Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kask ve mentalite

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında evrenolb tarafından paylaşıldı.

1. evrenolb

evrenolb Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar takıntılı olduğum kask konusunda tekrar yazma gereği duydum:

Taksimdeki işyerime giderken kocaman bir Turkcell reklam panosu karşıma çıktı üzerinde "Hayata bağlanın yazıyor" bir tandem üzerinde bir karıkoca arkalarında Turkcell'in maskotu ve tabii kafalarda kask yok. Tamam bir parkta geziniyorlar görünüyor ama ne olurdu kafalarında kibar bir kask olsa hayata daha iyi bağlanmazlar mıydı?

Yazın arada bacanakların Arıköy'de yazlığında kalıyoruz, çocuklar bisiklete biniyor benim oğlan da arkadaş edinmeye çalışıyor neyse komşunun 12-13 yaşında çocuğu geçen gün onu almaya geldi elektrikli scooter ile (motorlu scooter boyutunda) bizimki çok memnun, bin arkama deyince bizimki afalladı kafada kask yok, biz ki kızı tek ayakla itilen scootera bile alışkanlık olsun diye kaskla bindiriyoruz, biz ikinizi de kask verelim dedik, bu elektrikli 30-40km geçmiyor dedi.. Site içinde motorlu scooterları kasksız kullanan 13-14 yaşlarında çocuklar içinse ne diyeceğimi bilmiyorum bırakın kaskı nasıl izin veriyorlar da bunları kullanıyorlar

Ne diyeceğimi bilemiyorum..

Güvenli sürüşler

Bulent

Hasan Çağri bunu beğendi.
  2. Ergün Gündoğar

Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eğitim şart! her zamanki gibi.

Kask alışkanlığını herkese kazandırmaya çalışıyoruz ama bunu kazanmak istemeyenlerin kendilerinin tecrübe etmesi gerek, sonuçları ne kadar acı olsa da.

3. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Atın ölümü arpadan oldun zihniyeti hakim...

4. kory

kory Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel bir konu bu ancak hani demek istemesem de burası Türkiye diyesim geliyor. Bu sadece 2-3 tekerli araçlar konusu değil en çok iş kazası geçiren ülkelerden biriyiz. siz gördünüzmü hiç teknik iş yapan ya da bina inşaatlarıda uğraşan işcilerde baret...

5. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Bunun tamamen egitimle alakali oldugu ve bahsettiginiz ''genel'' mentalite bozuklugundan geldigi asikar...

Fakat...

1'5 haftadir Amsterdam'dayim ve kimse kask takmiyor...
    Sebebi cok onemli...Bir suru kisiyle konustum...
    Dedikleri sey...

Biz dort yasindan itibaren bisiklete bineriz...Hayatimiz bisiklet ustunde gecer, otomobiller bisikletlere nasil davranacaklarini bilir(!) Ve bisikletlilerde diger trafik ogelerine nasil davranicaklarini bilir...Eger hepsi duzen icindeyse, kaska gerek yok dedi....
    1'5 haftadir bu kadar bisikletten ne biri dustu, ne biri kaza yapti, nede bir araba bisiklete korna caldi...

Iste gercek egitim ve mentaliteden kastim bu oluyor...
    Bunu Turkiye'de gormek benim icin utopya...;)

Iyi gunler...

6. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Yalnız bisikletten düşüşler herzaman dış etkenli olmuyor. Mesela bisikletin üzerinde iken tansiyonu düşüp bisikletten düşen ve kafasını yere vurarak ölen bir insan olabilir. Kafasında kask olsa sonuçta ölmeyecek. Aynı şey bisiklet üzerinde sağlık problemi geçiren herkes için geçerli. En basitinden bisikletin üzerinde hapşırmak bile ( acemi biniciler için söylüyorum) denge kaybına yol açabilir...

