Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kask & Eldiven bizi ne kadar korur?

Konu, 'Giyim' kısmında Hay.alper.est tarafından paylaşıldı.

1. Hay.alper.est

Hay.alper.est Aktif Üye

Seviye:
    Arkdaşlar benim değinmek istediğim bir nokta var.Bisiklet sürmek dışında motosiklette sürüyorum ve motosikletle ilgilenen arkdaşlar bilir koruma çok önemlidir kask, ceket, dizlik, pantolon, ayakkkabı, yani full korumadan bassediyorum tabi bende şu an için kask ceket ve dizlik var.Keyifli bir motosiklet sürüşünden sonra bisiklete bindiğim zaman başımda bisiklet kaskımda olsa eldivenimde olsa kendimi çıplakmış gibi his ediyorum :( Bisiklet kasklarının bir çoğu sıkıştırılmış köpükten oluşuyor benimkide öyle bu bana hiçmi hiç güven vermiyor bunun dışında kulaklarımıza kadar bile gelmeyen kaskları yan darbelerde bana yetersiz geliyor sonuçta saçlarımızın üst kısmında oluşmuyor kafamız.Düşme sırasında allah korusun çene ve kulak hizasının alt ksımları tehlikeye açık.Bunun dışında vücudumuza giydiğimiz bisiklet formalarıda bizi koruyacağını sanmıyorum.Ve düşme anında en çok yere deyme ihtimali olan kısım dizler olası bir hasarda ciddi sonuçlar doğra bilir ve bisiklet hayatı bile son bulabilir.

Motorcular için tasarlanan kıyafetler var tabi bisiklette kullanıması doğru olmaz ama buna uygun formalar geliştirilse fena olmaz aynı zamanda mafsallı hafif dizliklerde yeni ürünler olabilir.

Burda bi ürün var baka bilirsiniz buna benzer tabi bisiklete uygun hafif giysiler üretile bilir.

Sizin görüşlerinizide merak ediyorum.

Forumda araştırdım ancak net bi sonuca ulaşamadım.

2. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bence bisikleti sürerken kontrolü kaybetmediğiniz sürece bu seviyede güvenlik önlemlerine gerek duymazsınız. ama illa 60 70 km/s civarı hızlarda seyrederim, çevreyi de takmam çevre beni taksın derseniz bu bahsettiğiniz koruyucular da çok işe yaramayacaktır.

siz bisikleti güvenli bir şekilde sürerseniz bisiklet kaskı ve eldiven fazlasıyla yetecektir bence.

iskender şerit ve serisonu bunu beğendi.
  3. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Bisiklet içinde bahsettiğiniz daha yüksek güvenlikli giyecekler mevcut..
    Mesela Met Parachute kask alabilirsiniz.

Bunun dışında üst vüdunuzu koruyabilmeniz için, body armourlar kullanabilirsiniz ama bunlar daha çok extreme sürüşlerde kullanılan hareket kabiliyetini kısıtlayan ve terletebilen ürünlerdir. Günlük kullanımları mantıklı değildir..

Bunların yanında sadece ön üst vücut kısmını ve omuzları korumak için;

Eldiven olarakta carbon destekli aşırı dayanıklı bu tarz eldivenleri düşünebilirsiniz ancak bunlarda özellikle sıcak yaz aylarında konforunuzu azaltacak ürünlerdir.
    Dizleriniz ve dirsekleriniz içinde;
    [şmg]http://assets2.revzilla.com/product_images/0002/0189/SixSixOne_Tomcat_Knee_Guard_Black_detail.jpg[/img]

Bu ürünlerin yanında aşırı fazla çeşitte ürün bulabilirsiniz güvenliğiniz için..

