Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kask Tavsiyesi

Konu, 'Giyim' kısmında Erdem Ş. tarafından paylaşıldı.

1. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Merhaba arkadaşlar,

Neredeyse her gün "ucuz atlattım, hemen gittim bir kask aldım" konulu haberleri okuyoruz. Bende kasksız pedala çıkmaya korkan biriyim, ama çıkmadan da olmuyor. Kask alacağım ama işin aslı çok da para yok. Doğru düzgün bir kaskı, kaça, nereden en uygun alabilirim? Tavsiyelerinizi rica edecektim. Selamlar, saygılar.

2. gokberkoz

gokberkoz Üye

Seviye:
  3. İbrahim Orçun KARA

İbrahim Orçun KARA Yeni Üye

prowell kask uygundur bi bakın isterseniz...

4. Kadir Altuntaş

Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    :) Sedona Kask Fiyat olarak uygun.http://www.bikeandoutdoor.com/?part=urun_kategori2&Sub_KATID=222&Kat_ID=19

5. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Sedona MB 20. Çok hafif tavsiye ederim.
    Fiyatıda uygun :in:

6. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Çok sağolun, var olun. Yarından tezi yok bir Sedona kask alıp yollara öyle çıkma vakti geldi. Yoksa İstanbul'da dolaşılacak gibi değil.

7. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Tekrar merhaba arkadaşlar. Konuyla ilgili genel denebilecek bir saha araştırması yaptım. Şimdi ortalıkta 25-35 TL arasında markası bilinmedik kasklar var ve baktığınız gayet başarılı görünüyorlar. Bunun yanında Powervell kaskların fiyatı 60-85 TL arasında gezinmekte. Diğer yandan, fiyatı 100 TL ve daha üstü olan,profesyonel tabir edilen kasklar var. Baktığınız aralarında hiçbir fark yok gibi duruyor. Ancak sorduğumda, mesela "birisi 30 km hızla giderken yaptığın bir kazaya dayanır diğeri 60 km" gibi cevaplar da aldım. Dediğim gibi baktığınızda pek fark yok gözüyor. Ama o fiyat farklarının bir nedeninin olması gerektiğini düşünüyorum. Bilenlere tekrar danışım ayrıntılı bilgi almak niyetindeyim.

Ayrıca öğrendim ki,koca kafalı olduğum için XXL kask kullanmam gerekiyormuş. =)) Eldiven desen aynı. Ömrüm boyunca kıyafetten çekeceğim var ya.

8. sonalp

sonalp Yeni Üye

Seviye:
    bir haftadır bu kask olayını bir hayli araştırdrım. Giro, Lumar, Uvex, Bell, Lazer hatta rudy project diye liste uzuyor, gerek yurtiçi gerekse yurtdışı alışveriş sitelerinden fiyatları falanda araştırdım, üretici firma sitelerine, yabancı forumlara falan bakıp inceleme, yorum ne varsa okumaya çalıştım. özellikle şu http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=1117 linkdeki yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bu denli araştırma sonunda şahsi fikrim bu kask işinin hafife alınmaması, aksesuar gibi seçilmemesi ve ne yapıp edip hatta sorlayıp ciddi bir bütçe ayrılması.

Ben fiyat performans olarak giro atmos, bell sweep ve rudy project sterling arasında kaldım. İstanbul da yaşadığım için giro hariç diğerlerini deneyerek satın alma şansım var, gönlüm giro dan yana olsada r.p sterling de ağırlık avantajı ve renk alternatifiyle öne çıkıyor.

Nacizane tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

İlgilenen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

gkgarage ve drbekirr bunu beğendi.
  9. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    ben ve çevremde rudy marka kask kullanan çok kişi var ve şimdilik bir sorun ile karşılaşmadım.

10. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Artık araştırmaktan yoruluyor insan ama bırakamıyor da. Dediğiniz gibi, yüksek fiyatlara çıkabildikten sonra Giro,Limar ve Uvex arasında tercih yapmak en mantıklısı ama o bedeli ödeyemeyince anlamsız. Demek istediğim, yani sormak istediğim de buydu. 35 TL'ye de kask var. Onu aldığımda beni korumayacaksa neden alayım ki? Ya da Prowell kaska 80 TL bayılıp sonra tekrar kask alacaksam Prowell almanın ne anlamı var?

11. gokberkoz

gokberkoz Üye

Seviye:
    ama şöyle bir şey var 30 tl lik kask düşünce kırılıp hasarı hiç azaltmamasıda var birde prowell kaskın sizin hayatınızı kurtarıp dağılması ...

12. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Hayatımı kurtaracağına emin olsam, dağılmasına bakmaksızın Prowell alırım ama araştırdıkça şüpheye düşüyor insan. Zaten teknik olarak ezilip büzülüp şekil şemal kaybına uğramayan kask bizi korumuyorsa, kaskın dağılıp gitmesinden memnuniyet duymak lazım. Ama kaskın dağılması sırasında kafa tasım dağılmasın istiyorum. Esasen bu konuyu kaza atlatmış arkadaşların yorumlarıyla ve kullandıkları kasklara göre değerlendirmek en gerçekçi yöntem olur gibi geliyor. Zira ellerindeki kasklarla yaşadıkları tecrübe ve bir sonuç var. Bizim elimizde ise her firmalara ait veriler. Pratikte karşılığı olmayan verinin güvenilirliğinden hep şüphe etmek lazım.

