Kaskın Önemi

Tepki
10
Ben pazar gunu dustum, arka lastigim kaydi yagmurda, onumdeki birinin salakligi yuzunden, ani fren yapmak zorundak kaldim, sag tarafima dogru cok kotu kayarak yere dustum, kalktim, giysim parcalanmisti sag bacagimin uzeri ve dizim kaniyordu, ama toplarlandim, ve dustugumde suruklenirken once kafami yere vurmadim ama bir anda cok sert bir darbeyle kaskimin yere vurdugunu hissettim, ve kaskimin olduguna sukrettim.

Scudo

paramedik34

Forum Bağımlısı
Tepki
819
Ben kask konusunda radikal düşünenlerdenim.. Baktın kasksız bisiklet sürüyorlar polis ya da zabıta çekip kenara alacak elindeki bisikleti..

Daha öncede bu formda kask ile bir üye ile tatlı sert atışmış yöneticininde cevap yazdığı bir dialoga dönüşmüştü..

Ben hala arkasındayım sözlerimin.. çoluk çocuk genç yaşlı demeyeceksin.. çekeceksin kenara keseceksin cezayı.. Bak gör o zaman nasıl gelişiyor bisiklet sektörü yurdumda..

İstanbul'da 112 acil yardım ambulansında çalışıyorum ben.. Gidin Büyükada'da ki 112 ambulans ekibine sorun bakalım kask takılsın mı sorusunu, alın cevabı..

ozganugur

Daimi Üye
Tepki
162
kesinlikle haklısın fakat kask günümüzde o kadar ucuz bir şey diil kask alıcak durumu olmayanlar var

cato

Aktif Üye
Tepki
133
Bisiklet
Trek
Mert, kask genellikle bir işe yaramaz. Ancak bir kez gerektiğinde, o an kafamda olması gerekir. Eğer değilse geçmiş olsun.kaskı en iyi anlatan yazıdır.
kutlarım . .gurol

gogogo

Aktif Üye
Tepki
54
Merhabalar konuya netlik getirecek bir gelişmeyle başlığı üst sıraya taşımak istedim.

Az önce 45. Cumhurbaşkanlığı turunun Antalya-Alanya etabı sırasında, Darly Impey isimli Güney Afrikalı bisikletiçinin, bitime yaklaşık 300 mt. kala bir bisikletçinin formasından çekmesi sonucu düşüşü bence kaskın önemine en iyi örneklerden biri olmalıdır. Düşüş sırasında kafasını birkaçkez bariyerlere vuruyor sonra yere çarpıyor. Malesef çok talihsiz ve üzücü olan bu kazayı yarışıçılardan birinin itmesiyle etabı tamamlayarak ucuz atlatıyor. Görüntüleri gören arkadaşlarımız kesinlikle bana hak vereceklerdir.

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
yarişlar filan değil, evin önünden bakkala gitmekten tutun da en sakin orman sürüşüne kadar her saniye kask takmak zorunluluk olmalidir.

ben de bahsettiğiniz gibi pek çok araştırma okudum konu ile ilgili. motosiklet ve amerikan futbolu kasklari hakkinda da epeyce yazi okumuştum ve bisiklet kaski sizinle hemen hemen bezer sonuçlara varmiştim. bisikletimden once kaskimi aldim (eski bisikletimi adam edip ona binmiştim bir süre), motosiklet kaskindan sonra bu kaskin yapisi ve okuduklarim soru işaretlerine sebep olmuştu, hatta normalde her şekilde emniyet kemeri takan bu tip kurallara önem veren babam bile her seferinde kask ile hafiften dalga geçiyordu. ben kafamda sorular olsa da, bir alişkanlik bu kadar insan takiyorsa, bazi ülkeler zorunlu kilmişsa bildikleri vardir diyerek hep taktim kaskimi.

fakat iki senelik kısa ve hobi amaçli bisiklet yaşantimda geçirdiğim ve gördüğüm bazı kazalar sonucunda farkina vardim ki, iyi ki o kask şüphelerime rağmen alişmanin zorluğuna rağmen hep başimdaymiş...

kask olmasaydi, ben bir düşüşümde kafami kiracaktim, ufak bir hafiza kaybi ve omuz kiriği ile atlattim o düşüşü, iki sefer yine gidon üstü uçuşlarda ben ve kız arkadaşimin yüzündeki derileri korudu kask, iki üç ufak sıyrıkla atlatildi. (evet full face gibi olmasa da cikintisindan dolayi yüze de ciddi koruma sağiliyor) Bu binişlerin hepsi risksiz, yarişla hizla ilgisi olmayan durumlarda yaşandi. belki her gün geçtiğimiz iyi bildiğimiz arazi koşullarinda veya ufak dikkatsizlikler sonucu.

en son kask takmadiğimda odtü içinde sakince kampüs içinde biraktiğim eski bisikletime binmekteydim. bir yayanin sola bakmadan karsiya geçmeye çalişmasi ve frenlerin kötü olmasi sonucu birlikte asfalti öptük. hızım belki 5 km/s idi. sonuçta elimin siyrilmasi haricinde birşey olmadi fakat bu kaza en beklenmedik anda bile en saçma tehlikelerin başa gelebileceğini ve eldiven / kask kombinasyonunun her zaman mazeretsiz takilmasi gerektiğini gösterdi.

