Katlanabilir bisiklet seçimi ve uzun yol

nebula11

Üye
Tepki
26
İsim
ali
Bisiklet
Salcano
arkadaşlar 165 boyunda 55 kılodayım bısıkletı aldıgımda hem boyuma uygun olmasını ıstıyorum katlanabılır bısıklet bana daha cazip geldi katlanabilir bisikletle patika yollarda surulebılır mı ? forumda okudugumda yokus da kalma yada kucuk olma gibi dezavatajlarını yazmıs arkadaslar siz ne dusunuyorsunuz birde bisiklet tavsiyeniz varmı
kayseride katlanabilir bisikleti nerde bulabılırım 2.el olursa daha iyi olur

arkadaslar bugun resımdekı bısıklete baktım 700 lıra dediler fıyatına gore bısıklet sızce nasıl dağ gibi yerler haric her yere gider dedi satıcı 8 vites ?
  • FrenALHONGA HJ-811AD7 V-FREN
  • Jant20" FREEWAY ÇİFT KAT ALÜMİNYUM 36H
  • KadroKATLANIR ALÜMİNYUM 1.1/8"
  • LastikCST 20X1.75 47-406 SİYAH BIANCHI LOGOLU
  • Maşa20" YOL 1.1/8" ÇELİK
  • SeleSELLE ROYAL RIO PLUS
  • VitesSHIMANO TOURNEY FT35
  • Vites KollarıSHIMANO RS36 1X6
  • Krank TakımıALÜMİNYUM 42T
birde sizce katlanır mı almalıyım yoksa tavsiye edeceğiniz bisiklet varmı başka model yardımcı olursanız sevinirim

Dosyalar

Scudo

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Bence 100 tl daha verip carraro flexi 21 alabilirsin. 21 vitestir. Sahsi gorusum gonderdigin bisiklete 700 verecegime 800 850 arasi daha farkli bir model bakarim. Geotech vs.

nebula11

Üye
Tepki
26
İsim
ali
Bisiklet
Salcano
arkadaslar katlanabilir bisikeltin tekerleği kucuk oldugu ıcın yokuslarda yada surerken dıger buyuk tekerlı bısıkletlere gore yorulursun dıyolar kullananlar da varmı oyle bır sey acaba

ahsen hocam tesekkur ederım sagolasın carraro guzelmıs baktım sımdı ama kafam cok karısık hangısını alsam yada katlanabılrı bısıklet uygunmu degılmı dıe kafam karısıyor

cevaplayacak kımse yokmu arkadaslar ?

arkadaşlar katlanır bisiklet alacam ama kafama takılan sorular var orneğin arkadaşlar buyuk bisikletlere göre tekeri küçük çabuk yorulursun diyorlar 5 6 km yollar için iyı belkide ben gunde 50 60 km yol yapacam gezmek için alıyorum çünkü bu bisiklet olmaz mı ? kafam karışık ne alsam diye ama bisiklet görünüşüyle de okuduğum performansıylada hosuma gıttı acıkcası sizce ?

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

Ahmet.S

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Ahmet
Bisiklet
Bianchi
Yapıları itibariyle günlük kullanım için tasarlanmislardir ve uzun süreli kullanımlarda sırt ağrısı vb şeyler olabilir.
Yorulma kısmında ise aynakol dişli sayısı artırılır ise hız artabilir ama bir tur bisikleti gibi olmaz. Ama yapanlar da yok değil dünya da örnekleri de var yani

Yoldakiseruven

༼ ºل͟º ༽🧌
Tepki
1.261
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Tern Link D 8 2015 model Tavsiye ederim Kullanıyorum çok memnunum

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Katlanırla tura çıkanlar var. Bizzat görüp konuştuğum bir arkadaşın İstanbul- Şile üzerinden Rizeye kadar Karadeniz turu yaptığını biliyorum. İstanbul'da karşılaştığım Amerikalı 60 yaşlarında bir adamla sohbet etmiştim. Katlanır bisikletle Plonyadan geldiğini söylemişti. Fotoğrafını da çektim aşağıdadır. Katlanır kullanıcısı olarak zamanım olması halinde düşündüğüm bir konu.

