Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kask aynası

Konu, 'Giyim' kısmında emreden tarafından paylaşıldı.

1. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    merhabalar;

şu kaska kolayca monte edilip gerektiğinde sökülebilen küçük ama tahminimce çok kullanışlı aynaları türkiyede (özellikle kocaeli veya ankarada) nereden bulup kaça alabiliriz acaba??

teşekkürler..

2. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    ankara delta bisikletten aldım ben , yanılmıyosam 3,5 ytl di.

emreden bunu beğendi.
  3. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bahsettiğiniz aynalar Yeşil bisiklet ve Delta bisiklette mevcutlar fakat fiyatları 15 USD gibi bir rakamdı. Yani anlayacağınız pek ucuz değiller fakat çok kullanışlı oldukları malum.

emreden bunu beğendi.
  4. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    burada bir çelişki var ama :D işin garip yanı bende bir bisiklet sitesinde 5€ gördüm :D

sanırım bu sorunu eğer ankaradaysanız erdoğanlar bisiklet çözebilir bir uğrayın isterseniz oraya...

emreden bunu beğendi.
  5. Özgür!

Özgür! Bisikletkolik

Seviye:
    5 € gördüm bende bisikletçide..

emreden bunu beğendi.
  6. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Bende Yeşil Bisikletten 5 Avroya almıştım. Kesinlikle çok işe yarıyor.

emreden bunu beğendi.
  7. jimi1984

jimi1984 Kıdemli Üye

Seviye:
    Kask aldığım zaman kesinlikle alacağım bir aparat :)

emreden bunu beğendi.
  8. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    başka konu açmamak için buraya yazıyorum. Peki bu aynalar gerçekten kullanışlı mı? Sonuçta bakmak için kafanı fln kaldırdığında(refleks olarak) ayna da hareket edecek. Gidona takılan aynalar daha kullanışlı olmaz mı bu açıdan? eğer daha kullanışlı oluyor diyenlar ağırlıktaysa ben de bir tane alacağım :)

9. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Gidona takılanlardan ben şuanda kullanıyorum. Vidaları sıkı olmasına rağmen yolun sarsıntılarından sürekli ayarı bozuluyor. O kadar kullanışlı olmuyor. Bende daha önce bu konuyu araştırmıştım. En kullanışlı olanlarının kask aynası olduğunu öğrenmiştim. Forumlarda aratırsanız bulursunuz. Yinede tekrar araştırın bence.

Yeşil bisiklette 5 EURO'ymuş http://www.yesilbisiklet.com/cgi-bin/paz_search_action.asp

10. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    cevaplar icin tesekkur ederim...

yanlız bu da ne aynaymış öyle ya 5 euro falan.. ya da 15 ytl... valla tamam hoş güzel alınması gerekli bir şey fakat gereksiz bi şekilde de pahalıymış yani cürmüne göre :)

11. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Ayna setini pakedinden çıkardıktan sonra aynanın takılıp çıkartılacağı plastik zımbırtıyı iki tarafı yapışkanlı bir şeyle kaskın sol ön-yan tarafında uygun bir noktaya yapıştırmanız gerekiyor. Tabi o yeri belirlemek biraz sabır gerektiriyor. Sinir bozabiliyor.

Aynanın takılacağı plastik şeyi kaska yapıştırdıktan sonra aynanın üzerinde bulunduğu uzantıyı kaska klik diye takıyorsunuz. Sonra ayna ayarını yapıyorsunuz.

Ayna çok ufak olduğu için alışmanız biraz zaman alabilir. Ayarı tutturmanız bazen can sıkıcı olabilir. Ama alışınca trafikte özellikle şerit değiştirirken kafanızı çevirmenize hiç gerek kalmıyor. Saçlarınız uzunsa ayna görüntüsünde parazitlenmeye sebep olabiliyor.

Yoldan çıkıp patikaya ormana filan girdiğinizde aynayı kızağından çıkartıp çantanıza atmanız çok iyi olur. Yoksa alçak bir ağacın altından geçerken ağaç, aynanızı izin istemeden kaskınızdan alabiliyor.

