Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kask Hayat Kurtarir!!

Konu, 'Giyim' kısmında celil.mayaoglu tarafından paylaşıldı.

1. celil.mayaoglu

celil.mayaoglu Forum Bağımlısı

Seviye:
    TIKLAYIN, GÖRÜN ve ANLAYIN..
    hatta okumadan geçmeyin lütfen

Kask takanlarla alay eden zihniyete ben de karşı çıkıyorum, yalnız bizlerin sesimizi yanlış yerde çıkardığını düşünüyorum.Zaten bilinçli insanların, ya da buraya gelip de peşin peşin bilinçlenen insanları bir daha bilinçlendirmeye çalışıyor gibiyiz.Buranın da dışına çıkabilecek güce ve çevreye sahip insanlar çıkar eminim burada, en azından yaptığım bazı sayfalarda da slogan olarak kimi yerlere koyabilirim, ya da köşe yazısı niteliğinde makalelerimde yer verebilirim en fazla, daha fazlasını yapamam şahsen,

gerçi ankette de gözlemliyorum, forum içinde de komik olduğunu da düşünen var kask takanların; bu iş sigaranın zararlı olduğunu bilip de benim önceleri yaptığım gibi günde 1.5 paket sigara içmeye benzer..

Kaskın sadece yarışçıların,antrenörlerin ve lisanslı bisikletçilerin taktığını düşündüren anlayış yerine tedbir amaçlı kullanıldığını aşılamamız şart.

Burada düşüncemi yazmak dışında da kaskın ne kadar önemli olduğunu, motosiklet kadar bunun da kasksız gezilmemesi gereken bir vasıta olduğunu anlamayan en aptal şahsiyetin bile beynine matkapla delik açıp aradan bilgiyi sızdırırcasına güzel bir üslupla anlatacağıma ve aşılayacağıma söz veriyorum kendime. hatta bunu forum dışında da çevremdeki insanlara aktaracağım bizzat mail yoluyla. Kimse bizim için yaşamıyor ailemiz dışında, dolayısıyla bizim de kimsenin yoluna girme mecburiyetimiz de yok.

Yani bunu öyle güzel biçimde aşılamamız lazım ki kitlelere de ulaşabilsin bu konu, sonuçta bisiklet kullanmayan kişileri de ilgilendirmeyebilir fakat onların da arasında tahrik ve taciz edenleri veya rahatsız edici düşünceleri sonucunda ortaya çıkan davranışlarında değişikliklerin olması baya bir şey ifade eder bence.

Tabiki bu forumdan daha iyi yaygınlaştıracak şimdilik bir yayın organı yok ama sadece bisikletseverleri değil, etraftaki kişilerin de kafasında birtakım düşüncelerde ve davranışlarda köklü değişimler olmalı, kompleksi kaprisi bi kenara bırakıp mantıklı nedenlerini anlamalı..

Taner Yavuz ve Haşim Okyay bunu beğendi.
  2. encralis

encralis Forum Demirbaşı

Seviye:
    Aklımın bir ucunda ufak az yazılı eğlenceli anlatımla broşür hazırlamak vardı bu konuyla ilgili.
    Photoshoptan bana yetecek kadar bilgi sahibiyim
    İsterseniz broşür konusunda basılması olmasa dahi tasarımı ve içeriği konusunda bir başlık açıp beyin fırtınası estirebiliriz

celil.mayaoglu bunu beğendi.
  3. huseyin kılıc

huseyin kılıc Forum Bağımlısı

Seviye:
    dün yaptığım kazanın resmini koymuştum kasksız dım ordaki resmi değerlendire bilirsiniz işinize yararsa tabi formcafe de yeri

4. celil.mayaoglu

Seviye:
    Valla bunu düşünmeniz bile önemli bence, çok güzel.

Ben bi yerde film izlemiştim 7 dakikalık video sadece sigarayla ilgili, ilk izlediğimde bakamıyodum böyle cerrahi operasyona benzer organ kesmeye biçmeye deşmeye dayalı şeylere bakamam, hatta "Tamara" tarzı korku filmlerini de asla tercih etmem ama cesaretle bir gün o videoyu açmıştım, tövbe ettiğimi ve defalarca dualar ettiğimi hatırlıyorum izledikten sonra. Tabi bi seferde olmamıştı bunun öncesinde verdiğim emeklerim ve beni bu korkuya iten ağız kanseri olan insanlar gibi ağzımdan yarım saat boyunca durmayan kanın gelmesinden sonra o korkuyla elimi sürmedim bir daha. Aylar boyu bunalımlara girdim sürekli,bağımlılığın etkisinde sinirlerim çok yıprandığı gibi de çevremdeki sevdiklerim de çok üzüldü benim yüzümden, birkaç ay zaman daha geçti atlatabilmem için,çok şükür 6 ayı doldurdum bırakalı, bana da artık bir uğraş lazımdı ve arkadaşımdan bulaşan bisiklet merakı buralara getirdi beni. Yetmedi sıkıntı ve stres dolu işlerimden uzaklaşmamı sağlayan ek bir uğraşım oldu sayenizde..

bahsettiğim film bu;
    http://www.youtube.com/watch?v=MYXsl9kCLVw

ama youtube açılmıyo, başka sayfadan açtırabilen varsa denesin ordan bu linki en azından.

