Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kask değiştirmeye değer mi?

Konu, 'Giyim' kısmında İhsan Soykan tarafından paylaşıldı.

1. İhsan Soykan

İhsan Soykan Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba,
    2 sene önce aldığım ve halen kullandığım Decathlon Sport 5 kaskımı KASK Vertigo 2 ile değiştirip değiştmemek arasında kararsızım.

KASK Vertigo 2 yi çok beğendim, fiyatı 460 TL ancak özelliklerine baktığımda he rikiş kaskın da iç ve dış yapılarının aynı malzemeden olduğunu görüyorum.

Bu durumda bu kadar para vermeye değer mi ? Vertigo 2 yerine Mojito da alabilirim o da 315 TL ye buldum. Ancak Vertigo 2 renk ve dizayn olarak daha hoşuma gidiyor. Almışken 150 TL daha fazla verebilirim açıkçası.

İç Yapı
    Decathlon Sport 5 : Polystyrene EPS and Polyurethane Foam Inner Shell,
    KASK Vertigo 2 : the inner polystyrene cap
    Dış yapı :
    Decathlon Sport 5 : Polycarbonate Outer Shell
    KASK Vertigo 2 : polycarbonate layer that covers the shell on the top, on the base ring and on the back.

Hasan Tunalı bunu beğendi.
  2. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Denemeden kask almayın fiyatına aldatmayın, pahalı kask konforlu kask anlamına gelmez, herkesin kafa şekli farklıdır.

ozgur908 bunu beğendi.
  3. arteezy

arteezy Yeni Üye

Bisiklet:
    Trek
    Peki başka fiyat aralıklarında da bu durum söz konusu mu? Örneğin 50 liralık sedona marka kasktan 450 liralık kaska değil de 150 liralık alt model giroya specialized'a falan geçiş fark yaratır mı?

4. İhsan Soykan

İhsan Soykan Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Benim temeldeki sorum kaskın kafama uyması, deneme vb... gibi şeyler değil.
    Temelde elimdeki kaskla, daha pahalı olanı arasında, dayanıma temel teşkil eden "kullanılan madde" yapısının aynı olması.

Kaskı ne için alıyorum düştüğümde korusun diye, korumayı ne sağlıyor, iç ve dış yapı. Bu noktada kullanılan malzeme önemli. Ancak bunun yanında o malzemenin nasıl birleştirildiği, malzemenin kalitesi vb... de önemli.

5. Hakan Beşikçi

Hakan Beşikçi Hakan

Seviye:
    kask mojitoyu denemiştim kafama cuk diye oturmuştu içinde sünger desteği fazla ama terleme yapıyor mu havalandırması nasıl bilmiyorum

Vertigo almaya da çok gerek yok gibi

ayrıca kask mojito yu ben de almayı düşünüyorum da trdeki mojitolar yurt dışına göre baya ucuz şüphelendim şahsen

Son düzenleme: 3 Eylül 2015
  6. İhsan Soykan

İhsan Soykan Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Öyle mi böyle mi Decathlon Sport 5 le devam mı felan derken KASK Mojito aldım. Dün geldi ve akşam ilk turuma çıktım.
    Sağlamlık konusunda Allah'a şükür Sport 5 le bir deneyimim olmadığında bir karşılaştırma yapamayacğım. İnşaalh Mojito da da bunu asla test edecek bir deneyim yaşamam.

O nedenla karşılaştırmayı ancak konfor ve görüntü açısından yapabileceğim.
    - Mojito da başınızda bir kask olduğunu kesinlikle hissetmiyorsunuz.
    - Mojito çok daha rahat.
    - Mojito nun daha çok hava kanalı içermesi nedeniyle daha az terleme yaptı. Sport 5 de epey terliyordu başım.
    - Mojitonun up-down sistemi ile başınızda Sport 5 e göre daha iyi oturuyor ve oynama yapmıyor.
    - Mojito kesinlikle çok daha şık ve havalı.

Bana 260 TL ye mal olan bu değişimden son derece memnunum.
    Aklında bu tür soru işaeti olan varsa değerlendirebilir.

7. ahmtayd

ahmtayd Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hayırlı olsun

8. İhsan Soykan

İhsan Soykan Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @ahmtayd Konuyu açan kişi benim ve aslında farkları, elbette tespit ettiğim kadar yazdım.

Ancak dediğinize şu açıdan katılıyorum, ne olduğu belli olmayan ya da çakma kask alınacağına Decathlon dan alınan ve malzememesinden üreticisine kadar neyin ne olduğunu belli olduğu bir kask çok daha iyidir.
    Ben Decathlon dan aldığım Sport 5 i 2 sene kullandım. Dolayısıyla o fiyata gayet alınabilir bir kask. Ancak konfor, rahatlık açısında Mojito ile baş edemez. Özellikle başın çok terlemesi problem olabiliyor.

