Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Katlanır 20" bisikletlerde süspansiyon olma durumunun avantaj veya dezavantajları?

Konu, 'Katlanır Bisikletler' kısmında abdullah demir tarafından paylaşıldı.

1. abdullah demir

abdullah demir Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Bir önceki konulardan Kron Fd 500 katlanır yeni bir bisiklet aldığımı yazmıştım. Geçen gün Kron un resmi sitesindeki kataloğa bakarken FD 500 modelinde "ön süspansiyon" olduğunu gördüm. Ama benim aldığım bisiklette yoktu. Neyse Gerekli ithalatçı efor bisiklet arandı. Gerekir ise süspansiyon takacakları bilgisini aldım. Fakat DAHON gibi profesyonel katlanır üreten firmaların bisikletlerinde süspansiyon göremedim. Şimdi üstadlara sorum şu. Katlanır 20" bisikletlerde ön süspansiyon olmalı mı olmamalı mı? Bu bisikletle kısa ve uzun turlar düşünüyorum (20-100km) Görüşleriniz önemlidir teşekkürler..

2. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba, üstad değilim ama iki tane katlanır bisiklete sahip biri olarak yanıtlayayım kendimce. Bence katlanır bisiklette amortisör görsel amaçlı, fonksiyonel değil, ağırlığı artırmaktan başka da pek bir işe yarayacağını sanmıyorum. Nasıl Trek fx serisinde yoksa ya da Scott sub serisinde, bunda olmamasının cevabını da ismini andığım bisikletlerde bulabiliriz. Kron kalın tekerli bir katlanır seride bunu kullanmıştı ama aynı serinin önceki yıllarında lastikler de slick ve daha dar olduğu için gereksiz bulunup kullanılmamıştı. Katlanır bisikleti tercih edenler çoğunlukla kısa şehir turları yapan ya da araba, yat veya karavanıyla biskilet taşımak durumunda bulunanlar. Yani engebeli arazi ile işi olmayanların bisikleti bunlar.

3. abdullah demir

abdullah demir Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    O zaman şu yorum denebilir: Katlanır bisiklet, çoğunlukla şehir bisikleti ve düz yol bisikleti olarak kullanıldığından, süspansiyon gereksiz ağırlık yapacaktır. Böyle bir konforun lüzumu yoktur denilebilir sanırım. Değil mi?

4. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bence öyle. Ayrıca kadrosu da müsait değil araziye.

5. gokhan.gursel

gokhan.gursel Kıdemli Üye

Seviye:
    katlanır bisikletlerdeki süspansiyon özelliği yoldaki engellerden ziyade bisiklete oturan kişinin konforu için düşünülmüşdür, dahonun katlanır dağ bisikleti olarak görebileceğimiz p9 modelinde süspansiyon yoktur
    bromptonda bu amaçla arka tekere eklenmiş isteğe bağlı eklenen bir süspansiyon uygulaması vardır oldukça da başarılı olduğu söyleniyor
    ama bu konuda en başarılı model BİRDY dir ful süspansiyonlu bu katlanır bisiklet hem ağırlıkdan hem de katlanma ölçüsünden ödün vermeden katlanan full süspansiyonlu bir bisiklet üretmişdir ama ödün verdiği şey astronomik fiyatıdır.

6. Berk Özer

Berk Özer Üye

Seviye:
    Bisikletten pek anlayaman birisinin bisikletciye ilk sorusu genelde amortisörü var mı sorusu oluyor. Ya da bisiketinim pahalı olduğunu duyunca insanlar genelde hmm amortisörlü galiba diyor. Bence kronun burada yaptığı biraz ticari oyun. Birisi çıkıpta bunun amortisörü yok deyip üründen vazgeçmesin diye yapılmış birşey. Ağırlıktan başka birşey sağlayacağını düşünmüyorum açıkcası ki katlanabilir bir bisiklette hafifliğin ne kadar önemli olduğunu herkes biliyor. Üstad olmasamda fikrim bu :)

7. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kısmen doğru olabilir ancak Kron özelinde değil zira amortisör koyduğu modele bir de kalın ve dişli teker seti koymuş. Sanki araziye girilecek, 1.75 yüzey genişliğinden fazlaydı sanırım.