Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaskı sevmeyenlere ders olsun

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında İbrahim Yurtseven tarafından paylaşıldı.

1. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Selam arkadaşlar.

Bende pek eski sayılmam.İlk turumu geçen yıl yapmıştım.Buyılda tura çıkmak için Haziran sonunu dört gözle bekliyordum.Bu arada bulunduğum Şarköyde sık sık antrenman amaçlı kısa turlara çıkıyordum.(Yalnız) 22 Haziran 2008 günü Şarköyün 3-4 Km çıkışında bulunan baraja piknik ve balık amaçlı giden iki arkadaş benide davet etti. Bisiklet ile gidilecekti. Yalnız onların anlıyacağınız anlamda bisiklet tutkuları yok. Bende değişiklik olur ve birazda dağlara doğru antrenman yaparım, yokuş tırmanırım düşüncesi ile onlara katıldım. Gittik, eğlendik,ter attım, akşam üzeri dönüşe geçtik.

Şarköye gelenler bilir. Tekirdağ Malkara istikametinden gelindiğinde Şarköye dağlardan inersiniz.Barajın sonlarından yola çıktığımız için hatırı sayılır bir yokuştan hızla iniyorum. Arkadaşlar yüzlerce metre arkamda,rölantide iniyorlar. Ben ise bıyık altından onlarla, korkularıyla dalga geçiyorum kendimce. Yokuşun son virajına yaklaşıyorum. Hızım tahminen 50 km cıvarında. Deniz ve Şarköy ayaklarımın altında. Kırlangıç gibi süzülüyorum. Dağları ben yaratmış gibiyim. Biranda 30-40 m. kadar ileride, yolun sağında beyaz bir köpeği farkediyorum. Yaz sezonu olmasından dolayı trafik bayağı yoğun. Köpek karşı istikametten peşpeşe gelmekte olan üç otomobile odaklanmış, her haliyle onlara saldıracağı belli. Beni farketmedi. Ayrıca köpeklerden oldum olası hiç korkum olmadı.(keşke korksaydım) Karşı istikametten gelmekte olan araçlardan önce köpeğin bulunduğu noktaya varırsam hızla yanından geçeceğimi hesapladım. Bütün bunlar belki 5-10 saniyede film şeridi gibi aklımdan geçti. Ben araçlardan önce geçeyim diye frenlerede dokunmadım. Ancaaaaak. Benim hesabım yola uymadı. Köpeğe yaklaştığım anda karşı istikametten gelen kırmızı otomobilde aynı noktaya gelmişti. İşte o anda Köpek otomobile saldırmak için yolun sağında bulunduğu noktadan hareketlendi. Aramızda 6-7 m. mesafe var. Frenlere dokunup dokunmadığımı hatırlamıyorum. Direksiyonu sıkıca kavradığım aklımda. Köpek araca saldırdığı için, sol karın boşluğuna, o hızla çarpana kadar beni farketmedi. Yalnızca ona çarptığımı hatırlıyorum. O andan sonrası kayıtlarımda yok. Bilincim yerine geldiğinde sol kaşımın üzerini,Alnımı biri hem dikiyor, hemide bana bazı sorular soruyordu.(Kimliğim, nerede olduğumu bilip bilmediğimle ilgili) Köpeğe çarptığım an ile Acilde kendime geldiğim an arasındaki boşluğu arkadaşlardan aktarayım.

Köpeğe çarptığımda karşıdan gelen kırmızı otoyu kullanan bayan olayı film gibi izlemiş. Köpeğe çarpıyorum. Köpek kaçıyor. Ben ise asfaltın ortsına fazla sürtünmeden ve yuvarlanmadan dik bir şekilde düşüyorum. Arkamdan gelen doblo araçta bana çarpmamak için kaza tehlikesi atlatıyor. Birlikte olduğum arkadaşlar gelip beni yolun ortasında kanlar içinde ve baygın görünce doblonun çarptığını sanıyorlar. Ambulans çağrılıyor. Şarköy acile sevk. Şarköy acilde ilk müdahale yapılıyor, ancak Film çekme imkanları yok.Beni Tekirda Dev Hastanesine sevk ediyorlar. Götürülüyorum. Filimler çekiliyor.Kırık yok. Ama kendimi iyi hissetmiyorum. 24 saat kontrol altında kalıyorum. Tehlikeyi atlatınca Şarköye dönüyoruz.

Kırık yok. Kafada sağlam kalmış ama sol dizim, sol baldırım, sol,bileğim ve dirseğim hatırı sayılır şekilde yaralanmış. Asıl darbeyi kafadan almışım. Bir hafta boyunca hiçbirşey bana NET görünmüyordu.

Kazadan üç gün sonra, bana ders olur düşüncesiyle küçük kızımın çektiği bu resimleri, özellikle bize yeni katılan arkadaşlarada KASK konusunda olumlu yönde faydası olur düşüncesiyle paylaşmayı uygun gördüm.

