Katlanır bisikletlerin ömrü (km)

Ebazer

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Peugeot
Herkese merhaba. Ev ve işyerim arasındaki mesafeyi (23 km) yaz boyu bisikletle gitmek gibi bir karar verdiğim ve sahilde pedalladığım saatlerde (sabah 07.30-08.30) bir sıkıntı yaşasam açık bisikletçi bulamayacağım, bulsam da gitmesi zor olacağından dolayı geçen hafta dahon vybe c7a alarak katlanır bisiklet piyasasına girmiş oldum. Çok da memnunum ama işin keyfi metro ve otobüse bindiğimde ortaya çıkıyor :D
Bir süredir işe 26" yol lastikli bisikletle gittiğim için ağrı/sızı problemleri yaşamadım katlanırda ama tek sorun tümseklerden ve çukurlardan geçerken komple hissetmek. Hadi işin konfor kısmını da geçtim sanki bisiklet bu engellere dayanmayacakmış gibi hissediyorum. Daha önce uzun süre katlanır kullanmış arkadaşlardan sağlamlık konusunda fikirlerini rica ediyorum ve bu bisiklet benim yoluma (günde 46 km) dayanır mı? Hızı kastetmiyorum, iyi bakılırsa max kaç km yapılabilir? Bu açıdan klasik bisikletlerle arasında fark var mı?

Scudo

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
1.5 yıldır katlanır bisiklet kullanıyorum henüz bir sorunla karşılaşmadım ama kendimce katlanır bisikletler hakkındaki yazıları yurt dışındaki forumlardan takip ediyorum
genellikle sorun katlanma mekanizmalarıyla alakalı olabiliyor sonuç olarak yüzlerce defa açılıp kapanan mekanizmalardan bahsediyoruz
sizi endişelendiren olası tek sorun maşanın yamulması sahibi olduğunuz ve benimde sahibi olduğum vitesse modelinde çelik maşa var
bu iki sorun dışında önemli bir sorun görmedim
ilk üretilen dahonlar hala kullanımda hatta oldukça iyi ikinci el değerine sahip

• Beğen
Tepkiler: Ebazer

vlkncm

Üye
Tepki
14
Merhaba bende aynı modeli aldım yaklaşık bir aydır kullanıyorum günde 4-5 km kadar bisiklet kullanıyorum geri kalan yolu metro ve metrobus kullanıyorum benim yolumun ustunde de çukur, tümsek vb şeyler mevcut üstlerinden geçerken sanırım seleden kaynaklı sert bir geçiş oluyor bir kaç gündür biraz daha dikkatli kullanmaya çalışıyorum tümsek ve çukurlara dikkat ederek sürüyorum seleyi bir kaç hafta içinde değiştirdiğimde sanırım problem olmaz diye düşünüyorum.Bisikletim bana çok sağlam geliyor günde ortalama 3 kere filan katlayıp , açıyorum şuana kadar yaşadığım tek sıkıntı katladığımda fren pabuçlarının lastiğe değmesiydi ara sıra oda onuda ayarlayarak yandaki vidaları sıkarak hallettim.Dayanıklılık kısmını bende merak ediyorum açıkçası siz baya bir km yapıcaksınız ben hafta da anca 40-45 km yapıyorum :) Kişisel fikrim kolay kolay bisiklete birşey olmıycağı yönünde çünkü benim boyum 1,90 ve kilomda 90 nın üzerindedir vybe bana o güveni veriiyor sağlam ve çevik bir bisiklet ama konfor konusunda popomuz bir süre daha acıycak :)

• Beğen

vlkncm

Üye
Tepki
14
merhaba arkadaşda vybe var ve çift kat aliminyum kullanılmış diye biliyorum hatta sitesinde şöyle yazıyor çelik olan bir yeri yok diye biliyorum ben
''Dövme alüminyumdan yapılmış patentli Radius handlepost, çerçeve ve çatal bir sert ve güçlü bir bağlantı sağlar''

@gokhan.gurselmerhaba arkadaşda vybe var ve çift kat aliminyum kullanılmış diye biliyorum hatta sitesinde şöyle yazıyor çelik olan bir yeri yok diye biliyorum ben
''Dövme alüminyumdan yapılmış patentli Radius handlepost, çerçeve ve çatal bir sert ve güçlü bir bağlantı sağlar''

• Beğen

Ebazer

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Peugeot
Malzemesi alüminyum diye biliyorum ama çift kat olayından emin değilim, katalogda da öyle yazmıyor çünkü. Demek maşa dışında pek problem çıkmaz gibi?