Alican bunu beğendi.
  7. evrenolb

evrenolb Aktif Üye

Seviye:
    Çok doğru. Kask maceramı anlatırken bahsetmiştim, sabah kahaltı edemeden ormanda bizim gurupla güzel bir parkur yaptıktan sonra arabalara doğru (dümdüz asfalt yolda) Allah ne verdiyse basıyorduk sonra hatırladığım herkez etrafımda bana bilincimi kontrol etmek için sorular soruyorlar ve suratıma buz koyuyorlar. Arada hatırlamadığım 20dakika geçmiş 1-2 dak. da baygınlık geçirmişim bir ihtimal kan şekerim düştü ve dağıldım. Kaskın köşesi de şakağımın orası, ciddi darbe almış daha sonra yazdığım gibi önü daha korumalı bir kask aldım yolda bile onu kullanıyorum.

Güvenli sürüşler
    Bulent

Alican bunu beğendi.
  8. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Biz kendimi ve çevremizdekileri kask takmaya alıştıralım ve sevdirelimde başka ülkeler .ok önemli değil gözümde...

bu ülkede insanlar birşeyleri yaşayarak ders almaya alışkın olduğu için bu kaza oranlar felan ortaya çıkyo zaten...

Önce kaza yapar sonra kasko yaptırır,
    Önce hasta olur sonra düzenli kontrole gider, önce dişleri dökülür sonra düzenli dişçiye gider,

Önce düşer kafasını yarar sonra gider kask alır... Tabi kafasındaki yarıktan beyninin çalışan kısmı dışarı akmadıysa...

Biz takalım örnek olalım ve takmalarına vesile olalım, isteyen takar isteyen önce ders alır....

9. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    her ne kadar günlük sürüşlerde(ciddi spor amaçli değil) bisiklet kasklarinin yararlari konusunda örneğin motosiklet kasklarinin yararlarinda olduğu gibi bir fikir birliğine varilamamiş olsa da, bence kask hep takilmali. sonuçta nedir ki ağırlığı kaskin, hem güneşi de keser, düşünce de kafani yarılmaktan kurtarir.

dikkat edilmesi gereken nokta, kaskim var vb diye birşey olmaz sanip daha tehlikeli sürüş alişkanliği edinmemek. örneğin daha iyi frenler var nasil olsa diye(abs) daha hızlı gitmek ve kaza riskini arttirmak gibi birşey bu.

kısaca, kask takiniz, hollandalilar da taksin(ben de görmemiştim hollanda da kask takan şehir içinde) ama biz birakin sadece kaski eldiven de takalim ki, manyak yayalar, dolmuş şoförleri ve bozuk yollar gibi engellerle karşilaşinca asfalti öperken ellerimiz de parçalanmasin.

Alican bunu beğendi.
  10. invasion

invasion Yeni Üye

Seviye:
    Ben her zaman takarım. Son düşüşümde kafamı kırılmaktan kurtardığı için öptüm kendisini =)
    Yalnız bir sorum olacaktı bilmiyorum burası doğru yer mi...
    Kaskımın o düşüşümden sonra köprülerinden (kaskın dikey hatlarını bağlayan kısa ve küçük yerler) birinde ciddi bir çatlak oluştu. Yani alttan bakıldığında belli oluyor. Ama kaskın dışında sadece küçük bir yamukluk var. Yine de kaskı değiştirmeli miyim, yoksa güçlü bir yapıştırıcıyla yapıştırıp 1 gün mandallasam idare eder mi?

11. evrenolb

evrenolb Aktif Üye

Seviye:
    Bence değiştirin bunun zarar verici/kırıcı olmayan bir testi yok; ak-kara kaza anında çıkıyor. Zaten kasklar genel olarak (belki FR akrobasi kaskları hariç) sizi bir kere tam korumak üzere dizayn edilir. Ciddi kask markalarının büyük kazadan sonra kaskı değiştirme programları vardır. Genel olarak büyük motorsiklet kazalarından sonra da görünen hasar olmasa da kask yenilenir.

Güvenli sürüşler
    Bulent