Geçen yıl çıktığım ilk turumda Kask'ın tipi hoşuma gitmediği için takmamıştım. Amaaaa. Hiçte öyle değilmiş. Temmuz'un sonunda Karadeniz turu düşünüyorum. KASK DEĞİL; YAĞ TENEKESİ BİLE OLSA BAŞIMA TAKMADAN YOLA ÇIKMAM.
    Kask. kask. kask.

2. sonerveozer

sonerveozer Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    ...Geçmiş olsun...

3. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    abi büyük geçmiş olsun,geçen seneki turunu okadar güzeldiki defalarca okumuştum.
    acil şifalar dilerim.
    Kask takmanın önemini bizlere tekrar hatırlattığınız içinde teşekkürler.

İbrahim Yurtseven bunu beğendi.
  4. Görkem Kılınç

Görkem Kılınç Bisikletkolik

Seviye:
    Abicim büyük geçmiş olsun allahtan çok daha kötü bir durum yok bugün de benim kaskım geldi artık sürekli takarım...

Kaskın önemini gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim...

5. aksoy9801

aksoy9801 Yeni Üye

Seviye:
    çok geçmiş olsun abi..sen de benim gibi kazadan sonra kask takmışsın ama allah seni de korumuş. ben yuvarlanıp,takla attıktan sonra dereye ters çivileme dalmıştım..

6. bianconero

bianconero Aktif Üye

Seviye:
    abicim büyük geçmiş olsun.. ayrıca kaskın önemini de bir kere daha vurguladığın için kendi adıma teşekkürü bir borç bilirim..

7. Taner Yavuz

Taner Yavuz Bisikletkolik

Seviye:
    Çok geçmiş olsun,gene de ucuz atlatmışsınız.Umarım bundan sonra böyle bir şey yaşamazsınız.

8. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Gecmis olsun. Ama önemli olan kaskı kazadan sonra değil, ÖNCE takmak!
    Bu ayni suna benziyor : Araba ile kaza yapıyorsun ve " şimdi kasko yaptırcam" veya "bundan sonra emniyet kemerimi baglıycam".
    Uyarı ve hatırlatma için teşekkürler. Herkesi daha bilinçli ve profesyonel olup kask konusunda gereken hassasiyeti göstermeye davet ediyorum.

9. sevims

sevims Aktif Üye

Seviye:
    Cok cok gecmis olsun... Kaski taktigimiz gibi kazalari da neredeyse hep biz yaratiyoruz. Bundan dolayi daha dikkatli, yavas ve köpeklerin ve köpek kiliginda dolasanlarin ne yapabilecegini hesap ederek sürmeliyiz.

Tekrar gecmis olsun, acil sifalar...

İLKER TAŞ ve İbrahim Yurtseven bunu beğendi.
  10. çağdaş

çağdaş Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok Çok GeÇmİŞ Olsun

11. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bir kişinin bile dikkatini çekebildiysem, buda bir kazanımdır. Hepinize kazasız belasız turlar.

12. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Haklısınız arkadaşım, benimde amacım zaten benim gibi yanlış düşünen birini uyarmaktı. Tşkr.

13. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu yıl kısmet olursa Karadenize doğru gitmeyi düşünüyorum. Temmuz sonu gibi.
    İlginize Teşekkürler.

14. S.GUCLU

S.GUCLU Forum Bağımlısı

Seviye:
    ÇOK GEÇMİŞ OLSUN.
    arkadaslar bisiklete lütfen kasksız binmeyelim.

15. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    büyük geçmiş olsun
    ayrıca böylesine faydalı bir paylaşım için teşekkürler

16. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun. "Bisiklet sever ama kask sevmez"lere ders niteliğindeki mesajınız için teşekkürler. Bisiklet kullanıcıları şehir içinde şehir dışında, dağda bayırda, otoyolda tali yolda, her yerde, daima kask takmalıdır!

17. kibar_cellat

kibar_cellat Yeni Üye

Seviye:
    Çok geçmiş olsun. Allah korumuş.

18. ersunakay

ersunakay Aktif Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    cok gecmiş olsun

19. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar,
    Geçmiş olsun. Kazasız belasız bisikletli günler dilerim.
    Gelelim Kask olayına; malesef sevgili yurdumun güzel insanları ben 20 km hızla ve kasklı giderken yanımdan motosikletleriyle 80-100 km ile ve kasksız geçiyorlar. Bunu söylüyorum çünkü kask takmamız ne kadar garip karşılanıyor anlıyorsunuz herhalde.
    Bizler kask taktıkça, yollara bilinçli ve donanımlı çıktıkça bizi örnek alanlar çoğalacaktır. Umuyorum.
    Tur yazılarınızı bekliyorum.
    Yolunuz açık olsun...

20. bisikletle

bisikletle Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    geçmiş olsun.