Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İnceleme Katlanabilir bisiklet Salcano Easy

Konu, 'İncelemeler' kısmında caner ünsal tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kadro sağlam ve şık görünümde katlanma yeri oldukça kaliteli güven veriyor, 2 kademede kilitlendiği için yolda giderken falan açılıp düşme gibi bir sorun olmaz ancak katlanınca çizilme riski nedeni ile lastik vs bir şey kullanmak lazım ben eski iç lastiklerden bir bağlama kayışı yapacağım

Katlanma yeri
    Vites kolu “shimano revosfit easy gear SL-RS31-6” Arka artırıcı shimano rd-ty18 ruble “Shimano MF tz06” , Fren kolları “apse” marka fren bacakları “apse T210D” vites kolu ve zil

Fren kolu
    Lastikler semisilc “duro” marka “16 x1.75 ” ve üzerinde basılacak hava ile ilgili olarak “inflate to 35 PSI” yazıyor jantlar 20 delikli üzerine weingman alu. 6061-t6 şeklinde çıkartma yapıştırılmış bazı sitelerde bu bisiklet için jant ölçüsü 20 diye verilmiş böyle bir çeşidi var mı bilmiyorum. ön ve arkada çamurlukları var. ayrıca ön arka jant tellerine birer reflektör takılmış.

Ayna kolun kol bölümü üzerinde DETAI SP8-127R kazılı ayna kolun yaprağı yanlarında sağlı sollu koruyucu plastiği var. Pedallar da az yer kaplaması için katlanabiliyor Pedalların bir yüzünde direkt elle açılıp kapatılabilen küçük kulakçıklar var. doğal olarak pedalın basmak için pürüzsüz olan bir yüzü kullanılabiliyor. Selesi sportif selelerden biraz daha geniş, rahat sayılır kalitesi de fena değil,

Sele yüksekliği de elle ayarlanabiliyor
    Gidonda ve gidon boynundan furşa kadar olan bölümde “zoom” yazılı, gidon boynunda “kalin” diye marka kazılı biçimde görünüyor. Gidon boğazı ile furş arası herhangi bir alete ihtiyaç duymadan katlanabilir özellikte benim görebildiğim kadarı ile gidon yüksekliği değiştirilemiyor. Gidon üzerinde birde basit zil var ayrıca önde gidon, arkada sele borusu arkasında birer adet takıp çıkarılabilir reflektör var. çamurluklarda kaliteli ve hafif . ayrıca bisikletin kadrosunun altında katlandıktan sonra taşınmasını kolaylaştırmak için metal bir kulp eklenmiş, bisiklet ayağı da mevcut ve çok dengeli olarak bisikleti ayakta tutuyor.

Metal kulp ve ayak
    Bisiklet her şey dahil lastikler şişik durumda C: 11.5 +-0,1 kg
    Sadece arka 6 vitesli yani ayna kol tek yapraklı,ruble 6 lı, vites geçişleri hafif “kemikli” yani biraz sesli ve sürtünmeli ancak geçmemezlik ya da takılma yapmıyor. Asıl yazıyı yazma sebebim donanımın teknik incelemesini yapmak değil bu formu 6 aydır falan takip ediyorum pek tecrübeli bisikletçi de sayılmam son olarak söyleyebileceğim vites- fren kolları, arka arttırıcı, ruble, ayna kol vs ancak diğer bisikletimde sahip olduğum “shimano tourney” serisi ayarında , jant-jant telleri ve göbeklerde bu benzeri seviyede ama bu yorumda çok iddialı değilim , esas aktarmak istediğim böyle bir bisiklet (katlanabilir bisikletler) hangi ihtiyaçları karşılayabilir. uzun turlar , dik yokuşlar zorlayıcı olur. uzun boylular-175-180 in üzeri diyelim, gidon sele arası uzaklık sabit olduğundan (değiştirilemediğinden) pek rahat pozisyonda binemezler gibi geliyor bana.

Sele borusu üzerindeki uyarıyı dikkate alarak seleyi getirdiğim maksimum yükseklikte sele üst çizgisinin yerden yüksekliği ~83 cm bu durumda pedal en alt pozisyonda iken pedal sele arası mesafe ~71 cm oluyor ki bacak arası yüksekliği 75 cm üstündekilerin ideale yakın ergonomiyi sağlayamayacakları söylenebilir. Benim bacak arası uzunluğum 80 cm çok rahatsızlıkta duymuyorum ama 3-4 km den uzak mesafelerde her gün kullanımın sağlıklı olmayacağı muhakkak. Diğer katlanan bisikletlerin ölçülerini bilmiyorum ama bu tip bisikletlerde çok titiz boy ölçüsüne bakılmasına gerek olduğunu sanmıyorum.

