Kasklı ya da kasksız

BF Okuru

Üye
Tepki
2
evet dostum ali nejat ın yazısından bir alıntıdır

Re: Kasklı ya da, Kasksız!
Hiçbirsey bisiklet kullanmanin,bisiklet kullanmayi tesvik etmenin önüne geçmemelidir..ECF (avrupabisiklet federasyonu)brosürünün özü burasi.Yani bisikletin kullanimini engelleyici tavirlardan mümkün oldugu kadar kaçinmak gerekiyor.

Geçen Pazar burada bir dernegin geleneksel "uzun gezintisi" vardi..Her seviyede, her yasta,her kiyafette,kaskli kasksiz, zayif sisman,kadin,erkek vb. 100 kisiye yakin bir kitle vardi ve bu kitle 100 km yol yapti..ama bunu uzun sürede yapti, ama tamamladi..Hizli gidenlerin belki hoslarina gitmedi durup geridekileri toparlamak ama asil amaç yeni katilanlarla beraber pedallamakti..Bu turdan bazi fotograflari yayinliyorum..hiç bir dayatmanin olmadigi sadece en önde bir haritali rehberin disinda herkes iç disipliniyle hareket ediyordu ve alabildigine özgürdü.

Disiplinin özünün ; özgür irade ve özgür girisim yetenegi oldugunun farkina varan bir kitle idi.

Bizim amacimiz kaskli veya kasksiz bisiklet kullanicilarinin STK olabilmektir, bunun için çalismaktir.
Biz bisikleti sadece belli çerçevede gören ve bisiklete dar bir açidan bakan bir zihniyetin dernegi olamayiz.Hele hele spor kulübu hiç olamayiz.Biz bisiklet spor federasyonu degiliz ve onlarla kanallarimiz farklidir
çünki biz sunu çok iyi biliriz ki bisikleti nasil kullanirsan kullan sonuçta zaten spor yapmis olursun.
Asil yakalanmasi gereken, zinciri sürükleyecek ana halka; ne sekilde giyinirse giyinsin hangi sekilde kullanirsa kullansin, bisiklet kullanicilarinin sesi olabilmektir, onlari dernek çatisi altinda, birlik çatisi altinda kucaklamayi becerebilmektir.Bisiklet kullanicilarinin en genis yapilanmasini saglamayi gerçeklestirebilmektir.Bu anlamda önerilen dar yapilanmalar degil, tam aksi gittikçe büyüyen ve gelisen bir derneklesmeden söz etmekteyiz.Hem sayica hemde kalitece..Ama önce kalite..çünki zaten kaliteli olus ister istemez sayiyi da getirecektir.
Bu konuda Gûnkut Nebioglu'nun açilimi son derece yerindedir..

Son derece ciddi konularin,verilen son derece degerli emeklerin, kaliteyi ve seviyeyi düsürmeden ele alinmasi, alinan prensip kararlarina uyulmasi ve en önemlisi ne söylenmek istendiginin anlasilmaya çalisilmasidir.

Evet yillardir ifade etmeye çalistigimiz sey Bisiklete bakis ta farkli farkli düsuncelerimiz oldugudur.
Ben kendi durusumu ve düsuncelerimi savunuyorum yillardir ve belli egilimlere karsi da mücadele veriyorum.
Bu anlamda nerede olursa olsun, düsundüklerimizi açiklamaktan ve yanlis gördügümüz egilimlerle mücadele etmekten bizi kimse alikoyamamistir ve koyamaz..

Dûnde adi baska olan bir dernegin sorumluluk düzeyinde idik..ama içinde bulundugumuz yapiya elestirilerimiz oldu..daha dogrusu yapi içinde yanlis gördügümüz egilimlere..gelismenin kaçinilmaz yolu bu.Ama önemli olan prensipleri açik açik koyabilmektir.Bunlari yaptik.
Bugün farkli bir noktadayiz, daha ileri bir noktadayiz ama surasi bir gerçeklik ki, meselelere ayni düzeyde yaklasmiyoruz.Farkliliklarimiz var. o halde konusacagiz,tartisacagiz ki ilerleme olabilsin..
BUnlar olmayacaksa niye forumlar var,niye kongreler var,niye toplantilar var degilmi?.Ama seviyeyi koruyarak, belli prensiplere uyarak kendi iç disiplinimiz ile özgür irademizi ve özgür girisim yetenegimizi sekteye ugratmadan..
sevgi ve saygilarimla
ali nejat