Dosyalar

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
(link)
Serkan Taşdelen'in katlanır bisikletle yaptığı turlardan birisi.Siteye göz atmanızı tavsiye ederim,katlanır bisikletle uzun yol hakkında biraz olsun fikir verecektir.

nebula11

Üye
Tepki
26
İsim
ali
Bisiklet
Salcano
Hepinize çok tesekkur ederım benim boy 165 arkadaslar boy olarak bir problem olmaz demı bu bısıkelte binenlerın cogu 180 185 yorumlarda oyle okudum o acıdan sordum :D

Atomax

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Dahon
Merhaba, ben 1 ay önce aldım bianchi katlanır, gayet memnunum.

sonyaz

Daimi Üye
Tepki
408
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
- Batı ankara bisiklet grubu ile 102km gezisinde tek 20" lik katlanır bisikletli olarak katıldım, 25-30 bisiklet vardı, hepside yol bisikleti, ben hep grubun önlerinde sürdüm ve daha fazla pedal çevirdiğim doğrudur. Kondisyonlu olursan hiç sorun olmuyor, sadece uzun yokuşlarda geriliyorsun sadece

- Katlanır almak için metroya, otobüse, arabanın bagajına koyayım dersen al, ama sadece uzun sürüşler yaparım diyorsan yol bisikletini tercih et

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

nebula11

Üye
Tepki
26
İsim
ali
Bisiklet
Salcano
katlanır görünüş olarak kullanış olarak çok hoş duruyor salcano 2015 modelini aldım bekliyorum dur bakalım :)

Onur Alp İNAN

Aktif Üye
Tepki
121
Bisiklet
Dahon
Boy olarak bir sorun olmaz.
Katlanır güzel bir tercih, ancak daha çok kısa mesafe seyehat için tasarlanmış. Bu açıdan uzun mesafeler için bazı değişiklikler yapmak gerekir. Ben günlük 26 km kullanıyorum. Ama lastikleri 20x1,35 ile değiştirdim, barend taktım, seleyi değiştirdim. Bisiklet daha çok kaldırım - güzel asfalt için tasarlandığından dişli asfaltta sürüş bir süre sonra dayak yemiş hale getiriyor. Sadece bisikleti almak olarak değerlendirmemeniz adına biraz detay verdim. 50 - 60 km turlarda kaymak asfaltta sürme imkanı ne kadardır bilemediğimden (şahsen benim 5 km kadar böyle bir imkanım var. Kalanı dişli asfalt dediğimiz amortisörsüz ön maşa için gerçekten zulüm olan yol tipinde geçmekte) tek masraf bisiklet olmuyor. Çamurluk ve arka bagajı satın alırken bisikletin üstünde geldiğini varsayarak, muhtemel ihtiyaçlar, sele, lastik ve barend (ben ellerimi dinlendirme ihtiyacımdan dolayı barend tercih ettim. Size kalmış.)ilk etapta göze çarpanlar.

Tepki
134
İsim
Aytaç Ö.
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam başlığınız benim içinde işlevsel oldu teşekkür ederim, zira önyargıyla bakıyormuşum katlanabilir bisiklet kavramına. En azından eşim için düşüneceğim.

• Beğen
Tepkiler: nebula11

nebula11

Üye
Tepki
26
İsim
ali
Bisiklet
Salcano
Aslında yazıyı . yanlıslıkla koydum amacım yorum sılmektı ama neyse :) @Onur Alp İNAN katlanır bisikletımı alalı 1 yıl oldu bilgileriniz için teşekkurler ama bu brendı nasıl temin ederım yada katlanır bisiklete monte etme nasıl olur lastık olarak hangi lastik aldınız bende değiştirecem ?

Onada açıklık getirelim boy konusuna gelince ön yargılarım vardı katlanır deneme fırsatım olmadı bisiklet küçük oldugu için kullanma ve görünme basit olurmu acaba dedım ama oyle olmuyormuş gayet hoş kullanışlı bisiklet uzun yol olayına gelincede araştırmıştım onu dişli sistemi lastik sele gibi aksamları güçlendirdiğim taktirde uzun yola çıkılabiliyor çıkan örnekler vardı çakıllı dikenli kumlu asfalt gibi yollardada gittim diğer bisikletlerden farkıda yoktu biraz modifiye istiyolar o kadar

Onur Alp İNAN

Aktif Üye
Tepki
121
Bisiklet
Dahon
Lastik olarak swalbe kojak 20x1,35 kullanıyorum. Kullanması biraz zor bir lastik. 70 kg taşıma kapasitesi var. Ben 85 kg. + bisiklet 13,5 kg. kaldırımdan iner çıkarken köşeli yerlere geldiğin zaman jant direk zarar görebilir. Bu yüzden daha tedirgin bir sürüş oluyor. Şu anda kullandığın lastik ebatları nedir bilmiyorum, teknik imkanlar dahilinde en ince lastiği kullanabilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam Rubena nın 20x1,50 bir lastiği olması lazım. Hatta denemek için bir tane scwalbe kojak öne, bir tane rubena arkaya olarak kullanabilirsin.

