Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kask aynası yapımı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Minor Swing tarafından paylaşıldı.

?

Kask aynası kullanıyor musunuz?

1. Evet

oy sayısı 9
    24,3%
  2. Hayır

oy sayısı 28
    75,7%
  1. Minor Swing

Minor Swing Üye

Adı:
    Gökmen D.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Düzeltme : Gelen yorumlardan kaza anında tehlikeli olabilecek malzemeler kullandığımı anlamış bulunmaktayım.Adminler isterlerse silebilir,isterlerse kötü bir örnek teşkil etmesi bakımından forumda tutabilirler bu başlığı.

Selam arkadaşlar.Bir kaç aydır forumu takip ediyorum ve ben de nacizane deneyimlerimle foruma katkı yapmak istedim.Henüz bir kaç aylık üye olduğumdan sanırım,konuyu "Kendin yap" kategorisinde açamadım.Bu konuda farklı çalışmaları gördüm,ben de benzer bir proje hazırladım.Dilerlerse admin arkadaşlar başlığı taşıyabilirler.

Eğer elimden geliyorsa bisiklet ile ilgili aksesuarları ya da kullanmadığım eşyalardan birşeyler yapmayı seviyorum.Gelelim kask aynasına; Ayna kısmı için camcıdan küçük bir ayna istedim ve eski sert plastik bir telefon kılıfını keserek jy(japon yapıştırıcı için bu kısaltmayı kullanacağım) yardımıyla aynayı monte ettim.Maalesef elimde cam kesmek için alet edevat yoktu penseyle kırmak zorunda kaldığım için şekli kötü oldu.Ayna kenarlarına 1 milyoncularda satılan yapışkan plastikleri keserek sağlam olması için jy kullanarak yapıştırdım.(1.resim)
    Ayna ile kask arasındaki demir bağlantı için şu(2.resim) malzemeden pense ile kestim.Kestiğim demiri bağlantıları test ettikten sonra siyah sprey boyayla boyarken boya bitti ve kalanı siyah asetatlı kalemde tamamladım.Unutmadan asetatlı kalemi siyah kadromdaki çizikler için kullanıyorum.Suya dayanıklı fakat güneş altında rengi biraz kahverengimsi görünüyor.

Elimde bulunan sanırım masa,sandalye ayak koruyucusunu ayna kabının arkasına,içine de aynı ebatta civatayı yapıştırdım.Sonra kask demirini çakmakla biraz ısıtıp tüm bu düzeneğin içine plastiği eritmek suretiyle monte ettim ve sağlamlaştırmak için içine ve çevresine jy sürdüm.Demirin diğer ucuna kaska koyduğum düzeneğin içimde kolayca dönmesin diye ince lastik yapıştırdım ve ilk etap tamamlanmış oldu.(3,4,5. resimler)

Gelelim işin kask etabına.Kaskın sol yan siperlik deliğine ismini bilmediğim,elimde bulunan vida kelepçesini biraz köpüğü de delerek monte ettim.Monte ederken bir vida ve kaskın iç tarafından bir civatayla sabitledim.Ayrıca kaskın iç tarafına vida ağzı rahatsız etmesin ya da bir tehlike oluşturmasın diye ince lastik yapıştırdım.Bunun yanında vida kelepçesinin kaskla temas ettiği yere ince bir lastiği her iki tarafa jy ile yapıştırarak ağırlıktan oluşan düşmeyi engelledim. (6 ve 7. resimler)

Sona yaklaşırken ayna demirini vida kelepçesinin içine geçirdim ve vidayı sıktım.(8.resim)Kaskı takarak denedim.Fakat biraz sallantı vardı.En son ikiye bölüp birbirine yapıştırdığım musluk contasını kaskla demir arasına yapıştırdım,fakat demir tarafına yapıştırıcı sürmedim,böylece demiri aşağı yukarı oynatarak uygun açıyı bulabiliyorum.Aynı şekilde demirin ayna tarafı pense yardımıyla eğilip,bükülüp uygun açı verilebilir.Böylece aynamız tamamlanmış oldu.(9.resim)Unutmadan bu aynayı demir yerine bakır kalın telle yaklaşık iki aydır kullanıyordum ama bozuk yollarda sallantıdan dolayı bazen verimli olmuyordu.Henüz deneme sürüşü yapmadım ama sallantı problemi çözülmüş gibi görünüyor.Hem önceki denemelerimde,hem bu denememde çok temiz çalışamadım,kaskta yapıştırıcı kalıntıları falan oldu ama görüntüden çok konfor ve güvenlik daha önemli benim için.Umarım bazı arkadaşlar için fikir verebilmişimdir.Herkese iyi pedallamalar.

image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg

Son düzenleme: 22 Ağustos 2016
  2. furkantrojka

furkantrojka Kıdemli Üye

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Cam ve metal kullanmak biraz tehlikeli değil mi? Bir kaza anında size kolayca zarar verebilecek maddeler bunlar.

vraptor, SerkanH ve Minor Swing bunu beğendi.
  3. Minor Swing

Minor Swing Üye

Adı:
    Gökmen D.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet,o konuda haklısınız.Onu ben de düşünüyorum.En azından ayna kısmını hazır aynalarla değiştirebilirim.Fakat hazır satılan kask aynaları da aynı materyalları içermiyor mu ?