http://i496.photobucket.com/albums/rr326/bisikleti/mdbdreux067-1.jpg
http://i496.photobucket.com/albums/rr326/bisikleti/mdbdreux045.jpg
http://i496.photobucket.com/albums/rr326/bisikleti/mdbdreux021.jpg
http://i496.photobucket.com/albums/rr326/bisikleti/mdbdreux006.jpg
http://i496.photobucket.com/albums/rr326/bisikleti/mdbdreux009.jpg
http://i496.photobucket.com/albums/rr326/bisikleti/mdbdreux055.jpg

http://img163.imageshack.us/img163/7742/ecfhelmet1.jpg

http://img340.imageshack.us/img340/3115/ecfhelmet001.jpg

Bisiklette bireysel ve dar grupsal degil, kollektif bir örgütsel yapi, birlik ve dayanisma,sonuçta kurumlasmayi getirecektir ki, iste bu gelisim, bisikletli yasamin ülkemizde gelismesinin önünü açip hizlanmasini saglayacaktir..

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Herkesin kendi doğru bildiğini ifade etmesi gayet normal, kimisine göre kask hayat kurtarıcıdır, kimisine göre çok nadir işe yarayan bişeydir. Sanırım bu konuda insanlar kendi seçimini kendi yapmalı. Ne kask takılmalı diye dayatılmalı ne de kask çok da gerekli değildir tarzı bi yaklaşım sergilenmeli.

ECF kaska karşı değildir deniliyor bu amaçla kaskı öven yaklaşımı eleştiriyor, buradan da sanki kask işe yaramaz bişeymiş izlenimi oluşuyor. Garibime giden ise kask kullanımını dayatanlara kaskın işlevi üzerinden yanıt verilmeye çalışılması.

Kutay Özdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
466
Bu hususta bir dayatma yapılması gereksiz zaten...
Seçim meselesi değilmi? :)
Fakat öneri şeklinde yapılması gerekir...
Lakin yaş gruplarında göreceli bir konu.Küçüklere en azından alıştırılmalı..
Tüm bunlara mukabilen kaskın bir önlem aracı olduğu kadar bir kültür sembolü olduğunu biliyoruz...
iyi pedallamalar...

Mehmet Karaçam

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
herkes kendinden sorumludur.kask takmak isteyen takar istemeyen takmaz, kimsenin başka birine karşı yaptırım uygulamaya hakkı yoktur.kask belki önemlidir hayat kurtarır ancak kimseye zorla kask takacaksın diye dayatma uygulamaya hakkı yoktur.şahsen kask kullanmıyorum hatta bir keresinde kaskım olmadığı için kafamı korumak amaçlı sol kolumuda kırmıştım ancak hala yarışlar harici kask kullanmıyorum hee kimseyede kullanmasın demiyorum bu benim tercihim.dediğim gibi herkes kendinden sorumludur....

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
@Mehmet Karaçam

Neeee kask kullanmıyormusun:eek: . Bundan sonra görüşmeyelim...

bvernik

Aktif Üye
Tepki
173
kasklı ya da kasksız,
çelik ya da karbon kadro,
terlik ya da spd ayakkabı,
5 ya da 30 km/s ortalamayla da olsa
mesele bisiklete binebilmektir. mesele bakış açısını buradan başlatabilmek.

*
velakin türkiye'de trafikteyseniz kask da hayat kurtarır.
bisiklete yeni bindirdiğiniz birisini kasksız trafiğe çıkarma riski de adamı deli eder. bisikletli kazaların oranı, kasklı- kasksız yaralanma vakaları burada devreye girer. kaldı ki nacizane gözlemim risk azaltma oranının arabada kask takmaktan yukarıda olmadığı(trafik kazalarını hesaba katınca). öte yandan olabildiğince takıyorum çünkü kaskın gösterilmeye de ihtiyacıvar. yukarıdaki yazı zaten kask kullanmayın demiyor, kask kullanımı noktasında bir taraf değil.

yazının felsefesine katılmamak elde değil.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@reha genç

neeeeeeeeeeeeeeee
seni gidi kasksız seni
yat 50 şinav
mehmet şaka bir yana bizi bırakıp gidiyorsun aklımız sende kalacak bizi resimsiz bırakma arada sırada turladığın yerlerin resimlerini çek özellikle dağlar tepeler

:D :D :D :D

Mehmet Karaçam

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
sen merak etme abi.yeni bir topic açarım yada bizim topicten paylaşırım.belki yaza yanıma gelirsiniz ziyarete.