demek istediğim görsel iletişimi güçlü olan arkadaşlar varsa bunu diğer elektronik ortamlarda aktarabiliriz hepimiz bence, hatta encralis'in tasarladığı ve marenostrum arkadaşın bahsettiği fotoğraf da güzelce aktarılabilir üzerinde oynamalar da yapılırsa. Ya da becerisi olan arkadaşlar varsa çok güzel film halinde tasarlanabilir 3-5dakikalık tanıtım filmi gibi bilgilendirici şeyler eklenerek...

yani bunu yazarken de içimden neden olmasın ya da olmaması için bahane yok gibi avuntularla boğuşuyorum ama linkini verdiğim o filmin yarattığı etki görülebilmeli izleyen insanda yani netice olarak yapılan materyal ne olursa olsun, yani bakan veya gören kişi doğru olan neyse ona yönelmeli. yani hedef davranış burada : "bisiklete binerken kask takılmalı" ..

5. celil.mayaoglu

Seviye:
    bunca yazıyı yazıp da arkasında duramamanın sıkıntısını çekmemek için sonunda aldım ben de moon marka kaskımı, gayet güzel ve rahat, satıcım seçti kaskı, yani boyut olarak o seçti, 40€luk giro kasklarda gözüm kaldı da ama onun yerine gücüm ancak 40ytlye yetti, o da borçla.

(sedona moon değildi, kutusunda moon yazıyodu, farklıydı biraz sedonanınkinden)

migrosta protech marka çok güzel motosiklet kaskı gibi sertini gördüm ama ağırdı köpük kasklara göre.Kafama takarken emin olamadım pişman olurum endişesinden vazgeçtim. Bu aldığım da enseden ayarlı rahat bir kask ama birkaçınızın kaskla beraber yakından çekilmiş fotoğrafına bakabilirsem çene altındaki bağı halledebilicem, çok abuk duruyo dağınık baya, satıcı da evde halledersin dedi..

ilk kez taktığımdan herhalde, sanki boğazlanıyorum gibi hissettim biraz, enseden ayarlayınca kaskı tam oturuyo kafama kask ama çene altı da sanırım sıkı ve sağlam olmalı da gıdık benim şişkin biraz kiloluyum ondan :p :D

6. -erkan-

-erkan- Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben bundan birkaç yıl önce kasksız düşüp kafa tasımın sağında önden arkaya uzanan bir çatlağa neden oldum. İç kanama geçirdim. Geçici hafıza kaybı yaşamışım. Çatlaktan sızan kan, gözümde toplandığı için sağ gözümü bir ay açamadım ve gözüm burnumun hizasına kadar şişmişti. Bir yıl gözüm mor gezdim. Bu nedenle herkesi kask takmaya davet ediyorum.

7. celil.mayaoglu

Seviye:
    valla hocam beni böyle şeyler fena tutar, okuyunca sanki benim başıma gelmiş gibi kötü oldum, büyük geçmiş olsun.Allah korumuş yine de en azından, şimdi iyisindir inşallah.

ya şu ayrıntıyı da kaçırmamak gerek, kask takınca tabiki %100 kurtulmuyoruz, yakın semtte birinin kardeşi göztepede bisikletle giderken geçirdiği kaza sonunda ayağı kesildi, yani sadece kafamızı koruyarak tüm tedbir alınmış olmuyor, yolculuk esnasında tüm dikkati elden bırakmamak çok önemli.

Benim bir sorunum da çok sık nefes alarak uzun süre pedal çevirmeye bünyem alışmadığından bir süre sonra hanisünasyon görüyorum bazen fazla yorulduğumda şuurum kayboluyor gibi zor duruyorum ayakta, 7.5 yıl sigara içtim çok fazla miktarda dumanını çekerek, 6ayı geçti bırakalı, yaşım 23 daha ama umutluyum, tamamen eskisi gibi(içmeden önceki) olmayı beklemiyorum ama çok iyi olacağımı umuyorum bisikletle ve bunu da usulüne uygun biçimde yapmam en doğrusu olucak.

Hatta sırf yeni bir uğraş diye de ekipman aldım baya,pratik ve torku yüksek alman malı alyen anahtar seti, yama seti pompa yedek iç lastik eldiven,muhteşem işlevli bir sırt çantası, ön ve arka flaşlı aydınlatıcı lamba ve sonunda dün alüminyum termoslu mataramla kaskımı da almış oldum sanırım eksiğim yok şimdilik tasarımını yapıp da adımla kan grubumu kaskımla kadroya yapıştıracağım stciker dışında ;) :)

gene de yanlış anlamayın tedirgin çıkıyorum bazen çıkarken binbir duayla.. yani %100 güvende hissedemiyorum, çıkarken de bazen evdekiler uyarıyorlar, geçtiğimiz günlerde de fikirtepe minibüs yolunda bisikletli çocuğun birine arkadan minibüs çarpıp kaçmış haberleri vardı takip etmişliğiniz var mıdır bilmiyorum ama şahit de çıkan olmamış olaya.

neyse daha fazla limon sıkmayayım da;
    en güzeli de şu bluetooth kablosuz kulaklık da bazen kulağımda giderken bana sağladığı kolaylığı sayesinde ellerim serbestken acil aramalara da yetişebiliyorum, bazen alışık olmadığımdan kulağım ağrıyor, bir de radyoaktif araçlarla çok içiçe olmaktan dolayı bunu pek tercih etmesem de kimi zaman çok harika bir tercih oluyo bana göre.