Katlanabilir Bisikletler Hakkında Birkaç Temel Soru

Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar.

Katlanabilir bisiklet almayı kafaya koydum :p Bu tercihimin en büyük amacı bisikleti araba bagajında rahatça taşıyabilmek.

Fakat fiyatlar 1000 TL civarında olduğu için öyle gözüm kapalı aldım gitti yapmak zor haliyle :)

Siz tecrübeli arkadaşlara bir kaç sorum olacak?

1- Nereden satın alabilirim? İnternette birkaç site buldum (Bikeandoutdoor, bisikletcim.com gibi). Fakat konu bisiklet olunca acaba internet yerine bayiden almak daha iyi mi olur diye tereddüte düştüm.

2- İlk maddeye bağlı olarak, bisikleti aldıktan sonra tamirlik durumlar çıktığında sorunla karşılaşmamak için nasıl bir yol tercih etmeyelim. Ayrıca her bisiklet tamircisi bu tarz bisikletleri tamir edebilir mi?

3- Jant boyunu 26" tercih edeceğim sanırım. Alışınca mutlaka 20" jantlılar da güzeldir ama bisikleti çok sık kullanmam mümkün olmayabilir, bu yüzden daha klasik görüntüde olmasını tercih ederim. 26" alırsam arabaya sığdırma konusunda bir sıkıntı yaşamam sanırım (gerekirse koltuğu yatırırım, sorun değil)?

4- Bisikleti muhtemelen sahil veya asfalt tarzı yerlerde kullanacağım. Belki zaman zaman orman tarzı yerlerde de kullanabilirim.

5- Tern Joe C21'i gözüme kestirdim. Ne dersiniz? bisikletcim.com ve bikeandoutdoor.com'da 1.125 TL fiyat sunmuşlar.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler. :alkis:

Scudo
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
@kadir değirmenci

Merhaba,
Ben 1. madde için fikrimi söyleyeyim, internetten almak biraz riskli geliyor bana, bir sorun çıkması durumunda kargo ile vb. tekrar uğraşmak dert, bazı internet siteleri de ellerinde olmamasına rağmen var gibi gösterebiliyor, parayı hemen çekiyorlar ve işin yoksa peşlerinden koş. İstanbul'da olduğunuza göre seçenek çok. Örneğin 5. maddede yazdıığınız bisikleti geçen Cumartesi ben Velespit'in Kızıltoprak'taki mağazasında gördüm. Gitmeden bir telefonla teyit alın ve doğrudan gidip alın bence. Bagaja da ne kadar sığdığını test etmiş olursunuz, belki fikir değiştirip 20'liklere dönüş yaparsınız vb.

Santibag

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Salcano easy lux. Pazarlikla sirkeciden nakit 400'e bile belki alabilirsiniz.
Salcano izmir. Pazarlikla 500'e kadar. Ama Easy Lux ile tasarım dışında pek farkı yok.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Eğer 26 jant alıyorsanız bence katlanır mantıklı değil. Normal bir MTB yi de birkaç dakikada tekerlerini söküp aynı boyutta arabanızda taşıyabilirsiniz. BU şekilde hem yol hem MTB yi arabamda taşıyabiliyorum.
20 inch bir katlanır bu konseptin ruhuna daha uygun ama sanırım amacınızı da bu boy karşılamıyor.

Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Cevaplarınız için çok teşekkürler arkadaşlar.

Benim kullanım amacım hafta sonları falan stres atmak için keyifli sürüşler yapmak olacak. Ama bazı başlıklarda fazla mesafe yapılamayacağı gibi yorumlar okudum, kafam karıştı açıkçası. Belki yeri gelir uygun yol bulurum ve uzun mesafeler yaparım. Bu durumda katlanabilir bisiklet tercih etmemem mi gerekiyor?

Bisikleti katlamak, tekerleri sökmekten daha pratik geliyor bana. Gerçi onun da oldukça basit olduğunu belirtmişsiniz. Tabi bir de katlanabilir bisikleti küçük dairemde rahatça bir köşeye koyma imkanı olur, böyle bir avantajı da var :)

En iyisi hafta sonu Velespit'e akayım :D Yeni yorumlarınızı da bekliyorum tabi ki :)

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
benim şahsi fikrimde 20 " den büyük lastikleri almak pek mantıklı değil
katlanır bisikletden tek beklentiniz arabanın bagajına sığdırmaksa koltuk yatırmakda sorun olmayacaksa bir quick release de işinizi görecekdir
26" inç katlanır için bir seçenekde montague onları da inceleyebilirsiniz
(20" lastiklerden de aynı keyfi (bence fazlasını) alacağınıza emin olun)

Tepki
23
Bisiklet
Marin
bir soru da benden;

20" katlanırlarda çocuk koltuğu gördünüz mü? kadroda yer olmadıgından ancak sele borusuna monte edilebilir gibi görünüyor. bu durum tehlikeli midir sizce?

not: kilom 75, ufaklık şimdilik 12 kg. toplam 100 kg'a kadar yolu var sanırım.

Şafak Başlar

Forum Demirbaşı
Tepki
347
Bisiklet
b'Twin
@mustafa cil

ben 20'' lik katlanır bisikletimde çocuk koltuğu kullanıyorum. Arkada bagaj olduğu için bagaja bağlantılı koltuk kullanıyorum. Çocuk koltuğunun taşıma kapasitesini aşmadıktan sonra bir sorun olacağını zannetmiyorum. Ama almadan önce bağlayıp denemek lazım. zİra benim aldığım koltukta çocuk koltuğunun ağırlık merkezi arka göbeğinin hizasını geçmemesi gerekir diye bir uyarı vardı. Tam emin değilim ama 1-2 cm geçebilir de diyordu. Diğer türlü siz seleden indiğinizde çocuk da arkadaysa , bisiklet şaha kalkmaya istekli oluyor :) Koltukta da ağırlık merkezini belirten bir işaret vardı.

Görüntü olarak da şöyle ;
http://img545.imageshack.us/img545/4227/p1030714m.jpg

• Beğen
Tepkiler: mustafa cil

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
cocuk koltugu kullanacak arkadaslara şoyle bir fotograf paylasayim ben de.. internette Gorunce hosuma gitmisti. Hem afacanlar da goz onunde olur, daha iyi ve guvende olur bence :)

http://img515.imageshack.us/img515/5540/62245540811484923648612.jpg

Tepki
23
Bisiklet
Marin
safak bey,

öncelikle miniği Allah bağışlasın diyelim. cevap ve fotograf icin tesekkurler.

26" mtb'de bile saha kalkmaması icin gidonu cok sıkı tutuyorum inanın. bunun sizde olması cok normal.

olur da bisikletimi satıp katlanır alırsam koltugu sele borusuna monte edecegim cunku koltugun bagaj aparatı yok. tedirgin olursam da bakacagım artık.

bu arada sizdeki koltuk ile pedal mesafesi cok yakın gibi. ayagınız koltuga veya ufaklıgın ayagına degmiyor mu?

• Beğen
Tepkiler: Şafak Başlar

Şafak Başlar

Forum Demirbaşı
Tepki
347
Bisiklet
b'Twin
@mustafa cil

Teşekkür ederim. Amin
Evet pedal mesafesi biraz az. . Değmesin diye topuk kısmıyla basıyorum. Aslında bagaj biraz daha yüksek olsaydı daha rahat ederdim.
Gökhan Selçuk'un verdiği örnek de güzelmiş.

• Beğen
Tepkiler: Selçuk G