Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kask takmak ve getirileri

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında muhammet dinç tarafından paylaşıldı.

?

kasklı olduğunuzda mı daha çok sıkıştırılıyorsunuz kasksız olduğunuzda mı?

1. kasklı bisiklet sürüşlerimde

35,0%
  2. kasksız bisiklet sürüşlerimde

65,0%
  1. muhammet dinç

muhammet dinç Yeni Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Bazı başka ülkelerde yapılmış anketler, verilen istatistikler vb kask konusunda bisiklet severlerin aklında soru işaretleri oluşturuyor. Bizde bisiklet severler olarak burada bir anket yapıp bazı soru işaretlerini giderelim istedim. bu konuyla ilgili konuşmalar tartışmalar oldukça fazla fakat bir anket göremedim. şehir içi ve şehirler arası yollarda bisiklet kullanırken, kask takanlara ve takmayanlara karşı motorlu araç sürücülerinin davranışlarının ülkemizdeki durumunu analiz etmek adına bu anketi yapmayı düşündüm. burada bir çok bisiklet kullanıcısı var. Buradaki soruya ilişkin tecrübesi olan arkadaşların bu ankete katılmasını rica ediyorum. Lütfen sadece tecrübesi ve bu konu ile ilgili yaşanmışlığı olan arkadaşlar ankete katılsınlarki bizde daha doğru ve sağlıklı sonuçlar alarak ülkemizdeki durumu gözlemleyebilelim.

Motorlu Araçlar ile paylaşılan yollarda bisiklet kullanırken kasklı olduğunuzda mı daha çok sıkıştırılmaya ve buna benzer eylemlere maruz kalıyorsunuz yoksa kasksız olduğunuzda mı?

2. Umut Tekin

Umut Tekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Kasksız olduğumda kendimi İlkokula giderken sokakta sadece eğlenmek amaçlı kural tanımaz bir çocuk olarak hayal ediyorum ama kask taktığımda daha profesyonel ve ciddi olunuyor gerçekten.
    Dershaneye bazen kask takmadan giderim özellikle otobüs ve minibüsler çok fazla sıkıştırıyor lakin kask taktığımda bu durumu en aza indirgeyebiliyorum.
    Kasksız bisiklet sürdüğünüzde insanların size bakma süresi hani meraklı diyelim 2-3 saniye bakar ve dönerler ama kask varken döndükten sonra tekrar bakma ihtimalleri yüksektir. (Örnek BEN)
    Ayrıca bazen hatalı davranabiliyorum trafikte bilmiyorum çok sinirli tiplere gelmedim demek ki ama hep özür dileyerek geçiştirdim hiç büyük bir tepki de almadım. Genelde gülenler oluyor buradan gidilir mi kardeşim diyenler çıkıyor. Kasksızken başıma da pek olay gelmedi.
    Saçım uzun kasklı giderken hep bozuluyor düzeltmekle uğraşıyorum kask varken sorun yok :)
    Ayrıca o ülke istatistiklerine bakmamak gerek Türkiye ile Hollanda'yı karşılaştırmak ne kadar mantıklı ?

Okumak istemeyenler için Kısacası; eğer kask takarsanız trafikte size olan saygı artar. İnsanların bakış açısı ve ön yargılarını kırabilirsiniz. Serseri sokak çocuğu bisikletçi havasından kendinizi koruyabilirsiniz. Daha da kısacası; kask takın.

3. mert.e

mert.e Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kasksız sürmüyorum, olan sıkıştırmalarda kask varken oluyor. Çoğunlukla kask takana saygı gösterilse de bazıları -hangi nedenle bilmem- bilerek sıkıştırabiliyor.
    Daha 2 hafta önce kırmızı ışıkta beklerken arkadaki araç yavaş yavaş dibime kadar girdi, lastiğe de değince kaldırım tarafına geçtim. Bir de bisikleti ilk gün deneme amaçlı kullandığım sırada Halkalı meydanda bulunan çevreyolunda bekledim,yol boş olunca geçtim ve ardımdan gelen sucuların kullandığı bir hyundai minibüs sıkıştırdı. Yan aynadan pis pis sırıttığını gördüm o sırada bisikletten inip camını çerçevesini indiresim geldi.
    İşte durum böyle. Bir de şu bilerek sıkıştıran hıyarların amaçlarını bilen var mıdır ?

4. Gültekin R. Demirkaya

Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kask, bazı danalarda kırmızı pelerin gibi mi görünüyor nedir...Yolda daha fazla sıkıştırma yaşadım. Dikkat çekiyoruz belki de

Ali D., muhammet dinç ve mert.e bunu beğendi.
  5. OnurYılmaz

OnurYılmaz Üye

Seviye:
    Yola çıktıktan sonra kasksız hiç kullanmadım. Bu yüzden bu konu hakkında bir şey söyleyemem ama! Hayvan hayvandır, öküz öküzdür. Hiç beklemediğiniz bir anda tampon sol ayağınızın dibindedir. Öyle bir sinirlenirsiniz ki yakalasanız pompa ile dalarsınız.

