Kaskta çatlak

kabuscobar

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Trek
Polisport(chaos) kaskımla ikinci kazamıda geçirmiş bulunuyorum:) İlk kaza aralık ayında olmuştu ve kaskın arka kısmında asfaltta 2-3 metre kadar sürtünmeden kaynaklı yüzeysel bir deformasyon olmuştu. Tabi bir miktarda bende.

Dün ise Ankara/Akköprü de bir sürücünün dikkatsizliği sebebiyle sol yanımdan aldığım darbe neticesinde yine havada uçarken buldum kendimi. Asfalta kafamın çarpıp yerden sektiğimi hissettim. Kaskın sol arka bölümünde dısardan bakıldığında belli olmayan iç taraftan belli olan iki çatlak var. Dış bölümde ise kaskın kaplamasında 3-4cm lik bir açılma söz konusu. Bildiğim kadarıyla kaskın bir kazadan sonra hasar gördüyse değişmesi gerektiği. Ancak şöyle bir bakınca bir kazayı daha götürürmüş gibi duruyor:) Ne dersiniz, yeni kask almalı mıyım?

Ve merak edenlere bisikletim Allaha şükür sağlam. Pedalda sürtünmeden kaynaklı çizikler ve birde gidon bandında ufak tefek aşınmalar var.

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Kaskiniz bir ufak kazayi belki daha götürür ama, (Allah korusun) ya daha siddetli bir carpma yasarsaniz? Sahsen ben olsam bu riski almazdim. Kendi basim bir kasktan daha degersiz olamaz :)

fatih_brs

Daimi Üye
Tepki
192
yeni bir kask alsanız iyi olur halili öztürk'ün de dediği gibi bu risk alınmaz

funq

Forum Demirbaşı
Tepki
332
Bisiklet
Geotech
iskeletteki bir çatlak bile yapının bir sonraki kazada sizi koruyamamasına sebep olabilir. riske atmayın derim sizden değerli değil :) geçmiş olsun

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
aynı modelden vardı bende... Bir kaza sonucu önden çok küçük bir çatlak oldu. Normalde gözükmeyen çok küçük bir çatlak olmasına rağmen içime sinmedi...

Halil beyin dediği gibi düşündüm ve aynı modelin yenisini aldım...

Tepki
39
öncelikle geçmiş olsun kardeşim.ben akköprü de oturuyorum ve o civarların bisiklet için uygun olduğunu düşünmüyorum,özellikle ankamall ve istanbul yolu nedeni ile.kaza tam olarak nerede oldu?palakayı alabildin mi merak ettim doğrusu.ben de yeni bir kask almanı öneririm.

kabuscobar

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Trek
Araçtaki eleman insan evladı çıktı. Geldi özür diledi, hastaneye götürmeyi teklif etti. Şaşırdım en son aralıkta yaptığım kazadan sonra eleman kaçmıştı. Bir süre bekliyelim dedim. Kendimi kötü hissedersem gideriz. Bekledi sağolsun. Ben kendime gelincede gönderdim.

Tepki
39
Bilinçaltımın dikkatsiz sürücülere karşı,saldırı atakları geliştirme hazırlığı içinde olduğunu farkettim. geçenlerde o bölgede bir araç da beni sıkıştırdı ve ben en sağda kaldırımla arabanın arasında kalmak üzereyken yandan hugo gibi arabanın camına vurmasam,adam beni ezeceğini bile farketmeden yanındaki bayanla konuşmaya devam edecekti.uyarımdan sonra ise haksız yere sinir yaptı ve neredeyse kavga edecektik.

Görkem Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.682
@kabuscobar

Aynı yerde geçen yıl Haziran ayında bende bir kaza yapmıştım. Adam kaçtı göremedim plakasını falan. Etrafta o kadar dikkatsiz araç sürenler varki !

Kırılan kask yenisinin yerini tutmaz diyorum.

Geçmiş olsun...

Cosar

Üye
Tepki
9
İsim
Coskun Dundar
Bisiklet
Trek
Merhaba,

Yurt dışından bir kask sipariş etmiştim. Geldiğinde fark ettim ki taşınma esnasında muhtemelen üzerine konan başka şeylerden ötürü kaskın arka tarafında bir çatlak oluşmuş. Çatlağın oluştuğu bölgeye doğru baskı uygulandığında çatlak esneme yapıyor. Bu durumda kaskı çöpe mi atmalıyım, yoksa tamir etmenin (epoksi ya da başka türlü bir yapıştırıcı ile yapıştırmak) bir yolu olabilir mi?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Cosar
Valla zor soru. Ben olsam iade şansımı denerdim ya da kargo şirketiyle anlaşmaya çalışırdım dicem ama kendimi biliyorum sinirlenir yenisini alırdım çatlak olanı da saksı yapardım. :) yapıştırılan kaskın güvenli olacağını kimsenin isbat edemeyeceği gibi, güvensiz olacağını da kimse isbat edemez. Bu sizin nasıl memnun olacağınızla alakalı biraz da.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Cosar Kafanı emanet edeceğin şeyi tamir etmek istiyorsan buyur keyif senin diyerek sırayı başkalarına veriyorum :D

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Cosar

Kesinlikle kullanma. İade edebiliyorsan et, edemiyorsan at.

Fixie Cem

Aktif Üye
Tepki
246
Bisiklet
Peugeot
İade etmeyi deneyin. İade edemezseniz dekoratif olarak kullanın veya atın. Sakın tamir edip kullanmaya kalkmayın. Kasklarda tamir diye bir şey yoktur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben çatlak kask kullanıyorum biraz gerizekalıyım kafamı korumasam bile kaybedebileceğim çok fazla bir şey yok. Şimdide kafamı kullanmıyorum olmasada olur

SEYYAH OZİ

Daimi Üye
Tepki
654
İsim
Özkan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yorumlar enteresan boyutta....kaskra tamir olayı malesef yok bence tamirle uğraşmayın iade şansınız varsa verin yoksa bütçenizin elverdiği şekilde olabildiğince en kaliteli kaskı alın bizim bisiklet camiasında en önemli olay güvenlik doğal olarak en çok korumamız gereken organ tabiki kafamız herkeze kazasız sürüşler....

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
Bir sonraki kazanız da kafanızda yumurta kabuğu kıvamında koruma sağlayan bir kaskınız olacak.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
İade opsiyonu dışında paranızı geri isteme hakkınız da var. Siteye mail atın. Kaskın fotolarını koyun ve size çatlak geldiğini belirtin. Eğer kargo paketinde hasar varsa onu da belirtin. Pakette hasar yoksa direk sizden bana çatlak kask geldi ve bu koruma amaçlı alınan ürün bu haliyle kullanılmaz, paramın tamamını iade istiyorum deyin. Ben bugüne kadar, amazondan aldığım ürün kusurlu olduğu için, ürünü iade etmeden bir çok kez paramın tamamını geri aldım. Bu aşamaları yaptıktan sonra kötünün iyisi size paranızın bir kısmını verebilirler.

Kaska gelince, bu haliyle kullanmak bence sakıncalı. Bir kaza anında bir çok düşüş, kafanızı yere çarpma açısı var. Bunlardan bazıları belki kafanıza zarar vermez ancak çatlağın hasara sebep olacağı ters bir düşüş büyük iş açabilir başınıza.

mossocitybiker

Aktif Üye
Tepki
271
Bisiklet
Mosso
@Cosar

Dİrek çöp hocam. At gitsin. Zaten kafanı koruyan kısım orası olduğu için orasının tek parça olması lazım.