Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Katlanir ile beypazari

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında burhan çetin tarafından paylaşıldı.

1. burhan çetin

burhan çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Herkese Selamlar,

3 Mayıs Pazar günü yeni aldığım Tern Link d8 ile Ankara/Akıncı'dan sabah 09:00'da hareket ettim.
    IMG_4193.JPG
    13 km pedallayarak Saat 09:45'te Yenikent Sanayi Kavşağına vardım.5 dk sonra bisikletim ve ben Beypazarı otobüsündeydik. IMG_4194.JPG
    45 dakika süren yolculuktan sonra nihayet Beypazarındayım.Bu arada otobüs bileti AŞTİ'den 12 TL Şehir merkezinden 11 TL Yenikent'ten bindiğim için benden 10 TL aldılar.

İlk işim Ankara yönünden ilçeye girişte Turizm Danışma Ofisinin yanındaki akaryakıt istasyonunda bulunan çorbacıda sıcak bir çorba ile kahvaltı yapmak oldu.Bu çorbacıyı herkese tavsiye ediyorum.Hem temiz,hem lezzetli hemde fiyatları makul ve 24 saat açık.
    IMG_4195.JPG Kahvaltıdan sonra Turizm Danışma Ofisin'den bilgi ve broşür aldım.
    IMG_4196.JPG

Çarşıya doğru pedalladım. IMG_4197.JPG IMG_4198.JPG IMG_4199.JPG IMG_4200.JPG

IMG_4202.JPG

Çarşı merkezine girdim.Hafiften yağmur çiselemeye başlayınca Taşmektepte çay molası verdim.Burada birçok yiyecek ve içecek çeşitleri mevcut.Karşısında ise minik bir açık hava müzesi . IMG_4203.JPG IMG_4204.JPG

Anlaşılan burada herkes huzurlu. IMG_4205.JPG
    Taşmektep.Arka planda Kurşunlu Camii. IMG_4206.JPG

Çarşının bitiminden yukarı doğru tırmandım.Yağmur başlayınca kullanılmayan bir evin saçak altında mecburi mola.Bu mahalledeki kullanılmayan eski evlerde sanırım Suriyeliler kalıyorlar.Ön plandaki köprü ise tarihi bir yapı. IMG_4207.JPG IMG_4209.JPG

Yaklaşık 800 yıllık Alaaddin Camii ve Cami ile yaşıt tarihi çınar.Eskiden bu tür binalar yapıldığında yaşı belli olsun diye binanın önüne çınar ağacı dikilirmiş.Çınar ağacına 8 kez yıldırım düşmüş. IMG_4211.JPG

Caminin içindeki ahşap ve taş işçiliği gerçekten hayranlık verici.
    IMG_4215.JPG IMG_4216.JPG IMG_4217.JPG
    İlgi bekleyen bir ev
    IMG_4221.JPG
    Genel görünüş. IMG_4222.JPG
    İlçe girişinde sağ tarafa doğru Tekke Dağı Tabiat Parkı tabelasını görmüştüm.12 km mesafede olduğundan gitmeye karar verdim.1,5 km kadar pedalladıktan sonra dik rampalar başladı.3,5 km daha ilerleyebildim.Malum katlanır bisikletlerin yokuş performansları iyi değil.
    IMG_4224.JPG

Bu noktadan sonra yolun zorluğu,yağmur atıştırması ve zaman darlığından geri dönmeye karar verdim.Ufukta Beypazarı. IMG_4225.JPG
    Birkaç yüz metre aşağı indikten yol kıyısındaki meşelik alanda mola verdim.Rüzgarın sesi ve kuş seslerini dinlemek baharın getirdiği canlılığı izlemek o kadar keyifliydi ki bu bölgede 1 saate yakın oyalandım. IMG_4228.JPG IMG_4230.JPG IMG_4231.JPG

Tekrar ilçeye döndüm.İlçe girişinde sağ tarafa doğru ayrılan KIBRISÇIK tabelasından dönerek Beypazarının ilk yerleşimi olan İnözü Vadisine girdim. IMG_4236.JPG

IMG_4238.JPG

Vadinin, doğu ve batı yamaçları çok dik ve kayalık.Vadide meyve bahçeleri, kavak tarlaları, fundalıklar her iki tarafında uçurum ve sarp kayalar var.Kayalıklarda ise birçok mağara var. IMG_4239.JPG IMG_4240.JPG IMG_4241.JPG
    Vadide 3-4 km ilerledikten sonra çay kenarında ağaçlar arasında nefis yöresel yiyeceklerin tadına bakabileceğiniz tesisler mevcut.Burada yemek molası verdim.Menüdeki çeşitlerin çokluğunu görünce aklıma Cem YILMAZ geldi.Keşke "Little little into the middle" yaptırma imkanı olsaydı. IMG_4243.JPG
    Dönüş zamanı :( Saat 17:30 gibi Otogar'a geçtim.Burada beni bir sürpriz bekliyordu.Gelirken küçük otobüs ile gelmiştim.Otobüslerin dolmuş usulü çalıştığını düşünmüştüm.Meğerse bilet almak gerekiyormuş.Pazar akşamı olması nedeniyle otobüslerde yer sıkıntısı vardı.Ancak 1 saat sonraki otobüste bilet bulabildim.Bileti önceden almakta fayda var.

Yine yaklaşık 45 dakikalık yolculuktan sonra Yenikent vardım.Saat 20:00'da sağ salim eve vardım.Gün sonunda toplam 49 km.yapmışım.Hava kapalı olmasına rağmen benim için çok zevkli bir turdu.Eminim hava güzel olsa ve yanımda bir arkadaş olsa daha iyi olurdu.

Bu tur benim katlanır bisiklet ile ilk şehir dışı deneyimim oldu.Bütün yolu kat ederek gitmek eminim çok zevkli olurdu.Ancak zaman kısıtlı olduğunda menzili uzatmaya imkan sağladığından katlanır bisiklet ile turlamakta ayrı bir zevk.

Ankara'da yaşayıp Katlanır bisikleti olan ve yakın yerlere günübirlik gitmek isteyen arkadaşlar olursa teklifleriniz itinayla değerlendirilir.

Yeni tur yazılarında görüşmek dileğiyle.

Ekli Dosyalar:

2. sonyaz

sonyaz Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Harika, keyifli bir gezi olmuş :) , Ankara içi bende tur yapıyorum ama araç takviyesi ile biryerlere gitmek hiç aklıma gelmedi :) Bir sonraki tur neresi, belki katlanırımla uyun olabilirsem gelebilirim.

3. burhan çetin

burhan çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Güdül olabilir.Haberleşiriz.

sonyaz bunu beğendi.
  4. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Tam benim tarzımda bir tur olmuş, böyle turlara bayılıyorum. İçim açıldı resmen. Ayakların dert görmesin. Süper bir tur.

burhan çetin bunu beğendi.