Özetle; maalesef türk halkının motorbisiklet sürücüsüne ve bisiklet sürücüsüne saygısı yok.

Tek çözüm; ulaşım amaçlı bisiklet yolları.

Gültekin R. Demirkaya bunu beğendi.
  6. Ali D.

Ali D. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    sürücüler genelde kasksızlardan çekiniyor bişey yaparım başıma dert olur felan diye ama kasklı görünce nasıl olsa prof.dur diyerek daha fazla yaklaşıyor sanıyorum.

adnan kahveci bunu beğendi.
  7. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Kask almadan önce korna seslerinden yola konsantre olamıyordum. Kasktan sonra
    arabalar yanımdan vızır vızır geçiyor. Hiç korna yok. Yol verenler falan kaskın etkisi çok :)
    Geçenlerde bir taksi yol verdi heyecandan pedalları bulamadım :D

8. Ali D.

Ali D. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    başlığın anketle hiçbir alakası yok

9. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Bence bisiklet sürücüsünün donanımı ile alakalı değil trafikte sıkıştırılmamız tamamen sıkıştıran aracın sürücüsünün insanlığına bağlı.

10. Ali D.

Ali D. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Daha fazla sıkıştırılsak kask takmayacak mıyız yani? kask takmak zorunlu. Sorun kaskta değil sürücülerde.

Gültekin R. Demirkaya bunu beğendi.
  11. Hüseyin Külcüoğlu

Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Kask kesinlikle trafikte kocaman bir artısı olan üründür. Diğer arkadaşlarında da dediği gibi kask takıldığında sporcu gözüyle bakılıyor ve daha fazla saygı gösteriyorlar. Saygı derken korna çalmıyorlar, yol veriyorlar, tartışmaya girmiyorlar. Tescillendi. :)

hüseyin ozan bunu beğendi.
  12. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Kask zorunlu değil.

13. Doğukan Şık

Doğukan Şık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bence en önemli artısı saçları bozmuyor. Saçlarım uzun. Kasksız sürünce saçımın tepesi kalkıyor sadece önler normal duruyor. Öyle olunca da sanki kafama anten takmışım gibi duruyor.

14. muhammet dinç

muhammet dinç Yeni Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    tabikide böyle bir sonuç çıkarılamaz. sadece bunun sonucunda en azından hangi durumda daha çok hedef olduğumuzu anlamaya çalışıp, ona göre daha dikkatli olmamız gerektiğini bir kez daha anlamış olacağız. en azından benim görüşüm bu şekilde.

aklıma başka bir başlık gelmedi o an için dostum anlayışla karşılarsınız orasınıda artık ;)

15. Ali D.

Ali D. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    kaskın yollarda zorunlu olmaması çok saçma değil mi hadi anket yapalım :D

muhammet dinç bunu beğendi.
  16. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kasksiz bisiklete binmedigim icin kask yokken sikistiriyorlar mi bilmiyorum. Kask varken oyle bariz sikistirma yasamadim, hatta yol veren de cok oluyor.

Tabii bu biraz nerelerde kullandiginizla da alakali.

muhammet dinç bunu beğendi.
  17. eyupozturk

eyupozturk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    kasksız kullanmadığım için bu ankete katılamayacağım. ama sıkıştırılma sıklığım ..... sayısı ile doğru orantılı

18. Mert S.

Mert S. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İnsanına göre değişir. Kask takana "vaay sporcu kardeşim" gözüyle bakan bir azınlık var en azından, saygı gösteriyorlar haliyle. Bir de bildiğimiz üzere uzaylı sananlar var. Bu bizi uzaylı sanan kişiler genelde üzerimize arabayı sürünce etkilenmeyeceğimizi düşünür, çoğunlukla sıkıştırdığının farkına bile varamaz. Bizim de öncelikle bir 'insan', belki de bir akrabası, arkadaşı, komşusu olabileceği ihtimalini de hiç düşünmezler!

19. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    4 sene önce bisikletimi satana kadar çocukluk dönemi hariç 12 sene boyunca sürekli kasksız kullandım.(Yeni bir tane alacağım hemen.) Senelerdir kasksız kullanımda hiç sıkıştırılma gibi bir durum yaşamadım. Benim agresif kullanımıma bağlı olabileceğini düşünüyorum.

20. adnan kahveci

adnan kahveci Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sürekli kasklı kullanıyorum ve zaman zaman hiçbir uyarı almadan sıkıştırılıyorum..akşam sağ tarafımdan bir araç yanaşmış soldaki araçtan kaçayım derken onun altında kalıyordum...sıkışmamak için forumda öğrendiğim taktiği yapıyorum şeridin ortasından sürüyorum geçişlerine izin vermiyorum acelesi olan sol şeritten basıp gidiyor zaten