Barend i bisikletçilerden bulabilirsin, ben decathlondan almıştım. Montajı çok kolaydır. Barend, katlanma esnasında katlanan aksama temas edip etmemesine göre karar verilmesi gerek bir şey. Ben her sabah ve akşam bisikleti katlayıp açtığım için barend biraz zahmetli bir iş benim açımdan. Ama kullandığım güzergah açısından da benim için vazgeçilmez. Bu açıdan gidonun katlı halinde barendlerin duruşu dikkat edilmesi gereken bir konu. Aksi durumda gevşetip sıkmak için yanınızda alyan taşımanız gerekir.

• Beğen
Tepkiler: nebula11

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
280
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
Katlanir bisikletler daha cok kisa surusler için diyenlere inanmayin. Esimde sifir kondisyon, bende eh biraz kondisyon. Esimde bende yukle avrupada 3 ulkeyi kapsayan bisiklet turu yaptik. Toplanda 360-370 km idi. Ikimizde de Dahon Vitesse D8 vardi. Ustelik bendekini gorseniz ucakta darbeler yemis bi guzel, seleye bisey girmis. Jantlar yer pedal cevirince catir cutur ediyor. Vites attiricilar tekerin icine girmis hafif. Bu sartlar altinda ya herro ya merro diyerek Paris'ten girip sahilden ve Hollanda'nin adalarindan devam ederek Amsterdan'dan ciktik. Uzun bir tur yazim da var, paylasmistim forumda da. Valla gayet uzun tur bisikleti. 8-10 kg agirlikla, hasar gormus bisikletle yaptim bunlari. Gayet uzun turlar da yapabilirsiniz yani. Marka olarak bence 800-1000 tl bandini biraz asabilirseniz karsiniza Dahon'un ve Tern'un guzel modelleri cikiyor. Yalniz biz 8 vites almaya dikkat etmistik 1.vitesi daha dusuk olsun diye. Malum esimde hic kondisyon yoktu. Avrupa'nin harikulade bisiklet yollarinin da katkisiyla ilk gun o kadar agirlik ile 85km yapmistik. Ben esime sasirdim, arkasinda benim kadar olmasa da iyi bir agirligi var. Kondisyonu sifir ama surdu vallahi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
KRON FD1000 kullanan birisi olarak yazıyorum tahmin edebileceğinden çok çok daha kullanışlı ve 8 vites seri bir bisiklet olduğunu göreceksin ayrıca arkadaşlara katılıyorum sadece yokuşlarda birazcık yorulabilirsin ama onun dışında gayet rahat ve konforlu bir sürüşü var öteyandan katlanır bisikletlerin çoğu sempatiktir ve ilgi çeker.Şimdilik kısa yazdım ama sormak istediğim birşey olursa çok rahat cevaplayabilirim ve son olarak 1000 liralara çıkmadan da 0 ya da 2.el çok temiz ve güzel katlanır bisikletler alabilirsin acele etme ve iyice araştır
kazasız belasız pedallamalar dileğiyle... ;););)

• Beğen
Tepkiler: erencaner

mhd

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@erencaner

Selamlar,
Katlanır bisikletlerle yaptığınız Avrupa Turu'nuzu daha önce internette okumuştum. Fotoğrafları ve anlatımı ile çok güzel bir geziydi. Nice benzer turlarınızın olması dileğimle. Uçakta bisikletlerinizin hasar gördüğünü bilmiyordum. Çok üzüldüm. Merak ettiğim, siz biskletlerinizi uçağa nasıl verdiniz? Kutularına koymadınız mı? Yoksa Dahon için yapılan bez çanta ile uçağa verdiniz. Hasar gören bisikletlerin bedelini uçak şirketin den nasıl aldınız ve hangi yolu izlediniz?

Lütfen bu sorularımı cevaplayabilirseniz yurt dışında bisikletle tur yapmak isteyen forumdaki arkadaşlara ve bize yardımcı olursunuz.

• Beğen
Tepkiler: erencaner

DKN

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Doğu kan
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
vitessiz katlanır önerir misiniz ?

mhd

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@DKN Yokuşsuz düz Fenerbahçe-Kartal sahil yolu gibi yerlerde çok rahat kullanabilirsiniz. Yok rampa çıkacağım derseniz sizi zorlar.

• Beğen
Tepkiler: DKN