Katlanır Bisiklette Değişiklikler(Aksesuar parça vs.)

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar biliyorsunuz ki katlanır bisikletlerde direk MTB gibi parça çeşitliği yok.Bu yüzden yapabileceğimiz geliştirmeleri birbirimize paylaşalım.

Benim bisikletim Hoptown 5 hakkına yapmayı düşündüğüm değişiklikler ve geliştirmeler :

Lastikler : Kenda West 1.75 ' ler şu anlık yeterli fakat Schwalbe Kojak , Marathon gibi hız odaklı lastiklerle veya konfor diyip Big Apple 2.0 lastikleri düşünüyorum.

Fren : Şu an frenlerimden mutlu olmama rağmen Avid'in güvenilir fren kolları ve bacaklarını düşünüyorum.

Kadro : Bir ara kadroyu mat kaplamayı düşünmedim değil :D Bir de şu katlanma mekanızmalarındaki mandalları siyaha boyamayı düşünüyorum.

Aydınlatma: Mağlum katlanırken herhangi bir aydınlatmaya yer kalmıyor.Bende yurtdışından 2 set bu kurbağ tipi slikon ışıklandırmalardan aldım.Eğer hoşuna giden varsa Forum İstanbul Saturn'de bunların aynısından varmış.Aynı fiyata.Aldıktan 1 hafta sonra bunları görünce deliye döndüm.Şimdi yok yere kargo bekle :(

(link)

2 tanede far tutacağı aldım zoom lu 2 far alıp geceleri takacağım.

Sizden de kendi fikirlerinizi bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: icinibijine
Scudo

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
lastikler konusunda kojak ve big apple aramam hala devam ediyor maalesef 20" yok
sele konusunda brooks b17 kontrast renkli (kırmızı olabilir) bir model arıyorum bana maliyeti yaklaşık 230 lira olacak
koçtaş da satılan katlanır bir yük taşıma arabasından römork yapmayı planlıyorum şimdilik proje aşamasında fiyatı 50 lira bağlantı ekipmanlarını daha bulamadım olmadı bungee cord kullanacağım
pedallarımı katlanır metal bir pedalla değiştirmek istiyorum bu konuda yardıma ihtiyacım var

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Lastik konusunda yurtdışı tek çare. 100 tl civarı tutuyor.

Tepki
33
Bisiklet
Dahon
Merhaba,
Dereyi görmeden paçaları sıvamak benimkisi, daha bir katlanır bisikletim yok ama niyet var. Sorum ise şu; yurtdışından yakında bir yakınım gelecek , aşağıdaki km. saatini düşünüyorum. Kadans (pedal devri) özelliği de var. Ama kablosuz değil, onlar çok pahalı, 800 liralık bisiklet alıp 200 liralık km. saati almak anlamsız geliyor bana. Bunu alsam bağlantıda , daha da önemlisi katlanma durumunda sıkıntı yaşar mıyım? Sonuçta kadans için gidondan pedalın oraya bir kablo gitmesi gerekecek.

(link)

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
@Selcuk Demiray

Bende kablosuz Count 4 vardı.Katlanırken yalandan sıkıntı yaratacak diye sattım.Bence hiç hız ölçer almayın.Katlanır bisikletle giderken ekrana bakmanın değil temiz hava almanın , gezip dolaşmanın zevkini çıkarın.Siz bir de kadans diyorsunuz.Ne gerek var 800 TL'lik katlanır bisikletde kadansın, Cumhurbaşkanlığı Turu'na mı katılacaksınız :) Eğer Tern Verge 30x gibi bir bisiklet almıyorsanız bu tip şeylere gerek yok.
Eğer illa inat ediyorsanız kablosuz alın öbür türlü kablonun katlanırken zarar görme riski var.

• Beğen
Tepkiler: pedalsor koray

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
katlanır bisiklete herhangi bir akssuar takımında katlanma şeklini göz önünde bulundurmak gerekiyor
bazen bir zil bazeb bir ışık katlamayı engelliyebiiyor kadrıya zarar verebiliyor dikkatli olmak lazım

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba,
Big apple 20" x 2.0 lastigi cikarip kojak 1.35 lastik takarsak acaba ic lastigi de degistirmemiz gerekir mi? Bilginiz var mi?