çok ucuza bisiklet kasklari var, 20 TL'ye sedona kask var mesela, o sebeple bence çok da abartmamak lazim maddi durum olayini, ben ogrenciyim ve kaskimi başka şeylerden fedakarlik yaparak aldim, 20 TL saniyorum bisikletlerin en az bir 200 TL civari olduğu piyasada çok değil. talep olursa ucuza daha bol çeşitli kask görebileceğimizi düşünüyorum. kaldi ki bence devletin zorunlu kilip tüm vergileri de indirmesi hatta satilan her bisiklet ile verilmesini zorunlu kilmasi lazim.

yani bisiklet kullanirken kask bir zorunluluktur. bunu her ortamda her şekilde ifade etmek lazim.

m6rk

Daimi Üye
Tepki
167
Motor kullanan, snowboard yapan ve geçmişte kaykay yapmış biri olarak bana da bisiklet kaskı çok zayıf geliyor. Hiç olmamasından tabii ki daha iyi bunu tartışmam bile. Fakat yarışlarda aerodinamik olması tamam da, normal hayatta neden kaskın aerodinamisine bu kadar takılıyoruz onu anlayamıyorum. Ben ciddi ciddi snowboard veya kaykay kaskı takmayı düşünüyorum zaman zaman, güzel birşey bulursam da alacağım kim ne derse desin. Güvenliğim aerodinamiden çok daha önemli.

Bence bisiklet kaskı standartları çok geri, bisiklet teknolojisinin gerisinde en azından. Yarış kaskları normal bisiklet kaskı standardı olmamalıydı... Üstelik kaykay-snowboard kaskları daha havalı bence:)

Herkesi bu tip kask kullanmaya davet ediyorum, ben de alır almaz profil resmimi bu kaskla çekilmiş bir fotoğrafla değiştireceğim :) Bu arada: gözlük kullanımının da kask kadar önemli olduğunu hatırlatırım. Özellikle yazın hızla giderken bir arı vs. uçan böceğin göze çarpması, yada bir araç lastiğinden sıçrayan taşın isabet etmesi... bu riskleri almaya değmez. Kol bacak çıkar, kırılır tamir olur. Kafa kırılır, göz çıkarsa -Allah Korusun- hiç hoş olmaz.

'Kask pahalı, herkesin kask alacak parası yok' diyen arkadaş, bisiklet alacak parası olanın kask alacak parası da vardır.

Herkese keyifli, güvenli sürüşler

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
@gogogo

Katılıyorum.Kaskla bile çok ciddi sakatlandı Gerçi omur sakatlığı ama kafasıda kırılabilirde rahatlıkla.

ErdoganKesgin

Forum Bağımlısı
Tepki
994
@sawas

kaska karşı değilim ama şu gerçek ki eğer ucı kask şartını kaldırısa bugün tdf 2009 da bir elin parmakları kadar kasklı sporcu sayarsınız, zaten kaskı sevselerdi antremanlarında takarlardı. Ben yolcuların kask takmayı sevmediğini çok iyi biliyorum , ben ve birçok arkadaşım da sevmezler , şimdiye kadar kaç saat bisiklet üzerinde kaldınız bilmiyorum ama 6-7 saatlik antremanda 250gr lık o kask size 250kilo geliyor buna inanın , 170km antreman da kaskı fırlatıp attğımı çok bilirim. hayat böyle kaskalrın hafif yapılmasının sebebi de budur başka birşey değil. kaskların faydası yok değil var özellikle grup sürüşlerinde elzem ama ben iyi tanıdığım 2-3 arkadaşımla antremana çıkarken kask takmam zira onları tanırım stillerini ve nasıl davranacaklarını bilirim. Akıllı bisikletçi nerede sprinte kalkıp nerede risk alacağını bilir zira riski sadece kendi adına almaz antreman arkadaşlarını da o riske sokar.

