Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Katlanır bisikletler ne kadar performanslı?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Dethagorf tarafından paylaşıldı.

1. Dethagorf

Dethagorf Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşlar katlanır bisikletler ne kadar performanslı?
    Dahondan başka katlanır bisiklet markası bilmiyorum, tur için olanları da varmış sanırım şu şekilde :

Kaç para bu meretler? Kaç kg. ağırlıkları vardır? Normal bir bisikletin yerini tutabilirler mi?

erencaner ve 2265124 bunu beğendi.
  2. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Katlanırın gezinti, yol, tür, şehir versiyonları var.
    Kadro yapısı sebebiyle bir yol bisikleti ile katlanırın yol versiyonu aynı perfornansı vermez.
    Ama yakın performans alırsın. Tura çıkan da çoktur...

3. 2265124

2265124 Aktif Üye

Adı:
    SEDAT
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ağırlıkları ne durumda?

4. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bu bisikletler hiç bir şekilde performans odaklı değiller. ( geometri,vites,lastik vs. ) Hafif değiller ortalama 11-14 kg arası değişiyor ağırlıkları ancak bu bisikletler şehiriçi ( toplu taşımaya entegre ) ve tatillerde çok kullanışlı ve sürüş karakterisleri tamamıyla kendilerine has en ufak tepkiye cevap veriyorlar bu olay yüksek hızlarda tehlike yaratıyor. Fiyatlarınında ortalama bir şehir/tur bisikletleriyle yakın olduğunu göz önüne alırsak amacımıza göre o kadar da gerekli değiller ancak iyi bir 2. hatta 3. bisiklet olabilir.

5. Yusuf'san

Yusuf'san ((( Sadece Bisiklet )))

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bacakların kadar performanslı.
    50-60km lik yokuşlu turları 21km/s ortalamala ile tamamlıyorum mesela.

Kazuya ve 2265124 bunu beğendi.
  6. fahritus

fahritus Üye

Adı:
    Fahri
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bence performansa gore degil amaca gore karar vermek gerekir.Eger bisikletle sık sık toplu tasima araclari,kendi ozel arabaniz kullanilicak ve ya baska herhangi bir sebebten oturu katlanmasi size ciddi avantaj sagliyacaksa, performans konusundan odun verilebilir

7. iceberg21

iceberg21 Yeni Üye

Adı:
    SELİM
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bende geotech fold up 20.2 modeli var gün geliyor 50km gun geliyor gunde 100km yapıyorum yorulma derecesi minimum seviyede oluyor

8. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Bir katlanır bisiklet kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim, kalite ne kadar artarsa performans da o kadar artar, ülkemizde satılan katlanır bisikletler 620 tlden başlayıp 2500 tl aralığına kadar çıkar. Yani kısaca ne kadar ekmek o kadar köfte...

9. Ertan M.

Ertan M. Forum Bağımlısı

Adı:
    Ertan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Katlanır bisikletin amacı performans değil dim dik bir pozisyonda bisiklet sürdüğün için rüzgarı yarıp geçemezsin sadece sahilde gezinti ve evde fazla yer kaplamadığı için tavsiye edilir.

10. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Allah Allah, insanlar gerçekten bilmeden ne güzel yazıyor yahu...

11. Dethagorf

Dethagorf Forum Bağımlısı

Seviye:
    @Ozan k. Hocam sizin yorumunuzu alalım. hangi model sizinki?
    @elbruz ne kullanıyorsunuz hocam? ağırlığı ne kadar?
    @iceberg21 hocam neden geotech yerine dahon filan tercih etmediniz? cidden bilmediğim için soruyorum öğrenmek amaçlı yanlış anlamayın ne zamandır kullanıyorsunuz? ne gibi avantajları var ağırlığı nedir? meselâ markete gittiğimde bisikleti dışarda bırakamıyorum korkuyorum çalınacak diye.