Sonuç : Kısa şehir içi gezinti vs için kullanılabilir. tatillerde vs bisikletsiz kalamam diyenler için taşınması kolay olduğundan tavsiye ederim. çocuklar içinde güzel bir alternatif olabilir bir de bisikletin manevra kabiliyeti yüksek, kontrolü de kolay olması , küçük görünümünden dolayı insana güven duygusu vermesi nedeni ile ilk defa bisiklet öğrenme ve öğretmeye çok uygun. Deneyip boyuna uygun olduğu kanısına varan herkese 2. bisiklet olarak tavsiye edebilirim. özellikle yazlıkta falan binmesi keyifli olur. çocuklarda da direkt başlangıç için alınabilir.

Normal bisikletleri taşımak için Arabaya bisiklet taşıyıcısı kurmak, bisikleti yerleştirmek, bağlamak, vardığın yerde tekrar her şeyi demonte etmek çok pratik değil bu bisiklet ise 15-20 sn de katlanıyor. arabanın bagajı çok küçük değilse sığıyor. (fiat palionunkine sığmadı ya da ben sığdıramadım ) normal handbacklere sığıyor (nissan almera vb.), günübirlik denize ya da pikniğe gideceksiniz üşenmeden yanınıza alabilirsiniz. aslında ben bu bisikleti karıma hediye diye takdim ettim çok sevdi bunu size anlatmaktaki maksadım bisikletle pek ilgisi olmayanlara bile çok sevimli görünüyor. yolda giderken de çocuklar falan amca kaça aldın diye sorup duruyor. izmirde kredi kartına 345/12 taksitle satılıyordu benim basiretim bağlandı 300 ytl peşine aldım.

Bu fiyata ya da fiyatı hafif yükseltip bir üst seviye fren kolu-fren, vites kolu-vites ile piyasaya sürülse, 6 yerine 4 vitesle yetinilip zincir gerginliği pek değişmeden daha akıcı vites değişimi sağlanabilse diğer marka katlanabilir bisikletlerle iyi bir fiyat-performans oranı ile rekabet şansı olurdu şeklinde naçizane bir görüşle bitireyim.

Not: yazdığım her şeyin arkasında durma huyum yoktur , bizzat görerek deneyerek almayıp sonrada sitem etmeyi planlayanları şimdiden uyarayım.

2. SoldieR52

SoldieR52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    ilginç bir bisiklet:) Hayırlı olsn... Bu arada birde bisikletin tam olarak resmini koyarsanız daha güzel olur

3. okokok

okokok Yeni Üye

Seviye:
    hayırlı olsun:) anlatımınız için teşekkürler.

4. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aslında belirttiginiz şikayetler gayet dogal karşılanmalı:) umarım üreticiler gerekli önlemi alarak tekrar piayasaya sunarlarsa daha hızlı satılır bence :) yorumlarınız ve fotograflı anlatımınız için teşekkürler. Aynı bir ürün-performans tanıtım katalogu gibi olmus ;) tebrikler!!:

5. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Bu bisiklet uzun zamandır göz hapsimde idi. Yani satın almak için kuvvetli bir ihtiyaç yada motivasyon dalgası beklemekteyim.

Ancak Konya da hiç bir örneği mevcut değil.
    Sizin fotolarınızı inceleyene dek bu bisikleti hiç bu kadar yakından görmemiştim.

İncelemeniz ve paylaşımınız için gerçekten teşekkürler. Oldukça aydınlatıcı oldu. :)
    Başka bisikletlerin inceleme yazılarını da yazmayı düşünmezmisiniz acaba :) ??

6. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Bir arkadaşım katlanabilir biisiklet sormuştu. Türkiyede salcanonun var demiştim. O da gidip aldı ve çok memnun. Tabi yazlıkta haftasonları çoçuğu kullanıyor. Yani uzun kullanıma ne kadar uyar bişi diyemicem.

7. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı ve fotoğraflar olmuş, eminim bir çok kişinin işine yarayacak bu yazı..

8. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Olumlu yaklaşımlarınız için ben teşekkür ederim.
    "shimano" olarak belirtiğim donanımlar 2008 katoloğunda görülmese bile shimanonu sitesinden araştırdım gerçektende shimanonun parçaları sanırım eski ya da pek kullanılmayan donanımları senelik katologlarına koymuyorlar.

9. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Selamlar.
    Bu bisikletle dün değil evvelsi gün 10 km yakın pedalladım. Hatta bir dağa falan da çıkma denemesinde bulundum.
    Sele boyu yüksekliği boyu 155-160 cm den daha yüksek kişiler için pek ergonomik değil ancak hemen hemen diğer tüm özellikleri bir arabanın arkasında o tatil yeri senin bu tatil yeri benim diyerek gezdirmeye değebilir.
    Hortlamış konumuz hayırlı olsun ama ben şu anda en yukardaki fotoları göremiyorum nedense. :)

10. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Fotolar sanırım bakım ve yedekleme sırasında koyboldu. Yada resimleri host eden site çökmüş olabilir.. Ben de nedenini merak ediyorum ?

11. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Mesut Girgiç ve ZekiAlper bunu beğendi.
  12. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
  13. omer yildiz

omer yildiz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Jef bey tam 2 aydır bisiklet forumun hemen hemen her yerini okumaya çalışıyorum ama ilk defa sizin kadar detaylı açık anlaşılır bir şekilde bir anlatım gördüm. Bir bisiklet hakkında merak edebileceğimiz her şey detaylandırılmış. Bu güzel yazı için size teşekkürlerimi sunmak istedim, sadece ellerinize sağlık şahane olmuş. Bu yazi diğer profesyonel arkadaşlara da örnek olsun bir bisikleti nasıl tanıtacaklarını öğrensinler sadece şu modeli al demekle profesyonel olunmuyor.

gürkan inal ve muhsin akar bunu beğendi.
  14. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Büyük bisikletleri tatile yazlığa götürmenin (özell,ikle toplu taşım ile seyahat ediliyorsa) zorlukları karşısında katlanabilir çözümler arayabiliyor insanlar, ve benim gibi bu modelin özellikleri cezbedebiliyor. Jef'in doyurucu açıklamalarına çok teşekkürler, yine de cevabını aradığım bazı sorular var. Katlanan bisikletlerden mtb ve uzun yol performansı beklememek gerektiği yazılıyor. Yine de bir ara çözüm arayanlara hitap edebilir mi edemez mi diye sormak istiyorum, yani, "uzun yol yapmayın" dan kasıt nedir, yani x bölgesinde sahil boyunca 20-30 km yapmak zorlar mı, hafif te olsa rampalara çıksak zorlanır mı (vitesli bir bisiklet olduğu için hafif te olsa rampa performansı olacağı kanaatindeyim), taşıma kapasitesi olarak kaç kg a kadar zorlayabiliriz, 16 jant lastik ne kadar performans, güven verir, yani toparlarsak çok fazla olmasa da, ortalama seviyede beklentileri olan birini tatmin eder mi yoksa bütçeyi mesela dahon için zorlamak mı gerekir(dahon'u da pek tanımıyorum, sadece arada bir kat fiyet farkı olduğunu biliyorum), vs vs.... Bu konuda deneyim sahibi arkadaşlar görüş bildirebilir mi? Teşekkürler...

15. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    aslında bu bisikletlerin tasarlanma ve üretim amacı teknelerde kullanmak. katlayıp saklıyorsunuz gittiğiniz yerde marinada pazarda biniyorsunuz. ihtiyacınızı gideriyorsunuz. Türkiye'de ilginç bir şekilde başka amaçlarla da kullanılıyor.

arkadaşımızın yaptığı düzenleme güzel olmuş... aslında bu tip tanıtımları profesyonelce yapacak sektörel dergiler olmalı, benzer bisikletleri extrem koşullarda bir kaç gün profesyoneller deneyip yorum yazmalılar. iyi bilen biri için böyle bir yorumu hakkıyla yazmak çok ciddi bir vakit istiyor. belki sektörel dergiler olsa danışmanlık ücreti karşılığında yapacak kişiler çıkabilir.

mtsemiz bunu beğendi.
  16. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Boyunuz ortanın üzerindeyse günlük düzenli spor yapmak için kullanılması doğru olmaz seleyi yükseltebileceğiniz maksimum bir yer var. Daha fazla yükseltemeyince dizlere çok yük biner.
    Ayrıca gidonla sele arası mesafe de kısa gelir. nötral pozisyonda diziniz orta göbeğin çok önüne düşer. bu da gücünüzü tamamen pedala nakletmede sorun yaratır. ama günlük gezinti şeklinde hiç sürat falan yapmadan 10 km kullanılabilir. Düz asfalt yolda 30 km de olabilir tabii.
    Ama çok keyifli bir şey yazlıkta ekmek bitti diyorlar sorun değil atlayıp alıp geliyorum maydonozda kalmamış söylemeyi unutmuşuz diyorlar insanlık hali unutulabilir diyorum alıp geliyorum. Bisiklet yokken bana böyle şeyleri kolay kolay söyleyemezlerdi hem almazdım hem kızardım.

mtsemiz bunu beğendi.
  17. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    katlanıp kullanılacak ciddi MTB'ler de var. Swiss bike bunlardan birisi internette bulabilirsiniz. Her türlü koşulda kullanılabiliyor...

www.swissbike.com

18. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    resimleri tekrar koyabilseniz... yakın görünümlerini çok merak ediyorum...

19. fatihpamir

fatihpamir Yeni Üye

merhaba
    arkadaşımızın incelemesi çok güzel çok teşekkürler sağolsun...

mevzusu geçen bisikleti bende çok merak etmekteyim bir arkadaşım yatına almak istiyordu fakat fiyatlarından yakınıyordu,dathon lar falan çok çok yüksek fiyatlı bu incelemedeki resimleri tekrar gönderebilirmisiniz, saygılar