• Beğen
Tepkiler: gorgorothxxx

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bisiklet dünyanın en basit aracıdır. Kötü kullanmazsan ömür boyu binersin.

Ebazer

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Peugeot
Şimdiye kadar hiç bir bisikletimi kötü kullanmadım ama bence bu iş biraz da şanstır. Mesela beldesan flamingo kullandım 10 yıl kadar, o kadar memnundum ki daha sonra beldesan voyager aldım ama o bisiklet beni 4 kere sakatlamaya çalıştı, neredeyse stephen king'in meşhur "christine" arabası gibi içine iblis mi kaçmıştı ne olmuştu bilmiyorum ama en sonunda trafikte arabalarla yanyana giderken ön maşa kırıldı ve ön lastik fırladı gitti :) Orada bıraktım zaten dönüp almaya bile tenezzül etmedim, onun için bisikletin kalitesi kritik derecede önemli çünkü artık eski ağırlıklarımıza sahip değiliz. Flamingo'nun tepesindeyken 50 kiloydum şu an dahon'un tepesinde 85 kg.

Bu tür ciddi kazalar yaşadığım için bisiklet konusunda güvenlik bende takıntı haline geldi, o yüzden uzun süre katlanır kullanmış arkadaşlardan tecrübe tüyoları istedim.

vlkncm

Üye
Tepki
14
@gokhan.gursel

Nasıl?

Nexus 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ebazer

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Peugeot
@aligüler

Açıkçası sadece 1 gün denedim bunu katlanırla, yokuşlar dışında sıkıntı yok. Şimdiye kadar 26" bisikletle işe gidip geliyordum ama acaba bununla da olabilir mi onun derdindeyim. Yoruculuğunu bir kenara bıraktım, bu kadar uzun mesafeler canını çıkarır mı ve uzun vadede klasik bisikletlere göre yıpranma farkı olur mu ondan emin değilim. Eğer uygun değilse uzun mesafeleri yine klasik bisikletle, şehir içi gezileri katlanırla yapacağım.

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
Eski bisikletim Dahon Jack 26 jant 7 vites katlanır bisiklet idi, 1300 km kullandım. 1 kez kaza yaptım lastikler tramvay yolunda raylara girdi sıkıştı üzerinden uçtum bisiklet takla attı düştü. İstanbul içi katlayıp otobüse de bindim günlük 70 - 80 km lik turlarım da oldu. Ne donanımda ne katlama mekanizmasında ne maşada en ufak sorun yaşamadım. Sattığım arkadaşa 1 yıl kadar sonra ulaştım, geri satmayı düşünürmüsün dedim, memnunum satmayı düşünmüyorum dedi.
Dahon'un sağlamlığından şüpheniz olmasın. Alıp yıllarca gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Velhasıl kelam, "pahalıdır vardır bir hikmeti" diye boşuna dememiş büyükler :)

Ebazer

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Peugeot
@M.Yalınkılıç

Şimdi rahatladım işte, teşekkür ederim :) Nedense bisiklet çok rahat olmasına rağmen ufaklığı yüzünden bende uzun yollara dayanabilecek evladiyelik bir alet izlenimi vermedi. Belki de kullandığım en ufak bisiklet 26" olduğu için geçmişten gelen alışkanlıklar önyargı'ya dönüştü bilmiyorum ama ikinci el sitelerinde 87 model dahon'lar falan satılıyor ciddi ciddi

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
@vlkn

Metro ve metrobüse binerken bisikleti katlı birşekilde sorunsuz geçirebiliyormusunuz? Yoksa bir taşıma çantasına falan mı koyuyorsunuz?

