavantajları yokuş çıkma performansı ve tekerin küçük olması yönündeydi.
İstanbul da malum yokuşu bol bir şehir.

Bir de göbek erir mi katlanırla :)

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Katlanırım yok ama size katlanır tavsiye ederim, bisiklet almakla göbek erimez terlemeniz lazım, her bisikletle spor yapılır, haftada 2 kez terleyerek bisiklete binin, biraz yediklerinizi düzenleyin göbek kalmıyor

• Beğen
Tepkiler: uygarsirin ve kana

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Benim 20" tekerli katlanır Dahon MuP8, aynı sürüş tarzında full size tekerli bir bisikletten %10-15 civarında yavaş gibi geliyor. (km saatiyle uzun süre kullanım sonucundaki fikrim bu) Hissiyat olarak büyük bir fark değil bu gerçekten.
Ancak orjinal vites oranlarıyla çok dik yokuşlarda zorluyordu. Aynayı değiştirerek oranları düşürmek mantıklı olur.

• Beğen

kana

Üye
Tepki
11
Herkese teşekkür ederim.

Şu durumda katlanır alacağım büyük ihtimalle.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
burak beyin dediği gibi 26" bisikletlerle arasındaki hız farkı %10-%20. tekerleklerin çapı küçük fakat ön aynakol genellikle 52lik olduğundan son hızlarda sıkıntı yaşamazsınız. kaldı ki böyle bir tereddütünüz de olmasın. fakat yokuş konusu çok sıkıntılı bir konu. size tavsiyem bisikleti aldıktan sonra (vitesli alırsanız eğer) shimano Megarange ruble taktırın. çok pahalı bir ürün değil 20-25 lira arası bir fiyatı vardır. o da yokuşlarda kesmezse son hızınızdan biraz daha fedakarlık ederek, aynakolunuzu küçültebilirsiniz. konu bisiklet olunca çözüm sınırsız :) şimdiden hayırlı uğurlu olsun

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
giant express way 2 kullandım 700 km.
tavsiye ederim.

eczemre

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Tern
52 dişli ayna ile megarange ruble birlikte kullanılabiilir mi ? Zincir veya arka aktarıcıyı değiştirmek gerekir mi ?

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
iyi bir ustanın eli ile hiç bir sorun olmadan kullanılır. ikisini de kullanan biri olarak söyleyeyim: bunlar standart ürünler olduğu için sorun olmadan kendiniz bile takabilirsiniz. fakat ince ayar yapabilmek zordur. hele ki megarange gibi arkada 34 diş olan olan bir sistem kullanıyorsanız arka aktarıcınız baya gerilecek demektir. yapılacak ayarlarda dikkatli olmak gerekir.

hardal

Üye
Tepki
25
Bisiklet
Sedona
28" Salcano Istanbul şehir bisikleti kullanıyorum. Şişli'den Kabataş'daki ofise gitmek için kullanıyorum. Bisiklet boş yolda oldukça keyifli ancak double parketmiş arabalar, önünüze kırıp yolcu alan taksiler, sağına soluna bakmayan yayalar nedeniyle yoldan sürmek çok dikkat istiyor. Otobüsler sağa yakın gittikleri için sürüş pek güvenli değil. Kaldırıma çıksan yayaların arasından 28" ile gitmek sıkıntı yaratıyor. Bu nedenle ben de katlanır bisiklet alıp kaldırımdan yavaş yavaş, yayaların arasında rahatça manevra yapabilmek istiyorum.

Snr U

Forum Demirbaşı
Tepki
1.230
Bisiklet
Mosso
son birkaç gündür benimde aklımda btwin tilt 9 var fakat zincir yerine kayışlı olması düşündürüyor beni

Bahadır Aktaş

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Merida
@kana

bende bfold 5 kullanıyorum ve ev iş arası barbaros yokuşu iş ev arası da üsküdar iskeleden altunizade ye çıkıyorum her iki yokuşu da dinlemeden sabit tempoda çıkabiliyorum tabii ki normal bisikletler daha hızlı çıkabiliyorlar ama dediğin gibi evin üst katlardaysa ve topluma ulaşıma entegre olman gerekiyorsa hızlı kullanarım demiyorsan uzun tur yapmıcaksan evet katlanır iyi tercih bence...

Erdem B.

Üye
Tepki
24
Bisiklet
Dahon
Bisikletinizi koyabileceğiniz bir yer yoksa. Toplu taşıma araçlarına bisikletle binmek istiyorsanız. Örneğin işe bisikletle gittikten sonra bisikleti katlayıp masanızın altında bulundurma fantazisini yaşamak istiyorsanız. Diğer bisikletlerin hantallıklarından şikayetçiyseniz. Bisikletinizi olur olmadık yerlerde katlayıp çevrenizdekilerin şaşkın bakışlarını görmek istiyorsanız. Bisiklet kullanacağınız muhitte yokuş çok yoksa kesinlikle katlanır bisiklet alınız. Onun dışında kesinlikle diğer standart bisikletlerden almanız daha iyi olur.

ÖmerKöse

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Scott
@ali sezgin

Tilt 7'nin 2 vites olması tilt 5'e göre dezavantaj değil mi ? Bir de otomatik olması dezavantaj gibi duruyor.Tilt 5 hem fiyatıyla hem de otomatik olmayan 3 vitesiyle sanki daha avantajlı gibi.Bir de yokuş çıkmak problem olmuyor mu en çok merak ettiğim konu bu aslında.Tilt 5 almayı düşünüyorum ama vites konusu beni frenliyor 3 vites yeter mi yokuş çıkılır mı bu soru işaretleri var kafamda.Günlük kullanım için alacağım ama malum yollar bazen yokuşlu olabiliyor sıkıntı çıkartmasın sonra ? :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kana

26" jantlı katlanır bisikletler de var, benim eski bisikletim öyle idi: pinifarina city bike, kadro tasarımı dahon idi...

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Eğer ihtiyacınız katlanır bisiklet ise katlanır bisikletle tur yapanlar var. ^^ Sabit bir fikre saplanıp kalmak iyi bir şey değil.

(link)
(link)

@halil ibrahim duran

http://www.bikeandoutdoor.com/U2654,525,2014-dahon-espresso-d21-katlanir-bisiklet-katlanabilir-bisikletler-dahon-espresso-d21.htm

https://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,6321,OdesisMc

Dediği gibi 26" olanlar. Tern nasıldır bilemiyorum. 24"-26" daha önceki senelerde satılmış Türkiye de.