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Merhabalar,

Konunun özüne söylenebilecek hiç bir şey yok ancak kask konusu bana inandırıcı gelmemekte...

Kural koyucuların kaskı zorunlu hale getirmesine karşı insanlar gerçekten de kask takma zorunluluğunun bisiklet kullanan kesimi azalttığına inanıyor mu?
Yani şu forumda yer alan kaç kişi; 'Ya bırakırsın ya da kask takarsın' gibi bir durumla karşılaştığında bisikleti bırakır? (Broşürde buna benzer açıklamalar da mevcut.)

Biraz Hollywoodvari olacak ama ben de kasksız vaziyette kaza geçirerek iş yapamaz hale gelen bir insanın bakım masrafları benim vergilerimden karşılanmasın istiyorum. Çünkü bu kişiler sakat kalma ihtimalini azaltacak önlemi almamış ve topluma yük olmuş kişilerdir. Ha, kask takıp yine de sakat kalabilir kişi tabi ki geçmiş olsun en azından önlem almayı denemiş derim.

Emniyetsiz ve sağlıksız yaşamın yolunu açan her uygulama 'doğru bir iş için olsa bile' hatalıdır bence. Çok güzel bir anafikiri niye böyle bir görüşle desteklemeyi uygun görmüşler anlamadım açıkcası.

Not: Sigara içip kanser olana da bakılmasın o zaman derseniz karşı savım var... O kişiler zaten deli gibi vergi ödüyorlar sigara alırken :)

Herkeze selamlar.

• Beğen
Tepkiler: MertSayın ve S26

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bu bana saçma geliyor. Araçlarda da emniyet kemerini serbest bıraksınlar o zaman. Hayat adamın kendi hayatı değil mi? İster camdan fırlar ya da kafayı direksiyona çarpar ölür/yaralanır, ister kemere takılıp kurtulur. Adı spor olacak diye güvenlik önlemi alınmayacak mı?

Bisikleti komple trafiğe kapalı yerde sürmüyoruz. Diyelim ki ormanda sürüyoruz. Ormana gidene kadar trafikte değil miyiz? Peki diyelim bir kaza oldu oraya varana kadar. Varsayımla gidelim... Araçla çarpıştınız. Kask olsa ölmeme ihtimaliniz vardı ama kasksız olduğunuz için, kafayı da yere çarpınca küt diye gittiniz öte tarafa. Çarpıştığınız aracın sürücüsüne ne olacak bu durumda? Siz kaskı takmadınız diye adam cinayetten yargılanacak ölümlü kaza olduğu için. E hani herkes kendinden sorumluydu? Bakın başkasının da başını belaya soktunuz şimdi. Özgür irade diyerekten, başkasının özgürlüğünü kısıtlamaya kimsenin hakkı yok.

Madem güvenlik önlemi, o zaman uysun herkes. Bence de kimse, birileri "kask takmak zorunlu" dedi diye bisikletten soğumaz.

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
4 ay önce bisikletten düşerek dirsek eklemimi 3 yerden kırdım.Ameliyat oldum platin.çivi,vida zor topladılar.3 ayda zor toparladım.Çektiğim acı ve ağrıları hiç anlatayacağım çünkü başına gelmeyen anlayamaz.

Şimdi tekrar bisiklete dirseklik takmadan kesinlikle binmem.Keşke kazadan öncede dirseklik taksaymışım diyorum.

Kask konusuda böyledir işte.Çok fazla hasar alacağınız kazadan az bir hasarla kurtulmanızı sağlar.Kask kullanılması zorunlu olması gerekir , bir kişinin bile hayatı kurtulacaksa bu herşeyden daha önemlidir.