Bir de bu siteyi buldum, hic alisveris yapmadim ama buradan bisiklet alan birinin yorumunu okumustum. iyi bir siteye benziyor.
(link)

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
@Gökhan Selçuk

Büyük bir ihtimal değişmek gerecek.Bende yedek 20'' iç lastik var.Dechatlondan almıştım.Onda 1.75 * 2.15 yazıyor.1.35 den 2.0 a kadar lastik alabilecek iç lastik görmedim.

Bu arada 20''x2.0 Big Apple lastiklerinize talip olabilirim :D

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@Lütfü Ekşioğlu

Tabi neden olmasin ama bu defa da ben lastiksiz kalirim :D

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@Lütfü Ekşioğlu

kojak dicem ama onu bulursaniz kendinize saklarsiniz :D

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Kojak sıkıntı 105 kilo olduğun için zor olur.Oturduğum yerin yolları da çok iyi değil.Big Apple 'lar hem slick hem az hava basıncıyla çalışabileceği için konforlu.

Tepki
0
Bisiklet
Ümit
Lütfü kardeşim açmış olduğun konudan biraz alakasız olacak ama hoptown 5 bisikletler Tern link d8 lerden sonra ilgimi çeken ikinci güzide katlanır modeli oldu internetten çok aradım ama daha önce sadece decathlon da satıldığını gördüm nereden ve ne zaman aldın merak ettim ? :)

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Sorun değil cevap vereyim.Decathlon Marmara Forum şubesinden aldım.Nisan ayının ortalarına doğru.Bisiklet güzel hoşuma gidiyor.Sirkeci de D8 in katlanmış hali gördüm.Eğer yanlış katlanmamış ise benim hoptown 5 daha küçük oluyor :D 2. bisiklet olarak düşünüyorsanız TİLT serisi olabilir.İsterseniz hafta içi buluşalım bisikleti görün fırsattan istifade bende d8 i incelemiş olurum :D

BU ARADA ARKADAŞLAR DECATHLON'DA KATLANIR BİSİKLET İÇİN DAHON CARRY ON BENZERİ ÇANTA GELMİŞ.FİYAT 50 TL CİVARI.ADAM TİLT MODELLERİNE OLACAĞINI SÖYLEDİ AMA TİLT ÇOĞU KATLANIRDAN DAHA BÜYÜK ÖLÇÜLERİ OLDUĞU İÇİN BİZİMKİLERE DE OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Tepki
0
Bisiklet
Ümit
Şuan için bir katlanırım yok ama olursa hoptown 5 istiyorum :))

iogee

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
Bu linki incelemelisiniz gerçekten emek vermiş bir arkadaşımız...

(link)

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar Hoptown 5 i 5 ay bakımına verdim.Bütün jant telleri sökülüp , temizlenip tekrardan kurulucak diğer ayar vs.

Bu arada 2 çift baradine nin efsane 3 renk pabuçlarından aldım onlarıda verdim taksınlar diye.Yakın zamanda shimano fren kol ve bacaklarını almayı düşünüyorum.

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Yeni güncelleme :D Bisikleti bakımdan aldım.Fren hakkında beklentilerim üst idi.Bisikleti aldığımda ise beklentileriminde üstünde bir fren performansı ile karşılaştım.
Bisikleti kapıdan çıkarıp bindim.Yerler kaygan türden bir fayans idi.Bende ilk deneme amacıyla ön frene hafif yüklendim ŞAK diye kitledi ön freni.Yerler kaygan olmasa idi takla dahi atardım :D
Frenler çok güçlü hassas bir frenleme ile tekerleri kitlemeden çok iyi duruşlar yapılabilir tavsiye ederim :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Lütfü Ekşioğlu
hoptown 5 i nerden bulabilirim. Decathlon un sitesinde göremedim üretimi mi durdu acaba