ahmtayd bunu beğendi.
    Son düzenleme: 9 Eylül 2015
  9. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    decathlondaki 50 liralık kaskla 400 liralik kask aynı malzemeden yani köpükten yapılıyor. üzerine çok ince bir plastik kaplama ve boya, altına da sünger yapıştırıyorlar. sağlamlık farkı oluşturabilecek bir ayrıntı yok arada.
    hatta ve hatta, pahalı kasklar daha hafif olur (almaya teşvik etmek için sanırım) daha hafif olması tek bir şekilde sağlanabilir, hava boşluklarını daha büyük tutup malzemeden tasarruf etmiş oluyorlar. ve kask daha hafif oluyor.
    ikinci bir ihtimal, kullandıkları köpüğün gözenekleri-dokusu ile alakalı bir fark da olabilir. ama burdan bi avantaj olması söz konusu değil. köpüğün sıkıştırılabilme olanakları belli. köpük köpüktür yani. birinin köpüğü kaliteli, diğerinin köpüğü dandik diye bir olay olduğunu pek zannetmiyorum.

pahalı kask= çekici dizayn, daha az malzeme (yani daha büyük hava boşlukları)

sonuç: kask kasktır :D
    kask alırkenki çıkış noktanız; bütçeniz ve zevkiniz olsun. bir de kafanıza iyi oturması.

------------------------

ekleme: hava boşluklarından kastım şu;

şuan kullandığım kask bu ve 167 gram. bunun temel sebebinin, üzerinde çok fazla "delik" olduğunu düşünüyorum. ve çok büyük delikleri var. yani malzemesi az, koruması az.

ve şuna dikkat ettim, kaskın et kalınlığı her bölgede aynı değil. örneğin arka bölgede ve tam üst bölgede en ince, yanlar en kalın yerleri.
    daha önce kullandığım ucuz kasklarda aynı karpuz kabuğu mantığı vardı. kask her bölgede eşit kalınlığa sahipti.

bunlar hep ağırlıktan tasarruf etme çabaları sanırım.

arteezy ve taner07 bunu beğendi.
  10. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bütün herşeyim tamam bir tek süper bir kaskım eksik, para da sıkıntı değil diyorsan al :D Ama spd yok, garmin yok, power metre yoksa ne gerek var bu kaska :D

lealtad bunu beğendi.
  11. Hasan Tunalı

Hasan Tunalı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
  12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    @Serkan Mıstınoğlu

üst seviye kaskları diğerlerinden ayıran birkaç farklılık var.
    İlk olarak belirteyim, bütün kaskların Avrupa ve Amerika'da satılması için geçmesi gereken testler var. Yani her kask (Çin'den aldığınız, ucuz, çakma kasklar hariç) en az bir seviyede koruma sağlıyor.
    Kask markaları da en az bu seviyedeki kaskı ne kadar hafif ve performanslı yaparız diye çalışıyorlar (Performans: havalandırma, aerodinami, görüntü)

Bunu sağlamanın birkaç yolu var.
    İlk olarak farklı köpük yoğunluğu kullanıyorlar. Ucuz kaskların her yerinde aynı köpük varken, iyi kasklar gerektiği yerde daha sağlam ve sert, gerektiği yerde daha hafif ve görece daha dayanıksız köpük kullanıyor.
    Bir diğer fark ise dış kabuk. Dış kabuk da darbenin yönlendirilmesini vs. sağlıyor.
    Hava kanallarının tasarımı da bu darbe yönlendirmesinde önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle kaskta çok boşluk olsa bile, darbe o boşluklar arasında sönümlenerek daha iyi bir koruma sağlanabiliyor.
    Son olarak ise, bütün iyi kaskların içinde karbon fiber ya da benzer bir malzemeden üretilmiş bir iskelet yer alıyor. Köpük içinde yer alan bu iskelet, köpükten çok daha iyi bir koruma sağlıyor. Bu sayede de daha az köpük ile aynı minimum koruma limitine ulaşılabiliyor.

Yukarıdakilerin hepsinin toplamı çok hafif ve buna rağmen çok performanslı kaskların üretilmesini sağlıyor.

arteezy ve Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  13. Wasabie

Wasabie Aktif Üye

Adı:
    ALİ ALPER
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @ToffieBoi peki hocam siz ne ürün kullanıyorsunuz, moon marka kaskım var açıkçası çin işinden soğudum, ve güvenliğe son derece önem veren bir insan olarak merak ettim.
    @İhsan Soykan hala kullanıyor msunuz memnun musunuz uzun dönem kullanımızdan?

14. S.Emre DURMAZ

S.Emre DURMAZ Forum Demirbaşı

Adı:
    S.Emre
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bence kask kasktır. Allah göstermesin, zaten hepsi tek kullanımlık. Darbeye maruz kaldığında, kendisi kırılıyor, kafayı koruyor..
    Hepsi zaten aynı malzemeden. Ayrıca 50-100 gr daha hafif oluşunun profesyoneller için bile bir fark teşkil edeceğini sanmıyorum. Paranız varsa tabi gidip en pahalısını alabilirsiniz. Ama normal şartlar altında bir kaska 300-400 Lira verip almak bence hiç akıl karı değil. Yalnızca rahatlığı, havalandırma durumu gibi etkenler gözönünde bulundurularak, en ucuzundan değil de, orta şekerli bir kask alıp kullanmak en mantıklısı..