Kask beden problem vei dekopajla çözüm sorunu?

Hakan Gencer

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
Değerli arkadaşlar
Özetle kask içerisindeki sert köpüklü malzeme yüzeyinde 3-4 cm çapında bir bölgeyi 5mm kadar traşlamak istiyorum. Zira kask yanlardan biraz baskı yapıyor.
Kafa şeklim biraz değişik olduğu için kask bulmakta zorlanıyordum. Normalde 60cm civarındaki kafa ölçüm üst kısımdaki şekil farklılığından dolayı maalesef 63cm kask gerekiyor ve bulmakta zorlanıyorum. Aslında 63cm bisiklet kaskı var ne sorun yapıyorsun diyeceksiniz ama konu bisiklet kaskı değil maalesef kayak kaskı. Ne işin var burada git kayak snowboard forumlarına yaz diyeceksiniz ama neticede konstrüksiyonları aynı ve burada eli daha yatkın arkadaşlar olduğuna eminim ve kışında bisiklet kaskı yerine kayak kaskı kullanan çok arkadaşımız var :)
Bu konuda tecrübelerinizi ve önerileriniz varsa ve beni aydınlatırsanız çok memnun olacağım, aksi takdirde dekopajla dalmayı düşünüyorum :) ayrıca aşındırılan kısımın yüzeyi tekrardan nasıl sertleştirilir.

Scudo

Hakan Gencer

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
@Ferhat bey, çok değerli fikir için teşekkür ederim, çekmecede alıpta hiç kullanmadığım havyayı böylelikle kullanmak kısmet oldu, bisiklet kaskımda deneyip kar kaskında uygulayacağım :)

@halil bey, sizede teşekkür ederim ancak kafam direk olarak içteki sert köpüklü kısma temas ediyor ve arada ped yok, böylelikle düşme anında çok daha tehlikeli olacak, kesinlikle yapmam gereken bir işlem. Hatta işlemi yaptığım yere 5mm felan sünger de yerleştirmeyi düşünüyorum...

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
İşlemin sonucunu paylaşırsanız sevinirim. Eriterek şekillendirmenin nasıl bir sonuç vereceğini merak etmekteyim. Soba kenarında kurutmaya çalışırken kaskımın birisinin kenarları sıcaktan dolayı yamuk yumuk olarak erimişti. Acaba havya ile düzgün eritme mümkün olacak mı..? :)

Çetin Güzel

Daimi Üye
Tepki
197
Kask almak isterseniz carrefour'da var, istediğiniz bedende mevcut; kaskta benim profil resmimdeki.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Heykeltraş ve ahşap oymacıların kullandığı el frezeleri var. Bulabilir misiniz bilmiyorum ama işinizi göreceğini düşünüyorum. Değişik uçları oluyor bu aletlerin.
Ya da küçük uçlu taş motoru da olabilir.

Hakan Gencer

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
(link)
Burdaki video da strafor türü yumuşak köpüğe uygulanmış, biraz ısı gören strafor ciddi bir hızla eriyor, dikkatle bakılırsa havya geri çekilse bile en az 5-10mm daha erimeye devam ediyor. Biraz cesaret ve dikkat gerekiyor zira çok kaliteli bir kaskı ziyan etme riski var. Bunun dışında önerilen yöntemler bana pek güven vermedi, aşındırıcı veya yontucu yöntemler sonrasında işlem gören bölgeyi vernik veya ince silikonla vs.. kapatmak gerekiyor.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Eger motorlu cihazlar güven vermezse ahşap oymacıların kullandığı el yontucuları da iş görebilir.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Hakan Gencer

Bazı yapıştırıcılar da eritiyor. Vernik sürmeden önce de bir yerde denemek lazım eritip eritmediğini.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Hakan Gencer

ben mesajı cepten yazdığım için yöntemi yazıp kısaca bitirmiştim.Şimdi uzun cevabı vereyim havya benzeri bir ısıtıcı eğer ki 30-40 watt lık ise aşırı sıcaklık vermez. Ayrıca kask straforları çok hassas değil sıkıştırılmış straforlardır.video da kullanılan basit ambalaj starforu çok hassas ve gevşek aynı malzemeden bizde takım çantasına takımları yerleştirmek için cepler yapmıştık videodaki anlatım gibi o zaman dediğiniz durumlar yaşanmıştı tabi bir sebebi de havya yerine ısıtma bujisi kullandığımız için ısının çok fazla olmasındandı.Konuyu uzatmayayım :) verdiğim öneri test edilip uygulanmış bir öneridir hiçbir sakıncası yoktur ayrıca bu forumda verdiğim tüm öneriler kesinlikle kendim tarafımdan denenmiş önerilerdir bazı arkadaşlar gibi duyduğumu yada gördüğümü değil bizzat denediğimi yazarım :) 30-40 watlık bir havya ile çok cesaret ve dikkat gerektirmeden eli takım tutan her arkadaş kaskında veya benzer bir straforda istediği şekli verebilir.

Hakan Gencer

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
Dün akşam bisiklet kaskında denedim ve oldukça başarılı oldu. 2-3 resimle anlatacağım konuyu hatta atölye kısmında yeni bir başlık altında olacak. Tek sıkıntı çıkan gaz biraz rahatsız edici olduğu için ara vermek zorunda kaldım. Ferhat beyin vermiş olduğu değerli fikir için tekrar teşekkür ederim. Gerçekten sorunsuz bir işlem oldu.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Hakan Gencer

Kusura bakmayin gaz hakkinda bilgi vermeyi unutmusum siz yazinca aklima geldi ben o tip islemleri yaparken yandan vantilator calistirmistim.hatta kapali ortam degil.balkon gibi acik havada yapilmasi daha uygun olur.tavsiyemin ise yaramasini duymak sevindirici.tesekkurler.

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

Hakan Gencer

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
(link)

Sonuçları şu başlık altında konu olarak açtım...