Kaskınızda ayna olunca özellikle erkekseniz ve Türkiye' deyseniz "çocuğa bak, kaskındaki aynayla arkadaki kızları kesiyor" gibisinden tepkiler alabilirsiniz. Tabiki bu ayna son cümlemde belirtmeye çalıştığım gibi başlı başına zaten dikkat çekici olan kaskı daha bir dikkat çekici yapıyor.

Gidon aynası bende düşündüm ama gereksiz ağırlık ve görüntü kirliliği yaratır. Onun yerine uzun tur yapacağım zaman bir kask aynası daha alıp kadroya takabilirim. Kask aynası bir bisikletçiyi daha da hoş gösteriyor bence.

Kask aynalarının şöyle bir avantajı daha var: Kafanızı çevirdiğiniz zaman arka tarafı sağ-sol ve yukarı-aşağı 180 derece açıyla kesebilirsiniz. Mesela köpekli bir yerde giderken arkanızdaki köpekleri göz göze gelmeden hareketlerini izlemek için iyi görünüyor. Tabi birde aynadan yüzünün bir kısmını görebilirsiniz. Şiddetle pedal çevirirken farklı bir açıdan kendinizi izlemeniz harika olabiliyor.

kumuşi, Engin er., siyaha ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  12. jimi1984

jimi1984 Kıdemli Üye

Seviye:
    Hmmm...Münübüsçülerin "dikizzzz" Aynası gibi olsa :) Şöyle gereksiz gibi büyük ve uzuuuunca :) Hep sebebini düşünmüşdüm taaa ki görene kadar :)

"Demek kaskın üzerine takılan ayna arkadaki kızlar kesmek için" :)

Ben gidonun sol tarafına küçük bir ayna arıyordum ama bu iyi oldu...Kask almamada sebebiyet verecek gibi :)

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  13. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kask aynaları güvenli mi peki ? Sonuçta kaskının üstüne plastik bir çubuk ile ayna asılı. Herhangi bir düşme anında bu çubuk kırılıp yamulup bir şekilde gözüne felan girebilir veya suratına saplanabilir bana sakat gibi geliyor bu bakımdan.
    Ayrıca omuz üstünden göz ucuyla baktığınızda arkanızdaki aracın şoförü sizin sol şeride geçmek istediğinizi anlayabiliyor ve bilinçli biriyse yol veriyor bu da kask aynasının önemli bir eksiği.

14. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:

uzuncana ve ayrıntılı cevabın için teşekkür ederim baymineral... baya hoşuma gitti şu kask aynası.. artık ucuz ya da pahalı alcam bi tane... :in:

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  15. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Yeşil Bisiklette satılan modelden kullanıyorum. Ayna ve ayna kolunun/çubuğunun kaskın üzerinde aynanın üzerine gelecek herhangi bir darbede parçalanmaksızın kolayca ayrılabilecek bir mekanizması var. Gözlük kullanıyorsanız fazla endişeniz olmamalı.

Spec bunu beğendi.
  16. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Delta ve Yeşil'de satılıyor ama bence gereksiz.

17. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Sanırım yolda hiç bisiklet kullanmadın :) 60 kilometre hız ile şehirlerarası yolda sollama yapacağın tutarsa emin ol ihtiyacını duyarsın :)

Yinede görüşüne saygı duyuyorum ;)

18. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Yineleyerek söylüyorum ki gereksiz. Bisiklette ayna gereksiz. Bisiklette park ayağı gereksiz. Bisiklette korna/zil gereksiz. Bence kafanızı kullanmayı deneyin; sağa-sola çevirip hızlı bakışlarla sürmeyi öğrenin.

neyzencan bunu beğendi.
  19. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Bisiklette park ayağı ve korna zıngıdılarını bende gereksiz görüyorum. Boşa ağırlık. Korna niyetine her sabah bir çiğ yumurta yemek yeter :) Valla sağlam bir bağırış sıradan kornalardan daha dikkat çekici oluyor. Önüme çıkan insancıkların ödleri yerlerde geziyor.

neyzencan bunu beğendi.
  20. nyx

nyx Kıdemli Üye

Seviye:
    ben kask aynasına hiç ama hiç alışamadım..
    tabi kullanabilen için çok yararlı we pratik,ama kafamı çevirdikçe değişen açı özellikle yoğun trafikte başımı döndürdü..
    gidon aynasından kolay kolay vazgeçmem heralde..