Saygılar

drbekirr bunu beğendi.
  13. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben Prowell marka kask kullanıyorum. Sıfır almadım, bisiklet sporunu bırakan arkadaşım bana verdi. Bir defa da kaza geçirdim ve başımı yere çarptım. Başımı yere çarptığımı bile neredeyse hissetmedim, hiç bilmezdim kaskların bu denli çalıştıklarını. Kullandığım için diyorum, Prowell gayet iş görür. Daha yüksek paralar ödemeye gerek yok..

14. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Çağatay arkadaşım, çok teşekkür ederim. Malumunuz, güvenlik söz konusu olduğunda edinilmiş tecrübeler en iyi kılavuzdur. Rica etsem kaskınızın modelini ve teknik özelliklerini de paylaşabilir misiniz?

Saygılar

15. O. Kan

O. Kan Yeni Üye

Bisiklet:
    Corratec
  16. Mithatcan Öcal

Mithatcan Öcal Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

Kask seçimi konusunda, birçok bisikletçi arkadaşımızın yanılgıya düştüğü kanısındayım. Konu başlığından bağımsız söylüyorum ki, akılları kurcalayan pek çok soru var fakat yardım isteyen, soru soran arkadaşlarımıza kask seçimi gibi hayati bir mevzuda cevap verirken pek düşünmüyoruz gibime geliyor. Öncelikle, bu işle amatör olarak ilgilendiğimi ve irili ufaklı pek çok kaza atlattığımı belirtmek isterim. Piyasada satılan S..ona vs. gibi dışı plastik kaplama olan, köpük ile bağlantısını neredeyse elinizle bir çırpıda koparabileceğiniz kasklardan kaçın! Bu kasklar dağılmıyor, parçalanıyor! İnce bir husus olarak, yaptığım kazaların çoğunda darbe aldığım bölgenin çene olduğunu belirtmek istiyorum. Fullface kask takmadığım için bisiklet sürerken yaptığım kazada üst çenem yerinden çıktı, bunu biliniz. Lütfen linkteki faydalı bilgiler içeren videoyu izleyin ve kafanızına biçtiğiniz değer kadar kask alın. Video elbette motorsiklet kaskları üzerine hazırlanmış, fakat bisikletçi arkadaşlara nasıl kask almaları gerektiği konusunda son derece yardımcı olacaktır, sizi temin ederim. Lütfen izleyin!

http://www.izlesene.com/video/kask-konusu/6888345

Son olarak, kullanılmış kask almayın!

drbekirr bunu beğendi.
  17. iskender şerit

iskender şerit Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Burak1355 bunu beğendi.
  18. mustafa sorkulu

mustafa sorkulu Üye

Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/forumdisplay.php?f=331 linkte geçirdiğim kaza ve son sayfasında kaskın fotoğrafları mevcut, ancak şunu düzelteyim herhangi bi yerden uçma olmadığını yoğun araştırmalarım sonucu öğrendim rampa aşağı inerken bi anda kafa üstü çakılmışım, yeni kaskımda prowell f55r modeli aldım, ama bu prowell konusunda net bi tavsiye değil onu söyleyeyim

19. mustafa şan

mustafa şan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ben 3 yıldır motora 30 liralık kaskla biniyorum 3-5 kere ufak kazalarım oldu ama bir şey olmadı bence bütçenin yettiği bir kaskı al ilerde bütçene göre çıkarsın

20. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Tekrar merhaba. Konuyla ilgili olarak ilk önce gidip bütçeme uygun bir kask aldım. Bir markası vardı ama ne ben biliyorum ne de bileni görüp duydum. Google da bilmiyorsa kimse bilmiyordur diye düşünüyorum zaten. Neyse aldık kaskı, sürüşe çıktık ettik ama o kask kafamda kütük gibi ağırlaşmaya başladı. Sonra kazalara, olaylara, tanıdıklara denk geldim. Bazılarını arkadaşlarımla birlikte yaşadım. Şu an eminim ki kafama taktığım kask sadece bir plastik parçası ve bulaşık süngeri karması. Bırakın beni korumayı bana ek zarar bile verebileceğini düşünüyorum. Gördüklerim, yaşadıklarım, duyduklarım gösteriyor ki para vermeden de iyi kask alırsın lafı bir yalan. Kendinizi korumak amacıyla alacağınız bir kask en azından 125 TL. Bitti! Gerçi olaylar düşme,çarpma,yaralanma tarzına göre çeşitlilik gösterir ama genellikle durum budur. Ve şu durumda yeni alacağım kaskın bu işte kendini kanıtlamış markalardan olması gerektiğine karar verdim. Evet tuzlu,evet pahalı,evet bir kaska o kadar para veriyorsun ama olsun.

Canınını korumaya almanın bedeli yoktur.

Saygılar

NOT: Düşmeyi de bilmek lazım. Her koşulda düşmeyi, bisikletten kurtulmayı, kendini en az zarar alacak şekilde yere bırakmayı de bilmek lazım.

Haluk Tarhan bunu beğendi.