12. iceberg21

iceberg21 Yeni Üye

Adı:
    SELİM
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Kendi katlanır bisikletim ile 74km hız yaptım bu performans nasıl bilmem ama bence epey iyi seviyelerde

13. iceberg21

iceberg21 Yeni Üye

Adı:
    SELİM
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    @kaansever almadan önce çok araştırma yaptım aklımda hep dahon veya tern marka vardı ama bu markaların hem fiyatları çok yüksek olmasının yanında donanım olarak o kadar yüksek degildi. Birde bunun yanında katlanır bisikletin en büyük avantajı olan ağırlık tern ve dahon modellerinde de 12kg üzerindeydi. Geotech markasının benim aldığım modeli 20.yil ozel modeliydi bundan dolayı donanım olarak iyi bir donanım olmasının yanında birde disk fren olması ben cok etkiledi bunun yanında 11kg ağırlık olması da üstüne tuz biber oldu:) birde bunun yanında gayet iyi bir fiyattan alınca tercihim Geotech ten yana oldu.
    Alalı 2.5ay oldu ve 360km kadar yol yaptım ve bu kadar kullanım sonunda diyebileceğim tek şey iyiki bu modeli almışım diyebilirim.

14. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    @KAAN SEVER Fuji origami 1.1 , ağırlığı sanırım 11.3 kg civarı...

15. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Benim dahon mu p8 var, kendisi şehir bisikleti. Şasisi tur için de uygun. Ama gidon yüksek, jantlar da çok hafif değil. Ama aynı şasi farklı gidon, vites, jant kombinasyonuyla tur-yol bisikletine çevirmek mümkün. Bakınız verge x20.

Katlanırlarda mutlaka dik gitmek zorunda Değilsiniz, gidon varyasyonları çok var, reach ayarlayabildiğiniz Andros sistemi var, drop bar var var oğlu var.
    Rohloff takar tura çıkarsın, dropbar, dualdrive ve jantı takar yol bisikleti yaparsın.
    Katlanır şehir bisikleti, katlanır gezinti bisikleyi, katlanır tur bisikleti ve katlanır yol bisikletleri var. Seçenek çok sen paradan haber ver :)

16. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @Ozan k.

Tamam. Katlanır yol bisikletleride var,tur bisikletleride var ancak kesinlikle ve asla safkan bir tur ve yol bisikleti karakteri barındırmıyorlar.Bende kullanıyorum Bianchi Folding Bike ama bir daha asla 50 km üstü hiçbir yere gitmem. Ayrıca sürüşü çok keyifli ama yok tura falan çıkılmaz arkadaşım. Performans yapılmaz,amaca göre değil çünkü. Katlanır bisikletler tamamen toplu ulaşıma entegre bir şekilde ve seyahatlerde kullanılacak bisikletler. Katlanır bir yol bisikleti kimbilir ne kadardır acaba belkide bir Caad parası. Neyse sözün özü her şeyi amacına göre kullanmak gerekir. MTB'yi şehirde kullanmamak gibi,yada şehiri MTB'de kullanmamak gibi.

oktay3833 bunu beğendi.
  17. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Biri klasik(dahon3) olmak üzere 2 adet katlanır bisiklet sahibiyim.Diğeride B-fold3. Tamam ikiside ağır kabul ama şimdiye kadar şehir içinde kullandığım en kıvrak ve çevik bisikletlerdir. Jant seçeneği önemli 14"-16"-20"-24"-26". Hangisini tercih edeceksiniz? Küçük jant yer kaplamaz tepkileri daha hassastır. Büyük jant yer kaplar katlandığında hantal bir durum olur ve tepki biraz gecikir. Mesela şuan gönlümde olan giant subway 16" 8 vitesli modeli. Deneme fırsatım oldu üzerinde kelebek gidon ile geliyor hub gear shimano 8 vites. kampanalı fren filan mükemmel bir sürüş hissiyatı ile beraber türkiye piyasalarında bulunmaması ve fiyatının 500$ üzeri olması şuanlık beni engelliyor. Ama siz o aralık bana fazla derseniz biraz daha standart yani 20" 6-7 vites sistemi olan modellere bakabilrisiniz. Tavsiyem kadro alü olsun çünkü çelik kadroyu taşıması gerçekten bazen zor olabiliyor.

18. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Entry level katlanır kullanıp tüm katlanırları öyle sanmak bir hata değil mi? :)

İnternet da var ha, verge x20 yazıp enter dese aydınlanacak :)

19. alper52

alper52 Kıdemli Üye

Adı:
    Alper
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @Ozan k. sadece o mu :d dahon x27h tern verge x30h :) dahonun 30. yıl modeli de enfes duruyor :)

20. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @alper52 yok yok katlanırla sahilde tın tın gezilir... :islik:

Oğuzhan k bunu beğendi.