kask yere düşünce kırılır mı?

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
hafif bir maddeden yapılmış.
sert bir zemine ,sermaik yada betona düşürnce kırılma riski olur mu?

Scudo

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Elinizden düşme gibi bir durumda kırılma olmaz. Ama yere kuvvetli bir biçimde fırlatırsanız çatlayabilir...

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
kasklar belli bir şekilde dökülmüş strofor üzerine sert plastik bir kabuktan ibarettir. strofor ezilerek darbeyi emmek ve kabuk da darbenin etkidiği alanı genişletmek ve kaskı ufak tefek hasarlardan korumak içindir. Yere düşen kask (özellikle strofor kısmı üzerine düşmüşse) hasar görebilir ama kasklar çok hafif olduğu için kendi ağırlıklarıyla hasar görmeleri pek olası değildir. olsa olsa bi köşesi azıcık ezilir ve o köşe artık kafanızı korumaz :)

olur da kask bariz bir şekil bozukluğu oluşacak şekilde hasar görürse zaten çöpe gitmesi gerekmektedir. hatta daha da bilinçli olmak gerekirse (çok bilinçli ama) imha edilip çöpe gitmesi gerekmektedir; başka biri bozuk kaskı bulur kullanır kaza yapar da kask onu korumaz diye.

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir arkadaşımın karbon malzemeden imal kaskı vardı. Gidon barendinden yere düştü çatladı. Bundan da alıncak bir ders olması gerek.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaskın üzerindeki plastik kısım hasar görebilir. Ama elden yere düşmeyle kaliteli bir kask kırılmaz (kalitesiz bir kaskta kırılmaz aslında)...

Milii takım kampında bisiklet antremanına geç kalmıştım o aceleyle kask kafamda iken önümdeki sandalyenin üzerine basıp sıçradım kafam oda kirişinin tam köşesine çarptı(ki öyle bi darbeyi bisiklet üzerinden 60-70 le düşseniz bile almazsınız) kaskın üst kısmında iki küçük çökme oldu ama kırılmadı hatta çatlamdı bile...

M.Haktan Derin

Forum Bağımlısı
Tepki
79
@kerembasaran

imha etme konsuuna katılmıyorum atıldıktan sonra o kaskı kullanan kisi kask o kaskı bulmasa hic kask kullanmayacak o egik buyuk kask ta hic kask olmamasndan cok daha iyidir

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@kerembasaran

Bence bu açıklama gayet yeterlidir

@Condor

Kırık bir kask yada büyük bir darbe almış kask kafanızda taşısanızda sizi darbelerden koruyamaz çünkü ömrü dolmuştur...

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
eğer bi kask bi yere düşmeyle çatlayacaksa-kırılacaksa o kaska nasıl güvenecez peki 30-40 la giderken kaza yaparsak kaskın hiçbi faydası olmayacak gibi bişey bu

marule

Daimi Üye
Tepki
406
benim met kaskım elimden 2-3 kere sert zemine(granit) düştü sadece çizildi. Ztn kerembaşaran arkadaşımızın dediği gibi 300 grlık kask kendi ağırlığı ile düşüp çatlıycaksa, biz düştüğümüzde bizi hiç koruyamaz. O yüzden bişey olmaz diyorum.

ApQ

Aktif Üye
Tepki
41
ben bisikletten düştüğümde kaskımda bir çatlama veya kırılma olmadı ancak bir kaç noktasında ezilme var genel olarak başka bir yerinde sorun yok sizce kullanmalımıyım yoksa yenisinimi alsam

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
@Condor

bozuk kaskı bulup da kullanan kişinin kaskın verdiği güven duygusu (bilinçaltı olabilir) yüzünden bisikletini sorumsuzca kullanıp kaza yapması olasılığı, o kişinin zaten yapacağı bir kazada o kask sayesinde kafadan bir yaralanmaya karşı korunması olasılığından çok daha yüksektir. unutmayalım ki bu kişi beleşe konduğu için kask takmayı seçmiş bir kişi; kendi insiyatifiyle gidip kask almış ve onu kullanmaya dikkat etmiş birisi değil. ha yok bu adam çok yolsuzdu, sırf kask alamıyo diye kask takmıyodu dersen de hiç inandırıcı olmaz. bu adam bi yerden kask bulup kafasına geçiren bir adamdır. kaskı takınca da çok güvenli oldum sanacaktır, halbuki kaskın güvenliğe olan katkısı oldukça tartışılır bir konudur. (bunu başka bir başlıkta tartışmalı)

yukarıdaki yaklaşım kaskın çekiciliğini göz önüne almamaktadır. çöpe giden hasarlı kask çok havalı bi kasksa o da ayrı bir hikayedir. öyle havalı bir kask ola ki bana kendi hasarsız kaskımı bir kenara koydurup hasarlı haliyle kafatasımı kendisine emanet ettirsin. görüldüğü gibi burada ben güvenli kaskımdan vazgeçip havalı ve güvensiz kask tarafından ayartılıyorum. işte o havalı ama güvensiz kask şeytanın ta kendisidir! o kaskı çöpe atmadan önce kesinlikle imha edelim arkadaşlar :) "çekicilik x güvensizlik" katsayısı yüksek kasklar imha edilmeyi haketmişlerdir.

konudan saptık ama biraz komiğime giden bir konu bu çöpe atmadan önce birşeyi inha etme işi. ülkemiz insanına çok uzak işler gerçekten.