Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kask Kayışları Nasıl Olmalı?

Konu, 'Giyim' kısmında Mert C. tarafından paylaşıldı.

1. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tesadüfen Fox Flux kullanıcılarının kask kayışlarına yaptıkları ufak bir ayarlamaya denk geldim şurada:
    http://www.rotorburn.com/forums/showthread.php?164520-How-To-Fix-your-fox-flux-helmet-pics

sol sonraki, sağ ise önceki hali. normalde kayış serbest halde iken arka ayarlama kısmına sabitlenmiş...
    kullanıcı da eskisinden daha iyi olduğunu belirtmiş ve yeni halinden oldukça memnun...

benim Fox Striker kaskımın kayışları da aynı şekilde serbestti, ben de bunu gördükten sonra arka ayar kısmına sabitledim, kayışlar kaymadığından kulakları rahatsız etme ihtimali tamamen bitti, daha önce kaskı takarken özellikle dikkat etmem gerekiyordu kaymaması için(taktıktan sonra kayma yapmıyor, sorun çıkarmıyordu)

arka ayar kısmı biraz daha farklı bende, o örnekteki gibi neşterle kesmeler, ateşle ısıtmalar vs. yok... yani kaskın orjinalini değiştirmedim, herhangi bir hasar vermedim :)
    ilk deneme sonucunda da oldukça memnun kaldım.
    ancak bu kadar kolay bir şekilde bu kayış buraya takılabilecekken neden serbest halde geliyor diye de düşününce cevap bulamadım.
    acaba düşünmemişler mi, gerek görmemişler mi yoksa bu şekilde olmasının bir sebebi mi vardır?
    (konuda telif hakkı, patent vs. denmiş ancak büyük bir firma için küçük bir farktır.)
    kayışları sabitlemenin bir sakıncası olur mu güvenlik konusunda? :rolleyes:

bu da benim Fox Striker kaskımda sabit ve serbest haldeki kayışların fotoğrafları:

2. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yok mu bu konuda bilgisi olan?

3. Hüesyin

Hüesyin Üye

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    konu eski ama, sorun benzer ayrı konu açmak istemedim dün MV88 plus kask aldım kayışlar tam sıkınca çene altına denk gelmiyor bende bir tarafı bu şekilde düğüm attım, bu şekilde kullanmak doğru mu acaba?M beden aldım bir garip geliyor sanki çok büyük gibi bir mantar da ben oldum :)arka ayardan sıkıştırınca kafamı sağa sola çevirince oynama yapmıyor sizce S beden ile değiştirmeli miyim 20161022_201109.jpg 20161023_114940.jpg

DutPekmezi bunu beğendi.
  4. DutPekmezi

DutPekmezi Üye

Adı:
    Ömer
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Hüesyin şu linkten uygun olan kask ölçüsünü kararlaştırıp ona göre hareket etmeniz tavsiyemdir.

Hüesyin bunu beğendi.
  5. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Hüesyin, kayışları bağlamadan arka ayarla sıktığınız da kaskın öne arkaya sağa sola hareketlerde kafanızda rahatsızlık vermeden sıkı ve sabit bir şekilde duruyor olması gerekiyor. Sabitleme kayışla değil arka ayarla yapılır, çene ile kayış arasında bir parmak boşluk bırakmak gerekiyor. Ayrıca kaskın ön ucu kaşlara kadar inmemeli, alnı hemen hemen ortalamalı. Burada kayışını amacı, Allah korusun olası bir kaza da ilk darbeden sonra, kaskın ikinci darbede başınızda kalmasını sağlamak.

Hüesyin bunu beğendi.
  6. Hüesyin

Hüesyin Üye

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Teşekkürler,M beden 56-58 yazıyor kayışları takmadan ayarladıktan sonra ani baş çevirmemde belirsiz bir boşluk var ama hareket etmiyor ben yinede yarınkullanmadan aldığım yere tekrar gidip bir küçüğüne bakayım.