4. furkantrojka

furkantrojka Kıdemli Üye

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @gkmn76 Şu an kullanmıyorum ama, mağazada baktıklarımda kollar ve ayna tamamen plastik idi. Yani ayna plastik üzerine kaplama şeklinde, cam değil.
    Hatta şimdi kontrol ettim, krom kaplı plastik olarak geçiyorlar.

5. Minor Swing

Minor Swing Üye

Adı:
    Gökmen D.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Anladım,teşekkür ederim bilgilendirme için.

6. deadlistcach

deadlistcach Felt F65x cx

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Güzel düşünce fakat tehlikeli kaza anında kafanıza saplanabilecek şeyler, ayna olarak oto aksesuarcılarda bulunan dışa bombeli yuvarlak aynalar zımpara ile şekil verilip kullanılabilir. Metal yerine platstik çubukta kullanılabilir.

Minor Swing bunu beğendi.
  7. Minor Swing

Minor Swing Üye

Adı:
    Gökmen D.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet bunları göz önünde bulunduracağım,teşekkürler.

8. Serdarbagtr20

Serdarbagtr20 Yeni Üye

Adı:
    Serdar Bağ
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bu tip aksesuarları kendinizin üretmesi çok güzel ama Kaska vidalayarak sabitlemek çok tehlikeli. Allah korusun kaza anında vida kafanıza girebilir ayrıca kaskın köpüğünü kırdığınız için bu kaskın koruma özelliği kalmıyor.

9. suzun7

suzun7 Aktif Üye

Adı:
    Sercan Uzun
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    O köpüğü delmek kaskın direncini azaltmıyor mu? Ya içten ince ince çatladıysa? Bu kaskları darbe aldığında yada ezildiğinde atmıyor muyuz zaten,tek kullanımlık gibi.

10. Minor Swing

Minor Swing Üye

Adı:
    Gökmen D.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet köpük kırık değil ama deldim.Darbe sönümleme özelliği kaybolmuş mudur bilemiyorum.Doğrudur,darbe aldığında kullanılmaz artık.

11. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben kaskı elimde düşürürsem birdaha kullanmayayım diyorum , siz deliyorsunuz, ya oradan bir darbe alıp kask parçalansa, ya da o tel başınıza girse , doğrü malzemelerden doğru şekilde yapılsaymış güzeldi,ancak bu şekilde değil ..

12. Kaan T.

Kaan T. Sarcasm

Adı:
    Kaan T.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    d.i.y , die olmasin

dikkat edin

kuşlar gibi özgür bunu beğendi.
  13. Hastateker

Hastateker Forum Bağımlısı

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kullanıyordum. Söktüm bıraktım. Çünkü kafamı çevirmek daha kullanışlı geldi. O kask aynası daha çok sollama gibi geliyo. Az bir görüş alanı var ve sadece omuz arkasını görebiliyordum sevmedim.
    Kafamı çeviriyorum daha rahat daha iyi

Mesut DOĞRU bunu beğendi.
  14. Minor Swing

Minor Swing Üye

Adı:
    Gökmen D.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  15. suzun7

suzun7 Aktif Üye

Adı:
    Sercan Uzun
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @gkmn76 Yakından inceledim hem yakışıklı hemde sağlam bir kask.Rahatlıkla alınabilir.

16. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @gkmn76 Aynısını kullanıyorum,bu da kaza yapmış bir btwin 500 city [​IMG][​IMG]
    daha fazla bütçe yoksa gayet güzel ..

Son düzenleme: 23 Ağustos 2016
  17. Kaan T.

Kaan T. Sarcasm

Adı:
    Kaan T.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben de sizin attığınız linkteki kaskı kullanıyorum. Çok rahat ve güzel bir kask. Ben memnun kaldım.

Son düzenleme: 23 Ağustos 2016
  18. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Kaan T. Benimki 500 , attığım kazalı kask 500 city, bana ait değil forumdan bir arkadaşımıza ait.Oda 500 olduğu için bir fikir verir diye attım.

Kaan T. bunu beğendi.
  19. Kaan T.

Kaan T. Sarcasm

Adı:
    Kaan T.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    kaskreis bunu beğendi.
  20. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Kaan T. Mesaja küçük bir eklentiyle daha anlaşılır hale getirdim :)

Kaan T. bunu beğendi.