Ebazer

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Peugeot
@Serdar Kaptı

Katlayıp (hatta pedalları da katlamıyorum) direkt turnikelerden geçiyorum üstelik de yoğun saatlerde. Güvenlikler tuhaf tuhaf bakıyor ama boyutlardan dolayı bir şey diyemiyorlar. Dahon için çantalardan birini denedim ama sele'nin altından tutup dengeli şekilde taşımak, çantayla taşımaktan çok çok daha kolay bence çanta uzun yolda bagaja konacaksa kullanılabilir.

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
@Ebazer

Teşekkür ederim. Ben ebay den Carryon Cover sipariş ettim. Sebebi omuza atıp taşıma fonksiyonu. Ama sizin dediğinize katılıyorum. Kısa mesafe taşımalarda seleden tutmak çok daha pratik. İster istemez sordum. Katlanırda olsa bisiklet olduğunu anladıklarında bir problem çıkarma ihtimali olabilirmi diye düşündüm. Sanırım yasal olarak katlanırlar içinde net bir durum yok. Bir video izlemiştim. Adamı izmirde bisiklet katlı olduğu halde sokmuyorlardı. Çünkü bu hala bisiklet diyordu görevli. Arkadaş üşünmeden evine gidip çantasını aldı geldi. Hiç kimse içinde ne var bile demedi. Geçti girdi. Bende artık toplu taşımayı kullanma kararı verdiğimden aman bir sorun çıkmasın o an için mağdur duruma düşmeyeyim diye böyle bir karar aldım. Ama ilk tercihim tabiki çantasız olacak :) Baktım kafalar değişmiyor, bende oyunu kuralına göre oynuycam.

vlkncm

Üye
Tepki
14
@Serdar KaptıHiç bir problem yaşamıyorum hatta güvenlikçiler bazen geçişlerde kapıyı açarak yardımcı bile oluyorlar.

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@vlkn

Mıknatıs alüminyumu çekmez. Bisikletinizin alüminyum olup olmadığını anlamak için bir mıknatısı bisikletin çeşitli noktalarına dokundurun. Hiçbir noktada çekmezse bisikletliniz alüminyumdur. Çektiği noktalar metal, büyük ihtimalle çeliktir.

Gökhan Bey bunu söylemek istemiş.

• Beğen
Tepkiler: vlkncm

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Dahon 3 kullanıyorum. Uzun zaman yollarda olmasına rağmen hala sıkıntısız akıyor.Göbekten 3 vites li, arada 2. vites atlama yapıyor ama oda olsun yani 1980 li yılların bisikleti :). Yani metroda bırakın yardımcı olmayı bizi almıyorlar bile neymiş bu bir bisiklet imiş o yüzden giremez miş. Tabi bıktık artık laf anlatmaya çalışmaktan oduna anlatsam haklısın derdi :). Sonuçta bebek arabasını alıyorlar ve ondan daha küçük olan bir şeyi almıyorsun neden bisiklet diye neyse ben hayırlı olsun diyeyim size umarım uzun yıllar boyunca kazasız belasız ve sıkıntısız kullanırsınız.

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
@Mustafa demirbacak

Bu yaptıkları resmen zulüm. Yukarıda bahsedilen videoyu ben de izledim. Orada daha önceden yaşanan bir tartışmadan dolayı katlanırları da almadıklarından bahsetmişlerdi. Tam olarak konuyu anlamadım ama anladığım kadarıyla bi arkadaş katlanır bisikletle girip sonra al bu da kapak olsun tarzı bir şey demiş galiba oradaki yöneticiye ya da güvenliğe. Onlar da gurur yapmış falan filan. Katlanır bisikleti olanlar toplanıp belediye başkanına çıkmalı bence. Ellerinde de katlı halde bisikletleri ile.