Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kaska kamera takmak tehlikeli olabilir..

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında tekkir tarafından paylaşıldı.

1. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şuminin kaza haberini duymayan yoktur herhalde. Kaza ile ilgili şimdide kaska takılan kameraya yoğunlaşılmış. Yeni teori bana mantıklı gelse de sizce kaskın tasarımına sonradan yapılan müdahale (kamera tutucu takmak gibi) zayıflatabilir mi? Kamera tutucular kaska yapıştırılarak mı vidalanarak mı sabitleniyor?

HABER:

Komadan çıkamayan ünlü pilotun kaskına takılan kameranın, kaskın direncini zayıflattığı iddia edildi.

Formula 1'in efsanevi ismi Michael Schumacher'in kazasının ardından yeni bir iddia ortaya atıldı. Fransız Alplerinde 29 Aralık'ta kayak yaparken düşerek kafasını kayalara çarptıktan sonra ağır yaralanan Alman pilotun kaskı inceleniyor. Schumacher'in kafasındaki kask üzerindeki kameranın takılmasının, kaskın direncini zayıflattığı iddia ediliyor. Ünlü sporcunun çok hızlı kaymadığı ortaya çıkmıştı. Buna rağmen kask kaza sonrası büyük zarar görmüştü. Uzmanlar kameranın kaskı zayıflatıp zayıflatmadığını inceliyor. Kaza sırasında kayağı karın altında gizlenmiş bir kayaya çarparak takla atan Michael Schumacher'in kaskı kırılmış, kafasını kayaya çarpan ünlü pilot iki defa beyninden ameliyat edilmişti. 45 yaşındaki pilot, geçen hafta da zatürreye yakalanmış ve bunu atlatmıştı. Schumacher'in uyandırılma süreci ise halen devam ediyor.

2. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Ben takıyorum ve 3m çift taraflı bant ile tutturdum o da bi darbede uçar zaten

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir

tekkir bunu beğendi.
  3. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kaskın yapısını bozacak her müdahale muhakkak kaska zarar verir zannımca. Ben hiç kask kamerası kullanmadım, nasıl takıldığını bilmiyorum.
    Bu söylentinin arkasında kaskı üreten firmanın parmağı da olabilir. Schumi gibi ünlü birinin kendi kasklarıyla böylesi bir hasar görmesi firmanın adını ciddi anlamda zedeleyecektir.

tekkir ve Mert S. bunu beğendi.
  4. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Bazı kasklarda (tepesinde) kamera yapıştıraca yeri düz yapıyorlar :O

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir

5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Şimdi bittin GoPro!!1!

Can_517, tekkir, Barış Onur ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Peh peh peh... Kask dayanıksız olduğu için kırılıyor suç kamera takılmasında demek güldüm.

tekkir bunu beğendi.
  7. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kaskın dayanıksız olduğu akla geliyor ancak kazayı yapan kişi sıradan biri değil. Hem maddi hem de teknik yeterliliği olan deneyimli bir pilot olunca dayanıksız basit bir kask kullanacak değildir diye düşünüyorum. Kiralık ekipman da kullandığını zannetmiyorum. Düşük hızda kaskının aşırı hasar görmesi ilginç. Bakalım araştırma sonucu nasıl bir şey çıkacak ortaya.

8. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Mesela ben kask kameramı ,kask aparatına takarken kaskın tepesindeki 2 kanaldan aparatın kayışlarını geçiriyorum ve sıkıştırıyorum.Haliyla bu iki kanal birbirine doğru geriliyor. Bu durum kaskın olası bir kaza durumunda dayanımını azaltabilir. Fakat kayak yapanlar düz,kanalsız kask kullanıyorlar ve o kasklara oval yapıştırıcı ile kask takılıyor.Bunun kaskın dayanımını azaltacağını düşünmüyorum. İsterse 10 km hızla gitsin,takla attıktan sonra kazanılan ivme ile kafan kayaya çarpıyorsa seni kask da koruyamayabilir.

O zor hocam :)

tekkir bunu beğendi.
  9. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Eveet son gelişmelere göre kask üzerine ekstra bir nesne takmakta çok tehlikeli anlaşılan:

Fransız gazeteci Jean-Louis Moncet bugün gündeme bomba gibi düşen bir açıklama yaptı. Schumacher'in oğlu Mick ile konuştuğunu söyleyen F1 uzmanı Moncet, "Önceki gün Michael'ın oğluyla karşılaştım. Bana babasının yavaş yavaş uyanmaya başladığını söyledi" dedi. Kazaya dair bazı detayları da öğrendiğini dile getiren Moncet, Schumacher'in komaya girmesinin kafasını taşa çarpmasından değil, kaskındaki kameranın aparatından kaynaklandığını, beyne asıl zararı onun verdiğini söyledi.

HABER

veya https://www.sportsmole.co.uk/formula-1/news/schumacher-waking-up-very-slowly_181786.html

10. U BoRa

U BoRa Kaptan

Seviye:
    Kask ne kadar dayanıklı da olsa üreticilerin de öngöremediği bazı hassas noktaları olabiliyor. Örneğin pek çok üretici motosikletler için çeneden açılır kask üretirken Arai markası hala güvenlik endişeleri taşıdığı için bu tarz kask üretmiyor. Ancak kapalı kaslarda bile 2009 yılında F1'de gördük ki vizör bağlantı noktaları yeteri kadar güvenli değilmiş. Şimdi ise standart testlerde 500 km/s'yle vizöre parçacık çarptırıp güvenliği test ediliyor.

Schumacher gibi bi Formula 1 pilotunun kullandığı kask üzerinde yapacağı en ufak değişikliğin kaskın taşıdığı tüm standart değerlere zarar verebileceğini bilmesi işten dahi değil. Ama şöyle de bi gerçek var, günümüzün Formula 1 pilotları (her ne kadar Bianchi'nin kazası hepsini biraz sarsmış olsa da) ölümsüz olduklarını düşünüyor. Pek çoğunun motosiklet kullanırken kask takmadığını, dünyanın en yetenekli dağ bisikletçileriyle aşık atmaya çalışırken düşüp kolunu bacağını kırdığını, kullandığı arazi aracıyla 250 km/s'yle giderken direksiyonu diziyle kontrol ederek sevgilisine hava attıklarını biliyoruz.. O yüzden ne yazık ki Schumi'nin de sorumsuzluğu ihtimallerden biri..

Ancak her şeye rağmen hata kullanıcıda dahi olsa dolaylı olarak kask böyle vahim bi yaralanmaya sebep olmuşsa bu o kaskın üreticisi tarafından üstü örtülmeye çalışılmayacaktır. Aksine tüm üreticiler bu işin üstüne gidip standartlarını bir adım daha ileriye taşıyacaktır.

11. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    şumi bizim taktığımız gibi kasklardan takmıyor herhalde adam en aşağı 1000 dolarlık kask takıyordur. yarışçı olan motosikletçiler de rallicilerde çok pahalı kaskları kullanıyorlar.

12. Can_517

Can_517 Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bu haberle gopro larından soğuyan kullanmak istemeyen ucuza satarım diyen varsa 100 tl işler : )))) mümkünse hero 3

Tam destek katılıyorum : )))

Onur Gözütok ve Atakan Y bunu beğendi.
  13. U BoRa

U BoRa Kaptan

Seviye:
    Şimdi bittin Go Pro'ya çok yaşa Sony Action Cam diyerek katılıyorum ben de :)