• Beğen
Tepkiler: S26

Murat İçlek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Güzel konuya el atmışsın kudret abi tesekkurler bu guzel paylaşım için

BF Okuru

Üye
Tepki
2
1980 de yurt dışında kask takmayarak bisiklet sürüyordum hiç bir kaza yapmadım çünki bisiklet alt yapısı mükemmeldi
fiyortlara giderken bisiklet yolunu takip ediyordum arkamdan tırın sesini duydum dağ yolu dar idi arkamdaki tır yavaşladı ve bir buçuk metre mesafe koyarak ağır bir şekilde geçti ne vakit o fiyortlara gitsem aynı muameleyi gördüm çünki norveç toplumu bisiklet sürücülerine karşı özellikle norveç sürücüleri bisikletlilere karşı son derece dikkatlidir bergen kasabasında durum aynı idi
bizim yapacağımız onca işin arasında bunlarda var herşey kalkınmayla olur sen ülke olarak alt yapını çözemiyorsan fakirsin demektir zengin ulusların alt yapısıda zengin olur fenerbahçeden tuzlaya kadar olan bisiklet yollarına bu ülkenin vatandaşları gelipte araba koyarsa ne olur
bunun cevabını siz verin evet eğitimsizlik cahillik diz boyu
bir de bildiğini zannedip ahkam kesenlerde var şahsen ben bilmediğim bir konuda asla ahkam kesmem bilmiyorum derim
ama bildiğim bir şey varsa yaşım 53 ve türkiye yerinde sayıyor 30
yıldır istanbulun alt yapısı 30 yıldır çözülemiyor neden çünki rant var işin ucunda kalitesiz asfalttan yapacaksın ki yolları gene rant çıksın
amerikalıların karamürselde benim yaşımda olanlar bilir 70 lerde üsleri vardı ve o karamürsel yolunun yapımında arizonadan kum getirdiler ve bir asfalt döktüler 20 yıl dayandı demekki oluyormuş
norveçte gördüğüm yollar ile istanbulun yolları arasında dağlar kadar fark var kasis göremezsiniz bal döküp yalayın ben yarış kullanıyordum yağ gibi kayıyordu bisiklet
türkiyeye geldim yol bisikleti ile mazgala girdik ondan sonta mtb ye geçtim norveçte bisiklet yolun üzerinde bir tane mazgal göremezsiniz mazgallar yaya kaldırımlarındadır ama yayaların takılmaması için öyle güzel oturtulmuşlardırki kapaklar hayatta ayağınız takılmaz istanbulda yolun sağında kanalizasyon kapağının ne işi var böyle alt yapı olurmu siz bu ülkede bisikletmi süreceksiniz yoksa sürekli yolumu kollayacaksınız yada arabaları yada yola fırlayan yayalarımı insanın konsantrasyonu tam olmalı burda yoksa her an kaza olabilir

ahmetdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
446
Bisiklet
Marin
@Kudret Kurtcebe

katılıyorum kudret abi düşüncelerinize...:in:

Emirhan Atasöz

Forum Demirbaşı
Tepki
331
Elbetteki Kask Olayı Kişinin Seçimine Bağlı.
Buna Kmse Karışmamalı.
Biz Üstümüze Düşen Sorumluluğu Yapıp Bilinçlendirelim.
Ama Kişinin Özgür iradesine Karışmayalım.
Kudret Bey ; Dediğiniz Yol Konusunda Çok Haklısınız.Dün Caddede Sürüyordum.Adamların Bisikletliye Hiç Saygısı Yok.
Yeşil Işık Yanıyor Yol Hakkı Benim Olmasına Ragmen Adam Beni Hiç Umursamadan Transit Devam Ediyor.

• Beğen
Tepkiler: Berk Adson

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Emirhan Atasöz

emirhan dostum
şimdi dediğine katılıyorum kişilerin özgür iradeleri olmalı şimdi bende bir çok tur organize ettim yüksek performans isteyen artı normal gezi turları bu turlarda hiç kimseye zorbaca fanatikçe kask dayatması yapmadım kişilerin
özgür iradeleri önemli kişilerin bilinçlendirilmeside önemli tabi önemli ama bunu sevdirerek yapmak lazım iki türlü yol var tur düzenleyenler için kaskı sevdirecekler yada aşırı derecede kuralcı kask dayatmaları ile kişileri kask kullanmaya karşı soğutacaklar önemli olan sevdirmek bir işi

Aydın Akyokus

Forum Bağımlısı
Tepki
418
Bisiklet
Trek
abi kusura bakma anlamak biraz geç oldu :) paylaşım için teşekkürler evet bazı kuralları her ne olursa olsun koymak zorundayız daha sonra pişman olmamak adına ... her ne şekilde olursa olsun ...