4. umut kaplan

umut kaplan Üye

Seviye:
    önce güvenlık gelır

matzbacher bunu beğendi.
  5. Emrehan TÜZÜN

Emrehan TÜZÜN Üye

Seviye:
    Böyle koruyucu giysiler genellikle profosyonel downhill tarzı marketlerde bulunuyor.

matzbacher bunu beğendi.
  6. halid acar

halid acar Bisikletkolik

Seviye:
    aynen katılıyorum ben bisiklete binerken hız için değil sadece gezi amaçlı biniyorum bunlarda yeterli olur die düşünüyorum kontrollü sürdüğünüz sürece hiç bir problem olmayaktır

matzbacher ve seda ak bunu beğendi.
  7. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    İşte cevap bu :D

matzbacher bunu beğendi.
  8. Tugkan emir

Tugkan emir Üye

Seviye:
    abi bu ne ya savaşamı gidiyoruz..... :D

taner aydın bunu beğendi.
  9. Nyo Ykpogl

Nyo Ykpogl Aktif Üye

Seviye:

Kendimi savaşa gidiyor gibi hissettim Bisikletli savaşçılar yada namı diyar pedalşörler birtek silah olarak ne kullanılır aklıma o gelmedi :in:

.

10. Furkan Gür

Furkan Gür Kıdemli Üye

Seviye:
    bencede mantıklı konu ıcınde tesekkurler

11. Dinçer ÜNSAL

Dinçer ÜNSAL Forum Bağımlısı

Seviye:

Aynakol ve akort telleri :p
    Top tarzı seyler için bilyeler :p
    Kelepçe için zincir :p

12. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    2 yıldır bisiklet kullanırım, bir kez düştüm o da yağmurda bir su birikintisine kontrolsüz daldım ve kaydım, ortalama bisikletçinin başına da (çoğunlukla şehirde kullanıyorsa) bundan fazlası gelmez sanıyorum, bence düşmekten ziyade köpeklerle mücadeleye eğilmek gerekir diyorum.

13. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bir arabada emniyet kemeri ne kadar koruyorsa kaskata en az onun kadar korur.sert bir düşmede (Allah korusun boyun kırığı dışında)en fazla kolunuzu bacağınızı kırarsınız ama ksksız bir kazada saate 10km ile giderken dahi kafanızı kaldırıma çarptığınızı düşünürsek hayta veda edebilirsiniz.10km ile olurmu demeyin.bunun çok örnekleri var.
    eldiven konusunda ise uzun süreli turlarda eldivensiz olduğunuzda elcik elinizi kesinlikle rahatsız edecektir.(avuç içinin su toplaması gibi)

14. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Ben 55 km hızla yokuş aşağı giderken düştüm. Kaskım olmasa vurduğum taş gibi başımda kırılırdı herhal.

15. ujur

ujur Bisikletkolik

Seviye:
    daha dun bunun ornegini yasadim. ben bi streetciyim kaldirimin kenarinda on tekerde goderken on teker kayip yumusak kuma saplandi bende bi anda kendimi yerde buldum hizim 10km den bile yavasti buyuk ihtimalle ve eldiven bile elimden cikti kaskta bi gocuk var ve kasimin kenarinda ufak bi zedelenme var. eger kask olmasaydi ordan kalkamazdim. hatta ilk iki saniye nefes alamadim ve suan omzumda baya aciyo elimin dis kisminda cizikler var ama direk kafa ustu dustugum icin kask gercekten korudu. siz sizin olun kasksiz bisiklet surmeyin. yaptigim harekette street teki en kolay hareketlerden birisi ama bianda oldugu icin kendimi dusmekten koruyamadim.

16. özkan2010

özkan2010 Yeni Üye

Seviye:
  17. ibrahim siper

ibrahim siper Üye

Seviye:
    ben askeri meydanda görev yapıyorum, 4-5 sene önce biri kasksız olarak 10-15 km. hızla giderken düşüp hayatını kaybetmiş. o günden beri bisikletli olarak mesaiye gidip gelirken kask mecburi. hal böyleyken nizamiyede görüntü süper oluyo :) herkesin kafada proforyonel bisikletçi misali kask var ama altlarında bakımsız, dökük, vitessiz ve sepetli pizzacı bisikletleri :)

18. ufuk şen

ufuk şen Kıdemli Üye

Seviye:
    İlk resimdeki kask çok hoşuma gitti ve baya korunaklı birşeye benziyor,nerden buluabilirim acaba ? bu arada şekillide birşeymiş :D