Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kask aynasını gözlük aynasına çevirme-Bir Salih Kü. vakası...

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Salih Kü tarafından paylaşıldı.

1. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Cümleten hayırlı forumlar.
    Daha önce, bilen bilir, bir konuda tekerlekli valizden römork elde etmeden bahsetmiştim.(Bkz. Basit ve kullanışlı römork) Paylaştığım yöntemleri daha önce belki düşünen/kullanan olmuştur ama ben forumda paylaşıldıysa göremedim. Başkaları da göremeyebilir diye paylaşayım. Bugün de, bir süredir beni gıcık etse de, kullanamasam da özlem ve ihtiyaç duyduğum kask aynamın daha iyi bir şekilde hayata dönüşünü anlatacağım.
    Daha önce yaptığım bir araştırmada, birisi, aynaları işlevselliklerine göre şöyle sıralamıştı(az işlevselden çok işlevsele): Kadro aynası<Gidon aynası<Kask aynası<Gözlük aynası.
    Herhangi bir aynadan memnun olanlara saygılıyız ama mesela benim gibi kask aynasını aldıktan sonra gıcık olan varsa onların işine yarayabilir. Gözlük aynasının ülkemizde biraz zor bulunduğu göze alınarak genelde bilenler kask aynası tavsiye ediyor, Ama gözlük aynası daha iyi diyor.
    Başlangıçta gayet memnun bir şekilde aynamı kullanıyordum. Her ne kadar hemen alışamasam da yokluğu hissediliyor. Çünkü bazı yerlerde kafayı sola çevirmek ciddi risk oluşturuyor ki bu da ayna kullanmaya olan gereksinimin nedeni. Ben de bu yüzden kask aynası aldım.
    Sonra sallanmaya başladı. Kaskın da pek uygun olmaması nedeniyle bir süre sonra çıktı. Tekrar temiz bant takarak denedim ama o da pek dayanamadı.[​IMG]
    Üstelik kaskta kötü bir iz bile bıraktı.
    Kasktaki havalandırma deliğinden taktım ama o da çok sallandı ve kafada rahatsızlığa sebep oldu.(Resim gösterme amaçlıdır. Kullanım sırasında adeta tutucu parç kaska gömülüyordu.
    Malzemeler:
    1 adet, hayattan bezdirmiş ve azad edilmiş sağlam hazır alınmış kask aynası
    1 adet gözlük, tercihen bisiklet gözlüğü olmalıdır. Sebebini birazdan açıklayacağım
    Çok küçük, mümkün olduğunca kamufle olabilecek renkte lastik veya tel. Tercihen lastik olmalıdır, aksi takdirde tutunamayıp aşırı sallanabilir. Zaten gerekirse zamanla en iyi yöntemi siz tespit edebilirsiniz. Bant da olur ama hem sıkı olmalı, hem de gözlüğe takılı olan kısmın yapışkanlığı yok edilmeli.
    Lastiği bizim evdeki bağyanlar saç bağlamada kullanıyor. Paketle satılıyor ve içinde baya var.
    1-Önce gözlük takılı bir biçimdeyken aynanın sapının pozisyonunu ayarlıyoruz. Sonra gözlüğün katlandığı eklemin yanına gelen kısmı tespit ediyoruz. Benim gözlükte sap uzunluğun ayarlanabilmesi için iki parça yapılmış. Gözlüğe yakın kısmında aynaya yakın 2. deliğe eklem denk gelecek şekilde ayarladım.
    2-Klasik yöntemle lastiği çift kat yapıyoruz. Lastik iyi kavrayıp güçlü tutabilirse tek kat da olur.
    3-İki kat halinde aynı anda orta ve işaret parmağımızı tutabileceği kadar geriyoruz. Lastiğin daha fazla gerilime de dayanabilmesi lazım.
    4-Lastiği gözlüğe ve aynanın sapına aynı anda geçiriyoruz. Ben 4 lastik kullandım. Bir tane sapın bir ucuna, bir tane diğer ucuna yakın olmalı. Bunun dışında sallanmayı önlemek için ortaya da bir veya iki lastik daha geçirebiliriz. Sanıyorum bu lastikler diğerlerine yakın olduğunda daha etkili oluyorlar.
    Sonuçta böyle bir gözlük aynamız oluyor. Bağlama sırasında aynanın gözlüğe göre konumu ve açısı önemlidir. Kask aynasını geri kazandırması, doğru konum ve açıdayken etkili bir ayna olması gibi artıları olduğu gibi sap uzadıkça sallanması, takma ve çıkartmadaki zorluk nedeniyle numaralı gözlükte "Ya beni çıkarırsın, ya gözlüğü" dediği anlarda gözlüğün seçilmesinin görmede zorlanmaya sebep olması gibi eksileri var. Bisikletle seyir sırasında sorun olmasa da durmalarda insanların uzaylı görmüş gibi olması gibi eksileri de var. İnsanları takmazsınız, ayrı konu.
    Faydalı olabildiysem ne mutlu bana :)

2. FelixTheCat

FelixTheCat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Buluş güzel fakat gözlükler normalde burnumuzdan düşüyor ağırlık sebebiyle gözlüğün burnunuzun üzerinde duruşu nasıl?

Gökhan BİROL bunu beğendi.
  3. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benim gözlüğümde ciddi rahatsızlık olmadı. Henüz sürüş yaparak test etmedim ama yaptığım bazı sarsıntı testleri olumlu sonuç verdi. Ben numaralı gözlüğüme taktım. Gözlükten gözlüğe değişir. Gözlüğün burna oturan pabuçlarının açısı falan doğru olmalı.