m6rk

Daimi Üye
Tepki
167
Erdoğan, umarım bisikletine bir 'Allah Korusun' yapıştırmışsındır. Çünkü kamyon, minibüs şöförlerinin olduğu kadar senin de ihtiyacın var gibi gözüküyor :) Hepimiz aklımızın ereceği yaştayız, ben o kadar uzun antremanlar yapmadığım için bilmiyorum ama, bildiğim bir şey varsa o da ne kadar hazırlıklı olursan ol dış etkenleri kontrol edemeyeceğindir. Birlikte pedal çevirdiklerini ne kadar iyi de tanısan bozuk yollar, kapışan kamyonlar ve onların rüzgarı, karşıdan karşıya geçmeye çalışan kedi, köpek, inek ve insanların abuk subuk hareketleri... başka kontrolümüz dışındaki bir dolu şey risk yaratır. Kask zamanla ağırlaşıyorsa onun bile faydası var, boyun kaslarını kuvvetlendirmiş oluyorsun diye düşün! Güçlü boyun kasları aynen otomobil yarışçılarında olduğu gibi kaza sırasında sakatlanma riskini azaltır. Formula 1 takip ediyorsan dikkat etmişsindir: Tüm pilotların boyun kalınlığı en az kafa çapları kadardır. Çünkü fiziksel antremanlarının ciddi bölümünü boyun kaslarını güçlendirmeye ayırırlar.

Tecrübeli bir bisikletçisin, kask takmıyor olsan da 'ustanın dediğini yap, yaptığını yapma' hesabı biz çaylaklara çaktırmasan? ;)

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
@ERDOGANKESGIN

herhangi bir sebep ile (arkadaşlarınıza gelene kadar, ufak bir yol / yol durumu bozukluğu veya bisiklet teknik arızası gibi belki 100 ayrı nedenden de kaynaklanabilir) "high side" tabir edilen, gidon üstünden kafa üstü bir düşüş yaşadığınızda, köprücük kemiğiniz ile birlikte kafanızı da kırmak istemezsiniz sanırım. köprücük 3-4 haftada iyileşir fakat kafanızı asfalta çarptıktan sonra keşke o asfalt kafama 3 ton basınç uygulayacağina kask 250kg gelseymiş dersiniz.

antremanlarının başından beri o kaskı takarak yapan bir insana yük gelmez. bu tip bir görüş çok yanlış, bazılarını emniyet kemeri de sıkıyor, şehiriçinde hızlı gidilmez kemer takmaya ne gerek var diyorlar, 40km/s hızla giderken bile kafaları ön camda bir kere patlarsa neler olabileceğini hesap edemiyorlar.

sonradan çok üzülmemek için biraz cefa çekmek küçük bir bedeldir sanırım.

• Beğen
Tepkiler: OR700 ve tecadisk

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
@ERDOGANKESGIN

Şehir dışında ve uzun anrenmanlarda ben de hiç takmam, kendi kendime daha hiç düşmedim henüz, ancak yarşmalarda takılması gerekir.

tecadisk

Daimi Üye
Tepki
394
@Ali AKTAŞ

Arkadaşlar,

Kask takıp takmamak tamamen kendi tercihiniz, ama forumu takip eden spora yeni başlamış veya bisiklet sürmede acemi olan üyelere kötü örnek oluyosunuz bence...

Bu mesajları takib eden ve sizi örnek alıp ''ben de kasksız binerim'' diyecek bir üyenin başına birşey gelse kendinizi kötü hissetmiyecekmisiniz merak ediyorum?

Kamil Tabak

Forum Demirbaşı
Tepki
1.764
Spor da her zaman yaptığımız işe ve kendimize saygı duymalı yazılı olmasada kurallarına uymalıyız.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Burada okuduğum bir çok mesaja inanamadım doğrusu, kask gibi bir şeyin takılıp takılmayacağının sorgulanması bile çok garip, kask takılır, nerde ve nasıl biniyorsanız binin, üzülerek söylemem gerekirki en tecrübeliler de kaza yapar, yine biliyorum yol bisikletçileri arasında böyle takmama alışkanlığı var ama bu bence bu ihtiyaçtan çok biraz tembellikten biraz da arkadaşlardan etkilenmekten bir de biraz kültür (!) haline gelmiş, ben de geçen gün güneş altında 6 saat yol bisikletimle antrenman yaptım ve kaskımı takmamak aklımın ucundan bile geçmedi, yol bisikletçileri arasındaki kaskı takmamak eskiden kalan ve nesilden nesile geçen bir alışkanlık.

nükleer kedi

Forum Bağımlısı
Tepki
453
Evet, özellikle youtube'daki tour de France videolarına bakınca videoların çoğunda bisikletçilerin kaskının olmadığını görüyorum

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
yol bisikleti yarışlarında kaskın zorunlu hale getirilmesinin de bir anlamı olsa gerek herhakde.

T.Ertan

Üye
Tepki
12
Motosiklet kullanıcısı olarak kasklara alışığım. Mesele bisiklet olunca çok şey değişmiyor. Sonuçta insan düştüğünde kafasını yere vurma olasılığı vardır. Öyle bisiklet kazaları oluyor ki, kask takıp takmamak konusunda sorgulama yapmanın ne kadar yanlış olduğu açık. youtube.com'da bicycle crash yazın yeter...